Sindirimi Kolay Olan Besinler

 

 

Sağlıklı sindirim, genel iyilik haliniz için önemlidir.

 

Ne yazık ki birçok kişi kabızlık, gaz, ishal veya şişkinlik gibi sindirim problemleri yaşamaktadır.

 

Bazı insanlar gıda intoleransı nedeniyle veya gıda zehirlenmesinin bir sonucu olarak bu sorunları yaşarlar.

 

Bazılarında irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Crohn hastalığı gibi sindirim sistemini etkileyen kronik hastalıklar bulunur.

 

Bu koşulları taşıyanlar genellikle sindirmeleri kolay olan gıdalara yönelirler.

 

Sağlığınız ve yaşam tarzınıza yönelik ihtiyaçlarınız, yaptığınız yiyecek seçimlerini etkiler ve bazen kolaylıkla sindirebileceğiniz gıdaları tüketmek en iyisidir.

 

Bu yazı sindirimi kolay gıdalar ve faydalarını anlatmaktadır.

 

 

 

 

“Kolay Sindirim” Ne Anlama Geliyor?

Sindirim, yemekleri çiğnemeye başladığınızda ağızda başlar. Yemek, mide, ince bağırsak ve kolon gibi organlardan oluşan sindirim sistemi yoluyla dolaşır.

 

Sindirim sistemi boyunca vücut, yiyecekleri parçalamaya yardımcı enzim ve asitler salgılar. Besinler daha sonra kan dolaşımına girer ve vücuda dağılır.

 

İnsanlar bir gıdayı sindirmede zorlandıklarını söylediklerinde, bunu sindiremedikleri anlamına gelmez. Sindirim sistemi, gıdanın işlenmesinde ve emiliminde son derece etkilidir.

 

Bir yiyeceğin sindirilmesi zor olduğunda, sadece sindirim sisteminin sindirim için daha fazla zaman harcadığı anlamına gelir ve gıda, şişkinlik, gaz ve mide ekşimesi gibi potansiyel yan etkilere sahip olabilir.

 

Lif ve yağdan zengin yiyecekleri sindirmek uzun bir zaman alır.

 

Lif sağlık için çok önemlidir . Ancak, çoğunlukla sindirim sistemi üzerinden sindirilmeden geçer ve çok fazla lifli yiyecek tüketmek, gaz ve şişkinlik gibi belirtilere neden olabilir.

 

Yağdan yüksek olan yiyecekler sindirmeyi yavaşlattığından ve midede daha uzun süre kaldıklarından sindirim problemlerine neden olabilirler.

 

Öte yandan, sindirimi kolay olan yiyecekler şişkinlik ve gaz gibi yan etkilere neden olmaksızın çabucak emilir.

 

Genel olarak kolay sindirilmiş gıdalar, lifi olmayan basit karbonhidratlar içerir veya hiç karbonhidrat içermeyen protein açısından zengin besinlerdir.

 

Sindirimi kolay olan bazı gıdaları yakından inceleyelim.

 

 

 

Pilav

Pirinç esas olarak karbonhidrat içerir ve sindirimi kolaydır.

 

Esmer pirinç beyaz pirinçten daha sağlıklı bir seçim olsa da , vücudunuz beyaz pirinci daha hızlı sindirir. Esmer pirinç, en besleyici ve lifli parçalardan olan kepek ve tohum gibi hububatın tüm parçalarını içerir.

 

Buna karşılık beyaz pirincin, bu parçaları çıkarılmıştır. Sindirimi yavaşlatacak kadar lif olmadığı için besleyici değildir ve şekere daha hızlı dönüştürülür.

 

Bununla birlikte, pişirdikten sonra pilavı soğutmak, sindirimi daha zor hale getirir. Soğuyana kadar, pirinçteki nişasta dirençli nişastaya dönüşür; bu da sindirilmesini zorlaştırır.

 

Bu nedenle, sindirimi kolay olsun diyorsanız, pilavınız soğuyana kadar beklemeyin. Sıcakken tüketin.

 

 

 

Yağsız Et

Tavuk ve hindi gibi yağsız etler midenizde kolay sindirilir. Ayrıca, makro besin maddelerinden biri olan yüksek miktarda kaliteli protein içerirler.

 

Yarım tavuk göğsü 27 gram protein içerir. Tavuk ve hindi herhangi bir şekilde karbonhidrat içermez, bu nedenle lifli de değildir.

 

Derisini tüketmemek en iyisidir çünkü sindirimi kolay olmayan yağlar içerir.

 

Yağ midenizi rahatsız edebileceğinden, kızarmış etlerden kaçının. Ayrıca ishal veya kusmaya neden olan gıda kaynaklı bakterilerin oluşum riskini en aza indirgemek için etinizi doğru bir şekilde pişirin.

 

 

 

Olgun Muz

Muz, çok besleyici bir meyvedir. Çoğunlukla olgunluklarına göre nişasta veya şeker şeklinde karbonhidrat içerir.

 

Yeşil, olgunlaşmamış muzların , sindirimi zorlaştıran yüksek dirençli bir nişasta içeriği vardır. Muz olgunlaştıkça, nişastaları vücudunuzun kolayca sindirebileceği basit şekerlere dönüşür.

 

İlginçtir ki, olgunlaşmamış muzuz nişasta içeriği yaklaşık % 70-80’ken olgunlaştıktan sonra % 1’den azına düşer.

 

Ek olarak, muz olgunlaştığı zaman, pektin adı verilen bir lif türü bozulmaya başlar. Bu muzu yumuşatır ve daha sindirilebilir hale getirir.

 

Genel olarak, bir muz olgunlaştığında içerdiği nişasta ve lif miktarı, olgunlaşmamış bir muzdan elde edebileceğiniz miktara kıyasla önemsizdir.

 

 

 

Haşlanmış patates

Patates, karbonhidrat bakımından zengindir ve birkaç önemli besin içerir.

 

Patatesteki karbonhidratlar çoğunlukla nişastadır ve taze ağırlıklarının yaklaşık % 15-20’sini oluştururlar. Çiğ patates sindirilemeyen çok dirençli bir nişasta içerir. Ancak patates, genellikle çiğ tüketilmez.

 

Patatesin haşlanması, nişastaları kolaylıkla sindirilebilir hale getirir. Haşlanmış patates, pişmiş patatesten daha az dirençli nişasta içerir, bu nedenle kolay sindirim için daha iyi bir seçenektir.

 

Pilavda olduğu gibi, patatesi kaynattıktan sonra soğutmak, patatesin dirençli nişasta oranını arttırır, bu da sindirimi zorlaştırır.

 

Bu sebeple, patatesin sindirimini kolaylaştırmak için mümkün olduğunca kaynatın ve sıcakken yiyin.

 

 

 

Yumurta Beyazı

Yumurta, en besleyici gıdalardan biridir.

 

Birkaç vitaminle yüklü olup yüksek kaliteli protein içerir. Besinlerin çoğu çoğunlukla yağdan oluşan sarısındadır.

 

Ancak proteini yumurtanın beyazı içerir. Bir büyük haşlanmış yumurta 5 gram yağ ve 6 gram protein sağlar.

 

Yumurta, çoğunlukla şişkinlik, gaz, mide ağrısı, kabızlık ve ishal gibi semptomlara sahip, irritabl bağırsak sendromu (IBS),gibi sindirim sistemini etkileyen bir rahatsızlığı olan kişiler için tavsiye edilir.

 

Ancak, bazı insanlar çoğunlukla yağ içerdiği için, yumurta sarısını zor sindirirler. Bu kişiler için sadece yumurta beyazını tüketmek iyi olabilir.

 

Pişirme yağları mideyi rahatsız edebileceğinden, yumurtayı yağda pişirmek yerine haşlayın.

 

 

 

Yağsız Balık

Balık yemenin çeşitli sağlık yararları vardır ve sindirimi kolaydır.

 

Yağsız balık, morina, mezgit balığı gibi karbonhidrat ve neredeyse hiç yağ içermez ve kaliteli protein içerir.

 

Hayvan kaynaklarından elde edilen protein, hububat ve baklagiller gibi, bitki esaslı proteinden daha kolay sindirilir.

 

Sindirimi zorlaştıran taneler de dahil olmak üzere, bitkilerin sindirilebilirliğini etkileyen birçok faktör vardır. Ayrıca bitkilerdeki proteine, bitki içerisindeki konumundan ötürü erişmek genellikle zordur. Balıklarda böyle engeller yoktur.

 

 

 

Yoğurt

Bazı yoğurt türleri, probiyotikler yani yoğurt kültürleri olarak da bilinen dost bakteriler bakımından zengindir.

 

Probiyotikleri yemek sağlık için faydalıdır ve bağırsak bakterilerini sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, sindirim sağlığından fayda gördüğünü, bağışıklık fonksiyonunu desteklediğini ve kilo kaybına yardımcı olabileceklerini gösterdi.

 

Yoğurt, özellikle çocuklarda antibiyotiklerin neden olduğu ishaldan korunmaya yardımcı olabilir. Yoğurt tüketmek ayrıca şişkinlik ve dışkı frekansı da dahil olmak üzere IBS semptomlarını azaltabilir.

 

Süt ürünlerinin tüketilmesi genellikle laktoz intoleransı olan insanlar için karışık bir mideye neden olur. Ancak, laktoz intoleransı olan birçok insan ılımlı miktarda yoğurt yiyebilir.

 

Yoğurttaki laktik asit bakterileri sütteki laktozu laktik aside indirir. Böylece, yoğurtta sütten çok daha az laktoz vardır.

 

Ne yazık ki, pastörizasyon tüm yoğurt kültürlerini öldürür, ancak pek çok üretici canlı, aktif kültürleri pastörize yoğurduna geri ekler. Canlı ve aktif kültürleri içeren çeşitleri seçtiğinizden emin olmak için etiketi kontrol edin.

 

 

 

Sindirimi Etkileyen Diğer Faktörler

Egzersiz, stres ve içme suları gibi diğer pek çok faktör de sindirimi etkileyebilir.

 

Sindirimi iyileştirmek için yapabilecekleriniz;

 

Stresi azaltın: Stres sindirim sistemini etkiler ve mide rahatsızlığı ve ishale neden olabilir. Stresin azaltılması için gevşeme teknikleri, meditasyon ve egzersiz yapabilirsiniz.

 

Egzersiz: Stresin hafifletilmesine ek olarak, düzenli egzersiz, kabızlığı ve IBS semptomlarını azaltır.

 

Yeterli su için: Su içmek, sindirim için önemlidir çünkü kabızlık ve şişkinliği azaltır.

 

Bir seferde fazla yemek yemeyin: Aksi takdirde midenizde ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Yavaş yemek yemek yediğiniz miktarı azaltabilir ve aynı zamanda tükürük üretimini arttırır ve bu da gıdanın parçalanmasına yardımcı olur.

 

Sonuç olarak;

 

Bazı yiyecek türleri diğerlerinden daha kolay sindirilir.

 

Mideniz yoruluyorsa, sindirimi kolay gıdalar yemek iyi olabilir.


 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: