Sindirimi Hızlandırma Yolları Nelerdir? Hazmı Kolay Besinler

  Sindirimi Hızlandırma Yolları Nelerdir? Sindirimi Kolaylaştıran Besinler ve Çaylar

   

  Herkes, mide, gaz, mide yanması, mide bulantısı, kabızlık veya ishal gibi rahatsız edici sindirim semptomları yaşar.

  Bu semptomların düzelmesi için beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, bağırsak sağlığı üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

  Yazıda “sindirimi kolaylaştırmak için neler yapılabilir”, “sindirimi hızlandıran şeyler nelerdir”, “sindirimi hızlandıran içecekler nelerdir”, “sindirimi hızlandıran besinler nelerdir”, “sindirime yardımcı yiyecekler nelerdir”, “sindirimi kolaylaştıran besinler nelerdir” sorularına cevap arayacaktır.

  Sindirimi Hızlandırmak için Neler Yapılabilir?

  Doğal ve işlenmemiş yiyecekler yiyin

  Rafine karbonhidratlar, doymuş yağ ve gıda katkı maddeleri içerir, bu da sindirim bozukluklarının gelişme riskini artırır.

  Glukoz, tuz ve diğer kimyasallar da dahil olmak üzere gıda katkı maddelerinin, bağırsak sağlığı üzerinde olumsuz durumlara yol açtığı belirtilmektedir.

  Trans yağlar birçok işlenmiş gıdada bulunur. Kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir ancak aynı zamanda inflamatuar bağırsak hastalığı olan ülseratif kolit gelişme riski ile de ilişkilidir.

  Dahası, düşük kalorili içecekler ve dondurma gibi işlenmiş gıdalar genellikle sindirim sorunlarına neden olabilen yapay tatlandırıcılar içerir.

  Bir çalışmada, 50 gram yapay tatlandırıcı ksilitolün, insanların % 70’inde şişkinlik ve ishale yol açtığı, 75 gram tatlandırıcı eritritolün ise, insanların % 60’ında aynı semptomlara yol açtığı bulunmuştur.

  Çalışmalar ayrıca yapay tatlandırıcıların ve şeker alkollerinin sağlıklı bağırsak bakterilerinin sayısını azalttığını ve zararlı bağırsak bakterilerinin sayısını artırdığını göstermiştir.

  Bağırsak bakteri dengesizlikleri, irritabl bağırsak sendromu (IBS), ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir.

  Bilimsel çalışmalar yüksek oranda vitamin ve mineral gibi önemli besin maddeleri ile beslenmenin, sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruma sağladığını göstermektedir.

  Bu nedenle, doğal gıdalara dayalı beslenmek ve işlenmiş gıdaların alımını sınırlamak, sindirimi kolaylaştırmak için en iyi seçeneklerden biridir.

  Lifli yiyecekler tüketin

  Lifin sindirim için faydalı olduğu bir gerçektir. Çözünür lif suyu emer ve dışkıya hacim kazandırmaya yardımcı olur. Çözünmez lif, dev bir diş fırçası gibi davranır ve sindirim sistemindeki her şeyi hareket ettirmeye yardımcı olur.

  Çözünür lif, yulaf kepeği, baklagiller, fındık ve tohumlarda bulunurken, sebzeler, tam tahıllar ve buğday kepeği çözünmez lifin iyi kaynaklarıdır.

  Yüksek lifli beslenme; ülser, reflü, hemoroid, divertikülit ve IBS dahil olmak üzere sindirim hastalıkları riskinin azalmasına bağlanmıştır.

  Prebiyotikler, sağlıklı bağırsak bakterilerini besleyen başka bir lif türüdür. Prebiyotikler ile beslenmenin, iltihaplı bağırsak rahatsızlık riskini azalttığı gösterilmiştir.

  Prebiyotikler birçok meyve, sebze ve tahılda bulunur.

  Sağlıklı yağlar tüketin

  İyi sindirim yeterli miktarda yağ tüketmeyi gerektirir. Yağ, bir yemekten sonra kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur ve besinlerin gerektiği şekilde emilimi için gereklidir.

  Ayrıca sindirim sistemi boyunca hareket eden yiyecekleri tutar. İlginç bir şekilde, yağ tüketiminin arttırılmasının kabızlığı rahatlattığı tespit edilmiştir.

  Sık sık kabızlık yaşıyorsanız, daha fazla yağ tüketmek rahatlama sağlayabilir.

  Ek olarak, çalışmalar omega 3 yağ asitlerinin ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları gelişme riskini azaltabileceğini göstermiştir.

  Yararlı omega 3 yağ asitleri bakımından yüksek olan yiyecekler arasında keten tohumu, chia tohumu, kabuklu yemiş (özellikle ceviz) ve ayrıca somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklarda bulunur.

  Su için

  Düşük sıvı alımı yaygın bir kabızlık sebebidir. Uzmanlar, kabızlığı önlemek için günde 1.5-2 litre kafeinsiz sıvı tüketilmesini önermektedir. Ancak, sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya yorucu bir şekilde egzersiz yapıyorsanız daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

  Suya ek olarak, sıvı alımını bitkisel çaylar ve sebze suyu gibi diğer kafeinsiz içecekler ile de karşılayabilirsiniz.

  Öte yandan, midenin doğal asitlerini seyreltebileceği için yemekle birlikte fazla su içmemeye dikkat edin. Yemekle birlikte küçük yudumlar almak iyidir.

  Sıvı ihtiyacını karşılamanın bir başka yolu da salatalık, kabak, kereviz, domates, kavun, çilek, greyfurt ve şeftali gibi su bakımından yüksek meyve ve sebzeleri tüketmektir.

  Stresinizi kontrol edin

  Stres sindirim sistemine zarar verir. Mide ülseri, ishal, kabızlık ve IBS ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

  Stres hormonları sindirimi doğrudan etkiler. Vücut strese maruz kaldığında savaş ya da kaçış modundayken, dinlenmek ve sindirmek için zamanının olmadığını düşünür. Stres dönemlerinde, kan ve enerji, sindirim sisteminden uzaklaştırılır.

  Ek olarak, bağırsak ve beyin karmaşık bir şekilde bağlantılıdır – beyni etkileyen şey sindirimi de etkiler.

  Stres yönetiminde kullanılan, meditasyon ile rahatlama tekniğinin IBS’li kişilerde semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir.

  Bazı çalışmalar bilişsel davranışçı terapi, akupunktur ve yoganın da sindirim semptomlarını iyileştiğini ortaya koymuştur.

  Bu nedenle, derin nefes alma, meditasyon veya yoga gibi stres yönetimi tekniklerinin kullanılması sadece zihni değil sindirimi de geliştirir.

  Dikkatli yiyin

  Dikkat etmiyorsanız, şişkinlik, gaz ve hazımsızlığa yol açabilecek çok hızlı şekilde yeme ihtimaliniz yüksektir.

  Dikkatli yemek, yediğiniz yemeğin tüm yönlerine ve yeme sürecine dikkat etme pratiğidir.

  Çalışmalar, ülseratif kolit ve IBS olan kişilerde dikkatli yemenin sindirim semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir.

  Dikkatli bir şekilde yemek için:

  – Yavaş yiyin.

  – Televizyonun veya bilgisayarı kapatarak yemeğe odaklanın.

  – Yemeğinizin tabakta nasıl göründüğüne ve nasıl koktuğuna dikkat edin.

  – Her bir yiyeceği bilinçli olarak seçin.

  – Yemeğinizin dokusuna, sıcaklığına ve tadına dikkat edin.

  Yemekleri iyice çiğneyin

  Sindirim ağızda başlar. Dişler yiyecekleri daha küçük parçalara ayırır, böylece sindirim sistemindeki enzimler daha iyi parçalanır.

  Kötü çiğneme, besin emiliminin azalmasına neden olur.

  Yemeği iyice çiğnediğinizde, midenizin katı yiyecekleri ince bağırsağınıza giren sıvı karışımına dönüştürmek için daha az iş yapması gerekir.

  Çiğneme tükürük üretir ve daha uzun süre çiğnediğinizde, daha fazla tükürük yapılır. Tükürük, sindirim sürecini ağzınızdaki bazı karbonhidrat ve yağları parçalayarak başlatır.

  Midenizde tükürük, katı yiyecekle karıştırılan bir sıvı görevi görür, böylece bağırsaklarınıza sorunsuz bir şekilde geçer.

  Yemeğinizi iyice çiğnemek, sindirim için bol miktarda tükürüğe sahip olmanızı sağlar. Bu hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi belirtileri önlemeye yardımcı olur.

  Dahası, çiğneme hareketinin de sindirimi kolaylaştırabilecek stresi azalttığı gösterilmiştir.

  Hareket edin

  Düzenli egzersiz, sindirimi iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

  Egzersiz ve yerçekimi, sindirim sisteminiz aracılığıyla yemek yolculuğuna yardımcı olur. Bu nedenle, bir yemekten sonra yürüyüş yapmak bedeninizi hareket ettirmenizi sağlar.

  Düzenli egzersiz sindirim için faydalıdır. Sağlıklı kişilerde yapılan bir çalışmada, bisiklete binme ve jogging gibi orta dereceli egzersizlerin bağırsak geçiş süresini yaklaşık % 30 artırdığı gösterilmiştir.

  Kronik kabızlığı olan kişilerde yapılan bir başka çalışmada, 30 dakikalık yürüyüş dahil olmak üzere günlük egzersiz rejimi, semptomları önemli ölçüde iyileştirdi.

  Ek olarak, çalışmalar, vücuttaki inflamatuar bileşiklerin azalması gibi anti-inflamatuar etkilere bağlı olarak, inflamatuar bağırsak hastalıklarının semptomlarını azaltabileceğini söylemektedir.

  Mide asidini dengeleyin

  Mide asidi uygun sindirim için gereklidir. Yeterince asit olmadan, bulantı, asit reflüsü, mide ekşimesi veya hazımsızlık semptomları yaşayabilirsiniz.

  Mide asidi seviyelerinin düşük olması, reçetesiz veya reçeteli asit azaltıcı ilaçların aşırı kullanımından kaynaklanabilir.

  Diğer nedenler stres, çok hızlı yemek, yaş ve fazlaca işlenmiş gıdalarla beslenme bulunur.

  Elma sirkesi, mide asidini dengelemenin basit bir yoludur. Ancak, sirke içilmesi sindirim sisteminde çok sert etkilere neden olabilir, bu nedenle 1–2 çay kaşığı (5-10 ml) elma sirkesini, küçük bir bardak suya karıştırmanız ve yemekten hemen önce içmeniz en iyisidir.

  yavaş yemek yiyerek zayıflayanlar

  Yavaş yiyin ve vücudunuzu dinleyin

  Açlık ve tokluk ipuçlarına dikkat etmediğinizde, gaz, şişkinlik ve hazımsızlık yaşayabilirsiniz.

  Beynin midenin doluluğunu fark etmesi için 20 dakika beklemek gerektiğine dair yaygın bir inanış vardır.

  Bu iddiayı desteklemek için çok fazla bilimsel kanıt olmasa da, mide tarafından beyne ulaşması için salgılanan hormonların beyne ulaşması zaman alır.

  Bu nedenle, yavaş yiyin ve ne kadar doyduğunuza dikkat edin, bu da sindirim problemlerini önlemenin bir yoludur.

  Ayrıca, duygusal yeme, sindirimi olumsuz yönde etkiler. Bir çalışmada, endişeli olduğunda yiyen insanlar daha yüksek düzeyde hazımsızlık ve şişkinlik yaşamıştır.

  Kötü alışkanlıklardan vazgeçin

  Sigara içmek, çok fazla alkol almak ve gece geç saatlerde yemek yemek gibi kötü alışkanlıklar genel sağlık için iyi değildir. Bunlar bazı yaygın sindirim sorunlarına da neden olabilir.

  Sigara içmek

  Sigara içmek, asit reflü gelişme riskini ikiye katlar. Çalışmalar sigarayı bırakmanın bu semptomları iyileştirdiğini göstermiştir.

  Sigara içiyorsanız, sindirim sorunlarının hafiflemesi için bırakmak yararlı olacaktır.

  Alkol

  Alkol midede asit üretimini artırabilir ve mide yanması, asit reflü ve mide ülserine yol açabilir. Aşırı alkol tüketimi, gastrointestinal kanalda kanamaya neden olabilir.

  Alkol ayrıca inflamatuar bağırsak hastalığı, geçirgen bağırsak ve bağırsak bakterisindeki zararlı değişikliklerle de ilişkilidir.

  Alkol tüketimini azaltmak, sindirim sorunlarının çözümüne yardımcı olur.

  Gece geç yemek

  Gece geç saatlerde yemek ve sonra uyumak, mide ekşimesine ve hazımsızlığa yol açabilir.

  Vücudun sindirim için zamana ihtiyacı vardır ve yerçekimi, yediğiniz yiyeceğin doğru yönde ilerlemesine yardımcı olur.

  Ayrıca, yattığınız zaman, midenizdekiler yükselebilir ve mide yanmasına neden olabilir. Yemekten sonra yatmak, reflü semptomlarının artmasıyla yakından ilişkilidir.

  Sindirim sorunlarıyla karşılaşırsanız, yatmadan önce üç ila dört saat bekledikten sonra yatın.

  lactobacillus rhamnosus yan etkileri

  Sindirime yararlı besinler tüketin

  Bazı besinler sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olur.

  Probiyotikler

  Probiyotikler, bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin sayısını artırarak sindirimi destekleyen yararlı bakteri türleridir.

  Bu sağlıklı bakteriler, gaz ve şişkinliğe neden olabilecek sindirilmeyen lifleri parçalayarak sindirime yardımcı olur.

  Çalışmalar, probiyotiklerin IBS’li kişilerde şişkinlik, gaz ve ağrı semptomlarını geliştirebileceğini göstermiştir. Dahası, kabızlık ve ishal semptomlarını düzeltebilir.

  Probiyotikler, lahana turşusu, kefir gibi fermente gıdalarda, canlı ve aktif kültürlere sahip yoğurtlarda bulunur.

  Glutamin

  Glutamin, bağırsak sağlığını destekleyen bir amino asittir. Bağırsak geçirgenliğini azalttığı tespit edilmiştir.

  Hindi, soya fasulyesi, yumurta ve badem gibi yiyecekler yiyerek glutamin seviyenizi arttırabilirsiniz.

  Çinko

  Çinko, sağlıklı bir bağırsak için kritik olan bir mineraldir ve bir eksiklik çeşitli gastrointestinal hastalıklara yol açabilir.

  Çinko takviyesinin, ishal, kolit, sızan bağırsak ve diğer sindirim sorunlarının tedavisinde yararlı olduğu belirtilmektedir.

  Çinko için önerilen günlük alım miktarı (RDI) kadınlar için 8 mg ve erkekler için 11 mg’dır. Çinko bakımından yüksek yiyecekler kabuklu deniz ürünleri, sığır eti ve ayçiçeğidir.

  Sindirimi Kolay Besinler Nelerdir?

  Sindirim sağlığı, vücut sağlığı için çok önemlidir. Ne yazık ki birçok kişi kabızlık, gaz, ishal veya şişkinlik gibi sindirim problemleri yaşamaktadır.

  Bazı insanlar gıda intoleransı nedeniyle veya gıda zehirlenmesinin bir sonucu olarak bu sorunları yaşayabilir. Bazılarında irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Crohn hastalığı gibi sindirim sistemini etkileyen kronik hastalıklar bulunur.

  Bu koşulları taşıyanlar genellikle “sindirilmesi kolay besinlere” yönelirler. Sindirim sağlığı için “hazmı kolay yiyecekleri” tüketmek en iyisidir. İşte sindirimi kolay besinler

  sindirimi kolaylaştıran besinler

  Pilav

  Pirinç esas olarak karbonhidrat içerir ve sindirimi kolaydır. Esmer pirinç beyaz pirinçten daha sağlıklı bir seçim olsa da, vücudumuz beyaz pirinci daha hızlı sindirir.

  Esmer pirinç, en besleyici ve lifli parçalardan olan kepek ve tohum gibi hububatın tüm parçalarını içerir.

  Buna karşılık beyaz pirincin, bu parçaları çıkarılmıştır. Sindirimi yavaşlatacak kadar lif olmadığı için besleyici değildir ancak şekere daha hızlı dönüştürülür.

  Pilavı soğuk yemek ise sindirimi daha da zorlaştırır. Soğuyana kadar, pirinçteki nişasta, dirençli nişastaya dönüşür; bu da sindirilmesini zorlaştırır.

  Bu nedenle, sindirimi kolay olsun diyorsanız, pilavınız soğuyana kadar beklemeyin. Sıcakken tüketin.

  Yağsız Et

  Tavuk ve hindi gibi yağsız etler midede kolay sindirilir. Ayrıca, makro besin maddelerinden biri olan yüksek miktarda kaliteli protein içerirler. Derisini tüketmemek en iyisidir çünkü sindirimi kolay olmayan yağlar içerir.

  Yağ midenizi rahatsız edebileceğinden, kızarmış etlerden kaçının. Ayrıca ishal veya kusmaya neden olan gıda kaynaklı bakterilerin oluşum riskini en aza indirgemek için eti doğru bir şekilde pişirin.

  Olgun Muz

  Muz, çok besleyici bir meyvedir. Çoğunlukla olgunluklarına göre nişasta veya şeker şeklinde karbonhidrat içerir.

  Yeşil, olgunlaşmamış muzların , sindirimi zorlaştıran yüksek dirençli nişasta içeriği vardır. Muz olgunlaştıkça, nişastaları vücudumuzun kolayca sindirebileceği basit şekerlere dönüşür.

  Olgunlaşmamış muzun nişasta içeriği yaklaşık % 70-80’ken olgunlaştıktan sonra % 1’den azına düşer. Ek olarak, muz olgunlaştığı zaman, pektin adı verilen bir lif türü bozulmaya başlar.

  Bu muzu yumuşatır ve daha sindirilebilir hale getirir. Genel olarak, bir muz olgunlaştığında içerdiği nişasta ve lif miktarı, olgunlaşmamış bir muzdan elde edebileceğiniz miktara kıyasla çok daha azdır.

  Haşlanmış patates

  Patates, karbonhidrat bakımından zengindir ve bazı önemli besinler içerir. Patatesteki karbonhidratlar çoğunlukla nişastadır ve taze ağırlıklarının yaklaşık % 15-20’sini oluştururlar.

  Çiğ patates sindirilemeyen çok dirençli bir nişasta içerir. Ancak patates, genellikle çiğ tüketilmez.

  Patatesin haşlanması, nişastaları kolaylıkla sindirilebilir hale getirir. Haşlanmış patates, pişmiş patatesten daha az dirençli nişasta içerir, bu nedenle sindirimi kolaylaştırmak için daha iyi bir seçenektir.

  Pilavda olduğu gibi, patatesi soğuk tüketmek, dirençli nişasta oranını arttırır, bu da sindirimi zorlaştırır. Bu sebeple, sindirimini kolaylaştırmak için mümkün olduğunca kaynatın ve sıcakken yiyin.

  Yumurta Akı

  Yumurta, en besleyici gıdalardan biridir. Vitamin ve mineral içeriğine ek olarak, yüksek kaliteli protein sağlar. Besinlerin çoğu, çoğunlukla yağdan oluşan sarısındadır.

  Ancak proteini, yumurtanın beyazı içerir. Bir büyük haşlanmış yumurta 5 gram yağ ve 6 gram protein sağlar.

  Yumurta, çoğunlukla şişkinlik, gaz, mide ağrısı, kabızlık ve ishal gibi semptomlara sahip, irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim sistemini etkileyen bir rahatsızlığı olan kişiler için tavsiye edilir.

  Ancak, bazı insanlar çoğunlukla yağ içerdiği için, yumurta sarısını zor sindirir. Bu kişiler için sadece yumurtanın beyazını tüketmek iyi olabilir.

  Yağda yapıldığında mideyi rahatsız edebileceğinden, yumurtayı yağda pişirmek yerine haşlayarak tüketin.

  sindirime yardımcı yiyecekler

  Yağsız Balık

  Balık yemenin çeşitli sağlık yararları vardır ve sindirimi kolaydır. Yağsız balıklar, morina, mezgit balığı gibi balıklar, neredeyse hiç karbonhidrat içermez ve kaliteli protein sağlar.

  Hayvan kaynaklarından elde edilen protein, hububat ve baklagiller gibi, bitki esaslı proteinden daha kolay sindirilir.

  Yoğurt

  Bazı yoğurt türleri, probiyotikler yani yoğurt kültürleri olarak da bilinen dost bakteriler bakımından zengindir. Probiyotik tüketmek, sağlık için faydalıdır ve bağırsak bakterilerini besler.

  Araştırmalar, probiyotiklerin sindirim sağlığına faydalı olduğunu, bağışıklık fonksiyonunu desteklediğini ve kilo kaybına yardımcı olabileceklerini belirtmektedir.

  Yoğurt, özellikle çocuklarda antibiyotiklerin neden olduğu ishaldan korunmaya yardımcı olur. Yoğurt tüketmek ayrıca şişkinlik ve dışkı frekansı da dahil olmak üzere IBS semptomlarını azaltır.

  Ne yazık ki, pastörizasyon tüm yoğurt kültürlerini öldürür, ancak pek çok üretici canlı, aktif kültürleri pastörize yoğurda geri ekler. Yoğurt alırken buna dikkat edin veya evde kendiniz mayalayın.

  Sindirimi Kolaylaştıran Çaylar Nelerdir?

  Bazı bitkisel çayların mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve daha birçok konuda yardımcı olduğu bilinmektedir. İşte hazmı kolaylaştıran çay ve bitki çayları

  Sindirimi Kolaylaştıran Bitki Çayları

  sindirim kolaylaştıran çaylar

  Nane çayı

  Mentha piperita bitkisinin yeşil bir otu olan nane, canlandırıcı aroması ve mideyi yatıştırması ile bilinir. Nanede bulunan bir bileşik olan mentol, sindirim sorunlarına faydalıdır.

  Nane yağı, kalın bağırsağı etkileyen ve mide ağrısı, şişkinlik, gaz ve diğer rahatsızlık verici semptomlara neden olan iltihaplı bağırsak sendromunu (IBS) tedavi etmek için kullanılır.

  Nane çayının, insan sindirimi üzerindeki etkileri araştırılmamış olmasına rağmen, nane yağına benzer yararlar sağladığı tahmin edilmektedir.

  Zencefil çayı

  Bilimsel olarak Zingiber officinale olarak bilinen zencefil, Asya’ya özgü bir çiçekli bitkidir. Köksapı (gövdenin yeraltı kısmı) dünya çapında popüler bir baharat olarak kullanılır.

  Zencefildeki gingeroller ve shogaoller olarak bilinen bileşikler, mide kasılmasını ve boşalmasını uyarmaya yardımcı olur. Bu nedenle, baharat mide bulantısı, kramp, şişkinlik, gaz veya hazımsızlık için etkilidir.

  Zencefil çayı da baharatı ile aynı etkilere sahiptir.

  Rezene çayı

  Rezene bilimsel olarak Foeniculum vulgare olarak bilinen bir çiçekli bitkiden gelir. Meyan kökü benzeri bir tadı vardır ve çiğ yenebilir veya pişirilebilir.

  Hayvan çalışmaları, rezenenin mide ülserini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca kabızlığın giderilmesine ve bağırsak hareketlerinin desteklenmesine yardımcı olur. Rezeneyi tüketmenin en pratik yolu çayını içmektir.

  Melek otu çayı

  Diğer adıyla “Angelica”, tüm dünyada yetişen çiçekli bir bitkidir. Hafif bir kereviz tadına sahiptir. Bu bitkinin tüm kısımları geleneksel tıpta kullanılmış olsa da, özellikle kökü sindirime yardımcıdır.

  Hayvan çalışmaları, melek otundaki bir polisakaritin, sindirim sistemindeki sağlıklı hücre ve kan damarlarının sayısını artırarak, mide hasarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

  Bu nedenle, kolonda yaralara neden olan iltihaplı bir durum olan ülseratif kolitli hastalarda oksidatif stresin yol açtığı bağırsak hasarına karşı da yardımcı olur. Melek otunun çayı yukarıda sayılan yararları gösterir ve sindirim kolaylaştıran çaylardandır.

  Karahindiba çayı

  Karahindiba, Taraxacum ailesinden gelen yabani bir ottur. Sarı çiçekleri vardır.

  Hayvan çalışmaları karahindiba ekstraktlarının kas kasılmalarını uyararak ve yiyeceklerin mideden ince bağırsaklara akışını teşvik ederek sindirimi kolaylaştıran bileşikler içerdiğini göstermiştir.

  Bu nedenle, karahindiba çayı içmek sindirime faydalıdır. 

  sinameki çayı yapılışı

  Sinameki çayı

  Senna olarak da adlandırılan sinameki, çiçekli Cassia bitkisinden elde edilir. Kolonda parçalanan ve düz kas üzerinde hareket eden, kasılmaları ve bağırsak hareketlerini teşvik eden sansosides adı verilen kimyasallar içerir.

  Araştırmalar, sinamekinin hem çocuklarda hem de erişkinlerde kabızlık için oldukça etkili bir müshil olduğunu göstermiştir.

  Bu nedenle, sinameki çayı kabızlık için çok etkilidir. Ancak, sadece arada sırada içmeniz gerekir, çünkü ishal olma ihtimalini artırır.

  Hatmi kökü çayı

  Hatmi kökü, çiçekli Althaea officinalis bitkisinden gelir. Hatmi kökündeki polisakaritler, sindirim sistemini kaplayan mukus üreten hücrelerin üretimini uyarmaya yardımcı olur.

  Ayrıca iltihaplanma sırasında salınan bir bileşik olan histamin seviyelerini düşürmeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Sonuç olarak, ülsere karşı koruma sağlar.

  Hatmi kökü ektresinin bu faydaları sağladığı belirtilmiştir ancak çayı da bu konuda etkilidir.

  Siyah çay

  Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinden gelir. Bu çay çeşitli sağlıklı bileşiklere sahiptir. Bunlar, sindirimi kolaylaştıran thearubiginler ve antioksidanlar gibi davranan ve mide ülserine karşı koruyabilen theaflavinler’dir.

  Bu nedenle, siyah çay içmek hazmı kolaylaştırır ve ülsere karşı korur.

  Dikkat edilmesi gerekenler

  Bitki çayları genel olarak sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilirken, yeni bir çay denerken dikkatli olmak gerekir.

  Halen, çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda bazı çayların güvenliği konusunda sınırlı bilgi bulunmaktadır.

  Dahası, bazı bitkiler ilaçlarla etkileşime girebilir ve bitkisel çaylar aşırı tüketilirse ishal, mide bulantısı veya kusma gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

  Sindirim için yeni bir bitki çayı denemek istiyorsanız, düşük bir dozla başlayın. Ayrıca, ilaç kullanıyorsanız veya bir rahatsızlığınız varsa, önce doktorunuza danışın.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ