Sinameki Çayı ile Zayıflamak Mümkün mü? | diyetz

Sinameki Çayı ile Zayıflamak Mümkün mü?

 

Bağırsaklarınızı temizlemek için etkili bir bitkisel ilaç arıyorsanız, kabızlık giderici olarak, sinameki imdadınıza yetişebilir. Sinameki, çeşitli yararlar sağlayan nadir ve kullanışlı bir bitkidir.

 

Sinameki,temelde bakla familyası Fabaceae’ye ait çiçekli bir bitkidir. Sarı, beyaz ve pembe çiçekler taşır. Bu çalı kökeni Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunmaktadır. Asya’da, çoğunlukla Hindistan ve Çin’in ılıman bölgelerinde yetişir.

 

Antrakinonlar denilen bileşiklerin varlığı nedeniyle güçlü bir müshil olarak kabul edilir. Glikozitler antrakuinon türevleri sinameki glikozidleri ya da cinsi senna adını alan sennocides olarak bilinir.

 

Bu glikosidlerin çeşitli biçimleri A, B, C ve D olarak adlandırılır. Neredeyse tüm parçaları tıbbi değere sahiptir ve binlerce yıldır Hindistan’da bitkisel tıpta kullanılmaktadır.

 

Yaprakları, bitkisel müshil olarak geleneksel Çin Tıbbında kullanılmıştır. Sinameki, sağlıklı gıda mağazalarında kapsüller ve tabletler, çay ve çay poşetleri ve sıvı özütler şeklinde bulunur.

 

Bu bitkinin seyreltilmemiş kuru kökü de hazır olarak satılır. Tohumlar da  müshil etkisine sahiptir ancak yapraklardan daha az etkilidir.

 

Bu yazıda sinamekinin cilt, saç ve sağlık faydalarını bulabilir, zayıflamaya yardımcı olup olmadığıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

 

 

Sinamekinin Cilt Faydaları

 

 

Bu harika bitki cilt için gerçekten faydalıdır. Radyasyona, çevre kirleticilerine ve sert kimyasallara maruz kalınması, cildimizin sağlığını olumsuz yönde etkiler ve bazı cilt rahatsızlıklarına neden olur.

 

Doğal bitkiler parlayan bir cilt elde etmek ve cilt problemlerini gidermek için etkili ve ucuz bir yoldur. Sinamekinin cildinize sağladığı faydalar şöyledir:

 

 

Cilt Koşullarının Tedavisi

Sinamekideki uçucu yağlar, reçine ve tanenler, ciltteki iltihaplanmayı hafifletir. Sinameki bu amaçla Ayurvedik tıpta kullanılır.

 

 

Deri Enfeksiyonlarının Tedavisi

Sinamekinin anti- bakteriyel özelliği dermatolojik veya cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. Sinameki yapraklarından yapılan macun, sivilce gibi deri enfeksiyonlarının yanı sıra egzama gibi inflamatuar durumların tedavisinde etkilidir. Sinamekide bulunan aseton ve etanol akneye neden olan mikroorganizmalarla savaşır.

 

 

 

Sinamekinin Saça Faydaları

Sinameki, sağlıklı kıllar ve saç dökülmesi tedavisinde kına gibi kullanılabilir. Saçlardaki faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir.

 

 

Güçlü saçlar sağlar

Düz, pırıl pırıl ve güçlü saç elde etmek için sinameki topikal olarak uygulanabilir. Sinameki tozunu su ve yoğurtla karıştırarak saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Daha fazla etki için narenciye suyu, uçucu yağlar ve bitki çayları, baharatlar vs. gibi diğer malzemeleri de ekleyebilirsiniz.

 

Bir kerede küçük bölümler alarak saçınıza uygulayın. Macunun kafa derisine nüfuz etmesine izin verin. Başınızı bir plastik torba ile örtün ve kurumasına izin verin. Birkaç saat sonra durulayın.

 

İlginizi Çekebilir  Lahananın Besin Değeri

 

Saç Kremi

Sinameki, saçlarınızı güçlendirmek ve yoğunlaştırmanın yanı sıra parlaklık kazandırmak için bir krem olarak da kullanılabilir. Kimyasal arıtmaların olumsuz etkilerini en aza indirmek için mükemmel bir seçenektir. Başlangıçta saçlarınız kaba ve kuru gibi görünebilir ancak faydaları birkaç gün sonra görülür.

 

 

Doğal Vurgulayıcı

Sinameki, saçınıza kül sarışın veya açık renk tonlarının doğal vurgularını vermek için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, kırmızımsı bir renk vermez ancak daha ince bir gölge oluşturur.

 

Hafif sarı bir renk kazandıran klorsofanik asit adı verilen bir antrakinon türevi içerir. Saçınıza güzel sarışın veya altın rengi vurgulamak istiyorsanız, sinameki macununu uzun süre uygulayabilirsiniz.

 

 

Saç Dökülmesi

Sinameki sadece saçınızı güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda saç derisini iyileştirir ve kepekleri tedavi eder. Saçınıza parlaklık kazandırır. Mükemmel bir koşullandırıcı bitki olduğundan saç dökülmesine karşı da savaşır.

 

 

 

Sinamekinin Sağlık Faydaları

Sinameki aşağıda verilen çeşitli sağlık yararları sağlayabilen tıbbi değere sahiptir.

 

 

Kabızlık Tedavisi

Bir müshil olarak sinameki, kabızlık gidermede etkilidir. ABD, FDA tarafından kabızlığı tedavi etmek için reçetesiz ilaç olarak onaylanmıştır. Sinameki, kolonun kaslarını daha hızlı bir şekilde dışkıyı itmeye teşvik eder.

 

Sinameki yaprağı bağırsak duvarlarına etki ederek bağırsak hareketlerine yol açan kasılmalara neden olur. Kolonun su emmesini sağlayarak dışkıyı yumuşatır. En şiddetli kabızlık vakalarını etkili bir şekilde tedavi edebilir. İçindeki glikosidler, elektrolit taşımayı kolaylaştırır ve alımından 6 ila 12 saat içinde bağırsak hareketlerine neden olur.

 

 

Kolon Temizleyicisi

Sinameki yaprağı, midede birikmiş durgun gıdalardan kurtulmak için vücudun yardımıyla, kalın bağırsakta biriken toksinleri temizlemek için geleneksel Çin tıbbında kullanılır. Bugün, kolonoskopi ve diğer kolon cerrahisi türlerinden önce kolonun temizlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktaydı.

 

 

Hemoroit Tedavisi

Şişkinliğin azalmasına yardımcı olan ve çabuk iyileşmeyi kolaylaştıran sinamekinin anal yırtılma ve hemoroit tedavisinde etkili olduğu tespit edildi. Üstelik yumuşak dışkıları teşvik ettiği için anal fissür gibi patolojik durumlarda kolay dışkılamaya yardımcı olur.

 

Bunun nedeni oral yoldan sonra, sinameki bileşikleri bağırsak yoluna absorbe olur ve böylece kolondaki şekersiz olmayan kısımların ayrışmasına yol açar. Bu şekersiz olmayan bileşenler bağırsak sistemini tahriş edici ve uyarıcı olarak peristaltik hareketleri arttırır. Bu şekilde bağırsak yolunda dışkı geçişini hızlandırır.

 

 

Bağırsak Solucanlarının Tedavisi

Sinamekinin laksatif özelliklerinin mide ve kolondaki solucanların tedavisinde yararlı olduğu bulunmuştur.

 

 

Yardımcı Maddelerle Kilo Kaybı

Sinamekinin bu yararı, aynı zamanda güçlü mide maddesi etkisi ile de ilişkilendirilir. Sinameki çayı bu konuda özellikle faydalıdır. Öncelikle düşük lif, kilo kaybı diyetlerinde ortaya çıkan ara sıra kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Kronik Yorgunluk Sendromunu Biliyor musunuz?

İkincisi, düşük kalorili, lezzetli bir çözüm olması, sıvı alımını artırmaya yardımcı olur. Daha fazla sıvı içmek, daha az yemek yemenizi sağlar. Kalın bağırsakta toksinlerin ve sindirilmemiş yiyeceklerin yok edilmesine yardımcı olur. Bu temizlik ve detoksifikasyon, uygun besin emilimini ve optimum metabolizmayı destekler ve böylece kilo kaybına neden olur.

 

 

Anti-bakteriyel Özellikler

Sinamekideki uçucu yağlar, taninler ve diğer bileşikler anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bunlar, bakteri, mantar ve parazitler gibi mikroorganizmaların büyümesini ve çoğalmasını önleyebilir. Sinameki yaprağı çiğneme tütün gibi ağız enfeksiyonlarını ve diş eti iltihabını tedavi edebilir.

 

 

Hazımsızlık Tedavisi

Sinamekinin dispepsi ile ilişkili mide ekşimesi, mide bulantısı, gaz, şişkinlik ve gerilmeden kurtarmada etkili olduğu bulundu. Sinameki, kakule, rezene, zencefil ve nane gibi aromatik otlar ile alındığında güçlü püstürtme eylemleri ile karın içindeki tozu azaltabilir.

 

Sinamekiyi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

 • Sinamekinin emniyet profili hakkında çok şey bilinmiyor. Uzun süreli kullanım birkaç yan etki ile ilişkili olduğundan, kısa bir süre kullanmanız önerilir.
 • İshale neden olabilir, bu da dehidrasyona ve elektrolit dengesizliğine neden olabilir.
 • Bazı insanlar, sinameki yapraklarına alerjik olabilir ve bu da idrarın değişen rengi şeklinde belirginleşir. Böyle bir durumda, normale dönmek için kullanım derhal durdurulmalıdır.
 • Antrakinonların uzun süreli kullanımı, kolorektal büyümeler ve kanser gelişimiyle ilişkilidir. Diğer daha az yaygın yan etki bulantı veya kusmayı içerir.
 • Uzun süreli kullanım kas güçsüzlüğü, kalp fonksiyon bozuklukları ve karaciğer hasarı riskini de artırabilir.
 • Sinameki çayının fazla tüketilmesi karaciğeriniz için toksik olabilir.
 • Kısa süreli kullanımlar bile mide rahatsızlığı, ishal ve karın krampları gibi yan etkileri tetikleyebilir.
 • National Institutes of Health, sinamekinin iki haftadan fazla kullanılmamasını ve bunun kolonun normal işlevini bozabildiğini söylemektedir.
 • Hamilelik durumunda, hekime danıştıktan sonra kullanılmalıdır.

 

 

 

Sinameki Çayı Kilo Verdirir mi?

 

Kilo vermeye çalışıyorsunuz, ancak sonuç alamıyor musunuz? Kilo kaybı çabalarına yardımcı olabilecek herhangi bir tek bileşen olup olmadığını merak ediyor musunuz? Sinameki çayının kilo kaybı sıkıntılarınızı çözebileceğine inanılıyor.

 

Ama sonra ne kadar doğrudur? Bu soruların cevapları için okumaya devam edin.

 

Doğal müshil bileşikler içeren bir bitki olan sinameki tıbbi olarak kabızlıktan kurtulmak için kullanılır. Sinameki çayı, sinameki bitkisinin yaprakları kaynatarak yapılır.

 

 

 

 

Sinameki Çayı Ve Kilo Kaybı

Zayıflama yararları için kullanılabilen sinameki çayı için yapılan büyük çaplı bir bilimsel çalışma yok. Bu nedenle, ana akım medikal topluluğu tarafından aktif bir kilo kaybı takviyesi olarak onaylanmamıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Diyet Yaparken Yenmesi Gereken Az Kalorili Yiyecekler

Bununla birlikte, sinamekinin kullanılması, sağlıklı metabolizmanın bir parçası olan atık eliminasyonunda yardımcı olabilir.

 

Vücuttaki toksinlerin birikmesi kilo almanın yollarını açar. Toksin eliminasyonu, obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir. Böylece, sinameki çayı içme, kilo verme sürecine yardımcı olabilir.

 

 

Sinameki Çayı Kullanma Yolları

Zayıflama sürecini desteklemek için sinameki çayı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bunu nasıl düzgün kullanacağınızı öğrenmeniz gerekecek.

 

Günümüzde sinameki çay yapraklarının birçok varyantını piyasada bulabilirsiniz. Kafeinsiz bir karışım satın aldığınızdan emin olun.

 

Bu, uyku düzeninizi etkilemez. Sinamekinin kapsül formu da mevcuttur, ancak çay şekli vücudunuz tarafından kolaylıkla emilir.

 

İlk başta, biraz su kaynatın. Sinameki çayı içeren çay poşetini kaynar suya koyun. 5 dakika kadar kaynatın. Lezzetlendirmek için birkaç damla limon veya bal kullanabilirsiniz.

 

Etkili sonuçlar için günde iki kez sinameki çayı içebilirsiniz.

 

Sinameki çayı içtiğinizde, maksimum etkileri için doğru yiyecekleri yiyin. Tavuk, balık, yeşil salata ve meyveler gibi yiyecekleri yemelisiniz. Ayrıca, bütün gün bol su içilmesi de gereklidir. Bu sindirim sürecini artıracaktır.

 

Sinameki çayı içerken egzersiz tavsiye edilir. Sabit bir formül yok ancak günlük 30 dakikalık egzersiz etkili olabilir. Kendinize rahat hissedeceğiniz bir egzersiz şekli seçebilirsiniz.

 

 

Bilinmesi Gerekenler

Aşırı kilo vermek için herhangi bir yiyecek veya ürüne başvurduğunuzda bazı önlemler alınması gerekebilir. Aynı şey sinameki çayı için de geçerlidir. Sağlık üzerinde bazı olumsuz etkileri vardır ve bunlardan haberdar olmanız gerekir.

 

 • Sinameki çayının uzun süreli tüketim üzerindeki etkileri hakkında çok fazla bilgi mevcut değildir. Bununla birlikte, uzun süre tüketilmesi önerilmez. İki haftalık bir süreyle kullanmanız güvenlidir.
 • Sinameki çayının uzun süreli alınması bağırsaklarda aşırı aktiviteye neden olabilir.
 • Diğer muhtemel yan etkiler arasında kas güçsüzlüğü, kalp fonksiyon bozuklukları ve karaciğer hasarı olabilir. Bu belirtiler uzun süre sinameki çayı kullanıldığında ortaya çıkar.
 • Herhangi bir yan etki ortaya çıktığında derhal içmeyi bırakın.
 • Her ihtimale karşı doktora danışmayı ihmal etmeyin.
 • Hamile kadınlar güvenlik nedeniyle bu çayı onay almadan içmemelidir.Emziren kadınlar için de aynı şey geçerlidir.

 

Sonuç olarak;

 

Genel olarak, sinameki çayı tüketerek kilo kaybında bazı yararlar elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, güçlü bir kilo kaybı bileşiği olarak çalışıldığına dair bilimsel bir kanıt bulunmaması ve başlıca müshil olarak rolü göz önüne alındığında, sadece bu bitkiye güvenmemelisiniz.

 

Almaya başlamadan önce mevcut tıbbi durumları da düşünmelisiniz. Ayrıca, ilk kez kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.


 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  Faydaları ve zararları nelerdir

  1. diyetz dedi ki:

   Yazıda sinamekinin fayda ve zararları ayrıntılı şekilde açıklanmıştır.

BİR YORUM YAZ