Şili Biberi Nedir? Faydaları ve Özellikleri | diyetz

Şili Biberi Nedir? Faydaları ve Özellikleri

 

Şili biberi ( Capsicum annuum ), acı tadı ile bilinen Capsicum biber bitkisinin meyvesidir. Arnavut biberi ve jalapeno biberi gibi pek çok acı biber çeşidi vardır.

 

Bu biber, genellikle kurutulup toz haline getirilerek baharat şeklinde kullanılır. Bu şekliyle toz kırmızı biber olarak bilinir. “Kapsaisin”, Şili biberinin başlıca biyoaktif bitki bileşiğidir ve biberin sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

 

Bu yazıda, “şili biberi nedir”, “şili biberi acı mıdır”, “şili biberi özellikleri”, “şili biberi faydaları ve zararları” hakkında bilgi verilecektir.

 

şili biberi faydaları

 

Şili Biberi Besin Değeri

1 çorba kaşığı (15 gram) çiğ, taze, kırmızı şili biberinin besin içeriği şöyledir:

 

  • Kalori: 6
  • Su: % 88
  • Protein: 0.3 gram
  • Karbonhidrat: 1.3 gram
  • Şeker: 0.8 gram
  • Lif: 0,2 gram
  • Yağ: 0,1 gram

 

 

Vitaminler ve mineraller

Biber, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Ancak, sadece küçük miktarlarda yenildiğinden, günlük alıma katkısı da azdır. Şili biberinde bulunan vitamin ve mineraller şöyledir:

 

C Vitamini

Yara iyileşmesi ve bağışıklık sistemi için önemli olan bu güçlü antioksidan şili biberinde çok yüksektir.

 

B6 Vitamini

B vitaminleri ailesindendir ve enerji metabolizmasında rol oynar.

 

K1 vitamini

Phylloquinone olarak da bilinen K1 vitamini, kanın pıhtılaşması ve sağlıklı kemikler ve böbrekler için gereklidir.

 

Potasyum

Çeşitli işlevler sunan temel bir mineral olan potasyum, yeterli miktarda tüketildiğinde kalp hastalığı riskini azaltır.

 

Bakır

Güçlü kemikler ve sağlıklı nöronlar için gerekli olan önemli bir eser elementtir.

 

A vitamini

Şili biberi vücutta A vitaminine dönüşen beta karoten bakımından yüksektir.

 

İlginizi Çekebilir  B6 Vitamini (Piridoksin) Sağlık Faydaları

 

Diğer bitki bileşikleri

Şili biberi, zengin kapsaisin kaynağıdır. Ayrıca birçok yarar sağlayan antioksidan karotenoidler bakımından da çok yüksektir. İçerdiği başlıca biyoaktif bitki bileşikleri şunlardır:

 

Kapsantin

Şili biberinde bulunan ana karotenoiddir ve toplam karotenoid içeriğinin % 50’sini oluşturur, bu biberin kırmızı renginden sorumludur. Güçlü antioksidan özellikleri ile kansere karşı savaşır.

 

Violaksantin

Sarı çeşitlerinde majör karotenoid antioksidan olan viyoksantin, toplam karotenoid içeriğinin % 37-68’ini oluşturur.

 

Lutein

Yeşil (olgunlaşmamış) biberlerde en bol bulunan bitki bileşiğidir, olgunluğa bağlı olarak lutein seviyesi düşer. Yüksek lutein tüketimi göz sağlığına faydalıdır.

 

Kapsaisin

Şili biberinde en çok incelenen bitki bileşiklerinden biri olan kapsaisin, bibere acı lezzetini verir ve aynı zamanda sağlık etkileri bu madde dolayısıyla oluşur.

 

Sinapinik asit

Bu antioksidan, çeşitli potansiyel sağlık yararlarına sahiptir.

 

Ferulik asit

Sinapinik aside benzer şekilde, ferulik asit, çeşitli kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilecek bir antioksidandır.

 

Olgun (kırmızı) biberlerin antioksidan içeriği, olgunlaşmamış (yeşil) biberlerinkinden çok daha yüksektir.

 

 

Şili Biberi Faydaları

 

 

Ağrı kesici

Kapsaisin, bazı benzersiz özelliklere sahiptir. Acı biberin (veya kapsaisin) yüksek tüketimi, ağrı reseptörlerini zaman içinde duyarsızlaştırarak, biberin yakıcı lezzetini hissetme yeteneğinizi azaltır. Ayrıca bu ağrı reseptörlerini, asit geri aktığında oluşan mide ekşimesi gibi diğer ağrı biçimlerine duyarsız hale getirir. Duyarsızlaştırma etkisi kalıcı değildir, bir çalışmada kapsaisin tüketimi durduktan 1-3 gün sonra tersine çevrildiği belirtilmiştir.

 

 

Şili biberi zayıflatır mı?

Bazı kanıtlar kapsaisinin iştahı azaltarak ve yağ yakma oranını artırarak kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Araştırmalar 10 gram kırmızı biberin hem kadınlarda hem de erkeklerde yağ yakımını önemli ölçüde artırabildiğini gösteriyor.

 

İlginizi Çekebilir  Glisemik İndeks Nedir - Glisemik İndeks Tablosu

Kapsaisin ayrıca kalori alımını da azaltır. Düzenli olarak biber tüketen 24 kişiden oluşan bir çalışma, yemekten önce kapsaisin tüketimimnin, kalori alımının azalmasına yol açtığını keşfetti. Başka bir çalışmada, düzenli olarak tüketmeyenlerde iştah ve kalori alımında önemli bir azalma olmadığı gözlenmiştir. Yani kilo vermeye yardımcı olması için düzenli tüketim gerekir.

 

acı şili biberi

 

Şili Biberi Zararları

Şili biberi, bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir ve birçok kişi acı hissinden hoşlanmaz.

 

 

Yanma hissi

Şili biberi, acı ve yakıcı tadıyla bilinir. Sorumlu madde, ağrı alıcılarına bağlanan ve yoğun bir yanma hissine neden olan kapsaisindir. Yüksek miktarlarda tüketildiğinde, şiddetli ağrı, iltihaplanma, şişme ve kızarıklığa neden olur.

 

 

Mide ağrısı ve ishal

Şili biberi yemek, bazı insanlarda bağırsak rahatsızlığına neden olabilir. Belirtiler karın ağrısı, bağırsaklarda yanma hissi, kramp ve ağrılı ishaldir.

 

Bu, irritabl barsak sendromu (IBS) olan kişilerde daha yaygındır. Biberi, düzenli olarak yemeye alışık olmayanların semptomları geçici olarak kötüleşebilir. Bu nedenle, IBS’li olanlar bu tür acı yiyeceklerin tüketimini sınırlamalıdır.

 

 

Kanser riski

Kanser anormal hücre büyümesi ile karakterize ciddi bir hastalıktır. Şili biberinin kanser üzerindeki etkilerine dair kanıtlar karışıktır.

 

Tüp ve hayvan çalışmaları, Şili biberinde bulunan bir bitki bileşiği olan kapsaisinin kanser riskini artırabileceğini veya azaltabileceğini göstermektedir. İnsanlardaki gözlemsel çalışmalar özellikle safra kesesi ve mide kanseri riskinin artmasına bağlar. Ek olarak, acı şili biberi Hindistan’da ağız ve boğaz kanseri için risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Ancak bu çalışmalar henüz kanıtlanmamıştır.

 

Sonuç olarak;

Şili biberi, dünyanın birçok yerinde kullanılan acı bir baharattır. Vitaminler, mineraller ve çeşitli benzersiz bitki bileşikleri bakımından zengindir.

 

İlginizi Çekebilir  Kilo Vermeye Yardımcı Ispanaklı Smoothie Tarifleri

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ