Sığır Eti Besin Değeri ve Sağlık Etkileri | diyetz

Sığır Eti Besin Değeri ve Sağlık Etkileri

 

Sığır eti ( Bos taurus ), bu, kırmızı et , memelilerin eti için kullanılan, tavuk veya balıktan daha yüksek miktarda demir içeren bir terimi ifade eder. Genellikle kaburga veya biftek gibi yenir, sığır eti yaygın olarak öğütülür veya kıyılarak tüketilir.

 

Taze yağsız sığır, çeşitli vitamin ve minerallerden, özellikle de demir ve çinko açısından zengindir ve bu nedenle sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak tüketilmesi önerilir.

 

 

Besin Profili

Sığır eti öncelikle proteinden oluşur ve yağ miktarı değişkenlik gösterir. Aşağıdaki tabloda, sığır etindeki tüm besin maddeleri hakkında bilgi bulunmaktadır.

 

Besin Değerleri: Sığır eti, % 10 yağ, kavrulmuş – 100 gram

 

Miktar

Kalori

217

Su

% 61

Protein

26.1 g

Karbonhidrat

0 g

Şeker

0 g

Lif

0 g

Yağ

11.8 g

Doymuş

4.63 g

Tekli doymamış

4.94 g

Çoklu doymamış

0.42 g

Omega-3

0.05 g

Omega-6

0.33 g

Trans yağ

0.37 g

 

 

 

Sığır Proteini

Sığır eti gibi etler, çoğunlukla proteinden oluşur. Yalın, pişmiş sığır etinin protein içeriği % 26-27 arasında değişir. Hayvansal protein genellikle vücudumuzun büyümesi ve bakımı için gerekli 8 amino asidi içeren yüksek kaliteli protein türüdür.

 

Proteinlerin yapı taşları olan amino asitler, sağlık açısından çok önemlidir. Proteinlerdeki bileşimler, beslenme kaynağına bağlı olarak geniş ölçüde değişir. Et, en eksiksiz besin kaynaklı protein kaynaklarından biridir; amino asit profili, kendi kaslarımızınkiyle hemen hemen aynıdır.

 

Bu nedenle, hayvan proteinlerinin diğer kaynakları, cerrahiden sonra ve sporcuların iyileştirilmesi için ya da kas dokusunun yapıldığı diğer koşullar sırasında özellikle yararlıdır.

 

 

Sığır eti yağı

Sığır eti, sığır don yağı olarak da adlandırılan çeşitli miktarda yağ içerir. Lezzet katmanın dışında yağ , etin kalori içeriğini önemli ölçüde arttırır. Sığır etinin yağ miktarı, hayvanın yaşına, ırkına, cinsiyete ve yemine bağlıdır. İşlenmiş et ürünleri, örneğin sosis ve salam yağ bakımından yüksektir.

 

Düşük yağ içeriğine sahip olan yağsız et genellikle % 5-10 oranında yağlıdır. Sığır eti esasen doymuş ve tekli doymamış yağdan oluşur ve yaklaşık olarak bunlar eşit miktarda bulunur. Ana yağ asitleri stearik asit, oleik asit ve palmitik asittir.

 

 

Ruminant Trans Yağları

İnek ve koyun gibi geviş getiren hayvanlardan elde edilen gıda ürünleri, doğal trans yağlar olarak bilinen trans yağları içerir.

 

Endüstriyel olarak üretilen muadillerinden farklı olarak, doğal olarak oluşan ruminant trans yağlar sağlıksız değildir. Bunlardan en yaygın olanı konserve linoleik asittir (CLA), sığır eti, kuzu ve süt ürünlerinde bulunur.

 

Konjuge linoleik asit, özellikle kilo kaybıyla ilgili çeşitli sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir ancak takviyesiyle alınan büyük dozlar zararlı metabolik sonuçlar gösterebilir.

 

 

Vitaminler ve mineraller

Sığır etinde aşağıdaki vitamin ve mineraller bol miktarda bulunur:

 

B12 Vitamini: Et gibi hayvan kaynaklı gıdalar, kan oluşumu, beynin ve sinir sisteminin işleyişi için önemli olan temel besin B12 vitamini beslenme kaynaklarıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Kafein Yoksunluğunun Belirtileri Nelerdir?

Çinko: Sığır, vücutta büyüme ve bakım için önemli bir mineral olan çinko bakımından zengindir.

 

Selenyum: Et genel olarak zengin bir selenyum kaynağıdır, bu da vücutta çeşitli fonksiyonlara sahip olan eser elementtir.

 

Demir: Sığır etinde yüksek miktarda bulunur, ette bulunan demir heme formundadır, bu da çok verimli bir şekilde emilen demir formudur.

 

Niasin: B vitaminlerinden biri olan B3 vitaminidir. Niasinin vücutta çeşitli önemli işlevleri vardır. Düşük niasin alımı artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

B6 vitamini: Kan yapımı için önemli olan bir B vitamini ailesidir.

 

Fosfor: Gıdalarda yaygın olarak bulunan fosfor bedenin büyümesi ve bakımı için şarttır.

 

Sığır eti, diğer vitamin ve mineralleri daha düşük miktarda içerir. İşlenmiş sığır eti ürünleri, örneğin sosis, yüksek miktarda sodyum (tuz) içerir.

 

 

Diğer Et Bileşikleri

Bitkiler gibi hayvanlar da, yeterli miktarda tüketildiğinde sağlığı etkileyebilecek birtakım zorunlu olmayan biyoaktif maddeler ve antioksidanlar içerir.

 

Kreatin: Ette bol miktarda bulunan kreatin kaslar için bir enerji kaynağıdır. Kreatin takviyeleri genellikle vücut geliştiricileri tarafından alınır ve kas büyümesi ve bakımı için yararlı olabilir.

 

Taurin: Balık ve ette bulunur, taurin, enerji içeceklerinde ortak bir içerik olan bir antioksidan amino asittir. Kendi bedenimiz tarafından üretilir ve kalp ve kas fonksiyonu için önemlidir.

 

Glutatyon: Çoğu gıdada bulunan antioksidan, glutatyon özellikle ette bol miktarda bulunur.

 

Konjuge linoleik asit (CLA): Sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak tüketildiğinde çeşitli sağlık yararları gösterebilen doğal bir trans yağdır.

 

Kolesterol: Hayvansal yağlarda bulunan ve aynı zamanda birçok işlevleri bulunan insan vücudu tarafından üretilen bir sterol.

 

 

Sığır Etinin Sağlık Faydaları

Sığır eti, yüksek kaliteli proteinin ve çeşitli vitaminlerin ve minerallerin zengin bir kaynağıdır ve sağlıklı bir beslenme için mükemmel bir bileşen olabilir.

 

 

Kas Kütlesi Bakımı

Her tür et gibi, sığır eti de yüksek kalitede proteinin mükemmel bir kaynağıdır. Bütün gerekli amino asitleri içerir ve “komple” bir protein kaynağı olarak adlandırılır.

 

Birçok kişi, özellikle yaşlılar, yeterli miktarda yüksek kaliteli proteini tüketmezler. Yetersiz protein alımı, yaşla ilişkili kas harcamalarını hızlandırabilir ve kötüleştirebilir ve sarkopeni olarak bilinen olumsuz bir durumun riskini arttırır.

 

Sarkopeni yaşlılar arasında ciddi bir sağlık sorunudur, ancak mukavemet egzersizleri ve arttırılmış protein alımı ile önlenebilir veya iyileştirilebilir.

 

En iyi besin kaynakları, et, balık ve süt ürünleri gibi hayvan kaynaklı besinlerdir. Sağlıklı bir yaşam tarzı bağlamında düzenli olarak sığır eti tüketimi veya yüksek kaliteli protein kaynakları, kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir ve bu da sarkopeni riskini azaltır.

 

 

Geliştirilmiş Egzersiz Performansı

Karnozin, kas fonksiyonu için önemli bir dipeptiddir. Vücutta beta-alaninden, sığır gibi balık ve ette yüksek miktarda bulunan diyetteki bir amino asitten oluşur. İnsan kaslarında yüksek düzeyde karnozin, egzersiz sırasında yorgunluğun azalması ve performansın artmasıyla bağlantılıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Yaşam Enerjinizi Artırmanın Doğal Yolları

4-10 hafta boyunca yüksek dozda saflaştırılmış beta-alanin ile desteklenme, kaslardaki karnozin seviyelerinde % 40-80’lik bir artışa neden olur.

 

Tam tersine, sıkı bir vejetaryen diyetin ardından, zamanla kaslardaki karnozin seviyeleri düşer. Bu, düzenli olarak et ve balık yiyerek veya beta-alanin takviyeleri alarak egzersiz performansını geliştirir.

 

 

Aneminin Önlenmesi

Anemi, azalmış kırmızı kan hücresi miktarı ve kanın oksijen taşıma yeteneği ile karakterize, sık görülen bir durumdur. Demir eksikliği aneminin en sık sebeplerinden biridir , başlıca semptomları yorulma ve zayıflıktır.

 

Sığır eti zengin demir kaynağıdır, başta heme-demir kaynağıdır. Sadece hayvan kaynaklı gıdalarda bulunur, heme demir genellikle vejetaryen diyetlerde ve özellikle vegan diyetlerinde çok düşüktür.

 

Heme demiri, bitki kökenli gıdalardaki demir türü olan non-heme demirden çok daha verimli bir şekilde emilir. Bu nedenle, bir yemekte et yiyerek, diğer yemek bileşenlerinden gelen demir emilimini artırabilirsiniz. Yani, et yemek, demir eksikliği anemisini önlemenin en iyi yollarından biridir.

 

 

Sığır Eti ve Kalp Hastalıkları

Kalp hastalığı (kardiyovasküler hastalık), dünyadaki en yaygın olan ölüm nedenidir. Kalp krizi, inme ve yüksek tansiyon gibi kalp ve kan damarlarıyla ilgili çeşitli olumsuz koşulları içerir.

 

Kırmızı et ve kalp hastalığı üzerine yapılan gözlemsel çalışmaların karışık sonuçları var. Bazı araştırmalar hem işlenmemiş hem de işlenmiş kırmızı et için artmış bir risk buluyor, bazıları ise sadece işlenmiş et için artmış bir risk buluyor.

 

Diğer çalışmalar anlamlı bir etki bulamamıştır. Birçok sağlık konusunda bilinçli insan kırmızı etten kaçınır çünkü sağlıksız olduğu iddia edilmektedir ve et yiyenler de meyve , sebze ve lif yemeye, daha az egzersiz yapmaya ve kilolu olmaya daha yatkındırlar.

 

 

Sığır Eti Doymuş Yağ İçerir

Et tüketimi ve kalp hastalığı riski arasında olası bir bağlantı olarak birkaç teori önerilmiştir.

 

Bunlardan en popüler olanı diyet-kalp hipotezi, doymuş yağların kandaki kolesterolü yükselttiği ve kalp hastalığı riskini arttırdığı fikridir.

 

Bununla birlikte, birçok yeni yüksek kaliteli çalışma doymuş yağ tüketimi ile kalp hastalığı arasında anlamlı bir bağlantı bulamamıştır.

 

Sade etten kesinlikle korkulmamalıdır. Kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilmiştir. Sağlıklı bir yaşam tarzı bağlamında, ılımlı miktarlarda işlenmemiş yağsız sığır etinin kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olması muhtemel değildir.

 

 

Sığır Eti ve Kanser

Kolon kanseri dünya çapında en yaygın kanser türlerinden biridir. Birçok gözlemsel çalışma yüksek et tüketimini artmış kolon kanseri riski ile ilişkilendirmiştir.

 

Bununla birlikte, tüm çalışmalar anlamlı bir ilişki bulamamıştır. Kırmızı etin çeşitli bileşenleri olası suçlular olarak tartışılmıştır:

 

İlginizi Çekebilir  Brokolinin Faydaları ve Zararları Nedir?

Heme demir: Bazı araştırmacılar, kırmızı etin kansere neden olan etkisinden heme demirinin sorumlu olabileceğini öne sürdüler.

 

Heterosiklik aminler: Etin aşırı pişirilmesiyle üretilen bir kanserojen madde sınıfıdır.

 

İşlenmiş etlere ilave edilen diğer maddeler.

 

Heterosiklik aminler, hayvansal proteinin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi sırasında, özellikle kızartma, fırınlama veya ızgarada meydana kanserojen maddelerden oluşan bir ailenin ürünüdür. Bunlar iyi pişmiş et, kümes hayvanları ve balıklarda bulunur. Bu maddeler kırmızı et ve kanser arasındaki bağlantıyı kısmen açıklayabilir.

 

Çok sayıda çalışma, iyi pişmiş etlerin ya da diğer besin kaynaklı heterosiklik aminlerin tüketilmesinin çeşitli kanserlerin riskini artırabileceğini göstermektedir.

 

Bunlar arasında kolon kanseri, meme kanseri ve prostat kanseri bulunur. Bu araştırmalardan biri düzenli olarak iyi pişmiş et yiyen kadınların, meme kanseri riskini 4.6 kat arttığını ortaya koydu.

 

Bu riskin, özellikle heterosiklik aminlerden mi yoksa yüksek sıcaklıkta pişirme sırasında oluşan diğer maddelerden mi kaynaklanıp kaynaklanmadığı tamamen açık değildir.

 

Artmış kanser riski, genellikle yüksek et alımı ile ilişkili olan sağlıksız yaşam tarzı faktörleri ile de ilgili olabilir. Bunlar, meyve, sebze ve lif tüketiminin düşüklüğünü içerir.

 

Sağlıklı bir yaşam için, aşırı pişmiş et tüketimini sınırlamak mantıklı görünmektedir. Buharda pişirme, kaynatma muhtemelen en sağlıklı pişirme yöntemleridir.

 

 

Yan Etkiler ve Bireysel Kaygılar

Sığır, birkaç olumsuz sağlık koşuluyla ilişkilendirilmiştir.

 

 

Sığır Tenyası

Sığır tenyası ( Taenia saginata ) bazen birkaç metre uzunluğa ulaşabilen bağırsak parazitidir. Çiğ veya az pişmiş sığır eti tüketimi, enfeksiyonun en yaygın yoludur.

 

Sığır tenya enfeksiyonu (taeniasis) genellikle belirtilere neden olmaz. Bununla birlikte, ciddi enfeksiyon kilo kaybına, karın ağrısına ve bulantıya neden olabilir.

 

 

Aşırı Demir Yüklemesi

Sığır, demirin en zengin beslenme kaynaklarından biridir. Bazı insanlarda, demirden zengin gıdalar yemek aşırı demir yükü olarak bilinen bir duruma neden olabilir.

 

Demirin aşırı yüklenmesinin en yaygın nedeni kalıtsal hemokromatoz, yani gıdanın aşırı miktarda demir emilimiyle karakterize edilen bir genetik bozukluktur.

 

Vücuttaki aşırı demir birikimi hayatı tehdit edici olabilir ve kansere, kalp hastalığına ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. Hemokromatozlu insanlar, sığır eti ve kuzu gibi kırmızı et tüketimini sınırlamalıdırlar.

 

Sonuç olarak;

Sığır eti en popüler et türlerinden biridir. Son derece yüksek kaliteli protein, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

 

Bu nedenle, kas büyümesi ve bakımı ile egzersiz performansını artırabilir. Zengin bir demir kaynağı olarak, anemi riskini de azaltabilir. İşlenmiş et ve aşırı pişmiş et tüketimi kalp hastalığı ve kanser riskinde artışa neden olmuştur.

 

Öte yandan, işlenmemiş ve hafifçe pişirilmiş sığır eti, özellikle sağlıklı bir yaşam tarzı bağlamında, ılımlılıkla sağlıklıdır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ