Sıcak Su İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir? | diyetz

  Sıcak Su İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

   

  Su, yaşamımızı devam ettirmemiz için gereken en önemli maddelerden biridir. Sağlıkçılara göre, günde en az 7 ila 8 bardak su içmek gerekiyor.

  Çoğu insan soğuk veya normal su içmeyi tercih etse de, araştırmalar sıcak veya ılık su içmenin sağlığımız için bazı faydaları olduğunu belirtiyor.

  Sıcak su içmek faydalı mı? İşte cevabı…

   

   

  Sıcak Su İçmenin Yararları

   

  sıcak su içmek faydalı mı

   

   

  Vücuttan atıkları temizler

  Sıcak su içmenin, en önemli avantajı vücudun detoksifikasyonudur.

  Sabah erken ve gece geç saatlerde sıcak su içme alışkanlığı edinmek, vücuttan atıkları temizleme konusunda yardımcı olacaktır.

  Sıcak su içildiğinde vücut ısısı yükselir ve terleme başlar, bu da toksik maddeleri iç sistemden temizler. En iyi sonucu elde etmek için, sıcak suya bir limon sıkın ve birkaç damla bal ekleyin.

   

   

  Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır

  Vücudumuzda suyun az bulunması, akut, kronik kabızlık problemine yol açabilir. Dışkı bağırsağın içinde biriktikçe, bağırsak hareketi yavaşlar.

  Bu sorunun çözümü için mide boşken her sabah bir bardak sıcak veya ılık su içebilirsiniz. Yiyecekleri parçalara ayırır ve partiküllerin hareketi sayesinde bağırsağın yumuşamasını sağlar.

   

   

  Sindirimi kolaylaştırır

  Sıcak su, sindirim için faydalıdır. Çalışmalar, bir yemekten hemen sonra soğuk su içilmesinin, tüketilen gıdalarda bulunan yağı sertleştirdiğini ortaya koymuştur.

  Bağırsağın iç duvarında yağ birikir, bu da sonunda bağırsak kanserine neden olur. Ancak, bir bardak sıcak su içerseniz, bu problemi ortadan kaldırarak, sindirimi büyük ölçüde hızlandırabilirsiniz.

   

   

  Kilo vermeye yardımcı olur 

  Fazla kilolarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? Sıcak su bu konuda en büyük yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırır ve özellikle limon ve balla içildiğinde, cildin altındaki yağ dokularını parçalar.

  Sonuç olarak, vücuttaki fazla yağlardan kurtulursunuz. Sıcak su, zayıflamak için mükemmel bir çaredir.

   

   

  Burun ve boğaz tıkanıklığını iyileştirir

  Sıcak su içmek soğuk, öksürük ve boğaz ağrısı için mükemmel, doğal bir ilaçtır.

  Şiddetli öksürüğü veya balgamı çözer ve solunum yollarından kolayca çıkarır, böylece boğaz ağrısından kurtulursunuz. Sıcak su, burun tıkanıklığını temizlemeye de yardımcı olur.

   

   

  Kan dolaşımını hızlandırır ve sinir sistemini temizler

  Sıcak su içmenin bir başka önemli faydası da kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, vücut yağlarını da yakar.

  Aynı zamanda, sinir sisteminde bulunan birikmiş atıkların temizlenmesine yardımcı olur.

   

   

  Adet ağrısı ve krampları tedavi eder

  Sıcak su adet kramplarına da faydalıdır. Suyun ısısı, krampları ve spazmları iyileştiren karın kasları üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

   

   

  Sıcak Su İçmenin Cilde Faydaları

  Sıcak veya ılık su cildimiz için son derece faydalıdır. Çok pahalı kozmetik ürünler kullanmak yerine, bu basit doğal tedaviye güvenebilir, sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşabilirsiniz. 

   

   

  Erken yaşlanmayı önler

  Her şeyden önce, erken yaşlanmayı önleyebilir ve her gün bir bardak sıcak su içerek göz kamaştırıcı ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

  Toksinleri vücudumuzdan temizler ve zararlı serbest radikallerden etkilenen cilt hücrelerini onarır. Cildin elastikiyeti sıcak su girişi ile artar. Sonuç olarak, hasar görmüş cilt, kırışıksız ve güzel olur.

   

   

  Cilt sağlığını korur

  Sıcak suyu düzenli olarak içmek, vücudu nemli ve sıcak tutar. Kuru ve pürüzlü ciltler için bu gerçekten yararlıdır.

  Vücuttaki kan dolaşımını iyileştirdiği ve pembe bir cilt oluşturduğu için cilt sağlığının korunması için de gereklidir.

   

   

  Enfeksiyon nedenlerini ortadan kaldırır

  Sıcak su cildi akne, sivilce ve diğer cilt rahatsızlıklarından korur.  Vücudu derinlemesine temizler ve bu enfeksiyonların ana nedenlerini ortadan kaldırır.

   

   

  Sıcak Su İçmenin Saça Faydaları

  Her saç telinin neredeyse % 25’i sudan oluşur. Bu nedenle, suyun uygun şekilde içilmesi, güçlü ve sağlıklı saç telleri elde etmek için çok önemlidir.

   

   

  Saçın uzamasını sağlar

  Sıcak veya ılık su, saç hücreleri için büyük bir enerji kaynağı olarak çalışır. Düzenli aktivitelerini destekler ve büyümesini hızlandırır.

   

   

  Kepekle mücadele eder

  Saç derisini nemlendirir ve kuru kafa derisi veya kepek ile savaşmaya yardımcı olur.

   

   

  Saça doğal olarak canlılık kazandırır

  Sıcak su içmek yumuşak ve parlak saçlar elde etmek için faydalıdır.

  Saç köklerinde bulunan sinir uçlarını harekete geçirir ve aktif hale getirir. Bu, saçların doğal canlılığını geri kazanmak ve sağlıklı tutmak için gereklidir.

   

  Yani, güne bir bardak sıcak su ile başlayarak, yaşamınıza mucizeler ekleyebilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ