Şeytan Pençesi: Yararları ve Yan Etkileri | diyetz

Şeytan Pençesi: Yararları ve Yan Etkileri

  • 1.964 kez görüntülendi.

 

 

Bilimsel olarak Harpagophytum procumbens olarak bilinen şeytanın pençesi, Güney Afrika’ya özgü bir bitkidir. Bitkinin korkutucu ismi küçük kanca benzeri meyvesinden gelmektedir.

 

Geleneksel olarak, bu bitkinin kökleri ateş, ağrı, artrit ve hazımsızlık gibi çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu yazıda, şeytan pençesinin potansiyel faydalarını bulacaksınız.

 

 

Şeytan Pençesi Nedir?

 

Şeytan pençesi susam ailesinin çiçekli bir bitkisidir. Kökü çeşitli aktif bitki bileşikleri içerir ve bitkisel bir takviye olarak kullanılır.

 

Özellikle, şeytan pençesi, anti-inflamatuar etkiler gösteren bir bileşikler sınıfı olan iridoid glikozitler içerir.

 

Bazı çalışmalar, iridoid glikozitlerin antioksidan etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Bu, bitkinin serbest radikaller denilen dengesiz moleküllerin hücrelere zarar veren etkilerini yakalama yeteneğine sahip olabileceği anlamına gelir.

 

Bu nedenlerden dolayı, şeytan pençesi takviyeleri, artrit ve gut gibi inflamatuarla ilgili durumlar için potansiyel bir çare olarak çalışılmıştır. Ayrıca, ağrının azaltılması ve kilo kaybı etkileri de değerlendirilmiştir.

 

Şeytan pençesi takviyeleri konsantre özler ve kapsüller şeklinde veya ince bir toz halinde öğütülür. Aynı zamanda çeşitli bitkisel çaylarda bir madde olarak kullanılır.

 

 

 

 

Enflamasyonu Azaltır

 

Enflamasyon vücudunuzun yaralanma ve enfeksiyona verdiği doğal tepkidir. Parmağınızı kestiğinizde, dizinizi patlattığınızda veya grip olduğunuzda, vücudunuz bağışıklık sisteminizi aktive ederek yanıt verir.

 

Vücudunuzu zararlara karşı savunmak için bazı iltihaplar gerekli olsa da, kronik iltihaplanma sağlığa zararlıdır. Devam eden araştırmalar, kronik enflamasyonu kalp hastalığına, diyabet ve beyin bozukluklarına bağlamaktadır.

 

İltihaplı bağırsak hastalığı (IBD), artrit ve gut gibi direkt olarak enflamasyon ile karakterize edilen durumlar da vardır.

 

Şeytan pençesi, iridoid glikozitler, özellikle harpagoside olarak adlandırılan bitki bileşikleri içerdiğinden, iltihaplı durumlar için potansiyel bir çare olarak önerilmiştir. Test tüpü ve hayvan çalışmalarında, harpagoside inflamatuar yanıtları azaltmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Kekiğin Bilinmeyen Sağlık Faydaları

Örneğin, farelerde yapılan bir çalışma, harpagosidin, vücudunuzdaki inflamasyonu arttırdığı bilinen sitokinlerin etkisini önemli ölçüde baskıladığını göstermiştir.

 

Şeytan pençesi insanlarda yoğun olarak çalışılmamasına rağmen, ön kanıtlar bunun enflamatuar durumlar için alternatif bir tedavi olabileceğini düşündürmektedir.

 

 

Osteoartriti İyileştirir

 

Osteoartrit, en yaygın artrit biçimidir. Eklem kemiğinizin uçlarındaki koruyucu kapak – kıkırdak – yıprandığında oluşur. Bu, kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olarak şişlik, sertlik ve ağrıya sebebiyet verir.

 

Güncel araştırmalar, şeytan pençesinin osteoartritle ilişkili ağrıyı azaltmada etkili olabileceğini düşündürmektedir.

 

Örneğin, diz ve kalça osteoartriti olan 122 kişiyi kapsayan bir klinik çalışma, günde 2.610 mg’lık şeytan pençesinin, osteoartrit ağrısını azaltmada, bu durumu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtan daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.

 

 

Gut Belirtilerini Hafifletir

 

Gut, eklemlerde, genellikle ayak parmaklarında, ayak bileklerinde ve dizlerde ağrılı şişlik ve kızarıklıkla karakterize diğer yaygın bir artrit biçimidir.

 

Gut, pürinler – bazı gıdalarda bulunan bileşikler – parçalandığında ortaya çıkan kandaki ürik asit birikmesinden kaynaklanır.

 

Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) gibi ilaçlar genellikle gutun neden olduğu ağrı ve şişliği azaltmak için kullanılır.

 

İddia edilen anti-inflamatuar etkileri ve ağrıyı azaltma potansiyeli nedeniyle, şeytan pençesi gut olanlarda alternatif tedavi olarak önerilmektedir.

 

Ayrıca, bazı araştırmacılar bilimsel kanıt sınırlı olmakla birlikte ürik asidi azaltabileceğini öne sürmektedir. Bir çalışmada, yüksek dozda şeytan pençesi farelerde ürik asit düzeylerini azaltmıştır.

 

Test tüpü ve hayvan araştırmaları, şeytan pençesinin inflamasyonu baskılayabildiğini göstermiştir.

 

 

Sırt Ağrısını Rahatlatır

 

Alt sırt bölgesinde oluşan ağrı çoğu insanın yaşadığı bir durumdur. Yetişkinlerin % 80’inin bu ağrıyı herhangi bir zamanda yaşadığı tahmin edilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizi Unu Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değeri

Anti-inflamatuar etkileri ile birlikte, şeytan pençesi, özellikle sırt ağrısında ağrı kesici olarak potansiyel gösterir. Araştırmacılar bunu, şeytan pençesindeki aktif bitki bileşiği olan harpagoside atfediyorlar.

 

Bir çalışmada, harpagoside ekstresinin, Vioxx adı verilen nonsteroid anti-inflamatuvar ilaç (NSAID) ile benzer şekilde etkili olduğu görülmüştür.

 

Ayrıca, iki klinik çalışma, günde 50–100 gram harpagosidin tedavisini alt sırt ağrısını azaltmada daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

 

 

Kilo Kaybı Sağlar

 

Ağrı ve iltihabı azaltmanın yanı sıra, şeytan pençesi açlık hormonu ghrelin ile etkileşerek iştahı bastırır.

 

Ghrelinin başlıca işlevlerinden biri beyninize acıktığınızı söylerek, yemek zamanı olduğunu bildirmektir.

 

Farelerde yapılan bir çalışmada, şeytan pençesi kökü tozu alan hayvanlar, dört saatte bir plasebo ile tedavi edilenlere göre daha az yiyecek yediler.

 

Bu sonuçlar büyüleyici olsa da, bu iştah azaltan etkileri henüz insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, şeytan pençesini kilo kaybı için desteklemeye yönelik önemli kanıtlar şu anda kullanılamamaktadır.

 

 

Yan Etkiler ve Etkileşimler

 

Şeytan pençesi günlük 2,610 mg’a kadar dozlarda alındığında güvenli görünmektedir, ancak uzun süreli etkiler araştırılmamıştır.

 

Bildirilen yan etkiler hafiftir, en yaygını ise ishaldir. Nadir istenmeyen etkiler arasında alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı ve öksürük vardır.

 

Bununla birlikte, bazı koşullar sizi daha ciddi reaksiyonlar için daha yüksek bir riske sokabilir:

 

Kalp hastalıkları: Çalışmalar, şeytan pençesinin kalp atışını ve kan basıncını etkileyebileceğini göstermiştir.

 

Diyabet: Şeytan pençesi kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve diyabet ilaçlarının etkilerini yoğunlaştırabilir.

 

Safra taşı: Şeytan pençesi kullanımı safra oluşumunu artırabilir ve safra taşı olanlarda daha kötü problemlereneden olabilir.

 

Mide ülseri: Mide asidinin üretilmesi, peptik ülserleri kötüleştiren şeytan pençesi ile artabilir.

 

Bazı ilaçlar da reçete nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), kan incelticiler ve mide asidi redüktörleri de dahil olmak üzere, şeytanın pençesi ile negatif olarak etkileşime girebilir:

 

İlginizi Çekebilir  Havuç Çorbaları

NSAID’ler: Şeytan pençesi Motrin, Celebrex, Feldene ve Voltaren gibi popüler NSAID’lerin emilimini yavaşlatabilir.

 

Kan incelticiler: Şeytan pençesi, kanama ve morarma artışına yol açabilen Coumadin’in (aynı zamanda warfarin olarak da bilinir) etkilerini artırabilir.

 

Mide asidi redüktörleri: Şeytan pençesi Pepcid, Zantac, Prilosec ve Prevacid gibi mide asidi redüktörlerinin etkilerini azaltabilir.

 

Bu, ilaç etkileşimlerinin tam listesi değildir. Güvenle kullanmak için her zaman doktorunuza danışın.

 

 

Önerilen Dozlar

 

Şeytan pençesi konsantre bir ekstrakt, kapsül, tablet veya toz olarak bulunabilir. Ayrıca bitkisel çaylarda bir madde olarak kullanılır.

 

Bir takviye seçerken, şeytan pençesi içinde aktif bir bileşim olan harpagoside konsantrasyonunu arayın.

 

Osteoartrit ve sırt ağrısı çalışmalarında günlük 600–2,610 mg’lık şeytan pençesi dozları kullanılmıştır. Ekstrakt konsantrasyonuna bağlı olarak, günde 50-100 mg harpagoside karşılık gelir.

 

Diğer koşullar için, etkili dozları belirlemek için yeterli çalışmalar mevcut değildir. Ayrıca, şeytan pençesi sadece çalışmalarda bir yıla kadar kullanılmıştır. Bununla birlikte, şeytanın pençesi çoğu insan için günde 2.610 mg’a kadar olan dozlarda güvenli görünmektedir.

 

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, böbrek taşı ve mide ülseri gibi bazı rahatsızlıkların, şeytan pençesini kullanırken yan etki riskini artırabileceğini unutmayın.

 

Ayrıca, herhangi bir şeytan pençesi dozu, aldığınız ilaçları etkileyebilir. Bu nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), kan incelticiler ve mide asidi redüktörlerini içerir.

 

Sonuç olarak;

Şeytan pençesi, artrit gibi iltihaplı durumların neden olduğu ağrıyı hafifletebilir ve açlık hormonlarını baskılayabilir.

 

Günlük 600-2,610 mg dozu güvenli görünmektedir, ancak resmi bir öneri bulunmamaktadır.

 

Yan etkiler genellikle hafiftir, ancak şeytan pençesi bazı sağlık sorunlarını kötüleştirebilir ve bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Tüm takviyelerde olduğu gibi, şeytanın pençesi dikkatli kullanılmalıdır. Kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ