Şeytan Pençesi Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Bilimsel olarak “Harpagophytum procumbens” olarak bilinen şeytanın pençesi, Güney Afrika’ya özgü bir bitkidir. “Devil’s Claw” olarak da bilinen bitkinin korkutucu ismi küçük kanca benzeri meyvesinden gelmektedir.

Geleneksel olarak, bu bitkinin kökleri ateş, ağrı, artrit ve hazımsızlık gibi çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. 

Yazıda, şeytan pençesi bitkisinin ve takviyelerinin faydaları ve kullanımı hakkında bilgi verilecektir.

Şeytan Pençesi Nedir?

Şeytan pençesi susam ailesinden çiçekli bir bitkisidir. Kökü çeşitli aktif bitki bileşikler içerir ve bitkisel bir takviye olarak kullanılır.

Afrikalı ve Avrupalı ​​geleneksel doktorlar, sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek, ateşi düşürmek, ağrıyı hafifletmek ve belirli hamilelik semptomlarını tedavi etmek için yüzyıllardır şeytan pençesi reçete etmiştir. 

Şeytan pençesi, anti-inflamatuar etkiler gösteren bir bileşik sınıfı olan iridoid glikozitler içerir.

Bazı çalışmalar, iridoit glikozitlerin antioksidan etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Bu, bitkinin serbest radikaller denilen dengesiz moleküllerin hücrelere zarar veren etkilerini yakalama yeteneğine sahip olabileceği anlamına gelir.

Bundan dolayı, şeytan pençesi takviyeleri, artrit ve gut gibi inflamasyonla ilgili durumlar için potansiyel bir çare olarak çalışılmıştır. Ayrıca, ağrının azaltılması ve kilo kaybı etkileri de değerlendirilmiştir.

Şeytan pençesi takviyeleri konsantre özler ve kapsüller şeklinde veya ince bir toz halinde öğütülür. Aynı zamanda çeşitli bitkisel çaylarda bir madde olarak kullanılır.

Şeytan pençesi, antispazmodik özelliklere sahip bitki bazlı antioksidanlar olan yararlı biyoflavonoidler ve fitosteroller içerir.

Şeytan pençesinin diğer geleneksel kullanımları arasında kalp sağlığını iyileştirmek, gut semptomlarını hafifletmek , mide ekşimesini yatıştırmak ve sırt, göğüs ve baş ağrısını azaltmak yer alır.

Şeytan Pençesinin Yararları Nelerdir?

İnflamasyonu azaltır

İnflamasyon vücudun yaralanma ve enfeksiyona verdiği doğal tepkidir. Parmağınızı kestiğinizde, dizinizi patlattığınızda veya grip olduğunuzda, vücut bağışıklık sisteminizi aktive ederek yanıt verir.

Vücudu, zararlara karşı savunmak için bazı iltihaplar gerekli olsa da, kronik iltihaplanma sağlığa zararlıdır. Devam eden araştırmalar, kronik inflamasyonu kalp hastalığına, diyabet ve beyin bozukluklarına bağlamaktadır.

İltihaplı bağırsak hastalığı (IBD), artrit ve gut hastalığı gibi direkt olarak inflamasyon ile karakterize edilen durumlar da vardır.

Şeytan pençesi, iridoid glikozitler, özellikle harpagoside olarak adlandırılan bitki bileşikleri içerdiğinden, iltihaplı durumlar için potansiyel bir çare olarak önerilmiştir. Test tüpü ve hayvan çalışmalarında, harpagoside inflamatuar yanıtları azaltmıştır.

Örneğin, farelerde yapılan bir çalışma, harpagosidin, vücuttaki inflamasyonu arttırdığı bilinen sitokinlerin etkisini önemli ölçüde baskıladığını göstermiştir.

Osteoartriti iyileştirir

Osteoartrit, en yaygın artrit biçimidir. Eklem kemiğinin uçlarındaki koruyucu kapak – kıkırdak – yıprandığında oluşur. Bu, kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olarak şişlik, sertlik ve ağrıya sebebiyet verir.

Güncel araştırmalar, şeytan pençesinin osteoartritle ilişkili ağrıyı azaltmada etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Örneğin, diz ve kalça osteoartriti olan 122 kişiyi kapsayan bir klinik çalışma, günde 2.610 mg’lık şeytan pençesi takviyesinin, osteoartrit ağrısını azaltmada, bu durumu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtan daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Gut belirtilerini hafifletir

Gut hastalığı, eklemlerde, genellikle ayak parmaklarında, ayak bileklerinde ve dizlerde ağrılı şişlik ve kızarıklıkla karakterize diğer yaygın bir artrit biçimidir.

Gut, pürinler – bazı gıdalarda bulunan bileşikler – parçalandığında ortaya çıkan kandaki ürik asit birikmesinden kaynaklanır.

Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) gibi ilaçlar genellikle gutun neden olduğu ağrı ve şişliği azaltmak için kullanılır.

İddia edilen anti-inflamatuar etkileri ve ağrıyı azaltma potansiyeli nedeniyle, şeytan pençesi takviyesi, gut hastalarında alternatif tedavi olarak önerilmektedir.

Ayrıca, bazı araştırmacılar bilimsel kanıt sınırlı olmakla birlikte ürik asidi azaltabileceğini de öne sürmektedir. Bir çalışmada, yüksek dozda şeytan pençesi farelerde ürik asit düzeylerini azaltmıştır.

Sırt ağrısını rahatlatır

Alt sırt bölgesinde oluşan ağrı çoğu insanın yaşadığı bir durumdur. Yetişkinlerin % 80’inin bu ağrıyı herhangi bir zamanda yaşadığı tahmin edilmektedir.

Anti-inflamatuar etkileri ile birlikte, şeytan pençesi, özellikle sırt ağrısında ağrı kesici olarak potansiyel gösterir. Araştırmacılar bunu, şeytan pençesindeki aktif bitki bileşiği olan harpagoside atfediyorlar.

Bir çalışmada, harpagoside ekstresinin, bir nonsteroid anti-inflamatuar ilaç (NSAID) ile benzer şekilde etkili olduğu görülmüştür.

Ayrıca, iki klinik çalışma, günde 50–100 gram harpagosidin tedavisinin, alt sırt ağrısını azaltmada daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Sindirime yardımcı olabilir

Şeytan pençesinin inflamasyonu baskıladığı bilinmektedir. İnflamasyonun sindirimle çok ilgisi vardır.

Şeytan pençesinin antioksidanlar ve antienflamatuar özellikleri, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı dahil olmak üzere bu hastalıklar için tamamlayıcı bir tedavi olarak faydalı olabilir.

Böbrek sağlığını destekler

Şeytanın pençesinin yararları üzerine az gelişmiş bir çalışma alanı, glomerüler hastalıklar olarak bilinen bir grup böbrek hastalığının tedavisine yardımcı olabilmesidir. 

Bu hastalıklar iltihaplanma ile ilgilidir ve böbreğin kanı temizleyen küçük filtrelerine zarar veren hastalıkları ifade eder.

Şeytan pençesi özütü, laboratuvar testinde nitrit oluşumunu bastırmaya yardımcı oldu ve araştırmacılar bu özütlerin “glomerüler iltihaplı hastalıkların tedavisinde potansiyel antienflamatuar ilaçları temsil edebileceğini” belirtti.

Şeytan pençesi zayıflamaya yardımcı olur

Ağrı ve iltihabı azaltmanın yanı sıra, şeytan pençesi açlık hormonu ghrelin ile etkileşerek iştahı bastırır.

Ghrelinin başlıca işlevlerinden biri beyne acıktığını söylerek, yemek zamanı olduğunu bildirmektir.

Farelerde yapılan bir çalışmada, şeytan pençesi kökü tozu alan hayvanlar, dört saatte bir plasebo ile tedavi edilenlere göre daha az yemek yediler.

Bu sonuçlar büyüleyici olsa da, bu iştah azaltan etkileri henüz insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, şeytan pençesini kilo kaybı için desteklemeye yönelik önemli kanıtlar şu anda kullanılamamaktadır.

Şeytan Pençesi Yan Etkileri ve Diğer İlaçlarla Etkileşimler

Şeytan pençesi günlük 2,610 mg’a kadar dozlarda alındığında güvenli görünmektedir ancak uzun süreli etkileri araştırılmamıştır.

Bildirilen yan etkiler hafiftir, en yaygını ise ishaldir. Nadir istenmeyen etkiler arasında alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı ve öksürük vardır.

Bununla birlikte, bazı koşullar sizi daha ciddi reaksiyonlar için daha yüksek bir riske sokabilir:

Kalp hastalıkları

Çalışmalar, şeytan pençesinin kalp atışını ve kan basıncını etkileyebileceğini göstermiştir.

Diyabet

Şeytan pençesi kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve diyabet ilaçlarının etkilerini yoğunlaştırabilir.

Safra taşı

Şeytan pençesi kullanımı safra oluşumunu artırabilir ve safra taşı olanlarda daha kötü problemlere neden olabilir.

Mide ülseri

Mide asidinin üretilmesi, peptik ülserleri kötüleştiren şeytan pençesi ile artabilir.

Bazı ilaçlar da nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), kan incelticiler ve mide asidi redüktörleri de dahil olmak üzere, şeytanın pençesi takviyesi ile negatif olarak etkileşime girebilir:

NSAID’ler

Şeytan pençesi Motrin, Celebrex, Feldene ve Voltaren gibi popüler NSAID’lerin emilimini yavaşlatabilir.

Kan incelticiler

Şeytan pençesi, kanama ve morarma artışına yol açabilen Coumadin’in (aynı zamanda warfarin olarak da bilinir) etkilerini artırabilir.

Mide asidi redüktörleri

Şeytan pençesi Pepcid, Zantac, Prilosec ve Prevacid gibi mide asidi redüktörlerinin etkilerini azaltabilir.

Bu, ilaç etkileşimlerinin tam listesi değildir. Şeytan pençesi takviyesini güvenle kullanmak için önce doktora danışın.

Şeytan Pençesi Nasıl Kullanılır?

Şeytan pençesi konsantre bir ekstrakt, kapsül, tablet veya toz olarak bulunabilir. Ayrıca bitkisel çaylarda bir madde olarak kullanılır.

Bir takviye seçerken, şeytan pençesi içindeki aktif bir bileşim olan harpagoside konsantrasyonunu arayın.

Osteoartrit ve sırt ağrısı çalışmalarında günlük 600–2,610 mg’lık şeytan pençesi dozları kullanılmıştır. Ekstrakt konsantrasyonuna bağlı olarak, günde 50-100 mg harpagoside karşılık gelir.

Diğer koşullar için, etkili dozları belirlemek için yeterli çalışmalar mevcut değildir. 

Ayrıca, şeytan pençesi çalışmalarda sadece bir yıla kadar kullanılmıştır. Bununla birlikte, şeytanın pençesi çoğu insan için günde 2.610 mg’a kadar olan dozlarda güvenli görünmektedir.

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, böbrek taşı ve mide ülseri gibi bazı rahatsızlıkların, şeytan pençesini kullanırken yan etki riskini artırabileceğini unutmayın.

Ayrıca, herhangi bir şeytan pençesi dozu, aldığınız ilaçları etkileyebilir. Bu nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), kan incelticiler ve mide asidi redüktörleridir.


Şeytan pençesini kullandınız mı? Kullananlar bize etkisini ve fayda görüp görmediğini yorum olarak iletebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ