Seylan Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

  Seylan Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

  Seylan çayı, zengin tadı ve hoş aromalı kokusuyla çay meraklıları arasında popüler olarak tüketilen bir çay çeşididir.

  Tat ve antioksidan içeriği bakımından bazı farklılıklar olsa da, diğer çay türleriyle aynı bitkiden gelir ve benzer bir besin grubuna aittir.

  Bazı Seylan çayı çeşitleri, vücutta yağ yakımını hızlandırma, kan şekeri kontrolü sağlama ve kolesterol seviyelerini düşürmeye kadar birçok etkileyici yararlar ile ilişkilendirilmiştir.

  Yazıda, “Seylan çayı ne demek”, “Seylan çayı neye iyi gelir”, “Seylan çayı sağlıklı mı” “Seylan çayı nerenin” sorularının cevapları ile birlikte “Seylan çayı nasıl demlenir” ile ilgili bilmeniz gerekenler anlatılacaktır.

  Seylan Çayı Nedir?

  Seylan çayı Sri Lanka‘nın dağlık bölgelerinde üretilir. Diğer çay türleri gibi, çay bitkisinin Camellia sinensis kurutulmuş ve işlenmiş yapraklarından yapılır.

  Bununla birlikte, myricetin, kuersetin ve kaempferol dahil olmak üzere daha yüksek konsantrasyonda birçok antioksidan içerir.

  Aynı zamanda lezzet bakımından biraz farklı olduğu söylenir. Bu farklılık yetiştiği eşsiz çevre koşullarından kaynaklanmaktadır.

  Özel işleme ve üretim yöntemlerine göre farklılık gösteren oolong, yeşil, siyah ve beyaz çay, Seylan çeşitlerinde yaygın olarak bulunur. 

  seylan çayı nerede yetişir

  Seylan Çayı Besin Değeri

  Bu çay türü, mükemmel bir antioksidan kaynağıdır, bunlar oksidatif hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir.

  Araştırmalar, antioksidanların sağlıkta merkezi bir rol oynadığını ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara karşı koruyabileceğini göstermektedir.

  Özellikle, Seylan çayı antioksidanlar bakımından zengindir: myricetin, kuersetin ve kaempferol.

  Yeşil Seylan çayı, insan ve test tüpü çalışmalarında güçlü sağlığı teşvik edici özellikler sergileyen bir bileşik olan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) içermektedir.

  Tüm Seylan çay çeşitleri, az miktarda kafein ve manganez, kobalt, krom ve magnezyum dahil çeşitli iz mineraller sağlar.

  Seylan Çayı Zayıflatır mı?

  Bazı araştırmalar günlük olarak çay içmenin, yağ yakabileceğini ve kilo kaybını artırabileceğini tespit etti.

  Bir gözden geçirme çalışması, siyah çayın kalori alımını azaltmak için sindirim ve yağ emilimini bloke ederek vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olduğunu bildirdi.

  Çaydaki bazı bileşikler ayrıca yağ birikimini önleyen yağ hücrelerinin parçalanmasında rol alan belirli bir enzimin aktifleşmesine de yardımcı olur.

  240 kişi ile yapılan bir çalışma, yeşil çay ekstraktının 12 hafta boyunca tüketilmesinin, vücut ağırlığında, bel çevresinde ve yağ kütlesinde önemli düşüşlere yol açtığını göstermiştir.

  6472 kişide yapılan bir başka çalışma, sıcak çay tüketiminin düşük bel çevresi ve düşük vücut kitle indeksi ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

  Seylan Çayı Yararları Nelerdir? 

  Hastalıklarla savaşan polifenoller açısından zengindir

  Seylan çayı, vücutta antioksidan görevi gören bir tür bitki bileşiği olan polifenollerle yüklüdür. Antioksidanlar, oksidatif strese karşı koruma sağlamak ve hücrelerin zarar görmesini önlemek için serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

  Serbest radikal oluşumunun kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli kronik durumların gelişiminde merkezi bir rol oynadığı gösterilmiştir.

  Seylan çayı, aglikonlar, kuersetin, mirisetin ve kaempferol dahil olmak üzere birçok güçlü polifenol bakımından zengindir.

  Birçok çalışma, yeşil, siyah ve beyaz çeşitleri de dahil olmak üzere birçok seylan çayı türünün, genel sağlığı iyileştirmeye ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

  Antikanser özelliklerine sahiptir

  Seylan çayı, yüksek antioksidan içeriği sayesinde kanserle savaşan en iyi gıdalardan biridir. Araştırmalar, seylan çayında bulunan antioksidanların ve polifenollerin kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ve kansere neden olan serbest radikalleri nötralize ederek kanserin ilerlemesini durdurabileceğini gösteriyor.

  İnsan çalışmaları hala sınırlı olsa da, hayvan modelleri ve in vitro çalışmalar, özellikle yeşil ve beyaz çay çeşitlerinin, birden fazla kanser türü için tümör hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Bu çay türlerinin özellikle cilt, prostat, meme, akciğer, karaciğer ve mide kanserlerinin önlenmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

  Beyin fonksiyonunu korur

  Bazı araştırmalar, düzenli seylan çayı içmenin, beyin sağlığı ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukların önlenmesi konusunda büyük faydalar sağlayabileceğini gösteriyor.

  Kan şekerini dengeler

  Yüksek kan şekeri, kilo kaybı, yorgunluk ve yara iyileşmesi gecikmesi de dahil olmak üzere sağlık üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir.

  Araştırmalar, günlük olarak bazı Seylon çayı türlerinin içilmesinin, kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına ve olumsuz yan etkilerin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Örneğin, 24 kişiden oluşan küçük bir çalışma, siyah çay içmenin prediyabetli ve prediyabetsiz kişilerde kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

  Benzer şekilde, 17 çalışmanın geniş bir incelemesi, yeşil çay içmenin, hem kan şekeri hem de insülin düzeylerini azaltmada etkili olduğunu belirtti. Dahası, diğer çalışmalar düzenli çay tüketiminin daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkili olabileceğini gözlemledi. 

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Kalp hastalığı, dünya çapında ölümlerin % 31,5’ini oluşturan temel bir sorundur. Bazı Seylan çayı çeşitleri kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmaya ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

  Aslında, çeşitli çalışmalar yeşil çayın ve bileşenlerinin toplam ve LDL (kötü) kolesterolü ve ayrıca kanda bulunan bir tür yağ olan trigliseritleri azaltabildiğini buldu.

  Benzer şekilde, bir çalışmada siyah çayın hem yüksek hem de toplam LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azalttığı gösterilmiştir. 

  Seylan Çayı Zararları Nelerdir?

  Seylan çayı, ölçülü tüketildiğinde faydalıdır. Ancak, çay türüne bağlı olarak porsiyon başına yaklaşık 14–61 mg kafein içerir.

  Kafein sadece bağımlılık yapmakla kalmaz, aynı zamanda anksiyete, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve sindirim sorunları gibi yan etkilere de neden olur.

  Kafein ayrıca kalp rahatsızlıkları ve astımın yanı sıra uyarıcılar ve antibiyotikler de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

  Bu çay türünün, kafein oranı kahve gibi içeceklerden çok daha düşüktür ama yine de olumsuz etki riskini azaltmak için günde sadece birkaç porsiyonu aşmayın. 

  Seylan Çayı Nasıl Demlenir?

  Evde Seylan çayı demlemek için; 

  – Hem kullanacağınız demlik, hem de fincanları çayın soğumaması için sıcak suyla doldurun.

  – Daha sonra, suyu boşaltın ve Seylan çay yapraklarını demliğe alın. Genellikle 240 ml su için yaklaşık 1 çay kaşığı (2,5 gram) çay yaprağı kullanılması önerilir.

  – Demliği 90–96ºC sıcaklıktaki bir suyla doldurun ve kapağı kapatın.

  – Son olarak, fincanlara dökülmeden ve servis yapılmadan önce çay yapraklarının yaklaşık üç dakika boyunca demlenmesini sağlayın.

  – Çay yapraklarını daha uzun süre demlemeye bırakmak, hem kafein içeriğini hem de lezzetini artırır. Bu yüzden demlenme süresini kişisel tercihlerinize göre ayarlayın. 

  Seylan Çayı – Siyah Çay – Yeşil Çay

  Seylan çayı, Sri Lanka’da üretilen herhangi bir çay türünü ifade eder ve yeşil, siyah ve beyaz çay çeşitleri de dahil olmak üzere her türlü çayı içerir.

  Bu farklı çay türleri, işlenme şekillerine göre değişiklik gösterir ancak Sri Lanka’da yetiştirilen ve hasat edilenler seylan çayı olarak sınıflandırılmaktadır.

  Seylan çayının faydaları yeşil, beyaz ve siyah çayın faydaları ile karşılaştırılabilir. Diğer çay türleri gibi, seylan çayı da antioksidanlarda yüksektir, oksidatif stres ve serbest radikal oluşumuna karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ayrıca sağlığa önemli faydalar sağlayabilir ve çeşitli kronik durumların riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

  Lezzet ve aroma açısından seylan çayının diğer bölgelerde üretilen çaylardan daha zengin bir tada sahip olduğu söylenir.

  Ayrıca mirisetin, kuersetin ve kaempferol dahil olmak üzere birçok önemli polifenolün daha yüksek içeriğine sahip olduğu ve bunların hepsinin sağlığı geliştirici özelliklerinin zenginliğine katkıda bulunabileceği gösterilmiştir.

  Sonuç olarak;

  Seylan çayı, Sri Lanka‘nın dağlık bölgelerinde üretilen bir çay çeşitidir. Oolong, yeşil, beyaz ve siyah çay çeşitleri mevcuttur.

  Antioksidanlar bakımından zengin olmasının yanı sıra, kalp sağlığını iyileştirme, kan şekeri kontrolü sağlama ve kilo kaybı gibi sağlık yararları sunar.

  Evde yapımı kolaydır ve onu diğer çaylardan ayıran benzersiz, eşsiz bir tada sahiptir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ