Belirti Göstermeyen Sessiz Katil Hastalıkları Nelerdir?

Birçok hastalık “sessiz katil hastalığı” kategorisine girer. Bu hastalıklar uyarı işaretlerini gizler yani belirti göstermezler.

Bunlar genellikle fark edilmeyen ince belirtilerle karakterize rahatsızlıklardır. Hastalığı tedavi etmeden çok fazla zaman geçerse, ciddi komplikasyonlara veya bazen ölüme neden olabilir.

İnsanlar çoğu zaman şans eseri bu tür tehlikeli hastalıkları fark eder, hastalıkla uzun süre bilmeden yaşarlar. 

Düzenli tıbbi muayene yaptırmak, açıklanamayan veya belirsiz semptomların erken teşhis edilmesini sağlar ve muhtemelen kişinin hayatını kurtarabilir.

İşte belirti göstermeyen sessiz katil hastalıkları

Belirti Göstermeyen Sessiz Hastalıklar

tansiyon düşürücü yiyecekler

Yüksek Tansiyon

Kan basıncı 140/90 mm Hg veya daha yüksek olduğunda, yüksek tansiyon yani hipertansiyon oluşur.

Yüksek tansiyon genellikle stres, sigara içmek, yüksek tuz alımı, anksiyete, aşırı alkol tüketimi ve hareketsiz yaşam tarzı ile ilişkilidir.

Diğer katkıda bulunan faktörler, obezite, genetik faktörler, doğum kontrol hapları veya ağrı kesiciler, böbrek hastalığı ve böbrek üstü bezi hastalığını içerir.

Genellikle yüksek tansiyon, belirgin semptomlar göstermez. Bazı durumlarda, baş ağrısına, nefes darlığına veya burun kanamasına neden olabilir ancak bu semptomlar tansiyon ölçümü son derece yüksek olduğunda ortaya çıkar.

Göz ardı edilirse, yüksek tansiyon kalp hastalığına veya hatta felce yol açabilir. Bunu tespit etmenin tek yolu, kendi başına ya da bir doktor tarafından düzenli olarak kan basıncını ölçmektir. Sayıların çok yüksek olduğunu görürseniz, tedavi için adımlar atmaya başlayın.

Tansiyon, tansiyon aleti olarak da adlandırılan bir tansiyon monitörü ile ölçülebilir. 140/90 mmHg veya daha fazlasını görürseniz, doktora danışın ve kontrol altında tutmak için belirtildiği şekilde reçete edilen ilaçları alın.

Diyabet

Diyabet sürekli izleme gerektiren bir durumdur. İki tip diyabet vardır.

Tip 1 diyabette vücut, herhangi bir şekilde insülin üretmez.

Tip 2 diyabet, vücudun yeterli insülin üretemediği veya uygun şekilde kullanamadığı metabolik bir bozukluktur.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre dünya çapında yaklaşık 387 milyon insan diyabet hastasıdır ve 2 kişiden 1’i diyabet olduğunu bile bilmiyor.

Bu nedenle diyabet sessiz katil hastalığı olarak kabul edilir. Bazı yaygın belirtiler arasında aşırı susama, açlık, ani kilo kaybı, sık idrara çıkma, yorgunluk, yavaş iyileşen yaralar veya kesikler ve bulanık görme bulunur.

Diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, genetik, obezite, kötü beslenme ve egzersiz yetersizliği, bu hastalığın gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Kontrolsüz diyabet çeşitli ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında kalp hastalığı, böbrek hastalığı, inme ve görme kaybı yer alır.

Diyabet geliştirme riski yüksekse ve yaygın semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, kan şekeri seviyenizi kontrol ettirin. Diyabet teşhisi konulduğunda, tedavi insülin veya başka ilaçların alınmasını içerir.

belirti göstermeyen hastalıklar

Koroner Arter Hastalığı

Koroner arter hastalığı, atardamarların duvarlarında plak birikmesinin neden olduğu yaygın bir kalp hastalığıdır. 

Çok fazla plak birikimi zaman içinde atar damarları daraltır, bu da vücuttaki kan akışını kısmen veya tamamen bloke edebilir. Bir süre içinde koroner arter hastalığı, kalp kaslarını da zayıflatabilir ve kalp yetmezliğine yol açabilir.

Koroner arter hastalığı için majör risk faktörleri arasında obezite veya aşırı kilolu olma, aile öyküsü, kötü beslenme, sigara ve fiziksel aktivite eksikliği sayılabilir.

Koroner arter hastalığı, herhangi bir belirti ve bulguya neden olmadığından, kalp krizi geçirene kadar fark edilmeyebilir. Zamanında teşhis için düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak gerekir.

Düşük sodyum içeriğe sahip yiyecekler yiyin ve daha az yağlı gıdalar tüketin, sigara içmeyin, düzenli egzersiz yapın. Bu yaşam tarzı değişiklikleri kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler

Yağlı Karaciğer Hastalığı

Yağlı karaciğer hastalığı, karaciğerin yağ dokusunu kırmakta zorlandığı bir durumdur ve bu da karaciğer dokusunda birikmeye neden olur. İki tip yağlı karaciğer hastalığı vardır – alkolik karaciğer hastalığı ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı.

Adından da anlaşılacağı gibi, alkolik karaciğer hastalığı aşırı alkol tüketiminden kaynaklanmaktadır. Alkolsüz karaciğer hastalıklarının kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

Genellikle ailelerde görülür. Yağlı karaciğer, karaciğerin yüzde 10’undan fazlasının yağ olduğu ve çok az alkol tüketen veya hiç alkol almayan bir hastada karaciğer fonksiyon bozukluğu meydana geldiği zaman olarak tanımlanır.

İlk aşamada, yağlı karaciğer hastalığı genellikle belirgin semptomlara neden olmaz, aksine hastalık bu aşamada zararsızdır.

Karaciğerin fazla çalışması, karaciğerde biriken yağ iltihap ve yaralanmaya neden olabilir. Bu, hastalığın daha ciddi bir formuna yol açar.

Karnın sağ üst köşesinde ağrının yanı sıra yorgunluk, iştahsızlık ve yağlı bir karaciğeriniz varsa genel bir rahatsızlık hissi yaşayabilirsiniz.

Gastrik bypass ameliyatı geçirdiyseniz, bu durumdan muzdarip olma riskiniz daha yüksektir. 

Diğer risk faktörleri arasında yüksek kolesterol, obezite, polikistik over sendromu, uyku apnesi, tip 2 diyabet, aktif olmayan tiroid ve hipofiz bezleri yer alır.

Karaciğerde bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktora danışın. Basit bir kan testi veya ultrason, bu sorunun erken bir aşamada teşhis edilmesine yardımcı olur.

polifenol nelerde var

Osteoporoz

Osteoporoz, kemik bozulmasına yol açan, onları zayıf ve kırılgan yapan bir hastalıktır. Aynı zamanda erken dönemlerde sıklıkla belirtileri olmayan “sessiz hastalık” dır. 

Bu nedenle, osteoporozun erken evrelerinin saptanması ve teşhis edilmesi zordur. Bu hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Sıklıkla, ilk işaret ağrılı bir kemik kırığıdır. Osteoporozun birkaç belirtisi, zaman içinde boyun kaybı, sırt ağrısı, gergin bir duruş ve küçük düşme nedeniyle bile ortaya çıkan kemik kırıklarıdır.

Risk faktörleri kadın olmak, post-menopoz döneminde olmak ve Kafkas ya da Asya kökenli olmaktır. Diğer risk faktörleri arasında aile öyküsü, kötü beslenme, hareketsizlik, sigara kullanımı, bazı ilaçlar yer alır.

Osteoporoz riski altındaysanız, kemik mineral yoğunluğu testi yaptırmak için doktora danışın. Osteoporozu önlemek için düzenli egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenmeli (özellikle kalsiyum ve D vitamini açısından zengin gıdalar), alkol tüketimini sınırlandırmalı ve sigara içmemelisiniz.

Kolon Kanseri

Kolon kanseri de yaygın bir sessiz katil hastalığıdır. Rektum veya kolonda bir tümör nadiren gelişir. Genellikle polip olarak bilinen küçük bir büyüme olarak başlar.

Bu poliplerin çoğu kanser değildir ancak göz ardı edildiğinde veya tedavi edilmediğinde, bazıları birkaç yıl sonra kansere dönüşebilir.

Kolondaki kanserli hücrelerin erken saptanması ve çıkarılması, vakaların yüzde 90’ında kanseri tedavi edebilir. 

Ancak önemli olan polipleri tespit etmek ve çıkarılmak üzere düzenli aralıklarla kolorektal tarama yapılmasıdır.

Kolon kanseri size erken uyarı işaretleri vermese de, daha fazla kabızlık, ishal, dışkıda kan, olağan dışı gaz veya karın ağrısı, düşük kan sayımı, açıklanamayan kilo kaybı, kusma ve yorgunluk fark ederseniz, basit bir muayene yaptırın. Sorunun sebebini bulmak potansiyel olarak hayatınızı kurtarabilir.

Nonmelanom Cilt Kanseri

Melanom dışı cilt kanseri, güneşin ultraviyole (UV) ışınları veya solaryum gibi kapalı bronzlaşma kaynaklarına aşırı maruz kalmaktan dolayı cildin üst katmanlarında yavaşça gelişir.

Bu kanseri aile öyküsü, kolayca yanan soluk cilt ve çok sayıda ben ve çiller, riski artırabilir. Erkekler ve 40 yaşın üzerindeki insanlar daha yüksek risk altındadır.

Genellikle ciltte birkaç hafta sonra bile iyileşmeyen kırmızı yumru veya pullu yaralar, melanom dışı cilt kanserinin ilk belirtisidir.

Dört hafta sonra iyileşmeyen bir deri anormalliği görürseniz doktora danışın. Uzman doktor, kanserli olup olmadığını doğrulamak için biyopsi yapabilir.

UV ışığına, güneşlenmeye ve solaryuma aşırı maruz kalmaktan kaçının, güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalı ve nonmelanom cilt kanseri riskini azaltmak için düzenli kontroller yaptırmalısınız.

Chagas Hastalığı

Chagas hastalığı veya Amerikan tripanosomiasis, dünya çapında 10 milyon insanı etkileyen bir paraziter hastalıktır. Bu hastalık Trypanosoma cruzi paraziti taşıyan ‘öpüşme’ böceği olarak bilinen bir böcek tarafından ısırıldığında oluşur.

Bu hastalığın ilk aşamasında, kanda çok sayıda parazit dolaşıyor olsa bile genellikle hiçbir belirti göstermez.

İnsanların yüzde 50’sinden daha azında, ilk gözle görülür belirtiler (parazitin vücuda girdiği yer), göz kapağı şişmesi (parazit göze girerse), ateş, halsizlik, vücut ağrıları, baş ağrıları, şişmiş bezler iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma görülür.

Hastalık kronikleştiğinde, ölümle sonuçlanabilecek ciddi kardiyovasküler ve gastrointestinal problemlere neden olur.

Chagas hastalığına yakalanma riskini arttıran faktörler arasında, Orta Amerika, Güney Amerika ve Meksika’nın kırsal bölgeleri gibi bu ölümcül böceklerin bulunduğu bir bölgede yaşamak ve enfekte bir kişiden kan transfüzyonu almak bulunmaktadır.

Chagas hastalığı belirtileri varsa, doktora danışın. Basit bir kan testi ölümcül böceklerin varlığını doğrulayabilir ve zamanında tedavi hayatınızı kurtarabilir.

Hepatit

Hepatit, karaciğerin inflamatuar durumunu belirtir ve dünya çapında binlerce insanı etkileyen viral bir enfeksiyondur.

Farklı hepatotropik virüsler, hepatit A, B, C, D ve E dahil olmak üzere bu hastalığın farklı tiplerine neden olur.

Hepatit A ve E, kontamine yiyecekler veya kirli su içmekten kaynaklanır. Hepatit B, C ve D kontamine kan, cinsel temas ve doğum sırasında transfüzyon ile geçer.

Hepatit ayrıca aşırı alkol tüketimi ve otoimmün hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Virüs, herhangi bir semptom göstermeden birkaç yıl vücutta mevcut olabilir. Ancak, yorgunluk, kas ağrıları, sarılık, soluk dışkı, düşük dereceli ateş, kusma ve ishal gibi semptomlara neden olabilir.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, hepatiti kontrol ettirmek için basit bir kan testi veya karaciğer biyopsisi için doktora danışın.

Yüksek bir hepatit riski altındaysanız, hepatit aşısı yaptırmalısınız.

Rahim Kanseri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, rahim kanseri, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, kadınlarda en yaygın dördüncü kanser ve kanserden ölümlerin nedenidir.

Bu kanser serviksin hücrelerinde oluşur ve genellikle erken evrelerinde hiçbir belirti göstermez. 

Zamanında teşhis edilmezse, kanser mesaneye, karaciğere, bağırsaklara ya da akciğerlere yayılır. Sonraki aşamalarda, pelvik ağrı veya vajinal kanama görülebilir.

Rahim kanserine cinsel temas yoluyla yayılan insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. Çoğu durumda, kadınların doğal bağışıklık sistemi bu enfeksiyonla savaşabilir. Ancak belirli HPV tipleri servikal kansere yol açabilir.

Sigara içen, çok sayıda cinsel partneri olan, fazla çocuk sahibi, fazla kilolu, uzun bir süre boyunca doğum kontrol hapları kullananlar veya insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfekte olan kadınların rahim kanseri geliştirme riski daha yüksektir.

Genellikle serviks içindeki normal hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesi birkaç yıl alır. Bu nedenle, hafif belirtilerle karşılaşırsanız, smear testi yaptırmak için doktora danışın. Rahim ağzı kanseri taraması da çok etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ