Servikal Spondiloz Nedir, Neden Olur?Belirtileri ve Tedavisi

  Servikal Spondiloz Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Servikal spondiloz, boyundaki servikal omurgadaki eklemleri ve diskleri etkileyen yaygın, yaşa bağlı bir durumdur. Ayrıca servikal osteoartrit veya boyun artriti olarak da bilinir.

  Kıkırdak ve kemiklerin aşınması ve yıpranması ile gelişir. Büyük ölçüde yaşın bir sonucu olsa da, diğer faktörlerden de kaynaklanabilir.

  60 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 90’ından fazlasını etkiler.

  Durumu geliştiren bazı insanlar asla semptom yaşamazlar. Bazılarında kronik, şiddetli ağrı ve sertliğe neden olabilir. Yine de birçok insan normal günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir.

  Servikal Spondiloz Nedir?

  Servikal spondiloz, boyun ağrısına, boyun sertliğine ve diğer semptomlara yol açabilen servikal omurgada (boyun) yaşa bağlı aşınma ve yıpranma için genel bir terimdir.

  Servikal omurganın bölümleri nelerdir?

  Servikal omurga, kafatasının tabanından başlayan yedi omurdan oluşur. Omurilik ve sinirleri tüm omur kolonunun bir açıklığından geçer.

  Omurilik ve sinirler, beyin ile kaslar ve organlar da dahil olmak üzere vücudun geri kalanı arasında mesajlar taşır. Her omur arasında diskler bulunur. Diskler vücudun amortisörleri gibi davranır. Diskler, jel benzeri bir malzeme ile doldurulmuş esnek ancak güçlü bağ dokusundan yapılmıştır. 

  Her bir omur çifti arasında üç eklem bulunur. Ön eklem, intervertebral disk olarak adlandırılır. Omurganın arkasındaki iki eklem faset eklem olarak adlandırılır.

  Her eklemin içinde kemiklerin uçlarını yastıklayan kıkırdak bulunur. Ligamentler, omurları birbirine bağlayan yumuşak doku bantlarıdır.

  Spondiloz, omurganın bu kısımlarının doğal aşınmasıdır. Kıkırdak zamanla aşınır, diskler hacmini kaybeder, kurur ve çatlar, bağlar kalınlaşabilir ve artık kıkırdakla kaplı olmayan bölgelerde kemiklerin birbirine sürtündüğü yerlerde kemik mahmuzları oluşabilir. Bu değişikliklerin tümü spondiloz olarak tanımlanır.

  Servikal Spondiloz Nedenleri Nelerdir?

  Boyundaki kemikler ve koruyucu kıkırdak, servikal spondiloza yol açabilecek aşınma ve yıpranmaya eğilimlidir. Durumun olası nedenleri şunlardır:

  Kemik mahmuzları

  Bu aşırı kemik büyümesidir ve vücudun omurgayı güçlendirmek için fazladan kemik büyütmeye çalışmasının sonucudur.

  Bununla birlikte, kemiklerin büyümesi, omurilik ve sinirler gibi omurganın hassas bölgelerine baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

  Susuz spinal diskler

  Omurga kemiklerinin arasında, kaldırma, bükme ve diğer aktivitelerin şokunu emen kalın, yastık benzeri diskler bulunur. Bu disklerin içindeki jel benzeri malzeme zamanla kuruyabilir. Bu, kemiklerin ( omurilik omurları ) birbirine daha fazla sürtünmesine neden olur ve bu da ağrılı olabilir.

  Bu süreç genelde 30’lu yaşlarda gerçekleşmeye başlayabilir.

  Fıtıklaşmış diskler

  Omurilik diskleri, iç yastıklama malzemesinin sızmasına izin veren çatlaklar geliştirebilir. Bu malzeme omuriliğe ve sinirlere baskı yaparak kolda uyuşma ve koldan aşağıya doğru yayılan ağrı gibi semptomlara neden olabilir.

  Yaralanma

  Boyunda bir yaralanma olduysa (örneğin bir düşme veya araba kazası sırasında), bu yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

  Bağ sertliği

  Omurga kemiklerini birbirine bağlayan sert kordlar zamanla daha da sertleşebilir, bu da boyun hareketini etkiler ve boynu gergin hissettirir.

  Aşırı kullanım

  Bazı meslekler veya hobiler, tekrarlayan hareketler veya ağır kaldırmayı (inşaat işleri gibi) gerektirir. Bu, omurgaya ekstra baskı uygulayarak erken aşınma ve yıpranmaya neden olabilir.

  Servikal Spondiloz Risk Faktörleri

  Servikal spondiloz için en büyük risk faktörü yaşlanmadır. Servikal spondiloz genellikle yaşlandıkça boyun eklemlerindeki değişikliklerin bir sonucu olarak gelişir. Disk herniasyonu, dehidrasyon ve kemik mahmuzları yaşlanmanın sonuçlarıdır.

  Yaşlanma dışındaki faktörler de servikal spondiloz riskini artırabilir. Bunlar şunları içerir:

  – Boyun yaralanmaları

  – Ağır kaldırmaktan dolayı boyna fazladan yük bindiren işle ilgili faaliyetler

  – Boynu rahatsız edici bir pozisyonda uzun süre tutmak veya gün boyunca aynı boyun hareketlerini tekrarlamak ( tekrarlayan stres )

  – Genetik faktörler ( ailede servikal spondiloz öyküsü )

  – Sigara içmek

  – Aşırı kilolu ve hareketsiz olmak

  Servikal Spondiloz Belirtileri Nelerdir?

  Servikal spondiloz olan çoğu insanın önemli bir semptomu yoktur. Semptomlar ortaya çıkarsa, hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve yavaş yavaş gelişebilir veya aniden ortaya çıkabilir.

  Yaygın bir semptom, omzun etrafındaki ağrıdır. Bazıları kol boyunca ve parmaklarda ağrıdan da şikayet eder. Ağrı şu durumlarda artabilir:

  – Ayakta

  – Oturarak

  – Hapşırınca

  – Öksürünce

  – Boynu geriye doğru eğince

  Diğer bir yaygın semptom kas zayıflığıdır. Kas zayıflığı, kolları kaldırmayı veya nesneleri sıkıca kavramayı zorlaştırır.

  Diğer yaygın belirtiler şunları içerir:

  – Kötüleşen sert bir boyun

  – Çoğunlukla başın arkasında meydana gelen baş ağrıları

  – Bacaklarda da ortaya çıkabilmesine rağmen, esas olarak omuzları ve kolları etkileyen karıncalanma veya uyuşma

  Daha az sıklıkla ortaya çıkan semptomlar arasında denge kaybı ve mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı yer alır. Bu belirtiler acil tıbbi müdahale gerektirir.

  Ne zaman doktora gitmeli?

  Omuz, kol veya bacaklarda ani uyuşma veya karıncalanma hissederseniz, bağırsak veya mesane kontrolünü kaybederseniz, doktora başvurun ve mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın. Bu tıbbi bir acil durumdur.

  Ağrı ve rahatsızlık günlük aktiviteleri engellemeye başlarsa, doktora görünmek gerekir.

  Durum genellikle yaşlanmanın bir sonucu olsa da, ağrı ve sertliği azaltabilecek tedaviler mevcuttur.

  Servikal Spondiloz Teşhisi

  Servikal spondiloz tanısı koymak, fibromiyalji gibi diğer potansiyel durumların ekarte edilmesini içerir. Tanı koymak aynı zamanda hareket için test yapmayı ve etkilenen sinirleri, kemikleri ve kasları belirlemeyi de içerir.

  Fizik testi

  Tipik muayene, refleksleri test etmeyi, kas zayıflığını veya duyusal eksiklikleri kontrol etmeyi ve boynun hareket aralığını test etmeyi içerir.

  Doktor, servikal spondilozdan şüphelenirse tanıyı doğrulamak için görüntüleme testleri ve sinir fonksiyon testleri isteyebilir.

  Görüntüleme testleri

  – Kemik mahmuzlarını ve diğer anormallikleri kontrol etmek için röntgen kullanılabilir.

  – BT taraması, boynun daha ayrıntılı görüntülerini sağlayabilir.

  – Radyo dalgaları ve manyetik alan kullanarak görüntüler üreten MRI taraması, doktorun sıkışmış sinirleri bulmasına yardımcı olur.

  – Miyelogramda, omurganın belirli bölgelerini vurgulamak için bir boya enjeksiyonu kullanılır. Daha sonra bu alanların daha ayrıntılı görüntülerini sağlamak için BT taramaları veya X ışınları kullanılır.

  – Kaslara sinyal gönderirken sinirlerin normal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için elektromiyogram (EMG) kullanılır. Bu test sinirlerin elektriksel aktivitesini ölçer.

  – Bir sinir iletim çalışması, bir sinirin gönderdiği sinyallerin hızını ve gücünü kontrol eder. Bu, sinirin bulunduğu cilde elektrotlar yerleştirerek yapılır.

  Servikal Spondiloz Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Servikal spondiloz tedavisi ağrıyı gidermeye, kalıcı hasar riskini azaltmaya ve normal bir yaşam sürmeye yardımcı olmaya odaklanır.

  Ameliyatsız yöntemler genellikle çok etkilidir.

  Fizik tedavi

  Fizik tedavi boyun ve omuz kaslarını germeye yardımcı olur. Bu onları daha güçlü yapar ve nihayetinde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

  Boyun çekişiniz de olabilir. Bu, servikal eklemler arasındaki boşluğu artırmak ve servikal diskler ve sinir kökleri üzerindeki baskıyı azaltmak için ağırlıkların kullanılmasını içerir.

  İlaçlar

  – Kas spazmlarını tedavi etmek için kas gevşeticiler

  – Ağrı kesiciler

  – Sinir hasarının neden olduğu ağrıyı hafifletmek için anti-epileptik ilaçlar

  – Doku iltihabını azaltmak ve ardından ağrıyı azaltmak için steroid enjeksiyonları

  – İnflamasyonu azaltmak için nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)

  Ameliyat

  Durum şiddetliyse ve diğer tedavi biçimlerine yanıt vermiyorsa, ameliyat gerekebilir. Bu, omuriliğe ve sinirlere daha fazla yer açmak için kemik mahmuzlarını, boyun kemiklerinin bazı kısımlarını veya fıtıklaşmış diskleri çıkarmayı içerir.

  Servikal spondiloz için cerrahi nadiren gereklidir. Bununla birlikte, ağrı şiddetliyse ve kolları hareket ettirme yeteneğini etkiliyorsa doktor bunu önerebilir.

  Evde Tedavi Seçenekleri

  Durum hafifse, tedavi etmek için evde uygulanabilecek bazı tedaviler mevcuttur:

  Düzenli egzersiz

  Boyun ağrısı nedeniyle bazı egzersizler aktiviteyi sürdürmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Her gün yürüyen insanların boyun ve bel ağrısı yaşama olasılığı daha düşüktür.

  Ağrı kesiciler

  Servikal spondiloz ile ilişkili ağrıyı kontrol etmek için ağrı kesiciler genellikle yeterlidir.

  Isı veya buz

  Boyna ısı veya buz uygulamak ağrıyan boyun kaslarını rahatlatabilir.

  Yumuşak boyunluk

  Boyunluk, boyun kaslarının dinlenmesini sağlar. Bununla birlikte, boyun kaslarını zayıflatabileceğinden boyunluk sadece kısa süreler için takılmalıdır.

  Servikal Spondiloz Egzersizleri

  Birkaç basit boyun egzersizi ile servikal spondiloz semptomları hafifletebilir.

  Boyun Germe

  – Vücudunuzu düz tutun.

  – Çenenizi boğazı gerecek şekilde öne doğru itin.

  – Boyun kaslarını hafifçe gerin.

  – 5 saniye boyunca bu pozisyonda kalın.

  – Başınızı orta pozisyonuna getirin.

  – Çenenizi yukarıda tutarak başınızı geriye doğru itin ve 5 saniye tutun.

  – 5 tekrar yapın.

  Boyun Eğme

  – Çeneniz göğsünüze değecek şekilde başınızı öne doğru eğin.

  – Boyun kaslarını hafifçe gerin.

  – 5 saniye boyunca bu pozisyonda kalın.

  – Başı eski konuma getirin.

  – 5 tekrar yapın.

  Boyun Eğme (yan yana)

  – Başınızı kulaktan başlayarak iki omzunuza doğru eğin.

  – Boyun kaslarını hafifçe gerin.

  – 5 saniye boyunca bu pozisyonda kalın.

  – Başınızı ilk konumuna getirin ve diğer omzunuzda tekrarlayın.

  – 5 tekrar yapın.

  Boyun Döndürme

  – Çenenizi aynı yükseklikte tuttuğunuzdan emin olarak başınızı rahat olduğu kadar yana çevirin.

  – Boyun kaslarınızı 5 saniye gerdirin.

  – Başınızı ilk konumuna getirin

  – Karşı tarafla tekrarlayın.

  – Bu egzersizi her iki tarafta 5 kez tekrarlayın.

  Bu egzersizler, durumun etkisini, ağrıyı veya sertlik hissini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, servikal spondilozu tedavi etmeyeceklerdir.

  Servikal spondiloz için uzun vadede durum

  Servikal spondiloz, boyun ağrısına bağlı sertliğe, rahatsızlığa ve baş ağrılarına neden olabilen yaygın ve sıklıkla yaşa bağlı bir durumdur.

  Doktor durumu tersine çeviremeyebilir ancak rahatsızlık ve ağrının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için genellikle alternatif tedaviler önerebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ