Selüliti Doğal Yollarla Yok Eden Yiyecekler | diyetz

  Selüliti Doğal Yollarla Yok Eden Yiyecekler

   

   

  Selülit veya portakal kabuğu sendromu denilen, özellikle karın ve alt pelvik bölge ve alt ekstremitelerde, derinin altındaki yağdır.

   

  Selülitin başlıca nedenleri inflamatuar değişiklikler, genetik ve hormonal faktörler, bağ dokusu yapısının değiştirilmesi, aşırı veya çok fazla diyet yapılması, fizyoloji, metabolizmada değişiklikler, cinsiyete özel dimorfik cilt yapısı ve yaşam tarzıdır.

   

  Birçok bilim insanı, selülit için bir tedavinin olmadığını ancak görünüş için mücadele ​​etmenin mümkün olduğunu söylemektedir.

   

  Selülit çok faktörlü bir durum olmasına rağmen, invazyon olmayan bir tedavi ve cilt bakımı gibi birçok selülit tedavisi vardır.

   

  Bu tedavileri uygulamakla birlikte, en iyi etkiyi elde etmek için selülitle savaşan yiyecekleri içeren bir diyetle birleştirmelisiniz. Selülitle mücadele eden yiyecekler şunlardır…

   

   

   

  Sardalya

  Sardalya ve diğer yağlı balıklar genel olarak sağlığınız için son derece iyi olduğu bilinen omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.

   

   

   

   

   

  Sardalya gibi balıkları yemek, östrojen ile savaşmanıza yardımcı olabilir. Diyetisyenlere göre, çoklu doymamış omega-3 yağ asitleri alımınızı arttırmak, selülitle savaşmak için çok yararlı olabilir.

   

   

  Tavuk Göğsü

  Derisiz tavuk göğsü, selülitle savaşmaya yardımcı olan yaygın gıdalardan biri olarak bilinir.

   

  İnsülin salınımını yavaşlatması sayesinde vücuttaki insülin seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

   

  Bu, kolajen lifleri takviye edebilen kolajen bakımından zengin bir besindir.

   

   

  Sarımsak ve Soğan

  Sarımsak ve soğan çok sayıda hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde çok etkilidir. Selülitle doğal olarak savaşan besinler arasında yer almaları garip değil.

   

  Selülitle savaşmaya katkıda bulunduğu bilinen vücudunuzdaki insülin seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilirler.

   

  Sarımsak ve soğanı çiğ tüketmek, en iyi yoldur. Bunları salata, balık sosu veya salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Çiğ yemekte zorlanıyorsanız, diğer yiyeceklerle de pişirebilirsiniz.

   

   

  Kuşkonmaz

  Bu tip sebzeler stresle savaşmak için oldukça yararlıdır. Şişkinliği azaltmak, kan basıncını uyarmak ve toksinleri vücuttan atmak için harika bir anti-inflamatuar özelliğe sahiptir.

   

  Bunun yanı sıra doğurganlık yıllarında kadınlar için önemli bir maddedir ve stresin metabolize edilmesine katkıda bulunur.

   

   

  Brokoli

  Brokoli, besin değerleri sayesinde insan sağlığı için mükemmel bir sebzedir.

   

  Güzelliği artırabilecek bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Bunun yanı sıra, kilo vermek için uygundur çünkü kalorisi çok azdır.

   

  Özellikle alfa lipoik sayesinde doğal olarak selülitle savaşan gıdalardan biri olarak kabul edilir. Bu madde kolajeni sertleştirme sürecini önler.

   

   

  Koyu Yapraklı Yeşillikler

  Koyu yapraklı yeşillikler, vücuttan toksinlerin atılması için yararlı olabilecek suyla doludur.

   

  Birçok koyu yapraklı yeşillik, cilt sağlığı, daha etkili yağ metabolizması, daha hızlı hücre yenilenmesi için hayati maddeler olan lif, mineral ve antioksidanların büyük kaynağıdır. Koyu yapraklı yeşillikler arasında pazı, ıspanak, lahana bulunur.

   

   

  Eski Peynir

  Bazı çalışmalara göre, eski peynir, CLA veya konjuge linoleik asit açısından çok zengindir, östrojen seviyelerini azaltmak için yararlı olabilecek bir bileşiktir.

   

  Bu bileşik ayrıca tereyağı, süt içerir. Bununla birlikte, CLA’nın eklenmesi, obez bireyler için insülin direnci riskini artırdığı için iyi olmayabilir. Bu nedenle aşırı kilolu kişiler bu ürünlerden kaçınmalıdır.

   

   

  Su

  Su, vücudumuzun gelişiminde, özellikle de vücudun detoksifikasyon sürecinde önemli bir rol oynar.

   

  Bu yüzden dehidrasyon, selülit oluşumuna yol açan yaygın nedenlerden biridir. Çünkü, dehidrasyon yağ hücrelerinde toksik birikmeye ve yüksek toksisiteye sahip yağ hücrelerinden boncuk benzeri topaklar oluşmasına neden olur. Ve sonuç selülit oluşumudur.

   

  Yani selülit görünümünü yok etmek için çok daha fazla su içmelisiniz. Normal bir insan, günde yaklaşık 2 litre su içmelidir; toksin açısından zengin alkol ve alkolsüz içeceklerden de kaçınmalısınız.

   

   

  Limon ve Portakal

  Limon ve portakal gibi turunçgillerin sağlığınız için birçok faydası vardır. İlk olarak, karbonhidratların vücut üzerindeki etkisini azaltmak için yararlı olabilirler.

   

  Karbonhidrat miktarı, doğrudan insülin seviyelerini etkileyebilir. Ayrıca, turunçgiller de karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur, vücudunuzdaki östrojen seviyelerini azaltır.

   

  Ayrıca selülitle savaşmak için en iyi maddelerden biri olan C vitamini açısından da zengindirler. Bazı diyetisyenlere göre, C vitamini cildinizin bağ dokusunu geliştirmeye katkıda bulunabilir ve selülit görünümünü azaltır.

   

  Portakaldaki bir bileşik, metoksile edilmiş flavonoidler, kan dolaşımını hızlandırabilir ve selülit oluşumuna neden olan hücre dengesizliklerini azaltır.

   

   

  Kiraz ve Karpuz gibi Meyveler

  Genel olarak, kiraz ve karpuz gibi meyveler vücudunuzdaki insülin seviyelerini kontrol etmeye çok yardımcıdır.

   

  Bu meyvelerdeki glisemik indeks, insülin seviyenizi etkilemeyecek kadar düşüktür. Düşük glisemik indeksi olan bazı meyveler, şeftali, armut ve elmadır.

  Tüketimi sınırlamanız gereken yüksek glisemik indeksi olan bazı meyveler, kavun, ananas ve mangodur.

   

   

  Avokado

  Avokado da selülitle savaşan mükemmel bir besin olarak kabul edilir. İnsülin seviyelerini dengelemeye ve selülit riskini azaltmaya yardımcı olur.

   

  Avokado, selülit için de yararlı olan tekli doymamış yağlardan zengindir.

   

   

  Papaya

  Papaya, cildinizde kolajen yenilenmesini destekleyen ve daha sonra cildinizin sağlıklı görünmesini sağlayan, aynı zamanda selülit görünümünü sınırlandıran önemli bir C vitamini kaynağı olarak bilinir.

   

  Bu meyve, kahvaltıda kullanılmalı, böylece vücudunuz daha iyi iyi emilebilir.

   

   

  Salatalık

  Hidrasyon vücudunuzdaki selülit görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu yüzden selülitle mücadelede su miktarı yüksek gıdalar tüketmek çok önemlidir.

   

  Salatalık, vücudumuzun nemlendirilmesine yardımcı olacak suyun yaklaşık % 90’ını oluşturan besinlerden biridir. Çiğ meyve ve sebzeleri yemek su içeriğini azami miktarda almamıza yardımcı olabilir.

   

  Bunun yanı sıra, salatalık cildinizin ve sağlığınızın gelişimi için gerekli olan vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Sandviç veya salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz ya da salatalığı bazı smoothie tariflerinde deneyebilirsiniz.

   

   

  Ananas

  Ananas, pek çok sağlık yararına sahip tropik meyvelerden biridir. Selülit görünümünü iyileştirmesi, faydalarından biridir.

   

  Ananastaki bromelain enzimi, yağ hücresi metabolizmasını hızlandıran bir anti-inflamatuar ajandır. Ayrıca, kilo kaybetmeye katkıda bulunabilecek lif açısından da zengindir.

   

  Bununla birlikte, porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz çünkü ananas da büyük bir şeker kaynağıdır.

   

   

  Çiğ Kuruyemiş

  Bazı araştırmalar, çiğ kuruyemişlerin kötü sterolleri emmede çok yararlı olan ve aynı zamanda erkeklerde testosteron ve kadınlarda progesteronu geliştirmede çok yararlı olan bitki sterolleri gibi büyük anti-östrojenik bileşikleri içerdiğini göstermektedir ve aktif östrojeni dengelemeye yardımcı olurlar.

   

  Çiğ kuruyemişte bulunan çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri de selüliti sınırlayan büyük maddeler olarak kabul edilir.

   

  Ceviz, badem, fıstık gibi kuruyemişler yağ asitleri bakımından zengin diğer yiyeceklerdir.

   

   

  Tam Tahıllar

  Birçok çalışma, tahılların selülitle savaşan mükemmel besinler olduğunu kanıtladı.

   

  Tam tahıllar bitki sterolleri bakımından çok zengindir. Bunları pirinç kepeği, tam buğday, esmer pirinç, kepek, yulaf kepeği, buğday tohumu içinde bulabilirsiniz.

   

  Tam tahıllardaki bileşikler, şekerlerin serbest kalmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

   

  Ayrıca vücudunuzdaki insülinin azaltılması için gerekli olan lif de içerirler. Ayrıca, selülite neden olan toksinlere karşı savaşabilecek antioksidanlarda bakımından da çok yüksektir.

   

   

  Keten tohumu

  Keten tohumu, cildinizin elastikiyetini artırmaya yardımcı olan ve selülit riskini azaltan esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bakımından çok yüksektir.

   

  Ayrıca, keten tohumu içindeki lignanlar,  hormon dengesizliklerinin düzeltilmesine katkıda bulunabilir, bu faktörlerden biri de selülit oluşumuna neden olur.

   

  Keten tohumu içinde bulunan büyük bir lif kaynağı da, yağ hücrelerinin boyutlarını azaltmanın yanı sıra daha hızlı bir şekilde metabolize etmede de yararlıdır, bu da selüliti azaltmaya yardımcı olacaktır.

   

   

  Zerdeçal

  Zerdeçal, Asya mutfağında, özellikle Hindistan mutfağında çok kullanılan baharatlardan biridir. Zerdeçal sağlığımız için çok iyidir.

   

  Zerdeçal kullanarak kan dolaşımını teşvik edebilir, şişliği azaltabilirsiniz. Vücuttaki toksinlerle savaşabilen ve selülit görünümünü en aza indiren antioksidanlar açısından çok zengindir.

   

   

  Deniz Yosunu

  Bazı çalışmalara göre, deniz yosunu, yağın daha iyi metabolize edilmesine yardımcı olabilecek fukoksantin adlı ikincil bir bitki pigmenti içerir. Yağ hücrelerinin küçük olması, selülit görünümünü azaltacaktır.

   

  Eğer deniz yosunu yemekte zorlanıyorsanız, ek formunu kullanarak fukoksantin alabilirsiniz.

   

   

  Yeşil Çay

  Yeşil çayın antioksidanlardan çok yüksek olduğunu biliyoruz, önemli bileşimler vücudunuzun sağlığını korumanın yanı sıra selülitlere karşı korumak için de iyidir.

   

  Birçok araştırma göstermiştir ki, yeşil çaydaki antioksidanlar, metabolizma sürecinin yanı sıra, bir içerikten dolayı daha az yağ depolanmasına yardımcı olabilir, teobromin, vücudumuzdaki depolanmış yağları serbest bırakmaya yardımcı olabilir. Çünkü kilo vermek, selülitle savaşmanın etkili yollarından biridir.

   

   

  Papatya Çayı

  Yeşil çay gibi, papatya çayı stres için harika bir çaydır. Bu çayın içindeki maddeler anksiyeteyi azaltabilir ve vücudunuzdaki metabolizma sürecini hızlandırabilir ve dolayısıyla vücudunuzdaki selülit görünümünü azaltır.

   

  Rahat bir uyku çekmek için yatmadan önce bu çayı içebilirsiniz.

   

  Bu yiyecekler selülitle mücadele etmenize yardımcı olacak yararlı yiyeceklerdir. Bunların çoğu sağlığınız ve güzelliğiniz için iyidir ve güvenlidir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ