Selüliti Azaltan ve Önleyen Yiyecekler Nelerdir?

  Selüliti Azaltan ve Önleyen Yiyecekler Nelerdir?

  Selülit, portakal kabuğu sendromu denilen, özellikle karın ve alt pelvik bölge ve alt ekstremitelerde, derinin altında bulunan yağdır.

  Selülitin başlıca nedenleri inflamatuar değişiklikler, genetik ve hormonal faktörler, bağ dokusu yapısının değiştirilmesi, aşırı veya çok fazla diyet yapılması, fizyoloji, metabolizmadaki değişiklikler, cinsiyete özel dimorfik cilt yapısı ve yaşam tarzıdır.

  Birçok bilim insanı, selülit için bir tedavinin olmadığını ancak görünüş için mücadele ​​etmenin mümkün olduğunu söylemektedir.

  Cilt bakımı gibi birçok selülit tedavisi vardır. Bu tedavileri uygulamakla birlikte, en iyi sonucu elde etmek için selülitle savaşan yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Selülite iyi gelen besinler şöyledir;

  Selülite İyi Gelen Yiyecekler

  Tavuk Göğsü

  Derisiz tavuk göğsü, selülitle savaşmaya yardımcı olan yiyeceklerden biridir.

  İnsülin salınımını yavaşlatması sayesinde vücuttaki insülin seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

  Bu, kolajen lifleri takviye edebilen kolajen bakımından zengin bir besindir.

  Sarımsak ve Soğan

  Sarımsak ve soğan çok sayıda hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde çok etkilidir. Selülitle doğal olarak savaşan besinler arasında yer almaları garip değil.

  Selüliti azaltmaya yardımcı olduğu bilinen vücudumuzdaki insülin seviyelerini düşürmede etkilidirler.

  Kuşkonmaz

  Bu tip sebzeler stresle savaşmak için oldukça yararlıdır. Şişkinliği azaltmak, kan basıncını uyarmak ve toksinleri vücuttan atmak için anti-inflamatuar özelliğe sahiptir.

  Bunun yanı sıra doğurganlık yıllarında kadınlar için önemli bir maddedir ve stresin metabolize edilmesine katkıda bulunur.

  Brokoli

  Brokoli, besin değerleri sayesinde insan sağlığı için mükemmel bir sebzedir.

  Güzelliği artırabilecek bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Bunun yanı sıra, kilo vermek için uygundur çünkü kalorisi çok azdır.

  Özellikle alfa lipoik sayesinde doğal olarak selülitle savaşan gıdalardan biri olarak kabul edilir. Bu madde kolajeni sertleştirme sürecini önler.

  Koyu Yapraklı Yeşillikler

  Koyu yapraklı yeşil sebzeler, vücuttan toksinlerin atılması için yararlı olabilecek su içeriğine sahiptir.

  Birçok koyu yapraklı yeşillik, cilt sağlığı, daha etkili yağ metabolizması, daha hızlı hücre yenilenmesi için hayati maddeler olan lif, mineral ve antioksidanların büyük kaynağıdır. Koyu yapraklı yeşillikler arasında pazı, ıspanak, lahana bulunur.

  Sardalya

  Sardalya ve diğer yağlı balıklar genel olarak sağlığımız için son derece iyi olduğu bilinen omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.

  Beslenme uzmanlarına göre, çoklu doymamış omega 3 yağ asitleri alımını arttırmak, selülitle savaşmak için çok yararlı olabilir.

  Eski Peynir

  Bazı çalışmalara göre, eski peynir, CLA veya konjuge linoleik asit açısından çok zengindir, östrojen seviyelerini azaltmak için yararlı olabilecek bir bileşiktir.

  Su

  Su, vücudumuzun gelişiminde, özellikle de vücudun detoksifikasyon sürecinde önemli bir rol oynar.

  Bu yüzden dehidrasyon, selülit oluşumuna yol açan yaygın nedenlerden biridir. Çünkü, dehidrasyon yağ hücrelerinde toksik birikmeye ve yüksek toksisiteye sahip yağ hücrelerinden boncuk benzeri topaklar oluşmasına neden olur. Bunlar selülit oluşumudur.

  Bundan dolayı selülit görünümünü yok etmek için çok daha fazla su içmelisiniz. Normal bir insan, günde yaklaşık 2 litre su içmelidir; toksin açısından zengin alkol ve alkolsüz içeceklerden de kaçınmalısınız.

  selülit için ne yapmalı

  Limon ve Portakal

  Limon ve portakal gibi turunçgillerin sağlık için birçok faydası vardır. İlk olarak, karbonhidratların vücut üzerindeki etkisini azaltmak için yararlı olabilirler.

  Karbonhidrat miktarı, doğrudan insülin seviyelerini etkiler. Ayrıca, turunçgiller de karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur, vücuttaki östrojen seviyelerini azaltır.

  Ayrıca selülitle savaşmak için en iyi maddelerden biri olan C vitamini açısından da zengindirler. Bazı diyetisyenlere göre, C vitamini cildin bağ dokusunu geliştirmeye katkıda bulunabilir ve selülit görünümünü azaltır.

  Portakaldaki flavonoidler, kan dolaşımını hızlandırabilir ve selülit oluşumuna neden olan hücre dengesizliklerini azaltır.

  Kiraz ve Karpuz gibi Meyveler

  Genel olarak, kiraz ve karpuz gibi meyveler vücuttaki insülin seviyelerini kontrol etmeye yardımcıdır.

  Bu meyvelerin glisemik indeksi, insülin seviyesini etkilemeyecek kadar düşüktür. Düşük glisemik indeksi olan bazı meyveler, şeftali, armut ve elmadır.

  Tüketimini sınırlamanız gereken yüksek glisemik indeksi olan bazı meyveler, kavun, ananas ve mangodur.

  Avokado

  Avokado da selülitle savaşan mükemmel bir besin olarak kabul edilir. İnsülin seviyelerini dengelemeye ve selülit riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Avokado, selülit için de yararlı olan tekli doymamış yağlar bakımından zengindir.

  Papaya

  Papaya, ciltte kolajen yenilenmesini destekleyen ve daha sonra cildin sağlıklı görünmesini sağlayan, aynı zamanda selülit görünümünü sınırlandıran önemli bir C vitamini kaynağıdır.

  salatalık ne işe yarar

  Salatalık

  Hidrasyon vücuttaki selülit görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu yüzden selülitle mücadelede su miktarı yüksek gıdalar tüketmek çok önemlidir.

  Salatalık, vücudun nemlendirilmesine yardımcı olacak suyun yaklaşık % 90’ını oluşturan besinlerden biridir. Çiğ meyve ve sebzeleri yemek su içeriğini azami miktarda artırmaya yardımcı olabilir.

  Bunun yanı sıra, salatalık cildin ve sağlığın gelişimi için gerekli olan vitaminler ve mineraller açısından zengindir. 

  Ananas

  Ananas, pek çok sağlık yararına sahip tropik meyvelerden biridir. Selülit görünümünü iyileştirmesi, faydalarından biridir.

  Ananastaki bromelain enzimi, yağ hücresi metabolizmasını hızlandıran bir anti-inflamatuar ajandır. Ayrıca, kilo kaybetmeye katkıda bulunabilecek lif açısından da zengindir.

  Bununla birlikte, porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz çünkü ananas büyük bir şeker kaynağıdır.

  Çiğ Kuruyemiş

  Bazı araştırmalar, çiğ kuruyemişlerin kötü sterolleri emmede ve aynı zamanda erkeklerde testosteron ve kadınlarda progesteronu geliştirmede çok yararlı olan bitki sterolleri gibi büyük anti-östrojenik bileşikler içerdiğini göstermektedir ve aktif östrojeni dengelemeye yardımcı olurlar.

  Çiğ kuruyemişte bulunan çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri de selüliti sınırlayan büyük maddeler olarak kabul edilir.

  Ceviz, badem, fıstık gibi kuruyemişler yağ asitleri bakımından zengin kuruyemişlerdendir.

  Tam Tahıllar

  Birçok çalışma, tahılların selülitle savaşan mükemmel besinler olduğunu kanıtladı.

  Tam tahıllar bitki sterolleri bakımından çok zengindir. Bunlar pirinç kepeği, tam buğday, esmer pirinç, kepek, yulaf kepeği, buğday tohumunda bulunur.

  Tam tahıllardaki bileşikler, şekerlerin serbest kalmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

  Ayrıca vücuttaki insülinin azaltılması için gerekli olan lif de içerirler. Selülite neden olan toksinlere karşı savaşabilecek antioksidanlar bakımından da çok yüksektirler.

  omega 3 hangi besinlerde bulunur

  Keten Tohumu

  Keten tohumu, cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olan ve selülit riskini azaltan esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bakımından çok yüksektir.

  Ayrıca, keten tohumu içindeki lignanlar, hormon dengesizliklerinin düzeltilmesine katkıda bulunabilir, hormon dengesizlikleri selülit oluşumuna neden olur.

  Zerdeçal

  Zerdeçal, Asya mutfağında, özellikle Hindistan mutfağında çok kullanılan baharatlardan biridir ve sağlık için çok faydalıdır.

  Zerdeçal kullanarak kan dolaşımını teşvik edebilir, şişliği azaltabilirsiniz. Vücuttaki toksinlerle savaşabilen ve selülit görünümünü en aza indiren antioksidanlar açısından zengindir.

  Deniz Yosunu

  Bazı çalışmalara göre, deniz yosunu, yağın daha iyi metabolize edilmesine yardımcı olabilecek fukoksantin adlı ikincil bir bitki pigmenti içerir. Yağ hücrelerinin küçük olması, selülit görünümünü azaltacaktır.

  Eğer deniz yosunu yemekte zorlanıyorsanız, ek formunu kullanarak fukoksantin alabilirsiniz.

  Yeşil Çay

  Yeşil çay önemli antioksidan içeriğinden dolayı, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

  Birçok araştırma yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir, kilo vermek, selülitle savaşmanın etkili yollarından biridir.

  Papatya Çayı

  Yeşil çay gibi, papatya çayı da stres için harika bir çaydır. Bu çayın içindeki maddeler anksiyeteyi azaltabilir, metabolizmayı hızlandırabilir ve dolayısıyla selülit görünümünü azaltır.

  Selülit İçin Kahve Telvesi

  Selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için evde kahve telvesi ile hazırlayacağınız bir tedavi bulunmaktadır. Bu tedavinin malzemeleri ve uygulama aşamaları şöyledir…

  Malzemeler

  • 1 fincan kahve telvesi
  • ½ fincan hindistan cevizi yağı (veya tatlı badem yağı)
  • ⅔ fincan iri şeker
  • 4-8 damla tarçın yağı (çok hassas cildiniz varsa daha az)
  • 8 damla vanilya yağı veya 1 tatlı kaşığı vanilya

  Nasıl uygulanır?

  – Büyük bir kaba kahve telvesi, hindistan cevizi ( veya tatlı badem) yağı, şeker ve uçucu yağları ekleyin. İyice karıştırın.

  – Yeniden kullanılabilir bir kapta saklayın. Uçucu yağların kullanımı nedeniyle cam veya yüksek kaliteli plastik tercih edilmelidir.Buzdolabında 1 yıla kadar saklanabilir.

  – Duştan sonra, selülit olasılığı bulunan alanlara (kalçalar ve uyluklar) ve ayrıca selülitin görünür bölgelerine kahve kremi ile masaj yapın. 

  – Hassas cildi korumaya özen göstererek tolere edilebildiği kadar kuvvetli masaj yapın. 

  – İyice durulayın ve kurulayın. Kaliteli bir nemlendiriciyle bitirin.

  Fırçalanmış alanlarda bir miktar geçici kızarıklık normaldir. Herhangi bir rahatsızlık veya tahriş devam ederse, kahvenizi daha ince öğütmeyi deneyin, daha ince öğütülmüş şeker kullanın veya tarçın yağını malzemelerden çıkarın.

  Selülit için Kahve Telvesi Kreminin Faydaları

  – Kahve telvesi cildi pul pul dökerken, kafein kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve cildi sıkılaştırır.

  – Hindistan cevizi yağı nemlendirmeye yardımcı olur ve birçok güçlü faydası vardır.

  – Şeker cildin pul pul dökülmesine yardımcı olur.

  – Tarçın yağı, kan damarlarının da genişlemesine neden olarak cilde hafif bir dolgunluk etkisi vererek selülit görünümünü azaltır.

  En iyi sonuçlar için bu kahve telvesi kremini selülit ve çatlaklar için haftada 2-3 kez kullanın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ