Selülit için Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Deri altında yağ birikimi oluştuğunda selülite neden olur. Selülit genetiktir, kalça ve uyluk etrafında oluşur.

Kadınların yaklaşık % 90’ı bu konuda deneyim kazanmıştır. Çoğu doktor, bunun zararlı olmadığını söylese de birçok kişi estetik açıdan sıkıntı yaşamaktadır.

Cildin pürüzsüz görünümünü bozarak çukurlaşmasına neden olur.

Hormonlar, insülin ve noradrenalin, selülit gelişimine katkıda bulunan unsurlardır. Ayrıca, genetik faktörler ve yağ dağılımı da selülit için ana nedendir.

Çok fazla yağ, karbonhidrat ve tuzlu yemek, selülitin gelişmesini kolaylaştıracaktır. Sağlıklı bir yaşam ve güzel bir görünüme sahip olmak için, uygun bir diyet ve her gün egzersiz yapmalısınız.

Bilim insanlarına göre, yaklaşık 30 dakika ila 1 saat egzersiz yapmak, selüliti yakmanın en etkili yollarından biridir.

Yazıda “selülit eritme egzersizleri”, “selülite iyi gelen egzersizler”, “selülit azaltan egzersizler”, “selülit geçiren hareketler”, “selülit eritme hareketleri” gibi konu başlıklarına değinilecektir.

Selülit Giderici Egzersizler

Merdiven Tırmanma

Bu, selülit için en iyi egzersizler listesindeki ilk sırada yer alan ve herkesin bilmesi ve uygulaması gereken bir harekettir.  

Merdiven çıkmanın bir dakikada yaklaşık 10 kalori yakmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

Ayrıca, özellikle de uyluk kaslarının selülitini azaltır. Günde en az 30 dakika merdiven çıkmaya zaman harcadığınızda ince ve selülitsiz bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Çömelme 

Çömelme, popo kaslarını çalıştırmanın etkili yoludur. Popo kaslarını çalıştırmak için tüm vücut ağırlığınızı kullanır.

İlk olarak, rahat halde durun. Sonra dizinizi yavaşça eğin ve uyluğunuzu zemine paralel olana kadar vücudunuzu indirin.

Bundan sonra, arkanıza yaslanın ve popo kaslarınızı sıkın ve ayağınız gibi sıkıştırın. Bu egzersizi defalarca tekrar etmelisiniz.

Bu egzersiz sadece uyluklarınızdaki kasları değil, aynı zamanda yağları azaltmaya da yardımcı olur. Yağ gelişimini önlemek, selülitin büyümesini engellemek anlamına gelir. Bu, selülit için en yararlı egzersizlerden biridir.

Geri Çekilme 

Selüliti yok etmek için en faydalı egzersizlerden biridir. Yere doğru eğilin ve ellerinizi yere dik olarak yerleştirin. Kollarınız birbirine paralel olacak.

Vücudunuzu kaldırmak için ellerinizi ve dizlerinizi kullanarak vücudunuzu yere paralel hale getirin. Sonra sol bacağınızı havaya kaldırın.

Dizinizi göğsünüze doğru çekin. Bu hareketi 5 ila 6 dakika boyunca bacaklarınızda yangı hissedene kadar gerçekleştirin.

Sonra bacak değiştirin. Bacak değiştirdikten sonra, sağ bacak ile de aynı şeyi yapın.

Bu egzersizin amacı vücuttaki selülitin özellikle uyluk bölgesindeki selülitin yanmasıdır. 

Bale Bar ile Bükme

Bu aynı zamanda selülitin hızla ve doğal olarak azaltılmasını amaçlayan selülit için en iyi egzersizlerden biridir. Uyluk ve kalça üzerinde yoğunlaşır ve kas artışı sağlar. 

Yapmanız gereken ilk şey, spor salonlarında ya da dans stüdyosunda ya da herhangi bir bale merkezinde, derin bir bükülme yapmak için bir bale bar bulmaktır. 

Bale barına tutunun ve ayakların yerde sabit kalacak şekilde vücudu bardan uzaklaştırmaya çalışın. O zaman kolunuz mümkün olduğunca uzayabilir.

Ondan sonra, barı tutun, çömelin ve yavaşça tekrar eski halinize gelin. 10 ila 15 kez yapmalı ve tekrar tekrar denemelisiniz. 

Popo Kaldırma

“Popo Kaldırma popo ve kalçaları tolere etmeye yarayan selülit için harika bir egzersizdir. Ayrıca fiziksel olarak geliştirir. Bu egzersizin ilk bölümünde, halıya uzanın.

Bacaklarınızı ve dizlerinizi halıya koyun, ayaklarınız yere değsin. Sırtını ve pelvisi yavaşça yukarı kaldırın ve sonra tutun. Kalça ve bacaklarınızı kollarınızla ​​sıkıştırmalısınız.

Bundan sonra vücudunuzu yavaşça indiririn ve tekrar kaldırmaya devam edin. Ayrıca bu selülit egzersizinin zorluk seviyesini tek ayak üzerinde yaparak artırabilirsiniz.

Bir bacağını havada yüksekte tutup halıya dik tutun ve yukarıdaki aynı eylemleri yapın.

Koşu ve Tempolu Koşu

“Koşu ve Tempolu Koşu” popüler ve çok kullanışlı bir egzersizdir. Bu egzersizle daha tonlu kaslara ve çekici kıvrımlara sahip olabileceksiniz. Koşu ve tempolu koşu, vücudunuzdaki fazla yağı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bilim insanları günde yaklaşık 30 dakika koşmanın selülit gelişimini önlemeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir. 

Ayak Kaldırma

Evde bile, televizyon izlerken bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Yüzünüz televizyona dönük bir şekilde yere uzanın. Sol elinizi kafanızın altına, sağ elinizi ise yerden destek sağlamak için göğüs kafesinin altına koyun.

Sol bacağınızı yere paralel şekilde tutun. Sağ bacağınızı açabildiğiniz kadar açarak, indirip kaldırın. Yorulduğunuzda, dönün ve bacak değiştirin.

Yüzme

Yüzme, selülitin azaltılmasının en emin yoludur. Boyunuzu uzatmanın yanı sıra, vücutta çok fazla yağ yakmaya yardımcı olur, bu da selülit gelişiminin temel sebebidir.

Bununla birlikte, selülitlerden en üst düzeyde kurtulmak için yoğunluğa konsantre olmalısınız.

Bisiklete Binme

Bisiklete binme, selüliti azaltmanın anahtarıdır. Selülit egzersizlerini bisikletle yapmanın iki yolu vardır. Öncelikle, bisiklete kısa sürede yüksek yoğunlukta binebilirsiniz.

İkincisi, uzun bir süre düşük yoğunluklu egzersizi seçebilirsiniz. Bisiklete binerken bacaklarınız çalışmak zorunda. Böylece bacaklarınızdaki yağ yakılacaktır.

Bu nedenle, her gün bisiklet sürmeli ve selülit oluşumunu önlemek için sağlıklı bir diyet yapmalısınız.

Aerobik Yapmak

Aerobik yapmak, son derece önemli bir aktivitedir. Ağırlık eğitimi sayesinde yağ ve aşırı kalori yakılır. Bu, kasları kullanan bir egzersiz türüdür.

Dolaşımı artırır ve kasların enerji için glikozu parçalamasını sağlar. Bilim insanları, insanların en fazla etkiyi elde etmek için yüksek yoğunlukta günde yaklaşık 30 dakika aerobik yapmaları gerektiğini belirtmektedir.

Aslında, bu uygulama selülit için en iyi egzersizlerden biridir ve insanlar herhangi bir zorluk veya sıkıntıya neden olmadan kendi evlerinin konforunda bunu yapabilir.

Selülit Giderici Hareketler

Isınmak

Bu egzersizlere başlamadan önce ısınmak son derece önemlidir. Bu, bedeninizi ve zihninizi egzersizler için hazırlayacaktır. Kaslara kan akışını artıracaktır.

Atlayarak Çömelme

Ayaklarınızı omuz genişliğine yerleştirin. Dizlerinizi düz ve hafifçe öne doğru bükün, oturun ve omuzlarınızı gevşetin. Ellerinizi yanınızda tutun, böylece zıplarken kendinizi yukarı itmek için kullanabilirsiniz.

– Dizlerinizi bükün ve çömelin. Uyluklarınızı yere paralel tuttuğunuzdan ve dizlerinizin ayaklarınızın ötesine geçmediğinden emin olun.

– Şimdi, vücudunuzu yukarı itmek için kollarınızı hareket ettirin ve zıplayıp yere inin. 

– Yine aşağı inin ve çömelin.

– 2 set 10 tekrar yapın.

Dış ve İç Uyluk Tekme

Bir sandalyenin arkasında durun. Sandalyenin arkasını tutun. Omuzlarınızı gevşetin.

– Vücudunuzu ayak parmaklarınızın üzerinde kaldırın. Sağ bacağınızı ileri doğru hareket ettirin.

– Sağ bacağınızı yavaşça sola ve sonra sağa doğru sallayın. Sağ tarafta bacağınızı yukarı kaldırdığınızdan emin olun.

– Bunu 10 kez yapın ve ardından vücudunuzu indirin.

– Aynısını sol bacağınızla tekrarlayın.

– 2 set 10 tekrar yapın.

Tek Ayaklı Daireler

Düz durun. Omuzlarınızı gevşetin. Sağ ayağınızı parmaklarınız dışarı bakacak şekilde öne doğru koyun.

– Sağ ayağınızı diz yüksekliğinde kaldırın. Kollarınız belinizde ve omuzlarınızı gevşetin.

– Sağ bacağı dışarı doğru hareket ettirin ve bir daire çizin.

– Bunu 10 kez tekrarlayın.

– Sol bacak için de aynısını yapın.

– 2 set 10 tekrar

Bu egzersizi yaparken dizlerinizi bükmeyin veya yana doğru eğilmeyin.

Plie

Bacaklarınızı kalça genişliğinden biraz daha geniş tutun. Ayak parmaklarınızı 45 derece açık, merkeze oturmuş ve omuzlarınızı gevşemiş halde tutun.

– Başlangıç ​​pozisyonundan öne veya arkaya eğilmeden dizlerinizi bükün ve vücudunuzu indirin.

– Bunu yaparken, dizlerinizi geriye doğru itmek için avuç içlerinizi kullanın, böylece uyluğun döndüğünü hissedebilirsiniz.

– Balerin gibi iki elinizi de yanlara doğru hareket ettirin ve topuklarınız yerde düz olacak şekilde yavaşça ayağa kalkın.

– Bunu 10 kez tekrarlayın.

– 1 set 10 tekrar yapın.

Makas Tekmeler

Bir mat üzerine sırt üstü düz bir şekilde uzanın. Ellerinizi düz tutun, avuç içleriniz kalçanızın altında ve ayak parmaklarınızı öne doğru tutun.

– Her iki bacağınızı da yere 45 derecelik bir açıyla kaldırın.

– Şimdi sağ bacağınızı yukarı ve sol bacağınızı aşağı hareket ettirin.

– Onları geri getirin ve bu sefer sol bacağınızı yukarı ve sağ bacağınızı aşağı hareket ettirin. Bunu daha hızlı yaptığınızda, makas gibi görünür.

– Bunu 15 kez yapın.

– 2 set 15 tekrar yapın.

İç Uyluk Halkaları

Kedi pozisyonuna geçin. Avuç içleriniz yerde düz ve ayak parmaklarınız dışa dönük olmalıdır.

– Sağ bacağınızı yana doğru kaldırın. Dizlerinizi hafifçe bükün. Vücudunuzu sol diziniz ve iki elinizle dengelediğinizden emin olun.

– Sağ bacağınızı önce saat yönünde ve sonra saat yönünün tersine küçük daireler halinde hareket ettirin. Bunu 5 kez yapın.

– Şimdi, sağ bacağınızı daha büyük daireler halinde saat yönünde ve saat yönünün tersine hareket ettirin. Bunu 5 kez yapın.

– Aynısını sol bacak için de yapın.

– 2 set 10 tekrar yapın.

Yana Tekme

Bir matın üzerinde sağ tarafınıza uzanın. Başınızı sağ elinize koyun, sol elinizi önünüzde tutun ve sol avucunuzu vücudunuzu desteklemek için yere düz bir şekilde koyun. Vücudunuz baştan kuyruk kemiğine hizalanmalıdır. Her iki bacağınızı da dışarı doğru hareket ettirin, böylece alt bedeniniz üst bedeninizle 45 derecelik bir açı oluşturacak.

– Sol bacağınızı kalçanıza kadar kaldırın.

– Şimdi, üst bedeninizi ve sağ bacağınızı hareket ettirmeden sol bacağınızı öne doğru tekmeleyin ve nefes alın.

– Sol bacağınızı geriye doğru itin ve nefes verin. Geri teperken vücudunuzun üst kısmını kaldırın. Vücudunuz sağ dirseğinizle desteklenmelidir.

– Bunu 10 kez yapın. Sol tarafta da yapın.

– 2 set 10 tekrar

Akciğerler

Sağ bacağınızı öne doğru koyun, omuzlarınızı gevşetin. Göğsünüzü yukarıda ve ellerinizi yana doğru tutun. 

– Vücut ağırlığınızı ön topukta tutarak vücudunuzu indirin ve sol dizinizi yere indirin.

– Şimdi geri çekilin. Bunu 10 kez yapın.

– Şimdi sol bacağınızı öne doğru koyun ve aynısını tekrarlayın.

2 set 10 tekrar yapın.

Flamingo Dengesi

Bacaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde düz durun. Sağ elinizde 2 kiloluk bir dambıl tutun ve sol elinizi belinizde tutun.

– Sol ayağınızı arkanıza alın.

– Sol bacağınızı kalçalarınıza kadar kaldırın. Sol bacağınızı düz tutun ve sağ dizinizi hafifçe bükün.

– Aynı anda, avuç içi tavana bakacak şekilde sağ kolunuzu öne doğru getirin.

– Bu pozisyonda bir saniye kalın ve ardından sağ elinizi esnetin.

– Şimdi sol bacağınızı bir saniyeliğine indirin ve ardından bunu tekrarlayın.

– Bunu sağ bacak ile de yapın.

– 2 set 12 tekrar yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ