Şeker Hastalığı Neden Olur? Şeker Hastalığı Neden Kaynaklanır?

Şeker hastalığı diğer bir adıyla diyabet, yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize bir hastalık olduğundan, pek çok insan şeker yemenin buna neden olup olmadığını merak etmektedir.

Fazla miktarda şeker tüketimi, şeker hastalığı riskini artırıyor olsa da, şeker alımı durumun sadece bir parçasıdır.

Genel beslenme, yaşam tarzı ve genetik gibi birçok başka faktör de şeker hastalığı riskini etkiler.

Yazıda “şeker hastalığı neyden kaynaklanır”, “şeker hastalığı kimlerde görülür”, “şeker hastalığına ne sebep olur”, “şeker yükselince vücutta neler olur” sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı, vücudumuz artık kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde düzenleyemediğinde ortaya çıkar.

Bu, hücrelerin ürettiği insüline dirençli hale geldiğinde ve pankreas yeterli insülin üretmeyi bıraktığında gerçekleşir.

İnsülin, kan dolaşımından hücrelere şeker taşımak için gerekli olan hormondur ve kronik olarak yükselmiş kan şekeri seviyeleri diyabete neden olur.

Uzun bir süre boyunca yüksek kan şekeri seviyeleri, kalp hastalığı riskinin artması, sinir ve böbrek hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle bunu kontrol altında tutmak önemlidir.

Her biri farklı nedenleri olan iki ana tip diyabet vardır: 

Tip 1 diyabet

Bağışıklık sistemi pankreasa saldırdığında, insülin üretme yeteneğini ortadan kaldırdığında ortaya çıkar. 

Tip 2 diyabet

Vücut hücreleri üretmekte olduğu insüline veya her ikisine birden tepki vermediğinde, pankreas yeterli insülin üretmeyi bıraktığında ortaya çıkar.

Tip 1 diyabet nispeten nadir görülür, büyük ölçüde genetiktir ve sadece tüm diyabet vakalarının % 5-10’unu oluşturur.

Bu yazının odak noktası olan tip 2 diyabet ise, diyabet vakalarının % 90’ından fazlasını oluşturur ve temel olarak beslenme ve yaşam tarzı faktörleri tarafından tetiklenir.

Şeker nasıl metabolize olur?

Şeker dediğimiz zaman, şeker pancarı veya şeker kamışından yapılan sakaroz veya sofra şekerinden bahsedilir.

Sükroz, bir molekül glikoz ve bir araya bağlanmış bir fruktoz molekülünden oluşur.

Sükrozu yediğimizde, glikoz ve fruktoz molekülleri, kan dolaşımında emilmeden önce ince bağırsağımızda enzimlerle ayrılır.

Bu kan şekeri seviyelerini yükseltir ve insülinin serbest kalması için pankreası gösterir. İnsülin, glikozu kan dolaşımından ve enerji için metabolize edilebilecek hücrelere aktarır.

Küçük bir miktar fruktoz da hücreler tarafından alınabilir ve enerji için kullanılabilirken, çoğunluğu karaciğere taşınarak enerji için glukoza veya depolanmak üzere yağa dönüştürülür.

Fruktoz yağa dönüştürülebildiğinden, yüksek alım miktarları trigliserit düzeylerini artırır, bu da kalp hastalığı ve yağlı karaciğer riskini artırır.

Fruktoz metabolizması ayrıca kanda ürik asit seviyelerini yükseltir. Bu ürik asit kristalleri eklemlere yerleşirse, gut olarak bilinen ağrılı bir durum gelişebilir.

Vücudumuz enerji için kullanabileceğinden daha fazla şeker yerseniz, fazla yağ asitlerine dönüştürülecek ve vücut yağı olarak depolanacaktır.

neden şeker hastası olunur

Şeker, şeker hastalığı riskini artırır mı?

Çok sayıda çalışma düzenli olarak şeker ve şekerli içecekler tüketen kişilerin kabaca % 25 daha fazla tip 2 diyabet riski taşıdığını bulmuştur.

Şeker tüketiminin en yüksek olduğu ülkeler en yüksek tip 2 diyabet oranlarına sahipken, en düşük tüketime sahip olanlar en düşük oranlara sahiptir.

Bu çalışmalar şekerin şeker hastalığına neden olduğunu kanıtlamazken, güçlü bağları olduğunu göstermektedir.

Birçok araştırmacı, şekerin diyabet riskini hem doğrudan hem de dolaylı olarak artırdığına inanmaktadır.

Yağlı karaciğer, inflamasyon ve lokalize insülin direncinin desteklenmesi de dahil olmak üzere, fruktozun karaciğer üzerindeki etkisi nedeniyle riski doğrudan artırabilir.

Bu etkiler pankreastaki anormal insülin üretimini tetikleyebilir ve tip 2 diyabet riskini artırabilir.

Büyük miktarda şeker tüketmek, diyabet riskini artırmak için ayrı risk faktörleri olan kilo alımına ve artan vücut yağına katkıda bulunarak diyabet riskini de dolaylı olarak artırır.

Hayvansal çalışmalar çok fazla şeker yemenin, tokluk hislerini artıran bir hormon olan leptinin sinyallerini bozabileceğini ileri sürmektedir.

Doğal şeker aynı etkiye sahip değildir

Çok fazla eklenmiş şeker tüketimi, şeker hastalığına bağlı olmakla birlikte, doğal şeker için aynı şey geçerli değildir.

Doğal şekerler, meyve ve sebzelerde bulunan, imalat veya işleme sırasında ilave edilmeyen şekerlerdir.

Bu tür şekerler lif, su, antioksidanlar ve diğer besin maddelerinin bileşiminde bulunduğundan, sindirilir ve daha yavaş emilir ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olmaz.

Meyve ve sebzeler, aynı zamanda, işlenmiş yiyeceklerden çok daha az şeker içerdiğinden, tüketimini kontrol altında tutmak daha kolaydır.

Örneğin, bir şeftali ağırlıkça yaklaşık % 8 şeker içerirken, bir çikolata çubuğu ağırlıkça % 50 şeker içerir.

Meyve sularının şeker hastalığı üzerindeki etkisi nedir?

Birçok çalışma, meyve suyu içilmesi ile şeker hastalığının gelişmesi arasında, belki de meyvenin yüksek şekeri ve düşük lif içeriği nedeniyle bir bağlantı bulmuştur.

Ancak, tüm çalışmalar bu sonuçları desteklememektedir bu yüzden daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Doğal tatlandırıcılar ve şeker hastalığı

Doğal tatlandırıcılar bal, akçaağaç şurubu ya da agave gibi doğal bitki kaynaklarından yapılır.

Bu ürünler büyük miktarlarda sakaroz ve fruktoz içerir ve pişirme sırasında kullanıldığında ilave şeker kaynağı olarak kabul edilir.

Bu nedenle, tüm eklenen şekerler gibi ılımlı tüketilmeli, ideal olarak günlük kalorilerinin % 10’undan azını oluşturmalıdırlar.

Yapay tatlandırıcılar şeker hastalığı riskini artırır mı?

Yapay tatlandırıcılar, insanlar tarafından enerji için metabolize edilemeyen insan yapımı, tatlı tatlandırıcı maddelerdir. Bu şekilde, kalori almadan tatlılık sağlanır.

Yapay tatlandırıcılar kan şekeri seviyelerini yükseltmemekle birlikte, yine de insülin direnci ve tip 2 diyabet gelişimiyle bağlantılıdırlar.

Yapay tatlandırıcıların neden diyabet riskini artırdığı açık değildir, ancak çeşitli teoriler vardır.

Bir düşünceye göre, yapay olarak tatlandırılmış ürünlerin, tatlı tada sahip gıdalar için isteği artırması, şeker tüketiminin artmasına ve kilo alımının artmasına ve diyabet riskinin artmasına neden olmasıdır.

Bir başka düşünce de, yapay tatlandırıcıların, beynin tatlı tadı sıfır kaloriyle birleştirmesinden dolayı, şekerden alınan kaloriyi doğru bir şekilde telafi etme yeteneğini bozmasıdır.

Bazı araştırmalar, yapay tatlandırıcıların, kolonda yaşayan ve glikoz intoleransı, kilo alımı ve şeker hastalığına katkıda bulunabilecek bakteri türlerini ve sayısını değiştirebildiğini bulmuştur.

Yapay tatlandırıcılar ve diyabet arasında bir bağlantı olduğu görülmekle birlikte, tam olarak nasıl ilişkili olduklarını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Şeker Hastalığı için Diğer Risk Faktörleri

Fazla miktarda şeker tüketilmesi, diyabet riskinin artmasına bağlıyken, diğer birçok faktör şu şekilde rol oynamaktadır: 

Vücut ağırlığı

Araştırmalar obezitenin tip 2 diyabet için temel risk faktörlerinden biri olduğunu, ancak vücut ağırlığının sadece % 5-10’unu kaybetmenin bile riski azaltabildiğini göstermektedir. 

Egzersiz

Hareketsiz yaşayan insanların, aktif olanlara göre tip 2 diyabet geliştirme riski iki katına çıkmaktadır. 

Sigara içme

Günde 20 veya daha fazla sigara içilmesi, diyabet riskini iki katına çıkarır, ancak sigara içmeyi bırakma, riski neredeyse normale döndürür.

Uyku apnesi

Uyku apnesi, gece boyunca solunumun engellendiği bir durumdur, diyabet için önemli bir risk faktörüdür.

Genetik

Tip 2 diyabet geliştirme riski, ebeveynlerden birinde varsa % 40, her iki ebeveyn de genetik bir bağlantı varsa % 70’dir.

Şeker Hastalığı Riski Nasıl Düşürülür?

Eklenen şekerleri azaltmaya ek olarak, diyabet riskini düşürmek için yapabilecek birçok beslenme değişikliği vardır:

Doğal gıdalar yiyin

Fındık, meyve, sebze ve kepekli tahıllar açısından zengin beslenme, daha az diyabet riski ile ilişkilendirilmiştir.

Kahve için

Kahve içmek, tip 2 diyabet riskini azaltabilir. Her bir fincan, % 7 daha düşük diyabet riski ile ilişkilidir.

Yeşil yapraklı sebzeler yiyin

Yeşil yapraklı sebze yemek, % 14 daha düşük diyabet riskine bağlanmıştır. 

Şekeri azaltmak için öncelikle şekerle tatlandırılmış içeceklerin tüketimini azaltmakla işe başlayın. Bu küçük bir değişiklik, büyük bir etki yaratacaktır.

Gıda ürünlerinde kullanılan şekerin 50’den fazla ismi olduğu için besin etiketlerini dikkatli okumalısınız.

Sonuç olarak;

Aşırı miktarda şeker tüketimi, muhtemelen karaciğer üzerindeki olumsuz etkilere ve daha yüksek obezite riskine bağlı olarak tip 2 diyabet riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Meyve ve sebzelerde bulunanlar gibi doğal şekerler diyabet riskine bağlı değildir.

Şeker tüketimine ek olarak, genel beslenme kalitesi, vücut ağırlığı, uyku kalitesi, egzersiz ve genetiğin hepsi bu hastalığın gelişiminde rol oynamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ