Şeker Hastaları Ne Yemeli? | diyetz

  Şeker Hastaları Ne Yemeli?

   

  Şeker hastalığınız olduğunda yemek için en uygun gıdaları bulmak zor olabilir. Ana hedef, kan şekeri düzeylerini kontrollü tutmaktır.

   

  Aşağıda hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastaları için en iyi ve sorun oluşturmayacak gıdaların bir listesi bulunmaktadır.

   

   

   

  Yağlı Balık

  Yağlı balıklar, en sağlıklı gıdalardandır. Somon, sardalya, ringa balığı, hamsi ve uskumru, kalp sağlığı için büyük yararlar sağlayan omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA’nın büyük kaynaklarıdır.

   

  Bu yağların düzenli olarak alınması, kalp hastalığı ve inme riski yüksek olan diyabet hastaları için önemlidir.

   

  DHA ve EPA , kan damarlarınızı çizen hücreleri korur, inflamasyon belirteçlerini azaltır ve yemek yedikten sonra arterlerinizin çalışma şeklini geliştirir.

   

  Bir takım gözlemsel çalışmalar, yağlı balık yiyen kişilerin düzenli olarak kalp yetmezliği riskinin ve kalp hastalığından ölme ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

   

  Çalışmalarda, 8 hafta boyunca haftada 5-7 gün yağlı balık tüketen daha yaşlı erkekler ve kadınlar, trigliseridlerde ve inflamatuar belirteçlerde anlamlı azalmalara sahiptir. Balık, aynı zamanda kendinizi tok hissetmenizi sağlayan ve metabolik hızınızı arttıran yüksek kalitede bir protein kaynağıdır.

   

   

   

   

  Yapraklı Yeşillikler

  Yapraklı yeşil sebzeler son derece besleyici ve düşük kalorilidir. Sindirilebilir karbonhidratlarda da çok düşüktür, bu da kan şekeri seviyenizi dengeler.

   

  Ispanak, lahana ve diğer yapraklı yeşillikler, C vitamini de dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve minerallerin iyi kaynaklarıdır. Bir çalışmada, artan C vitamini alımının, tip 2 diyabetli kişiler veya yüksek tansiyonlu kişiler için inflamatuar belirteçleri ve açlık kan şekeri düzeylerini azalttığı bildirilmiştir.

   

  Ek olarak, yapraklı yeşillikler, antioksidan lutein ve zeaksantinin iyi kaynaklarıdır. Bu antioksidanlar gözlerinizi genel diyabet komplikasyonları olan makula dejenerasyonu ve kataraktlardan korurlar.

   

   

   

  Tarçın

  Tarçın, güçlü antioksidan aktivitesi olan lezzetli bir baharattır. Birkaç kontrollü çalışma tarçının kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini ve insülin duyarlılığını geliştirdiğini göstermiştir.

   

  Uzun vadeli diyabet kontrolü tipik olarak 2-3 ay boyunca ortalama kan şekeri seviyenizi yansıtan hemoglobin A1c ölçümü ile belirlenir.

   

  Bir çalışmada, 90 günlük tarçın alan tip 2 diyabet hastalarında hemoglobin A1c’de sadece iki kat fazla bir azalma görülürken, sadece standart bakım alan kişiler karşılaştırıldı. Yapılan 10 araştırmanın son zamanlardaki bir analizi tarçının kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürebileceğini ortaya koydu.

   

  Ayrıca, çoğu yerde satılan standart tarçın alımınızı günlük 1 tatlı kaşığıyla sınırlamanız gerekir. Çünkü yüksek dozlarda sağlık sorunlarıyla bağlantılı olan kumarin içerir. Öte yandan, seylan tarçını çok daha az kumarin içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  Saç Uzaması için Ne Yapılmalı? Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

   

   

  Yumurta

  Yumurta, sağlığa inanılmaz derecede yararlı protein kaynağı bir gıdadır. Düzenli yumurta tüketimi kalp hastalığı riskinizi çeşitli şekillerde düşürebilir.

   

  Yumurta iltihabı azaltır, insülin duyarlılığını iyileştirir, “iyi” HDL kolesterol düzeylerinizi yükselterek “kötü” LDL kolesterolünüzün boyut ve şeklini değiştirebilir. Bir çalışmada, yüksek proteinli diyetin bir parçası olarak günde 2 yumurta tüketen tip 2 diyabetliler , kolesterol ve kan şekeri düzeylerinde iyileşme sağladılar.

   

  Buna ek olarak yumurta, gözleri hastalıktan koruyan antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin’in en iyi kaynaklarından biridir. Yumurtayı tüm olarak yiyin. Yumurtanın yararları öncelikle beyazdan ziyade sarılıda bulunan besin maddelerinden kaynaklanmaktadır.

   

   

   

  Chia Tohumu

  Chia tohumu, şeker hastalığı olan insanlar için mükemmel bir besindir. Lif bakımından son derece zengin oldukları halde sindirilebilir karbonhidratlarda düşüktürler.  

   

  28 gram porsiyon chia tohumunda bulunan 12 gram karbonhidrattan 11 gramı, kan şekeri seviyesini yükseltmeyen liflerdir.

   

  Chia tohumundaki viskoz lif, yiyeceklerin bağırsaktan geçip emme hızını yavaşlatarak, kan şekeri seviyenizi düşürebilir.

   

  Lif, açlık hissini azaltır ve tok hissetmenizi sağlar. Lif, aynı öğünde yenen diğer gıdalardan aldığınız kaloriyi azaltır. Buna ek olarak, chia tohumunun kan basıncını ve inflamatuar belirteçleri azalttığı belirtilmiştir.

   

   

   

  Zerdeçal

  Zerdeçal, güçlü sağlık yararları olan bir baharattır. Aktif içeriği curcumin, iltihaplanmayı ve kan şekeri düzeylerini düşürürken kalp hastalığının riskini azaltabilir.

   

  Dahası, curcumin, şeker hastalarında böbrek sağlığı için faydalıdır. Diyabet, böbrek hastalığının önde gelen nedenlerinden biri olduğu için bu önemlidir.

   

  Ne yazık ki, curcumin iyi emilmiyor. Absorpsiyonu % 2.000 oranında arttırmak için zerdeçalın piperine (karabiberde bulunur) ile tüketin.

   

   

   

  Yoğurt

  Yoğurt, şeker hastaları için mükemmel bir süt ürünüdür. Kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği ve kalp hastalığı riskini, içerdiği probiyotikler nedeniyle kısmen azalttığı gösterilmiştir.

   

  Araştırmalar, yoğurt ve diğer süt gıdalarının tip 2 diyabetlilerde kilo kaybına ve vücut kompozisyonunun iyileşmesine neden olabileceğini buldu. Yoğurt, porsiyon başına yalnızca 6-8 gram karbonhidrat içerir.

   

   

   

  Kabuklu Yemişler

  Kabuklu yemişler. lezzetli ve besleyicidir. Her çeşit kabuklu yemiş lif içerir ve bazıları diğerlerinden daha fazla olmasına rağmen sindirilebilir karbonhidratlarda düşük bulunur.

   

  İşte 28 gram porsiyonluk kabuklu yemişlerin sindirilebilir karbonhidrat miktarı:

   

  • Badem: 2.6 gram
  • Brezilya fındık: 1.4 gram
  • Kaju fıstığı: 7,7 gram
  • Fındık: 2 gram
  • Macadamia: 1,5 gram
  • Yer fıstığı: 1,2 gram
  • Antep fıstığı: 5 gram
  • Cevizler: 2 gram

   

  İlginizi Çekebilir  Yeme Bozuklukları Nelerdir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Farklı kabuklu yemiş çeşitleri üzerinde yapılan araştırmalar düzenli tüketimin iltihaplanmayı azaltabileceğini ve kan şekeri, HbA1c ve LDL düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.

   

   

   

  Brokoli

  Brokoli, en besleyici sebzelerden biridir. Yarım fincan pişmiş brokoli C vitamini ve magnezyum gibi önemli besinlerle birlikte sadece 27 kalori ve 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir.

   

  Diyabetik araştırmalar, brokolinin insülin düzeylerini düşürmesine yardımcı olabileceğini ve hücreleri metabolizma sırasında üretilen zararlı serbest radikallerden koruduğunu buldu.

   

  Dahası, brokoli, lutein ve zeaxanthin için iyi bir kaynaktır. Bu önemli antioksidanlar göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

   

   

   

  Sızma Zeytinyağı

  Sızma zeytinyağı, kalp sağlığı için son derece yararlıdır. Trigliseridleri ve HDL’yi iyileştirdiği gösterilen, tip 2 diyabette genellikle sağlıksız seviyelerde olan bir tür tekli doymamış yağ olan oleik asit içerir.

   

  Ayrıca dolgunluk hormonu GLP-1’i de artırabilir. Farklı yağ türlerine bakan 32 çalışmanın geniş bir analizinde kalp hastalığı riskini azaltmak için gösterilen tek zeytinyağıydı. Zeytinyağında ayrıca polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlar da bulunmaktadır.

   

  İnflamasyonu azaltır, kan damarlarınızı örten hücreleri korur, LDL kolesterolünüzün oksidasyona zarar vermesini önler ve kan basıncını düşürür.

   

  Sızma zeytinyağı rafine edilmemiş olup antioksidanları ve diğer özellikleri sağlıklı kılan özelliklerini korur. Birçok zeytinyağı mısır ve soya gibi daha ucuz yağlar ile karıştırıldığından, kaliteli bir marka sızma zeytinyağı seçtiğinizden emin olun.

   

   

   

  Keten tohumu

  Keten tohumu, inanılmaz derecede sağlıklı bir besindir. Çözünmeyen liflerinin bir kısmı lignanlardan oluşur ve kalp hastalığı riskini azaltabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.

   

  Bir çalışmada, 12 hafta boyunca keten tohumu, lignanları alan tip 2 diyabetliler, hemoglobin A1c’de anlamlı bir iyileşme sağladı.

   

  Başka bir araştırma, keten tohumunun inme riskini düşürebileceğini ve kan pıhtısını önlemeye yönelik ilaç dozajını potansiyel olarak azaltabileceğini öne sürdü.

   

  Keten tohumu, bağırsak sağlığını, insülin duyarlılığını ve dolgunluk duygularını geliştiren viskoz lifte çok yüksektir.

   

   

   

  Elma Sirkesi

  Elma sirkesinin birçok sağlık yararı vardır. Elmalardan yapılmış olmasına rağmen, meyvelerdeki şeker asetik aside fermente edilir ve ortaya çıkan ürün çorba kaşığı için 1 gramdan daha az karbonhidrat içerir.

   

  Elma sirkesinin insülin duyarlılığını ve açlık kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Karbonhidrat içeren yemeklerle birlikte tüketildiğinde kan şekeri tepkisini % 20 oranında azaltabilir.

   

  Bir çalışmada, iyi kontrol edilmemiş şeker hastalığı olan insanlar, yatmadan önce elma sirkesi 2 yemek kaşığı aldıklarında açlık kan şekerinde % 6’lık bir azalma sağladılar.

   

  İlginizi Çekebilir  Şeker Hastaları için Atıştırmalık Fikirleri

  Elma sirkesi de mideyi boşaltmayı yavaşlatabilir ve tok hissetmenizi sağlayabilir. Bununla birlikte, gastroparezi olan kişilerde, diyabette yaygın olarak görülen gecikmiş bir mide boşalması durumu, özellikle de tip 1 için bir sorun olabilir.

   

  Elma sirkesini diyetinize dahil etmek için, her gün bir bardak su ile karıştırılan 1 çay kaşığı ile başlayın. Günde maksimum 2 çorba kaşığına kadar artırın.

   

   

   

  Çilek

  Çilek, yiyebileceğiniz en besleyici meyvelerden biridir. Onlara kırmızı rengini veren antosiyaninler olarak bilinen antioksidanlar bakımından yüksektir.

   

  Antosiyaninlerin bir yemekten sonra kolesterol ve insülin düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca, tip 2 diyabetteki kan şekeri ve kalp hastalığı risk faktörlerini de iyileştirirler.

   

  Bir fincan çilek, 49 kalori ve 11 gram karbonhidrat içerir; bunların 3’ü liftir. Bu porsiyon miktarı ayrıca, kalp sağlığı için ek anti-inflamatuar faydalar sağlayan C vitamini için RDI’nın % 100’ünden fazlasını sağlar.

   

   

   

  Sarımsak

  Sarımsak, etkileyici sağlık yararları ile lezzetli bir bitkidir. Birçok çalışma, tip 2 diyabetlilerdeki iltihabı, kan şekeri ve LDL kolesterolü azaltabileceğini göstermiştir.

   

  Aynı zamanda kan basıncını düşürmede çok etkili olabilir. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca sarımsak kullanan kontrolsüz yüksek tansiyonlu kişiler ortalama olarak tansiyonda 10 puanlık bir düşüş gösterdi.

   

  Çiğ sarımsağın bir dişi sadece 4 kalori ve 1 gram karbonhidrat içerir.

   

  Sonuç olarak;

   

  Kontrolsüz şeker hastalığı, birkaç ciddi hastalık riskini arttırır. Bununla birlikte, kan şekeri, insülin ve inflamasyonu kontrol altında tutan gıdaların tüketilmesi, komplikasyon gelişme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.

   

  Şeker Hastaları için Atıştırmalık Fikirleri” okuyun.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ