Şeker Hastaları için Atıştırmalık Fikirleri | diyetz

  Şeker Hastaları için Atıştırmalık Fikirleri

   

   

  Şeker hastasıysanız, sağlıklı atıştırmalıklar bulmak zor olabilir.

   

  Önemli olan lif, protein ve sağlıklı yağlarda yüksek olan atıştırmalıkları seçmektir. Bu besinler kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

   

  Genel sağlığı koruyan besleyiciliği yoğun gıdaları bulmak da önemlidir.

   

  Bu yazıda, şeker hastalarının yiyebilecekleri mükemmel atıştırmalıklar ele alınmaktadır.

   

   

   

  Haşlanmış Yumurta

  Haşlanmış yumurta şeker hastaları için süper sağlıklı bir aperatiftir.

   

  Yumurtanın protein içeriği yüksektir. Bir büyük haşlanmış yumurta 6 gram protein sağlar, yemekten sonra kan şekerinizin yükselmesini önlediği için bu da şeker hastalığına yardımcı olur.

   

  Bir çalışmada, tip 2 diyabetli 65 kişi 12 hafta süreyle günlük iki yumurta yedi.

   

  Çalışmanın sonunda, açlık kan şekeri düzeylerinde önemli düşüşler yaşadılar. Ayrıca, uzun kan şekeri kontrolünün bir ölçütü olan düşük hemoglobin A1c’ye sahipti.

   

   

   

   

  Yumurtanın tok tuttuğu bilinmektedir, bu da tip 2 diyabetin yönetiminde önemli bir unsurdur.

   

  Kendi başına bir atıştırmalık olarak bir veya iki haşlanmış yumurta yiyebilir veya yumurta dolması gibi sağlıklı bir tarifle farklı lezzetler yakalayabilirsiniz.

   

   

  Badem

  Badem, çok besleyici ve atıştırmaya uygun bir gıdadır.

   

  28 gramlık badem porsiyonu, manganez için önerilen günlük alımın % 32’si, magnezyum için % 19’u ve riboflavin için % 17’si dahil olmak üzere 15’den fazla vitamin ve mineral sağlar.

   

  Yapılan araştırmalar, bademin diyabetlilerde kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, 24 hafta boyunca her gün badem tüketen 58 kişi uzun vadeli kan şekeri düzeylerinde % 3’lük bir düşüş yaşadı.

   

  Başka bir çalışmada, dört haftalık bir süre boyunca günde 60 gram badem tüketen diyabetli 20 erişkin, kan şekeri düzeylerinde % 9’luk bir düşüş yaşadı.

   

  Bademin kan şekerini stabilize etmesine yardımcı olma kabiliyeti, muhtemelen diyabet yönetiminde önemli bir role sahip olduğu bilinen lif, protein ve sağlıklı yağların birleşiminden kaynaklanmaktadır.

   

  Badem kolesterol düzeylerini düşürerek kalp sağlığına fayda sağlar ve kilo yönetimine yardımcı olur, her ikisi de tip 2 diyabetin önlenmesi ve tedavisinde önemli faktörlerdir.

   

  Bademin kalorisinin oldukça yüksek olması nedeniyle, aperatif olarak yediğinizde porsiyon büyüklüğünüzü bir avuç ile sınırlandırmanız en iyisidir.

   

   

   

  Sebzeler ve Humus

  Humus, nohuttan yapılan bir mezedir. Çiğ sebzelerle tüketildiğinde lezzetli olur.

   

  Hem sebze hem de humus, lif , vitaminler ve minerallerin iyi kaynaklarıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Sirke Asit mi Baz mı?

  Ek olarak humus, çorba kaşığı (15 gram) başına 3 gram protein sağlar. Bu özelliklerin hepsi, diyabetlilerde kan şekeri kontrolüne faydalıdır.

   

  Bir çalışma, bir öğünde en az 30 gram humus tüketen bireylerin, bir yemekte beyaz ekmek tüketen bir gruba göre dört kat daha düşük kan şekeri ve insülin düzeylerine sahip olduklarını ortaya koydu.

   

  Humusu brokoli, karnabahar, havuç ve biber gibi sebzelerle tüketebilirsiniz.

   

   

   

  Avokado

  Şeker hastalığınız varsa, avokado, kan şekeri düzeyinizi yönetmenize yardımcı olur.

   

  Avokadonun yüksek lif içeriği ve tekli doymamış yağ asitleri, bu meyveyi diyabet dostu bir gıda yapar. Bu faktörler, yemekten sonra kan şekerinizin yükselmesine engel olur.

   

  Bir çalışma, beslenmelerinde tekli doymamış yağ asitleri tüketen tip 2 diyabetli bireylerin düzenli olarak kan şekeri düzeylerinde önemli gelişmeler sağladığını ortaya koydu.

   

   

   

  Kavrulmuş Nohut

  Nohut, inanılmaz derecede sağlıklı bir baklagildir.

   

  Nohutun 1 fincanlık (164 gram) porsiyonunda 15 gram protein ve 13 gram lif bulunur; bu da diyabetli insanlar için mükemmel bir atıştırmalık olmasını sağlayan şeydir.

   

  Araştırmalar, nohutun düzenli olarak tüketilmesinin, kan şekeri düzeylerini yönetme konusunda potansiyelleri nedeniyle diyabetin ilerlemesinin önlenmesinde rol oynayabileceğini göstermiştir.

   

  Bir çalışmada altı hafta boyunca günde bir nohut bazlı yemek tüketen 19 yetişkinin, buğday bazlı bir yemek yiyen bireylere kıyasla, yemekten sonra kan şekeri ve insülin seviyelerinin önemli derecede azaldığı bildirildi.

   

  Nohutlu atıştırmalık olarak kullanmanın bir yolu onları kavurmaktır. Zeytinyağı ve seçtiğiniz baharatlarla kavrulduğunda lezzetlidirler.

   

   

   

   

  Çilekli Yoğurt

  Çilekli yoğurt çeşitli sebeplerden ötürü mükemmel bir diyabet dostu atıştırmalıktır.

   

  İlk olarak, çilekteki antioksidanlar, iltihaplanmayı azaltır ve kan şekeri seviyelerini düşüren hormon salgısından sorumlu organ olan pankreastaki hasarları önler.

   

  Ek olarak, çilek mükemmel bir lif kaynağıdır. Örneğin, 1 bardak (148 gram) çilek püresi, 4 gram lif sağlar; bu da, yavaş sindirime yardımcı olur ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyelerini stabilize eder.

   

  Yoğurt, kan şekeri seviyelerini düşürme kabiliyeti ile de bilinir. Bu, kısmen içerdiği probiyotikler nedeniyle vücudunuzun şeker içeren gıdaları metabolize etme kabiliyetini artırır.

   

  Ayrıca, yoğurt, kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olduğu bilinen protein bakımından zengindir.

   

  Çileklerin tatlılığı, yoğurdun lezzetini dengelemeye yardımcı olduğu için, yoğurt ve çilek birlikte harika bir atıştırmalıktır.

   

   

  İlginizi Çekebilir  Bitter Çikolata Yararları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Ton balığı salatası

  Ton balığı salatası, ton balığı ile farklı salata malzemeleriyle birleştirilerek yapılan bir salata türüdür.

   

  Ton balığının 84 gramlık porsiyonu, 22 gram protein içerir ve hiç karbonhidrat içermez, bu da şeker hastalığı için mükemmel bir atıştırmalık olduğunu gösterir.

   

  Buna ek olarak ton balığı, inflamasyonu azaltma ve kan şekeri kontrolünü geliştirme potansiyeli nedeniyle diyabet yönetimine yardımcı olduğu bilinen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

   

   

   

  Chia Tohumlu Puding

  Chia tohumlu puding, karışım puding benzeri bir kıvam elde edilene kadar sütle chia tohumlarının ıslatılmasıyla yapılır.

   

  Diyabetli insanlar için sağlıklı bir atıştırmalıktır çünkü chia tohumu, protein, lif ve omega-3 yağ asitleri gibi kan şekerini dengelemeye yardımcı olan birçok besleyici maddeler bakımından zengindir.

   

  Chia tohumundaki lif , sindirim sürecini yavaşlatarak ve şekere kan dolaşımına bırakarak diyabetin kontrolüne yardımcı olabilecek önemli miktarda su emer.

   

  Buna ek olarak, chia tohumu tüketmenin kalp sağlığı için iyi olabilecek düşük trigliserit seviyelerine yardımcı olduğu belirtilmiştir. Diyabetli bireylerin kalp hastalığına yakalanma riski daha yüksek olduğundan dolayı, bu faydalıdır.

   

   

   

  Fasulye Salatası

  Fasulye salatası sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bu salatayı yapmak için haşlanmış fasulye ve çeşitli sebzeler kullanılır.

   

  Fasulye, lif ve protein açısından zengin olduğu için, diyabetli bireyler için sağlıklı bir atıştırmalık oluşturur. Bunları yiyerek kan şekeri artışını önleyebilirsiniz ve yemeklerden sonra insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

   

  Fasulye ayrıca düşük kolesterol ve tansiyon düzeylerine yardımcı olarak kalp sağlığına faydalıdır.

   

   

   

  Ev Yapımı Protein Çubukları

  Protein çubukları, sağladıkları protein miktarı nedeniyle diyabetliler için mükemmel bir aperatif seçeneğidir.

   

  Marketlerde satılan protein çubukları şeker ve diğer sağlıksız içerikler açısından yüksektir, bu yüzden kendiniz yapmanız faydalı olacaktır.

   

   

   

  Yumurta keki

  Yumurta kekler, yumurtaları sebze ile karıştırıp daha sonra bir kek veya muffin kalıbında pişirerek yapılır. Diyabetli insanlar için hızlı ve sağlıklı bir aperitiftir.

   

  Bu şeker hastalığına dost yiyecekler için en önemli anahtar yumurtadan alınan protein ve sebzelerden alınan liftir. Bunları yemek, kan şekerinizi sabit tutmaya yardımcı olabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Şeker hastaları için çok sayıda sağlıklı atıştırmalık seçeneği var.

   

  Temel kural, sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olduğu bilinen protein, lif ve sağlıklı yağlardan yüksek yiyecekler seçmektir.

   

  İlginizi Çekebilir  Ördek Yumurtası Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Tip 2 diyabetli bireyler, kalp rahatsızlığı gibi obezite ve kronik hastalık riski taşıyor. Bu nedenle, besleyiciliği yoğun ve genel olarak sağlıklı olan gıdalara odaklanmak önemlidir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ