Şeker Hastaları Ne Yemeli? Şeker Hastaları için Atıştırmalık

  Şeker Hastaları Ne Yemeli? Şeker Hastaları için Atıştırmalık

  Şeker hastalığınız olduğunda yemek için en uygun gıdaları bulmak zor olabilir. Ana hedef, kan şekeri düzeylerini kontrollü tutmaktır.

  Aşağıda hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastalarının yiyebileceği yiyeceklerin bir listesi bulunmaktadır.

  Şeker Hastalarının Yemesi Gereken Yiyecekler

  Yağlı Balık

  Yağlı balıklar, en sağlıklı gıdalardandır. Somon, sardalya, ringa balığı, hamsi ve uskumru, kalp sağlığı için büyük yararlar sağlayan omega 3 yağ asitleri DHA ve EPA’nın büyük kaynaklarıdır.

  Bu yağların düzenli olarak alınması, kalp hastalığı ve inme riski yüksek olan diyabet hastaları için önemlidir.

  DHA ve EPA, kan damarlarını çizen hücreleri korur, inflamasyon belirteçlerini azaltır ve yemek yedikten sonra arterlerin çalışma şeklini geliştirir.

  Bir takım gözlemsel çalışmalar, yağlı balık yiyen kişilerin düzenli olarak kalp yetmezliği riskinin ve kalp hastalığından ölme ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

  Balık, aynı zamanda tok hissetmeyi sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

  Yeşil Yapraklı Sebzeler

  Yeşil yapraklı sebzeler son derece besleyici ve düşük kalorilidir. Sindirilebilir karbonhidratlarda da çok düşüktür, bu da kan şekeri seviyesini dengeler.

  Ispanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini de dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve minerallerin iyi kaynaklarıdır.

  Bir çalışmada, artan C vitamini alımının, tip 2 diyabetli kişiler veya yüksek tansiyonu olan kişiler için inflamatuar belirteçleri ve açlık kan şekeri düzeylerini azalttığı belirtilmiştir.

  Ek olarak, yeşil yapraklı sebzeler, lutein ve zeaksantin antioksidanının iyi kaynaklarıdır. Bu antioksidanlar gözleri genel diyabet komplikasyonları olan makula dejenerasyonu ve katarakttan korur.

  Tarçın

  Tarçın, güçlü antioksidan aktivitesi olan lezzetli bir baharattır. Birkaç kontrollü çalışma tarçının kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini ve insülin duyarlılığını geliştirdiğini göstermiştir. 

  Yumurta

  Yumurta, sağlığa inanılmaz derecede yararlı protein kaynağı bir gıdadır. Düzenli yumurta tüketimi kalp hastalığı riskini çeşitli şekillerde düşürebilir.

  Yumurta iltihabı azaltır, insülin duyarlılığını iyileştirir, “iyi” HDL kolesterol düzeylerini yükselterek “kötü” LDL kolesterolün boyut ve şeklini değiştirebilir.

  Bir çalışmada, yüksek proteinli diyetin bir parçası olarak günde 2 yumurta tüketen tip 2 diyabetliler, kolesterol ve kan şekeri düzeylerinde iyileşme sağladılar.

  Buna ek olarak yumurta, gözleri hastalıktan koruyan antioksidanlar olan lutein ve zeaksantinin en iyi kaynaklarından biridir.

  Yumurtayı tüm olarak yiyin. Yumurtanın yararları öncelikle beyazdan ziyade sarısında bulunan besin maddelerinden kaynaklanmaktadır.

  chia bitkisi nedir

  Chia Tohumu

  Chia tohumu, şeker hastalığı olan insanlar için mükemmel bir besindir. Lif bakımından son derece zengin olduğu halde sindirilebilir karbonhidratlar bakımıdan düşüktür.  

  28 gram porsiyon chia tohumunda bulunan 12 gram karbonhidrattan 11 gramı, kan şekeri seviyesini yükseltmeyen liflerdir.

  Chia tohumundaki viskoz lif, yiyeceklerin bağırsaktan geçip emme hızını yavaşlatarak, kan şekeri seviyesini düşürebilir.

  Lif, açlık hissini azaltır ve tok hissetmeyi sağlar. Lif, aynı öğünde yenen diğer gıdalardan aldığınız kaloriyi azaltır. Buna ek olarak, chia tohumunun kan basıncını ve inflamatuar belirteçleri azalttığı belirtilmiştir. 

  Zerdeçal

  Zerdeçal, güçlü sağlık yararları olan bir baharattır. Aktif içeriği curcumin, iltihaplanmayı ve kan şekeri düzeylerini düşürürken kalp hastalığının riskini azaltabilir.

  Dahası, curcumin, şeker hastalarında böbrek sağlığı için faydalıdır. Diyabet, böbrek hastalığının önde gelen nedenlerinden biri olduğu için bu önemlidir.

  Ne yazık ki, curcumin iyi emilmiyor. Absorpsiyonu % 2.000 oranında artırmak için zerdeçalı piperin (karabiberde bulunur) ile tüketin.

  Yoğurt

  Yoğurt, şeker hastaları için mükemmel bir süt ürünüdür. Kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği ve kalp hastalığı riskini, içerdiği probiyotikler nedeniyle kısmen azalttığı gösterilmiştir.

  Araştırmalar, yoğurt ve diğer süt gıdalarının tip 2 diyabetlilerde kilo kaybına ve vücut kompozisyonunun iyileşmesine neden olabileceğini buldu. Yoğurt, porsiyon başına yalnızca 6-8 gram karbonhidrat içerir.

  kuruyemiş karbonhidrat

  Kabuklu Yemişler

  Kabuklu yemişler, lezzetli ve besleyicidir. Her çeşit kabuklu yemiş lif içerir ve bazıları diğerlerinden daha fazla olmasına rağmen sindirilebilir karbonhidratlarda düşüktür.

  İşte 28 gram kabuklu yemişlerin sindirilebilir karbonhidrat miktarları:

  Badem: 2.6 gram

  Brezilya cevizi: 1.4 gram

  Kaju fıstığı: 7,7 gram

  Fındık: 2 gram

  Macadamia: 1,5 gram

  Yer fıstığı: 1,2 gram

  Antep fıstığı: 5 gram

  Ceviz: 2 gram

  Farklı kabuklu yemiş çeşitleri üzerinde yapılan araştırmalar düzenli tüketimin iltihaplanmayı azaltabileceğini ve kan şekeri, HbA1c ve LDL düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.

  Brokoli

  Brokoli, en besleyici sebzelerden biridir. Yarım fincan pişmiş brokoli C vitamini ve magnezyum gibi önemli besinlerle birlikte sadece 27 kalori ve 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir.

  Diyabetik araştırmalar, brokolinin insülin düzeylerini düşürmesine yardımcı olabileceğini ve hücreleri metabolizma sırasında üretilen zararlı serbest radikallerden koruduğunu buldu.

  Dahası, brokoli, lutein ve zeaksatin için iyi bir kaynaktır. Bu önemli antioksidanlar göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

  Sızma Zeytinyağı

  Sızma zeytinyağı, kalp sağlığı için son derece yararlıdır. Trigliseridleri ve HDL’yi iyileştirdiği gösterilen, tip 2 diyabette genellikle sağlıksız seviyelerde olan bir tür tekli doymamış yağ olan oleik asit içerir.

  Ayrıca tokluk hormonu GLP-1’i de artırabilir. Farklı yağ türlerine bakan 32 çalışmanın geniş bir analizinde kalp hastalığı riskini azalttığı belirtilen tek yağ zeytinyağıydı. Zeytinyağında ayrıca polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlar da bulunmaktadır.

  İnflamasyonu azaltır, kan damarlarını örten hücreleri korur, LDL kolesterolün oksidasyona zarar vermesini önler ve kan basıncını düşürür.

  Sızma zeytinyağı rafine edilmemiş olup antioksidanlarını korur.

  Keten Tohumu

  Keten tohumu, sağlıklı bir besindir. Çözünmeyen liflerinin bir kısmı lignanlardan oluşur ve kalp hastalığı riskini azaltabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.

  Bir çalışmada, 12 hafta boyunca keten tohumu, lignanları alan tip 2 diyabetliler, hemoglobin A1c’de anlamlı bir iyileşme sağladı.

  Başka bir araştırma, keten tohumunun inme riskini düşürebileceğini ve kan pıhtısını önlemeye yönelik ilaç dozajını potansiyel olarak azaltabileceğini öne sürdü.

  Keten tohumu, bağırsak sağlığını, insülin duyarlılığını ve tokluk duygularını geliştiren viskoz lifte yüksektir.

  kilo vermek için elma sirkesi

  Elma Sirkesi

  Elma sirkesinin birçok sağlık yararı vardır. Elmadan yapılmış olmasına rağmen, meyvelerdeki şeker asetik aside fermente edilir ve ortaya çıkan ürün 1 yemek kaşığında 1 gramdan daha az karbonhidrat içerir.

  Elma sirkesinin insülin duyarlılığını ve açlık kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Karbonhidrat içeren yemeklerle birlikte tüketildiğinde kan şekeri tepkisini % 20 oranında azaltabilir.

  Bir çalışmada, iyi kontrol edilmemiş şeker hastalığı olan insanlar, yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi aldıklarında açlık kan şekerinde % 6’lık bir azalma sağladılar.

  Elma sirkesi mideyi boşaltmayı yavaşlatabilir ve tok hissetmeyi sağlayabilir. Bununla birlikte, gastroparezi olan kişilerde, diyabette yaygın olarak görülen gecikmiş bir mide boşalması durumu, özellikle de tip 1 için sorun olabilir.

  Elma sirkesini güvenle tüketmek için, her gün bir bardak su ile karıştırılan 1 çay kaşığı ile başlayın. Günde maksimum 2 yemek kaşığına kadar artırın.

  Çilek

  Çilek, yiyebileceğiniz en besleyici meyvelerden biridir. Onlara kırmızı rengini veren antosiyaninler olarak bilinen antioksidanlar bakımından yüksektir.

  Antosiyaninlerin bir yemekten sonra kolesterol ve insülin düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca, tip 2 diyabetteki kan şekeri ve kalp hastalığı risk faktörlerini de iyileştirir.

  Bir fincan çilek, 49 kalori ve 11 gram karbonhidrat içerir; bunların 3’ü liftir. Bu porsiyon miktarı ayrıca, kalp sağlığı için ek anti-inflamatuar faydalar sağlayan C vitamini için RDI’nın % 100’ünden fazlasını sağlar.

  Sarımsak

  Sarımsak, etkileyici sağlık yararları ile lezzetli bir bitkidir. Birçok çalışma, tip 2 diyabetlilerdeki iltihabı, kan şekeri ve LDL kolesterolü azaltabileceğini göstermiştir.

  Aynı zamanda kan basıncını düşürmede çok etkili olabilir. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca sarımsak kullanan kontrolsüz yüksek tansiyonlu kişiler ortalama olarak tansiyonda 10 puanlık bir düşüş gösterdi.

  Çiğ sarımsağın bir dişi sadece 4 kalori ve 1 gram karbonhidrat içerir.

  Şeker Hastaları için Atıştırmalık Fikirleri

  Şeker hastası olanlar, sağlıklı atıştırmalıklar bulmak konusunda zorlanır.

  Önemli olan lif, protein ve sağlıklı yağlar içeren atıştırmalıkları seçmektir. Bu besinler kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

  Genel sağlığı koruyan besleyiciliği yoğun gıdaları bulmak da önemlidir. İşte şeker hastalarının yiyebilecekleri sağlıklı atıştırmalıklar…

  Haşlanmış yumurta

  Haşlanmış yumurta şeker hastaları için süper sağlıklı bir aperatiftir.

  Yumurtanın protein içeriği yüksektir. Bir büyük haşlanmış yumurta 6 gram protein sağlar, yemekten sonra kan şekerinin yükselmesini önler.

  Bir çalışmada, tip 2 diyabetli 65 kişi 12 hafta süreyle günlük iki yumurta yedi.

  Çalışmanın sonunda, açlık kan şekeri düzeylerinde önemli düşüşler yaşadılar. Ayrıca, uzun kan şekeri kontrolünün bir ölçütü olan düşük hemoglobin A1c’ye sahipti.

  Yumurtanın tok tuttuğu bilinmektedir, bu da tip 2 diyabetin yönetiminde önemli bir unsurdur.

  Kendi başına bir atıştırmalık olarak bir veya iki haşlanmış yumurta yiyebilir veya yumurta dolması gibi sağlıklı bir tarifle farklı lezzetler yakalayabilirsiniz.

  Badem

  Badem, çok besleyici ve atıştırmaya uygun bir gıdadır.

  28 gramlık badem porsiyonu, manganez için önerilen günlük alımın % 32’si, magnezyum için % 19’u ve riboflavin için % 17’si dahil olmak üzere 15’den fazla vitamin ve mineral sağlar.

  Yapılan araştırmalar, bademin diyabetlilerde kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, 24 hafta boyunca her gün badem tüketen 58, kişi uzun vadeli kan şekeri düzeylerinde % 3’lük bir düşüş yaşadı.

  Başka bir çalışmada, dört haftalık bir süre boyunca günde 60 gram badem tüketen diyabetli 20 erişkin, kan şekeri düzeylerinde % 9’luk bir düşüş yaşadı.

  Bademin kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olma kabiliyeti, muhtemelen diyabet yönetiminde önemli bir role sahip olduğu bilinen lif, protein ve sağlıklı yağların birleşiminden kaynaklanmaktadır.

  Badem kolesterol düzeylerini düşürerek kalp sağlığına fayda sağlar ve kilo yönetimine yardımcı olur, her ikisi de tip 2 diyabetin önlenmesi ve tedavisinde önemli faktörlerdir.

  Bademin kalorisinin oldukça yüksek olması nedeniyle, aperatif olarak yediğinizde porsiyon büyüklüğünüzü bir avuç ile sınırlandırmak yararlı olacaktır.

  Humus

  Humus, nohuttan yapılan bir mezedir. Çiğ sebzelerle tüketildiğinde lezzetli olur. Lif, vitaminler ve minerallerin iyi kaynağıdır.

  Ek olarak humusun 15 gramı 3 gram protein sağlar. Bu özelliklerin hepsi, diyabetlilerde kan şekeri kontrolüne faydalıdır.

  Bir çalışma, bir öğünde en az 30 gram humus tüketen bireylerin, bir yemekte beyaz ekmek tüketen bir gruba göre dört kat daha düşük kan şekeri ve insülin düzeylerine sahip olduklarını ortaya koydu.

  Humusu brokoli, karnabahar, havuç ve biber gibi sebzelerle tüketebilirsiniz.

  Avokado

  Şeker hastalığı olanlar için, avokado, kan şekeri düzeyini yönetmeye yardımcı olur.

  Avokadonun yüksek lif içeriği ve tekli doymamış yağ asitleri, bu meyveyi diyabet dostu bir gıda yapar. Bu faktörler, yemekten sonra kan şekerinin yükselmesine engel olur. 

  Bir çalışma, beslenmelerinde tekli doymamış yağ asitleri tüketen tip 2 diyabetli bireylerin düzenli olarak kan şekeri düzeylerinde önemli gelişmeler sağladığını ortaya koydu.

  Kavrulmuş Nohut

  Nohut, inanılmaz derecede sağlıklı bir baklagildir.

  Nohutun 1 fincanlık (164 gram) porsiyonunda 15 gram protein ve 13 gram lif bulunur; bu da diyabetli insanlar için mükemmel bir atıştırmalık olmasını sağlayan şeydir.

  Araştırmalar, nohutun düzenli olarak tüketilmesinin, kan şekeri düzeylerini yönetme konusunda potansiyeli nedeniyle diyabetin ilerlemesinin önlenmesinde rol oynayabileceğini göstermiştir.

  Bir çalışmada altı hafta boyunca günde bir nohut bazlı yemek tüketen 19 yetişkinin, buğday bazlı bir yemek yiyen bireylere kıyasla, yemekten sonra kan şekeri ve insülin seviyelerinin önemli derecede azaldığı bildirildi.

  Nohutu atıştırmalık olarak kullanmanın bir yolu onları kavurmaktır.

  Çilekli Yoğurt

  Çilekli yoğurt çeşitli sebeplerden ötürü mükemmel bir diyabet dostu atıştırmalıktır.

  İlk olarak, çilekteki antioksidanlar, iltihaplanmayı azaltır ve kan şekeri seviyelerini düşüren hormon salgısından sorumlu organ olan pankreastaki hasarları önler.

  Ek olarak, çilek mükemmel bir lif kaynağıdır. Örneğin, 1 bardak (148 gram) çilek püresi, 4 gram lif sağlar; bu da, yavaş sindirime yardımcı olur ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyesini stabilize eder.

  Çileklerin tatlılığı, yoğurdun lezzetini dengelemeye yardımcı olduğu için, yoğurt ve çilek birlikte harika bir atıştırmalıktır.

  Ton Balığı Salatası

  Ton balığı salatası, ton balığı ile farklı salata malzemeleri birleştirilerek yapılan bir salata türüdür. 

  Ton balığının 84 gramlık porsiyonu, 22 gram protein içerir ve hiç karbonhidrat içermez, bu da şeker hastalığı için mükemmel bir atıştırmalık olduğunu gösterir.

  Buna ek olarak ton balığı, inflamasyonu azaltma ve kan şekeri kontrolünü geliştirme potansiyeli nedeniyle diyabet yönetimine yardımcı olduğu bilinen omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir.

  Chia Tohumlu Puding

  Chia tohumlu puding, puding benzeri bir kıvam elde edilene kadar sütle chia tohumlarının ıslatılmasıyla yapılır.

  Diyabetli kişiler için sağlıklı bir atıştırmalıktır çünkü chia tohumu, protein, lif ve omega 3 yağ asitleri gibi kan şekerini dengelemeye yardımcı olan birçok besleyici maddeler bakımından zengindir.

  Chia tohumundaki lif , sindirim sürecini yavaşlatarak ve şekeri kan dolaşımına bırakarak diyabetin kontrolüne yardımcı olabilecek önemli miktarda su emer.

  Buna ek olarak, chia tohumu tüketmenin kalp sağlığı için iyi olabilecek düşük trigliserit seviyelerine yardımcı olduğu belirtilmiştir. Diyabetli bireylerin kalp hastalığına yakalanma riski daha yüksek olduğundan dolayı, bu faydalıdır.

  fasulye salatası tarifi

  Fasulye Salatası

  Fasulye salatası sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bu salatayı yapmak için haşlanmış fasulye ve çeşitli sebzeler kullanılır.

  Fasulye, lif ve protein açısından zengin olduğu için, diyabetli bireyler için sağlıklı bir atıştırmalık oluşturur. Bunları yemek, kan şekeri artışını önleyebilir ve yemeklerden sonra insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

  Ev Yapımı Protein Çubukları

  Protein çubukları, sağladıkları protein miktarı nedeniyle diyabetliler için mükemmel bir aperatif seçeneğidir.

  Marketlerde satılan protein çubukları şeker ve diğer sağlıksız içerikler açısından yüksektir, bu yüzden evde kendiniz yapın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ