Sedef Hastalığı Nedir, Neden Olur? Çeşitleri ve Tedavisi

  Sedef Hastalığı Nedir, Neden Olur? Çeşitleri ve Tedavisi

  Sedef hastalığı (psoriasis), cilt hücrelerinin hızla birikmesine neden olan otoimmün (bağışıklık sisteminin çok aktif olması ve vücudun kendi dokularına saldırıp zarar vermesi) bir hastalıktır. 

  Hücrelerin birikmesi cilt yüzeyinde kümeler şeklinde yaralar oluşmasına neden olur. Yaraların etrafında yaygın şekilde iltihaplanma ve kızarıklık görülür. Tipik sedef görünümü beyaz-gümüş rengindedir ve kalın kırmızı lekeler gelişir. Bazen bu yaralar çatlar ve kanar.

  Sedef hastalığı hızlanan bir cilt üretim sürecinin sonucudur. Normal üretim sürecinde, cilt hücreleri deride derinleşir ve yüzeye yavaşça yükselir. Sonunda düşerler. 

  Cilt hücresinin tipik yaşam döngüsü 1 aydır. Sedef hastası olan insanlarda bu üretim süreci sadece birkaç gün içinde gerçekleşir. Bu nedenle cilt hücrelerinin düşmeye zamanı kalmaz. Bu hızlı aşırı üretim cilt hücrelerinin birikmesine yol açar.

  Lezyonlar tipik olarak dirsekler ve dizler gibi eklem yerlerinde gelişir. Eller, ayaklar, boyun, kafa derisi, yüz gibi vücudun herhangi bir yerinde de gelişebilir. Daha az görülen sedef hastalığı türünde tırnaklar, ağız ve cinsel organların çevreleri de etkilenir.

  Sedef Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

  Sedef hastalığının yaygınlık gösteren 5 tipi ve belirtileri şöyledir.

  Plak tipi sedef (Plaque psoriasis)

  Bu tür, sedef hastalığının en sık görülen tipidir. Sedef hastalarının %80’inini plak sedef vakaları oluşturur. Deriyi kaplayan kırmızı, iltihaplı lezyonlara neden olur.

  Bu lezyonlar çoğunlukla beyaz-gümüş pullar ve plaklarla kaplıdır. Bu plaklar genellikle dirsek, diz ve kafa derisinde bulunur.

  Guttate psoriasis

  Guttat sedef çocukluk çağında yaygındır. Bu tür sedef küçük pembe lekelere neden olur ve damla ya da madeni para büyüklüğündedir.

  Guttat sedefin yaygın görülen yerleri gövde, kollar ve bacaklardır. Bu lekeler plak tipi sedef gibi nadiren kalın veya yükseltilir.

  Püstüler psoriasis

  Püstüler psoriazis erişkinlerde daha sık görülür. Beyaz, pus dolu kabarcıklara ve cildin geniş alanlarında kırmızı, iltihaplı yaralara neden olur.

  Püstüler psoriazis genellikle vücudun eller veya ayaklar gibi daha küçük alanlarına lokalizedir, ancak yaygın da olabilir. 

  Ters yerleşimli sedef (İnverse psoriasis)

  Ters yerleşimli sedef, kırmızı, parlaktır, iltihaplı görünüme neden olur. Ters yerleşimli sedef lezyonları, koltuk altlarında veya göğüslerde, kasıkta veya genital bölgede yani derinin katlandığı yerlerde gelişir.

  Eritrodermik psoriasis

  Bu tür sedef genellikle vücudun büyük bölümlerini bir kerede kaplar ve çok nadirdir. Cilt neredeyse güneş yanığı gibi görünür.

  Bu tip bir sedef hastalığı olan kişinin ateşlenmesi veya hastalanması sık görülen bir durumdur. Hastanın yatarak ve hastanede tedavi edilmesi gerekir.

  Bu sedef çeşitlerinin yanı sıra tırnakta ve saç derisinde oluşan sedef hastalıkları da mevcuttur.

  Tırnak sedef hastalığı

  Sedef hastalığının bir kategorisi olmamasına rağmen, tırnakta oluşan, vücudun herhangi bir yerindeki sedef hastalığı olan bireylerin yarısını etkileyen bir psoriasis belirtisidir. Durum genellikle mantar enfeksiyonları ve tırnaktaki diğer enfeksiyonlar ile karıştırılabilir.

  Tırnak sedef hastalığı tırnak deliği, oluklar, renk değişikliği, tırnağın çatlaması veya parçalanması, tırnağın altında kalınlaşmış deri ve tırnak altında renkli lekeler oluşturabilir. Psoriatik tırnaklar için herhangi bir tedavi yoktur, ancak bazı tedaviler tırnakların sağlığını ve görünümünü iyileştirebilir.

  sedef hastalığı türleri

  Kafa derisi sedef hastalığı

  Kafa derisinde çeşitli sedef hastalığı görülebilir. Bazıları ağır kepeklenmeye neden olabilirken, bazıları saç çizgisi üzerinde ağrılı, kaşıntılı ve çok dikkat çekici olabilir. Boyna, yüze ve kulaklara uzanabilir ve büyük bir yara veya daha küçük yaralar şeklinde olabilir.

  Bazı durumlarda, kafa derisi sedef hastalığı düzenli saç hijyenini bile zorlaştırabilir. Aşırı kaşıma, saç dökülmesine ve kafa derisi enfeksiyonlarına neden olabilir ve bu durum sosyal bir stres kaynağı oluşturur. Topikal tedaviler etkilidir, özellikle ilk iki ay düzenli bakım gerektirir.

  Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  Sedef hastalığı belirtileri genelde kişiden kişiye değişir ve sedefin çeşidine bağlıdır. Sedef kafa derisi veya dirseklerde pul pul olabilir veya bütün vücudu kaplayabilir. Plak tipi sedef en yaygın görüleni olduğu için belirtileri şöyledir: 

  – Kırmızı, kabarık, iltihaplı cilt lekeleri

  – Lekelerin üzerinde gümüş-beyaz pul pul veya kırmızı plaklar oluşması

  – Çatlayıp kanayan kuru bir cilt

  – Lekelerin etrafında acı

  – Lekelerin etrafında kaşınma ve yanma hissi

  – Ağrılı ve şiş eklemler

  Her insanda bu belirtiler görülmeyebilir. Sedef hastalığının daha az rastlanan bir türü olursa farklı belirtilerle de karşılaşılabilir.

  Sedef hastası olan bazı kişiler belirtilerini atlatabilir. Bunlar birkaç gün ya da haftalarca ciddi semptomlara neden olur ve daha sonra neredeyse semptomlar tamamen kaybolur veya hiç fark edilmeyebilir.

  Birkaç hafta içinde sedef hastalığını tetikleyen bir durum ortaya çıktığında, hastalık tekrar alevlenebilir. Bazen semptomlar tamamen kaybolur.

  Sedef hastalığının aktif belirtileri olmadığında “remisyon”(kronik hastalığı olduğu bilinen kişilerde hastalık aktivitesinin bulunmadığı durumlar için kullanılan tıbbi bir terim) aşamasındasınız demektir. Bu, hastalığının geri gelmeyeceği anlamına gelmez.

  Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır?

  Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Bir kişiden diğerine cilt yoluyla geçmez. Bir psoriatik lezyona bir başka insan tarafından dokunmak, durumun gelişmesine neden olmaz.

  Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

  Bilim insanları sedef hastalığına neyin sebep olduğunu bilmiyorlar. Yıllardır süren araştırmalar sayesinde, bağışıklık sistemi ve genetik olmak üzere iki temel faktör üzerinde hemfikirler.

  Bağışıklık sistemi

  Sedef hastalığı otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün koşullar vücudun kendisine saldırmasının bir sonucudur. 

  Sedef hastalığı, T hücreleri olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin yanlışlıkla cilt hücrelerine saldırması sonucu oluşur. 

  Normal bir vücutta, beyaz kan hücreleri bakterilerin saldırısına ve enfeksiyonla mücadelede görevlidir. Yanlışlıkla yapılan saldırı, cilt hücresi üretim sürecinin aşırı hızlanmasına neden olur. Hızlanan cilt hücresi üretimi, cilt hücrelerinin hızlı gelişmesini sağlar ve bunlar cilt yüzeyine itilerek cildin üzerinde yığılırlar.

  Bu da sedef hastalığının en sık görülen belirtisi olan lekelere sebebiyet verir. Cilt hücrelerine yapılan saldırılar, cilt yüzeyinde kırmızı, kabarık alanların oluşmasına neden olur.

  Genetik

  Bazı insanlar sedef hastalığına yakalanma riski olan genler taşırlar. Aile üyelerinizden birinde sedef hastalığı veya cilt hastalığı olan biri varsa, sedef hastalığı geliştirme riskiniz yüksektir. Bununla birlikte, sedef hastalığına genetik olarak yatkın olan insanların yüzdesi azdır. Sedef hastalığı geliştirenlerin %2 veya 3’ü genetik kökenlidir.

  Sedef Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Sedef hastalığını teşhis etmek için iki yöntem vardır:

  Fiziksel muayene

  Doktorlar basit bir muayene ile teşhis edebilir. Sedef semptomları belirgindir ve benzer semptomlara neden olabilecek diğer durumlardan kolaylıkla ayırt edilebilir.

  Teşhis sırasında doktora yardımcı olabilmek için şüphelendiğiniz bütün durumları söyleyin. Ailenizde olup olmadığıyla ilgili bilgi verin. 

  Biyopsi

  Semptomlar belirsizse ve doktor şüpheye yer bırakmak istemiyorsa ciltten küçük bir parça alınıp biyopsi yapılmasını isteyebilir. Cilt örneği, mikroskop altında incelemek üzere laboratuvara gönderilir. Bunun sonucunda sedef hastalığı teşhis edilir.

  Biyopsi zorlu bir süreç değildir. Doktor kısa sürede biyopsiyi alır. Daha az acı hissetmeniz için lokal uyuşturucu uygulanır. Sonuçlar çıktığında doktorunuz sizinle sonuçları ve tedavi seçeneklerini paylaşacaktır.

  Sedef Hastalığını Neler Tetikler?

  Sedef hastalığının tetikleyicileri harici durumlardır. Bu tetikleyiciler herkes için aynı değildir ve zaman içinde değişebilir. Sedef hastalığının en yaygın tetikleyicileri şunlardır: 

  Stres

  Alışılmadık derecede yüksek bir stres yaşamak, hastalığın parlamasına neden olabilir. Stresi kontrol altında tutmayı ve yönetmeyi öğrenirseniz, hastalığın alevlenmesi azalabilir.

  Alkol

  Aşırı ve ağır alkol tüketimi sedef hastalığına neden olabilir. Şiddetli bir şekilde içerseniz sedef salgını daha sık gerçekleşebilir.

  Alkolle ilgili bir sorununuz varsa, yardım almak konusunda doktora başvurun. Alkol tüketiminin azaltılması cilt sağlığınızın ötesinde akıllıca olacaktır. 

  Yaralanma

  Kaza geçirmeniz, bir yerlerinizi kesmeniz veya cildinizi kazımanız sedef hastalığını tetikleyebilir. Cilt yaralanmaları, aşılar, güneş yanıkları ciltte bu tür etkiler yaratabilir.

  İlaçlar

  Bazı ilaçlar sedef hastalığını tetikleyebilir. Bu ilaçlar lityum, antimalaryal ilaçlar ve yüksek tansiyon ilaçlarıdır.

  Enfeksiyon

  Sedef hastalığı kısmen, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla cilt hücrelerine saldırması sonucu oluşur. Hasta olduğunuzda veya bir enfeksiyonla savaştığınızda, bağışıklık sistemi enfeksiyonla mücadele etmek için aşırı hızlı çalışır. Bu durum sedef hastalığını tetikleyebilir.

  Sedef Hastalığı Tedavi Seçenekleri

  Sedef hastalığının net bir tedavisi yoktur. Tedaviler, iltihaplanmayı ve pullanmayı azaltmayı, deri hücrelerinin büyümesini yavaşlatmayı lekeleri hafifletmeyi hedefler. Sedef hastalığı tedavileri üç kategoriye ayrılır: Topikal tedaviler, sistemik ilaçlar ve ışık terapisi. 

  Topikal tedaviler

  Doğrudan cilde uygulanan kremler ve merhemler, hafif ila orta dereceli  sedef hastalığının azaltılmasında yardımcı olabilir. Topikal sedef hastalığı tedavileri şunları içerir:

  • Topikal kortikosteroidler
  • Topikal retinoidler
  • Antralin
  • D vitamini takviyeleri
  • Salisilik asit
  • Nemlendiriciler

  Sistemik ilaçlar

  Orta ila şiddetli sedef hastalığı olan kişiler ve diğer tedavi türlerine iyi yanıt vermeyenler oral veya enjekte edilen ilaçları kullanmaları gerekebilir. Bu ilaçların birçoğu ciddi yan etkilere sahiptir, bu nedenle doktorlar genellikle kısa süreliğine reçete eder. İlaçlara aşağıdakiler dahildir:

  • Metotreksat
  • Siklosporin
  • Biyolojikler
  • Retinoidler

  Işık terapisi(fototerapi)

  Sedef hastalığı tedavisinde ultraviyole (UV) veya doğal ışık kullanılmaktadır. Güneş ışığı, sağlıklı cilt hücrelerine saldıran ve hızlı hücre çoğalmasına neden olan aşırı aktif beyaz kan hücrelerini öldürür. Hem UVA hem de UVB ışığı, hafif ila orta sedef semptomlarının azaltılmasında yardımcı olabilir.

  Orta ila şiddetli sedef hastalığı olan çoğu insan, tedavilerin kombinasyonundan fayda sağlayacaktır. Bu tür terapiler semptomları azaltmak için birden fazla tedavi türünü kullanır. Bazı insanlar aynı tedaviyi tüm yaşamları boyunca kullanabilir. Ciltleri, kullandıklarına ve diğer tedavilere cevap vermezse, tedavileri ara sıra değiştirmeleri gerekebilir.

  Sedef Hastalığında Kullanılan İlaçlar

  Orta dereceli sedefiniz varsa ve hastalık diğer tedavilere yanıt vermiyorsa doktorunuz oral veya enjekte edilebilen ilaçları önerebilir. Sedef hastalığını tedavi etmek için en yaygın olarak kullanılan oral ve enjekte edilebilen ilaçlar şunlardır:

  Biyolojik ilaçlar

  Bu tür ilaçlar bağışıklık sisteminizi değiştirir ve bağışıklık sistemi ile ilgili inflamatuar yollar arasındaki etkileşimi engeller. Bu ilaçlar enjekte edilir veya intravenöz infüzyon (toplardamar yoluyla verilecek ilaç veya sıvıların bir boru sistemiyle uygulanması) yoluyla verilir.

  Retinoidler

  Bu ilaçlar deri hücresi üretimini azaltır. Bunları kullanmayı bıraktığınızda, sedef semptomları muhtemelen geri dönecektir. Yan etkileri arasında saç dökülmesi ve dudak iltihabı bulunur. Gebe kalmış veya önümüzdeki üç yıl içerisinde gebe kalabilecek kadınlar, olası doğum kusurları riski nedeniyle retinoid kullanamaz.

  Siklosporin

  Bu ilaç, sedef semptomlarını hafifleten bağışıklık sisteminin tepkisini engeller. Aynı zamanda zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz olduğu anlamına gelir; böylece daha kolay hasta olabilirsiniz. Yan etkiler arasında böbrek sorunları ve yüksek tansiyon bulunur.

  Metotreksat

  Siklosporin gibi, bu ilaç bağışıklık sistemini baskılar. Düşük dozlarda kullanıldığında daha az yan etki yaratabilir, ancak uzun vadede ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında karaciğer hasarı, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretiminin azalması vardır.

  Sedef Hastalığında Beslenme

  Yiyecekler sedef hastalığını tedavi edemez, ancak daha sağlıklı beslenme, belirtileri azaltabilir. Aşağıda verilen yaşam tarzı değişiklikleri sedef semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir ve alevlenmeleri azaltır.

  Kilo verin

  Kilo vermek, hastalığın ciddiyetini azaltabilir. Kilo vermek aynı zamanda uygulanan tedaviyi daha etkili hale getirir. Kilonun, sedef ile nasıl bir bağlantısı olduğu belirsizdir, bu nedenle belirtileriniz değişmeden kalsa bile, kilo vermek genel sağlık için bile olsa mutlaka gereklidir. 

  Anti-inflamatuar gıdalar tüketin

  Besleyici bir diyet, sedef hastalığının belirtilerini azaltabilir. Sedef, otoimmün bir hastalık olduğu için, bağışıklık sistemini iyileştirebilecek ve iltihaplanmayı azaltabilecek gıdalar tüketmelisiniz.

  Bununla birlikte, sedef hastalığını tedavi etmek için yiyebileceğiniz en iyi gıdalardan bazıları, yoğurt ve kefir gibi çiğ sütler ve probiyotik açıdan zengin gıdalar ve sığır eti gibi cilt için çok faydalı yiyeceklerdir.

  Sütler, yoğurt ve kefir gibi çiğ sütler, probiyotik açısından zengin gıdalar, sığır eti, baklagiller ve tohumlar, yüksek lifli gıdalar (pratik olarak tüm meyve ve sebzeler) gibi çinko bakımından zengin gıdalar cilt için çok yararlıdır.

  Somon, sardalya ve karides gibi omega 3 yağ asitleri içeren yağsız protein alımını artırın. Bitki kaynaklarında omega 3 ceviz, keten tohumu ve soya fasulyesinde bulunur.

  Brokoli, yapraklı yeşillikler ve meyveler gibi yüksek düzeyde A vitamini bulunan gıdalar ve yumurta, çiğ süt ve çeşitli mantarlar gibi D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin.

  Ayrıca geleneksel süt ürünleri, glutenden zengin gıdalar, fabrikada yetiştirilen etler ve hidrojene yağlar gibi sedef hastalığının semptomlarını kötüleştirebilecek gıdalar da vardır. 

  Etkileri herkes için aynı olmadığından, burada biraz deneme yanılma yapmalısınız ve yediğiniz gıdalarla deney yapmanız ve sedef hastalığınızın semptomlarını arttıran şeyleri keşfetmeniz gerekiyor.

  Daha az alkol tüketin

  Alkol tüketimi sedef belirtilerinin alevlenme riskini artırır. Alkolü hayatınızdan çıkarın. Alkol ile ilgili bir sorununuz varsa doktorunuzla konuşun.

  Vitamin almayı düşünün

  Bazı doktorlar, vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin gıdalardan alınması gerektiğini belirtiyorlar. Bununla birlikte, en sağlıklı yiyen insan bile, yeterli besleyici maddeleri alamayabilir. Beslenmenize destek olarak herhangi bir takviye almayı seçerseniz doktorunuza danışın.

  Orta derecede güneşe maruz kalma

  D vitamini düzeylerini normal değerlerde tutmak ılımlı güneşe maruz kalmaksızın zor olabilir. Sedef hastalığında D vitaminin normal aralıkta olması aşırı derecede önemlidir çünkü hücre üretimini azaltır, pul pul ve kalın cilt gibi semptomları azaltabilir.

  Elbette, bütün gün güneş altında kalmamalısınız. Tercihen her gün sabahları 20 dakika güneş ışığı almak iyidir. Bununla birlikte, kötü belirtiler yaşarsanız güneşten kaçının ve cildiniz kolayca yanarsa uygun güneş koruma faktörüne sahip bir krem kullanın.

  Cildinizi nemli tutun

  Sedef hastalığı en kötü halindeyken, semptomlar nemlendirmeye ihtiyaç duyan kuru, kabuklu, kaşıntılı veya iltihaplı cildi içerir. Badem yağı, zeytinyağı ve avokado yağı gibi soğuk preslenmiş doğal yağlar cildinizi yumuşatır ve nem seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

  Bununla birlikte, sert sabun ve şampuanlar kullanıldığında kuru cildin fazla yıkanmasıyla daha da kötüleşebileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Çok sıcak su bile sedef hastalığından etkilenen deriye zarar verebilir, bu nedenle ılımlı bir sıcaklıkta banyo yapmalısınız.

  Balık yağı

  Mayo Clinic’e göre, bir dizi çalışma balık yağının sedef belirtilerini azalttığını göstermiştir. 1989 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcılar dört ay boyunca balık yağı ile takviye edilmiş düşük yağlı bir diyete tabi tutuldular.

  Katılımcıların yarısından fazlası sedef semptomlarımda orta veya mükemmel iyileşme göstermiştir.

  Düşük kalorili diyet

  Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, düşük yağlı, düşük kalorili bir diyetin sedef hastalığının şiddetini azaltabileceğini göstermektedir.

  JAMA Dermatology’de yayınlanan bir 2013 çalışmasında, araştırmacılar katılımcılara sekiz hafta boyunca günde 800 ila 1000 kalorili düşük enerjili bir diyet verdi.

  Daha sonra sekiz hafta boyunca günde 1.200 kaloriye çıkardılar.

  Katılımcılar sadece kilo vermekle kalmadı aynı zamanda sedef hastalığının şiddetinde de azalma yaşadılar.

  Araştırmacılar, obezitenin vücuttaki inflamasyonu artırdığını ve sedef hastalığını daha da kötüleştirdiğini öne sürdü. Bu nedenle, kilo kaybına neden olan bir diyet sedef hastalığı semptomlarını iyileştirmede etkilidir.

  Glutensiz diyet

  Gluten içermeyen diyetler üzerinde 2000 yılında yapılan bir çalışmada, gluten duyarlılığı olan kişilerde sedef hastalığı semptomlarında düzelme olduğu bulunmuştur.

  Düzenli beslenmelerine döndüklerinde, sedef hastalığı kötüleşti. 2005 yılında yapılan bir çalışmada, sedef hastalığı olan bazı kişilerin glutene karşı yüksek bir duyarlılığı olduğu bulunmuştur.

  sedef hastası nasıl beslenmeli

  Sedef hastalığı ile yaşamak

  Sedef hastalığı ile yaşamak zor olabilir, ancak doğru yaklaşımla alevlenmeler azaltılabilir ve sağlıklı, bir hayat yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki üç nokta kısa ve uzun vadede bu hastalıkla baş etmenize yardımcı olacaktır.

  Diyet

  Kilo vermek ve sağlıklı bir diyet yapmak, sedef semptomlarını hafifletmeye ve azaltmaya yardımcı olmak için uzun bir yol kat etmenizi sağlar. Bu, omega-3 yağ asitleri, tam tahıllar ve bitkiler açısından zengin bir diyet düzenidir. Ayrıca, rafine şekerler, geleneksel süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar gibi iltihabı artırabilecek gıdalardan uzak durmalısınız.

  Stres

  Stres, sedef hastalığı için iyi bilinen tetikleyicilerdendir. Stresle baş etmeyi öğrenmek, alevlenmelerin ve semptomların azalmasına yardımcı olabilir. Meditasyon, günlük tutma, nefes alma egzersizleri ve yoga, stres azaltmada başarı elde etmenin yollarından sadece birkaçıdır.

  Duygusal sağlık

  Sedef hastalığı olan kişilerin depresyon ve benlik saygısı sorunları daha olasıdır. Yeni lezyonlar ortaya çıktığında kendinize daha az güvenebilirsiniz. Sedef hastalığının sizi nasıl etkilediği konusunda aile üyeleri ile konuşmak da zor olabilir ve durumun sabit döngüsü sinir bozucu olabilir.

  Duygusal sorunlarınız için bir çözüm bulmalısınız. Bir sağlık uzmanıyla konuşma veya sedef hastalığı olan insanların oluşturduğu bir gruba katılma olabilir.

  Sedef Hastalığı ve Artrit

  Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 15’inde psöriatik artrit (sedef hastalığına bağlı olarak gelişen artrit) gelişecektir. Bu tip artrit, eklem ve etkilenen derzlerde şişme, ağrı ve iltihaplanmaya neden olur. Genellikle romatoid artrit ve gut ile karıştırılır. Plame ile iltihaplanmış, kırmızı cilt bölgelerinin bulunması genellikle bu tür artritleri diğerlerinden ayırır.

  Psöriatik artrit kronik bir durumdur. Sedef hastalığı gibi, psöriatik artrit belirtileri gelip gidebilir ve alevlenmelerle remisyon arasında değişir. Psöriatik artrit sürekli semptomlar veya sorunlarla devam edebilir.

  Bu durum genellikle dizleriniz ve ayak bileğinizi de içeren alt vücudun geniş eklemlerini etkiler. Ayrıca parmaklarınızı, sırtınızı ve pelvisinizi de etkileyebilir.

  Psöriatik artrit geliştiren çoğu kişide sedef vardır. Bununla birlikte, sedef teşhisi konmadan da eklem sorunlarının geliştirilmesi mümkündür. Cilt problemi olmadan artrit tanısı alan çoğu kişinin sedef hastalığı olan bir aile üyesi vardır.

  Psöriatik artrit tedavisi semptomları ve ağrı başarıyla hafifletebilir ve eklem hareketliliği iyileştirebilir. Sedef hastalığında olduğu gibi, kilo vermek, sağlıklı bir diyet sürdürmek ve tetikleyicilerden uzak durmak da psöriatik artritin alevlenmelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Erken tanı ve tedavi planı, eklem hasarı da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonların oluşma olasılığını azaltır.

  Sedef Hastalığı İstatistikleri

  Sedef hastalığı her yaşta başlayabilir, ancak çoğu teşhis yetişkinlik döneminde gerçekleşir. Ortalama başlangıç ​​yaşı 33. 

  Sedef hastalarının yaklaşık yüzde 75’inde 46 yaşından önce teşhis konur. İkinci bir zirve dönemi, 50’lerin sonlarında ve 60’lı yaşların başında ortaya çıkar.

  Erkekler ve kadınlar eşit derecede etkilenir.

  Bir aile üyesinin sedef hastalığı varsa, sedef hastalığı geliştirme riskini arttırır. Bununla birlikte, bu durumdaki birçok insanın ailesinin geçmişinde sedef vakası yoktur ve aile geçmişi olan bazı insanlar sedef hastalığı göstermez.

  Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 15’i psöriatik artrit geliştirir. Buna ek olarak sedef hastalarının, tip 2 diyabet, böbrek hastalığı, kardiyovasküler hastalık ve yüksek tansiyon gibi durumları geliştirme olasılıkları daha yüksektir.

  Veriler eksik olsa da, araştırmalar sedef hastalığının yaygınlaştığını göstermektedir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ