Saw Palmetto Nedir? Faydası, Zararı ve Kullanımı

   

  Saw palmetto (Serenoa repens), bitkisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusunda yetişen bir tür palmiyedir.

  Bitkinin meyveleri, prostat sağlığını geliştirmek, hormon düzeylerini dengelemek ve erkeklerde saç dökülmesini önlemek için besin takviyesi olarak satılmaktadır.

  İltihabı azaltma ve idrar kaçırma durumunu iyileştirme gibi faydaları da vardır. Bu yazıda; “saw palmetto nedir” “saw palmetto fayda ve zararları”   “saw palmetto kullanımı” anlatılmaktadır.

   

   

  Saw Palmetto Faydaları

   

  saw palmetto ve saç

   

  Saç dökülmesini önler

  Saç dökülmesi; genetik, bazı tıbbi koşullar, hormonal değişiklikler ve bazı ilaçların ilaçların kullanımı gibi çeşitli faktörlerin neden olabileceği yaygın bir durumdur.

  Saw palmetto saç dökülmesine karşı koymak için kullanılır çünkü hormon seviyelerini dengeler. Saç foliküllerinde DHT alımını azaltarak saç dökülmesini önler.

   

   

  İdrar yolu fonksiyonunu iyileştirir

  İdrar yolu enfeksiyonu, yaşlı erkekler arasında sık görülür; idrar kaçırma ve idrar yapma zorluğu gibi sorunları içerir.

  Saw palmetto, prostat bezinin genişlemesine ve idrar akışının azalmasına neden olan, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) ile ilişkili semptomları iyileştirir.

  45 yaşın üzerindeki 85 erkekte yapılan bir çalışmada, günde iki kez 160 mg bu besin takviyesi ile yapılan tedavinin alt idrar yolu enfeksiyonu semptomlarını azalttığı, idrar akışını artırdığı ve saw palmetto kullananların 6 ay sonra genel yaşam kalitesini iyileştirdiği bulundu.

   

   

  Prostat sağlığını destekler

  Prostat, sperm sağlığının korunmasından sorumlu erkeklerde mesane ile penis arasında bulunan küçük bir bezdir.

  Bazı araştırmalar, saw palmetto’nun prostat sağlığına faydalı olduğunu ve BPH ve prostat kanseri gibi sorunların önlenmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

  Bir test tüpü çalışmasına göre, palmetto berry ekstresinin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azaltabildiği belirlendi.

  Başka bir test tüpü çalışması, bu besin takviyesinin, kanser gelişimine dahil olan spesifik reseptörleri etkisiz hale getirerek prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini engellediğini gösterdi.

   

   

  İltihabı azaltır

  Saw palmetto, epicatechin ve metil gallat antioksidanları içerir, bunlar hücrelere zarar vermeyen, inflamasyonu azaltan ve kronik hastalıklara karşı koruyan bileşiklerdir.

  Bazı araştırmalar, bu besin takviyesinin, belirli durumların tedavisinde faydalı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

  Örneğin, bir çalışma, genişletilmiş prostat bezleri olan farelere saw palmetto ekstraktı vermenin, şişliği azalttığını ve interlökin 6 (IL-6) da dahil olmak üzere çeşitli inflamasyon belirtilerinin azaldığını gözlemlemiştir.

   

   

  Testosteron seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur

  Saw palmetto cinsellik için, yani doğal olarak testosteron seviyesini artırmak isteyen erkekler tarafından kullanılır.

  Testosteron seviyelerinin düzenlenmesi, vücut kompozisyonu, cinsel dürtü, ruh hali ve biliş de dahil olmak üzere sağlığın çeşitli yönlerini etkiler.

  Testosteron düzeyleri yaşla birlikte düşmektedir ve bazı araştırmalar düşük testosteron seviyelerinin kalp hastalığı gibi durumlara neden olabileceğini göstermektedir.

  Bu besin takviyesi, vücuttaki testosteron seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için başka bir seks hormonu olan dihidrotestosterona (DHT) dönüştürülmesinden sorumlu bir enzim olan 5α-R’nin aktivitesini azaltır.

   

  İlginizi Çekebilir  Fesleğen Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Çeşitleri

   

  Saw Palmetto Nasıl Kullanılır?

  Saw palmetto, günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğiniz besin takviyesi formunda bulunur.

  Saw palmetto kapsül, hap ve tablet formu da vardır ve genellikle kabak çekirdeği ekstresi gibi prostat sağlığını geliştirmeye yardımcı olan diğer bileşenlerle birleştirilir.

  Daha az yaygın olarak, öğütülmüş, kurutulmuş, sıvı özüt veya toz çay formunda da bulunabilir.

  Çoğu araştırma, günde 320 mg dozlarında, genellikle iki doza bölünmüş saw palmetto kullanılmasını tavsiye eder.

   

   

  Saw Palmetto Yan Etkileri

  Genellikle güvenli olarak kabul edilir ve çok az yan etkisi vardır. Araştırma çalışmalarında bu besin takviyesinin en sık bildirilen yan etkilerinden bazıları baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kabızlıktır.

  Bu besin takviyesi herkes için tavsiye edilmez. Örneğin, hamile veya emziren kadınlar, hormon seviyelerini etkileyebileceğinden saw palmetto almaktan kaçınmalıdır.

  Hormon seviyelerini değiştirebileceği için, hormon replasman tedavisi veya hormonal kontraseptif kullananlar için uygun olmayabilir.

  Saw palmetto ayrıca kanama riskini artırabilen warfarin veya Coumadin gibi kan inceltici ilaçlarla da etkileşime girebilir.

  Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bazı ilaçlar alıyorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız, bu besin takviyesini kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.

   

  Sonuç olarak;

  Saw palmetto, bir palmiye türüdür ve birçok sağlık yararı olan bir besin takviyesi üretmek için kullanılır.

  Araştırmalar, bu besin takviyesinin testosteron seviyelerini artırmaya, prostat sağlığını iyileştirmeye, iltihaplanmayı azaltmaya, saç dökülmesini önlemeye ve idrar yolu fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ