Saw Palmetto Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Saw palmetto (Serenoa repens), bitkisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusu gibi sıcak iklimlerde yetişen bir tür cüce palmiyedir.

Bitkinin mor renkli meyvesi şifalı olmasından dolayı prostat sağlığı, hormonları dengeleme ve erkeklerde saç dökülmesini önleme gibi durumlar için kullanılır. Bu nedenle meyvelerinden besin takviyesi yapılır ve bu sorunlarına tedavi arayan kişilerce kullanılır.

İltihabı azaltma ve idrar kaçırmayı önleme gibi faydaları da öne çıkmaktadır bitkinin. 

saw palmetto ve saç

Bitkinin şifalı özellikleri merak konusu ve pek çok kişinin ilgisini çekiyor. “Saw palmetto nedir” “saw palmetto fayda ve zararları nelerdir”   “saw palmetto nasıl kullanılır” gibi bu şifalı bitki ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatmaya başlayalım.

Saw palmetto nedir?

Saw palmetto, Serenoa repens olarak bilinen bitkinin koyu mor renkli meyvesidir. Çalı şeklinde büyür, dikenlidir ve yeşil yaprakları vardır. 

Bu cüce palmiye, Batı Hint Adaları ve ABD’de, Güney Carolina’dan Florida’ya kadar güneydoğu kıyılarının sıcak bölgelerinde yetişir.

Saw palmettonun şifalı özellikleri yüzyıllardır bilinmektedir ve alternatif tıpta kullanılmaktadır. 

Bitkinin meyvesi, iltihabı azaltan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bileşikler içerir. Bu nedenle besin takviyelerinde genelde meyvesinin özleri kullanılır.

Saw Palmetto Yararları Nelerdir?

Saw palmetto hem erkekler hem de kadınlar için olağanüstü bir bitkidir. Alternatif tıpta testis iltihabı, idrar yolu iltihabı, öksürük ve solunum tıkanıklığı gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Ayrıca tiroid bezini güçlendirmek, metabolizmayı dengelemek, iştahı uyarmak ve sindirime yardımcı olmak için de kullanılır. Bu harika bitki, saç çıkarma, prostat sağlığı, cinsel güç, göğüs büyütme kullanımları ile ünlüdür.

 • Saç dökülmesini önleme

Saç dökülmesi; genetik, belirli tıbbi koşullar, hormonal değişiklikler ve bazı ilaçların kullanımı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan son derece yaygın bir durumdur.

Saw palmetto saç dökülmesini önlemek için kullanılır çünkü hormon seviyelerini dengeler. Saç foliküllerinde DHT alımını azaltarak saç dökülmesini önler.

 • İdrar yolu fonksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, yaşlı erkekler arasında sık görülür; idrar kaçırma ve idrar yapma zorluğu gibi sorunlara neden olur.

Saw palmetto, prostat bezinin genişlemesine ve idrar akışının azalmasına neden olan, iyi huylu prostat hiperplazisi nedeniyle oluşan semptomları iyileştirir.

 • Prostat sağlığı

Prostat, erkeklerde mesane ile penis arasında yer alan ve sperm sağlığının korunmasından sorumlu olan küçük bir bezdir. 

Saw palmettonun en bilinen faydası prostat sağlığını iyileştirme yeteneğidir.

Bu bitki, vücudumuzdaki steroidlerin, özellikle safra asidi, androjen ve östrojen metabolizmasını etkileyen bir enzim olan 5-alfa redüktaz üretimini yavaşlatır.

Hem erkekler hem de kadınlar bu enzimleri deri, üreme organları ve erkekler için prostat gibi çeşitli dokularda üretirler.

Erkeklerde 5-alfa redüktaz, testosteronu DHT’ye yani dihidrotestosterona dönüştürür. DHT sadece erkek gelişiminde rol oynamakla kalmaz aynı zamanda libido, saç dökülmesi ve prostat fonksiyonunu da etkiler.

Saw palmetto takviyesi, bu hormonun üretimini engeller ve erkeklerde cinsel dürtü azalması, prostat sorunları gibi bazı sorunların önlenmesine yardımcı olur.

 • İltihabı azaltma

Saw palmetto, epikateşin ve metil gallat antioksidanları içerir, bunlar hücrelere zarar vermeden inflamasyonu azaltan ve kronik hastalıklara karşı koruyan bileşiklerdir.

Bazı araştırmalar, saw palmetto besin takviyesinin, iltihaptan kaynaklanabilecek durumların tedavisinde etkili olduğunu keşfetmiştir.

 • Testosteron seviyelerini düzenlenme

Saw palmetto cinsellik için yani doğal olarak testosteron seviyesini artırmak isteyen erkekler tarafından kullanılır.

Testosteron hormonunun düzenlenmesi, cinsel dürtü, ruh hali ve hafızayı etkiler. Testosteron düzeyleri yaşla birlikte düşer ve bu hormonun seviyesinin düşmesi kalp hastalığı gibi durumlara neden olabilir.

Saw palmetto besin takviyesi, vücuttaki testosteron seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için başka bir seks hormonu olan dihidrotestosterona (DHT) dönüştürülmesinden sorumlu enzimin yani 5α-R’nin aktivitesini azaltır. 

 • Saw palmetto iktidarsızlık

İktidarsızlık için saw palmetto, bitkisel bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Araştırmalar bu bitkisel takviyenin cinsel performansı artırabileceğini belirtmektedir.

 • Bağışıklığı güçlendirir

Saw palmetto besin takviyesi, bağışıklığı güçlendirmek için kullanılmaz ama başka bir amaçla kullanıldığında soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi hafif koşullara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Şiddetli baş ağrısı yaşayan migren hastaları bu besin takviyesini kullandıktan sonra baş ağrılarının azaldığını belirtmişlerdir.

 • Sivilce tedavisini destekler

Saw palmetto ekstraktı, sivilceyi azaltabilecek iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Saw palmetto‘yu sivilce tedavisinde şu şekilde kullanabilirsiniz:

 •  Saw palmetto besin takviyesi alın (doktora danıştıktan sonra).
 •  Bulursanız saw palmetto meyvesi yiyin.
 •  Saw palmetto esansiyel yağını leke tedavisi olarak uygulayın. Bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi unutmayın.
 •  Saw palmetto özü içeren losyon, krem ve jel kullanın.

Saw palmetto nasıl kullanılır?

Saw palmetto, günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek besin takviyesi formunda bulunur.

Saw palmettonun kapsül, hap ve tablet formu da vardır ve genellikle kabak çekirdeği ekstresi gibi prostat sağlığını geliştirmeye yardımcı olan diğer bileşenlerle birleştirilir.

Çoğu araştırma, günde 320 mg dozlarında, genellikle iki doza bölünmüş saw palmetto kullanılmasını tavsiye eder.

Saw palmetto geleneksel olarak şu şekilde kullanılmaktadır;

 • Meyvenin düzenli olarak tüketilmesi, sindirimi iyileştirir.
 • Saw palmetto meyvesi, halsizlik, idrar yolu sorunlarının tedavisi ve büyümüş prostat bezlerinin küçültülmesinde kullanılır.
 • Olgun meyvesi afrodizyak, idrar söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı olarak kullanılır.
 • Meyvenin üriner sistem üzerinde faydalı etkisi vardır.
 • Meyve östrojenik etkiye sahiptir, erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda meme büyümesini teşvik etmek için önerilir.
 • Meyve, soğuk algınlığı, öksürük, astım gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır.
 • Tümör hücrelerinin büyümesini engeller ve kanser riskini azaltır.
 • Bariyer görevi görür ve böbrek taşlarının gelişimini engeller.

e vitamini ile saç bakımı nasıl yapılır

Saw palmetto saçta nasıl kullanılır?

Saw palmettonun saç dökülmesine faydalı olduğunu yukarıda belirtmiştik. Saw palmetto saç dökülmesi için şu şekillerde kullanılabilir.

Saw palmetto ve zeytinyağı

Altı ya da sekiz damla saw palmetto yağını, bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Karışımı hafif ılıyana kadar birkaç saniye ısıtın.

Yağ karışımını parmak uçlarınızla saç derinize sürün. Yaklaşık on beş dakika boyunca masaj yapın. Masajdan sonra karışım yaklaşık yarım saat saçınızda kalsın. Ardından hafif bir şampuan kullanarak saçınızı yıkayın.

Bu yağ masajı kan dolaşımını iyileştirir ve saç köklerini besler. Bunu haftada üç kez kullanabilirsiniz.

Kabak çekirdeği yağı ve saw palmetto yağı

Altı ya da sekiz damla saw palmetto yağını bir yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı ile karıştırın. Karışımı hafifçe ısıtın.

Yağı parmak uçlarınızla saç derisine yedirin ve yaklaşık on beş dakika masaj yapın. Yağ yarım saat kadar saçınızda kalsın ardından şampuanla yıkayın.

Kabak çekirdeği yağı DHT üretimini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca saçların yeniden büyümesini teşvik eder.

Saw palmetto yan etkileri nelerdir?

Saw palmetto bitkisinden elde edilen besin takviyeleri genellikle güvenli kabul edilir ve çok az yan etkisi vardır. 

Araştırma çalışmalarında bu besin takviyesinin en sık bildirilen yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kabızlık olmuştur.

Güvenli olduğu bilinse de bu besin takviyesinin kullanılması herkes için tavsiye edilmez. Örneğin, hamile veya emziren kadınlar, hormon seviyelerini etkileyebileceğinden saw palmetto kullanımından kaçınmalıdır.

Hormon seviyelerini değiştirebileceği için, hormon replasman tedavisi veya hormonal kontraseptif kullananlar için uygun değildir.

Saw palmetto ayrıca kanama riskini artırabilen kan inceltici ilaçlarla da etkileşime girebilir.

Herhangi bir sağlık sorunu olanlar, ilaç kullananlar, hamile olanlar veya emzirenler, bu besin takviyesini kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ