Sauna Kilo Verdirir mi? Sauna Kalori Yaktırır mı?

“Sauna zayıflatır mı?” İşte kilo verme konusunda merak edilen sorulardan biri.

Evet, sauna zayıflatır!!! 

Bu geleneksel Fin hamamının zayıflamaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. Hatta araştırmalar saunanın orta yoğunlukta bir egzersiz kadar etkili olduğunu göstermiş. Yani yerinizden kalkmadan ve hareket etmeden egzersiz yapmış olacaksınız. İlginç bir zayıflama yöntemi…

Peki “sauna zayıflamaya nasıl yardımcı olur?” “Sauna ile kaç kalori yakarsınız?” “Sauna ile zayıflarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Hadi başlayalım anlatmaya…

Sauna nasıl kilo verdirir?

Sauna pek çok özelliği ile zayıflama sürecine destek olur.

Detoks etkisi

Saunanın sıcaklığı, terleterek toksinlerden kolayca kurtulmaya yardımcı olur.

Terleme, yediğimiz gıdalar yoluyla emilen nikel, cıva, bakır ve çinko gibi ağır metallerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Yağları etkili bir şekilde yakarak kilo vermeye başlarsınız.

Su ağırlığı

Vücudumuzdaki su ağırlığı çeşitli sebeplerden dolayı bazen artar. Diyet ve egzersiz yaparak su ağırlığını kaybetmek yaklaşık yedi gün sürer.

Sauna aşırı terlemeyi tetikleyerek fazla suyun daha hızlı şekilde dışarı atılmasına yardımcı olur. 

Stresi azaltır

Sauna en rahatlatıcı banyodur. Bu nedenle stresi azaltır ve vücudun kortizol seviyesini düşürür.

Saunada banyo yaparak rahatlarsınız. Kortizol seviyeleri düşer, iltihap azalır ve zararlı serbest radikal seviyeleri düşer. Bu, iltihaplanmaya bağlı kilo alma riskini azaltır.

Kas fonksiyonuna etkisi

Bir araştırma, egzersizden önce saunanın kas fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirlemiştir.

Dayanıklılığı artırır

Egzersiz yaparken ya da merdiven çıkarken nefes darlığı hissettiniz mi? Sauna bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Solunum kapasitesini geliştirir ve solunum problemlerini azaltır.

Bir araştırmaya göre sauna banyosu, koşucuların koşu süresini %32 oranında iyileştirmiştir.

bmr nasıl hesaplanır

Metabolizmayı hızlandırır

Stresin, iltihabın ve toksinlerin azalması metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Banyodan birkaç saat sonra metabolizma daha hızlı çalışacaktır. Sauna ile bu şekilde kilo verilir.

Kalp fonksiyonu ve dolaşımı iyileştirir

Saunanın yüksek sıcaklığı, kalp atış hızını artırır. Bu da kan dolaşımını, cilt sağlığını, uykuyu ve bağışıklığı iyileştirir.

Kan basıncını düşürür

Sauna, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Fakat kan basıncı düşük olanlar ve aritmisi olan kişiler sauna tercih etmemelidir.

Sauna, toksinleri ortadan kaldırarak, iltihabı ve yüksek tansiyonu düşürerek, kasları gevşeterek ve stresi azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.

Sauna kaç kalori yaktırır?

Saunada yakılabilecek kalori sayısı şu formülle hesaplanır:

Saunada yakılan kalori sayısı = Otururken veya dinlenirken 30 dakikada yakılan kalori sayısı X 2

Diyelim ki 60 kilosunuz. 30 dakika oturarak veya dinlenerek 30 kalori yakıyorsunuz. Bu sayıyı 2 ile çarpın. Saunada 60 kalori yakarsınız. Üstüne dinlenerek yaktığınız 30 kaloriyi de eklersek yarım saatte 90 kalori kadar yakabilirsiniz. Sadece saunada oturarak!

Kilo vermek için sauna nasıl kullanılmalı?

Sauna etkili bir kilo verme yöntemidir. Ancak sihirli bir etkisi yok. Saunayı mevcut vücut ağırlığınıza ve hedef kilonuza göre planlamalısınız.

İki hafta boyunca haftada iki ya da üç kez sauna banyosu, kilo vermeye yardımcı olacaktır.

İki hafta sonra, enerjik hissetmeye başlarsınız. Ardından, günlük hafif egzersizler de yapmaya başlayın.

Sonraki üç hafta boyunca haftada iki kez sauna banyosu yapın. Bundan sonra, egzersiz olarak kuvvet antrenmanı ve kardiyoya başlayın.

Sauna ile zayıflarken dikkat edilmesi gerekenler

  • Sauna, yağ yakmanıza yardımcı olur ama kaslara pek bir etkisi yoktur. Kasları güçlendirmek ve sarkmayı önlemek için, egzersiz yapmalısınız. 
  • Sauna ile zayıflarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri bol su içmektir. Sauna, kilo kaybını engelleyebilecek kadar dehidrasyona neden olur.
  • Elektrolitleri yeniden dengelemek için sauna banyosundan önce veya sonra içme suyunuza bir tutam tuz ekleyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ