Satsuma Nedir? Satsuma Mandalinasının Özellikleri

  Satsuma Nedir? Satsuma Mandalinasının Özellikleri

  Satsuma mandalinası, turunçgil ailesine aittir. Çekirdeksiz, soyulması kolay, lezzetli bir meyvedir. Canlı renkli bir kabuğa sahip olan bu düşük kalorili meyve, antioksidan açısından zengin harika bir yiyecektir.

  Satsuma meyvesi, esasen özel bir mandalina çeşididir. Sarı ve turuncu karışımı dış kabuğu olan, parlak turuncu etli yuvarlak bir meyvedir.

  Meyvenin canlı kabuğu ince bir dokuya sahiptir ve her yerinde belirgin yağ bezleri bulunur. Ayrıca, meyve yumuşak, tatlı ve son derece suludur ve içinde çok az tohum bulunur.

  Satsuma Mandalina Nedir?

  Anavatanı Japonya olan satsuma cinsi mandalina Türkiye’de ilk olarak 1900’lü yıllarda Batum üzerinden Rize’ye getirilerek yetiştirilmeye başlanmıştır.

  Bugün özellikle Ege bölgesinde yetiştirilen ve Bodrum Mandalinası olarak da bilinen satsuma mandalina, turunçgiller arasında en hoş kokulu ve tadı en beğenilen türdür.

  Meyvesi yumuşak ve tatlı olan satsuma mandalina çekirdeksizdir ve diğer mandalinalar ile aynı boyutlardadır. Satsumanın ayırt edici özelliklerinden biri, diğer narenciye meyvelerine kıyasla çok kolay bir şekilde soyulmasını sağlayan, meyvenin etrafındaki noktalı ve ince kabuğudur. 

  Satsuma mandalina ayrıca ezilmeye ve zedelenmeye karşı hassastır. Kabuk yapısından ötürü zedelenmiş ve hasar görmüş meyveler sağlıklı meyvelerden ayırt edilememektedir ve bu durum kalite kontrol işini zorlaştırmaktadır.

  Nemli bölgelerde yetişen satsuma, kabuğu hala yeşilken olgunlaşabilir.

  Satsuma Mandalina Besin Değeri

  Bir adet satsuma mandalinası yaklaşık 35 ila 50 arası değerlenen kaloriye sahiptir. Satsuma mandalinası, bağışıklık güçlendirici C vitamini, pro-vitamin A, potasyum, magnezyum, manganez, lif, flavonoidler, fenolik asitler ve sağlıkla ilgili önemli özelliklere sahip diğer birçok fitokimyasal için mükemmel bir kaynaktır.

  Satsuma çok az tohum içerir ve soyulması çok kolaydır. İşte satsuma mandalinasının sağladığı besinler ve vücudumuza faydaları;

  A Vitamini

  A vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyarır, kemiğin yeniden şekillenmesine katılır, sağlıklı endotel hücrelerinin (vücudun iç yüzeylerini kaplayanlar) korunmasına yardımcı olur, göz sağlığı ile ilgilenir, hücre büyümesini ve bölünmesini düzenler.

  C Vitamini

  Yaraları iyileştirmeye yardımcı olan ve tendonları, bağları, kemikleri ve kan damarlarını bir arada tutan vücuttaki kolajen sentezinde önemlidir.

  C vitamini ayrıca diğer işlevlerin yanı sıra zararlı serbest radikalleri nötralize eder ve demir emilimini iyileştirir.

  Potasyum

  Kan basıncının düzenlemesinin önemli bir parçasıdır.

  Manganez

  Beyin ve sinir fonksiyonunun düzenlenmesinde rol oynar.

  Magnezyum

  Kas, kalp ve sinir fonksiyonlarının düzenlenmesinde ve kemiklerin güçlü tutulmasında rol oynar.

  Lif

  Bağırsak sağlığı için önemlidir.

  Satsuma Mandalinasının Faydaları Nelerdir?

  Antikanser özelliğe sahiptir

  Bu meyvede bol miktarda bulunan karotenoid, karaciğer kanseri riskini azaltabilir. Satsuma mandalina suyunda bulunan beta kriptoksantin, hepatit C’den muzdarip kişilerde kanser riskini önlemek için potansiyel faydalara sahiptir.

  Araştırmalar, bu meyve suyunun hepatit C hastaları tarafından düzenli olarak kullanılmasının karaciğer kanseri riskini ortadan kaldırdığını göstermektedir. 

  Yapısında limonen bulunan bu meyvenin kadınlarda meme kanseri başlangıcını geciktirdiği de bilinmektedir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Satsuma mandalinası zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamin, insan vücudundaki serbest radikallere karşı savaşan doğal bir antioksidandır. Serbest radikaller bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücudu enfeksiyonlara yatkın hale getirir. 

  Bağışıklık oluşturmak için bu meyve düzenli olarak tüketilebilir. Ayrıca soğuk algınlığı, öksürük ve diğer enfeksiyonlardan korumaya da yardımcı olur.

  Hipertansiyona iyi gelir

  Satsuma mandalinası doğal potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan basıncı seviyelerinin korunmasında önemli bir rol oynar.

  Bu nedenle, hipertansiyon yaşayan kişiler bu meyveyi kan basıncını düşürmek için tüketebilir. Düzenli olarak yemek, hipertansiyonun tetiklediği tıbbi durumları engelleyecektir.

  Satsuma mandalinası zayıflamaya yardımcı olabilir

  Doğal bir lif kaynağı olduğu için bu meyve, zayıflamaya yardımcı yiyeceklerden biridir. Lif açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesi, açlık krizlerini bastırmaya yardımcı olur.

  Böylece aşırı şekilde yemek engellenmiş olur. Bu da metabolizmayı hızlandırmaya ve istenmeyen yağları etkili bir şekilde atmaya yardımcı olur.

  Toksinleri temizler

  Lif bakımından zengin satsuma mandalinası, toksinlerin insan vücudundan atılmasına yardımcı olur ve böylece kanı arındırır.

  Bu meyvenin ayrıca anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, mantar ve bakteriyel enfeksiyonların tetiklediği septik koşullardan kaynaklanan yaralanmaları ve yaraları korumak için kullanılabilir.

  Sindirim sağlığını geliştirir

  İyi bir lif kaynağıdır. Bu, sindirim sistemini temizlemeyi kolaylaştırır. Bu meyvenin doğal antispazmodik özellikleri, aşırı kusma nedeniyle sindirim sisteminin sakinleşmesine yardımcı olur.

  Cildin yaşlanma sürecini geciktirir

  Satsuma mandalinası, C vitamini gibi güçlü antioksidanlar sağlar. C vitamini, vücutta bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirir, toksinleri atar ve böylece ince çizgilerin ve kırışıklıkların başlamasını geciktirir. 

  Satsuma, toksinleri yok ederek ciltteki lekeleri gidermeye de yardımcı olur. Sağlıklı, parlak, lekesiz bir cilt için çiğ veya meyve suyu olarak tüketin veya topikal olarak uygulayın.

  Kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur

  Satsuma mandalinasında bulunan antioksidanlar, LDL seviyelerini düşürmeye ve HDL’yi teşvik etmeye yardımcı olur. Portakal ailesinin bir üyesi olan bu meyve, serbest radikallerle savaşır. 

  Serbest radikaller engellenmezse, kolesterolü oksitleyerek arter duvarlarına yapışmasına neden olarak ateroskleroz gibi kardiyovasküler bozuklukların önünü açabilir. Fazla seviyelerde çözünmeyen ve çözünür liflerin varlığı, bağırsaklarda kolesterol emilimini de önler.

  Şeker hastaları için iyidir

  Bu meyve iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca şekerin yağa dönüşmesini engelleyerek insülin seviyelerini düşürme ve kontrol etme potansiyeline sahiptir. Böylelikle şeker hastaları tarafından şeker seviyelerini kontrol altında tutmak için tüketilebilir.

  Ruh sağlığına faydalıdır

  Bazı araştırmalar, satsuma mandalinasını günlük tüketmenin, zihinde bir şeyi akılda tutmaya yardımcı olabileceğini, çünkü sinir sistemini sakinleştirdiğini ve sağlığını iyileştirdiğini buldu. Bu nedenle satsuma mandalinası, Alzheimer hastalığı gibi sinirler üzerinde olumsuz etkisi olan rahatsızlıklarla savaşmak için kullanılabilir. 

  Saçları sağlıklı tutar

  Doğal bir antioksidan kaynağı olan satsuma mandalinasının saç için düzenli kullanımı, saçı kirliliğin olumsuz etkilerinden korur, böylece erken beyazlamayı önler. 

  Saçı hindistan cevizi yağı ve satsuma suyundan yapılmış bir suyla durulamanın, saça gözle görülür bir parlaklık verdiği bilinmektedir.

  Satsuma Nasıl Seçilir? 

  – Sert, çukur hissi vermeyen veya çukurluklar olmayan meyveleri seçmeye dikkat edin. Taze görünmelidirler ve parlak yeşil yaprakları olabilir; bu yüksek kaliteli bir meyve olduğunu gösterir.

  – Kabuğu oldukça pürüzsüz olmalı.

  – Daha ağır olan satsuma mandalinası genellikle daha suludur.

  Satsuma Nasıl Saklanır?

  Taze satsuma mandalinası beş güne kadar oda sıcaklığında kalabilir.

  Muzlu Satsuma Smoothie 

  Satsuma kendi başına yenebilecek mükemmel bir atıştırmalıktır. Meyve salataları ve smoothie tariflerine de farklı bir lezzet katar. İşte satsuma kullanarak hazırlanabilecek bir smoothie tarifi:

  Malzemeler

  • Bir adet orta boy, soyulmuş, parçalar halinde kesilmiş muz
  • Bir adet soyulmuş ve dilimlenmiş satsuma mandalinası
  • Bir su bardağı az yağlı yoğurt
  • Yarım fincan ananas suyu veya elma suyu

  Nasıl yapılır?

  – Bir karıştırıcıda muz, mandalina dilimleri, yoğurt, ananas veya elma suyunu karıştırın.

  – Pürüzsüz olana kadar iyice karıştırın.

  – Nane ekleyerek süsleyin ve afiyetle için.

  Satsuma Yağı Nedir?

  Satsuma yağı, satsuma mandalinasının kabuğundan elde edilen çok yönlü bir uçucu yağdır. Tipik olarak yağ, taze satsuma kabuklarının soğuk preslenmesi ile elde edilir. Bu, sağlık ve güzellik için kullanabileceğiniz çok beğenilen narenciye yağlarından biridir. 

  Meyveyi kabukları ile birlikte yemediğimiz için, hem meyvenin hem de kabuğun faydalarını elde etmek için satsuma yağı tercih edilebilir.

  Satsuma Yağının Güzellik Faydaları

  Satsuma yağı cilt ve saçlar için oldukça faydalıdır:

  – Daha genç ve sağlıklı bir görünüm vermek için yaşlanma sürecini yavaşlatır ve belirtilerinin ( kırışıklıklar , ince çizgiler , yaşlılık lekeleri vb.) başlamasını geciktirir.

  – Lekeleri, izleri ve diğer lekeleri ortadan kaldırarak cildin kusursuz görünmesini sağlar.

  – Cilde doğal bir parlaklık kazandırır.

  – Saçı kirlenmeden korur.

  – Saçın uzamasını uyarır.

  – Saçın erken grileşmesini durdurur.

  Uyarı: Satsuma yağını topikal olarak kullandıktan sonra o bölgeyi en az 12 saat güneş ışığından uzak tutun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ