Sarımsağın Sonsuz Faydaları | diyetz

Sarımsağın Sonsuz Faydaları

 

 

Sarımsak,sarhoş edici kokusu nedeniyle, tüketimi söz konusu olduğunda ilk tercihiniz olmayabilir ancak sarımsak gerçekten değerli ve faydalı bir gıdadır. 5.000 yıldan fazla bir süredir sivilcesiz, parlak ve sağlıklı ciltten tutun da kalın ve parlak saçlara kadar çeşitli avantajlar sağlar.

 

Latince “‘allium sativumis” olarak bilinen sarımsak; alisin, kükürt, çinko ve kalsiyum gibi minerallerin yanı sıra, güzellik için, antibiyotik ve anti-fungal özellikleri olan bileşikler açısından zengindir. Aynı zamanda selenyum olarak bilinen zengin bir mineral kaynağıdır.

 

Selenyumun kanserle savaştığı biliniyor ve antioksidan gücü artırmak için vücuttaki E vitamini ile birlikte çalışıyor.

 

Sarımsak, alisilat içeriğinden dolayı kan incelticidir. Bu doğru kan akışını sağlar ve dolaşımdaki sağlığı iyileştirir.

 

Günümüzde sarımsağın şifalı bir bitki olduğu yönündeki ünü, önemli derecede artmaktadır. Bunun nedeni, birçok araştırmacı tarafından çok çeşitli sağlık durumlarının önlenmesinde ve tedavisinde oldukça etkili olduğunun onaylanmasıdır.

 

Aslında onlarca yıldır sarımsak, dünyadaki doğal tıp uygulayıcıları tarafından sağlığa çok güçlü etkileri olması nedeniyle günlük beslenmeye dahil edilmesi önerilmiştir.

 

Bildiğiniz gibi, farklı kanser türleri ile savaşabilir ve doğal olarak kolesterol seviyelerini düşürebilir.

 

 

Sarımsağın Güzellik Faydaları

 

 

Sarımsak bir dizi cilt faydası sunar
Sarımsak büyük miktarda alisin içerir ve alisinin anti-fungal, anti-yaşlanma ve cilt yumuşatma gibi yararları vardır. Ayrıca cildin ve vücudun antioksidan düzeylerini arttırdığı bilinmektedir.

 

Sarımsakta bulunan sülfür, enfeksiyonları önler ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kan akışını arttırarak cilde doğal bir parlaklık kazandırır.

 

İşte sarımsakla temiz ve parlak bir cilt elde edebilmenin birkaç yolu;

 

 

Akne, Sivilce ve Lekeler
Alisin, inatçı aknelerden kurtulmak için kullanılabilecek anti-fungal özelliklere sahiptir.

 

A. Bir diş taze çiğ sarımsağı kesin ve suyunu çıkartmak için ezin.Sarımsak posasını sivilceden etkilenen bölgeye sürün. 5 dakika bekletin ve soğuk su ile yıkayın.Gün içinde kızarıklık ve şişme oranında bir azalma göreceksiniz. Ayrıca, sivilcelerin, cildinizde iz bırakmasını önlemeye de yardımcı olur.

 

B. Sarımsak kullanarak sivilciden kurtulmanın bir diğer basit tekniği, 2-3 diş sarımsağın suyunu, eşit miktarda beyaz sirke ile karıştırıp etkilenen bölgeye uygulamanızdır. Beyaz sirke, sarımsak enfeksiyonla mücadele ederken cildin, pH seviyesini korumaya yardımcı olur.

 

C. Tek başına kullanıldıklarında çiğ sarımsakların neden olduğu acıya dayanamayanlar için birkaç diş sarımsağın kabuğunu soyup ezin. Yarım çay kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyin. Bu maskeyi yüzün her tarafına uygulayın ve 20 dakika içinde yıkayın. Çiğ sarımsak yerine, sarımsak yağı veya sarımsak tozu da kullanabilirsiniz. Her iki versiyonu da piyasada kolayca bulunur. Sarımsak yağını 2-3 damladan fazla,sarımsak tozunu yarım çay kaşığından fazla kullanmayın.

 

D. Sivilce ve lekelerden kurtulmak için, 4-5 diş soyulmuş sarımsağı ezin.Tamamen ezilene kadar devam edin. 250 ml suyu kaynatın ve kaynayınca ezdiğiniz sarımsağı ekleyin. Sarımsağı 30-35 dakika kaynatın ve sarımsağın daima suyun içinde olmasını sağlayın. Sarımsağın kaynama süresi bittiğinde, ılıyıncaya kadar soğumasını bekleyin. Sarımsakları macun kıvamına getirmek için sarımsak ezicinin tokmağını kullanın ve bu macunu bütün yüzünüze uygulayın.Kaynama, sarımsağın cilt için daha güçlü hale gelmesini sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Ayak Kokusuna Çözüm

 

Beyaz ve Siyah Nokta Temizleme

En yaygın cilt problemlerinden biri siyah noktalardır. Yağlı bir cildiniz varsa,oluşma ihtimalleri çok yüksektir.

 

2-3 diş sarımsağı ezin.1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1-2 damla çay ağacı yağı ve yarım çay kaşığı limon suyu ekleyin.Bu maddeleri balla karıştırarak kalın bir macun oluşturun.

 

Bu macunu ince bir tabaka halinde temiz cilde yayın. 2-3 dakika bekledikten sonra yüzünüzdeki karışımı yavaşça soyun ve ardından ılık suyla durulayın. Siyah noktalarda gözle görünür bir azalma için bir haftada bu maskeyi üç defa kullanın.

 

 

Yaşlanmayı önleme ve gözenek azaltma

Sarımsağın güzellik yararları arasında ayrıca anti aging de vardır. Sarımsakta bulunan güçlü antioksidanlar, cildin içindeki serbest radikal oluşumunu azaltmaya yardımcı olur, böylece cilt sağlam ve genç kalır.Aynı zamanda sarımsak kükürt içerir, bu da vücutta oluşan kırışıklıklarla mücadele eden kolajen üretmesine yardımcı olur.

 

Sarımsak çok sayıda deri koruyucu polifenol içerir. Sadece sarımsağı ezin ve erken yaşlanmayı önlemek için suyunu normal yüz maskelerine ekleyin.

 

A. Genişlemiş gözenekler, yaşlanan deride ortak bir sorundur.Gözenekleri en aza indirgemek için, yarım domates ve 3-4 diş sarımsağı birlikte ezerek macun haline getirin. İnce bir katman şeklinde yüzünüze yayın. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve son olarak soğuk su ile yıkayarak gözeneklerinizin kapanmasını sağlayın. Domates ve sarımsak, cildin açılmasına yardımcı olan, gözenekleri en aza indirgeyen ve cildi sıkılaştıran antiseptik niteliklere sahiptir.

 

B. Hap boyutundaki sarımsak parçalarını her gün tüketmek aynı zamanda cildi serbest radikallerden, oksidasyon ve çevresel stres kaynaklı hasarlardan korumak için iyi bir yöntemdir ve bu da kırışıkların önlenmesine yardımcı olur.

 

 

 

Saç İçin Sarımsağın Faydaları

 

Sarımsak saç büyümesi için mükemmel bir besindir.Saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur,kıl foliküllerinin yenilenmesini hızlandırır,saç derisindeki zararlı toksinleri giderir, saç dokusunu geliştirir ve saç köklerini güçlendirir.

 

Sarımsaktaki alisin, saç dökülmesini azaltan ve saç büyümesini teşvik eden, saçlı deride kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

 

Sarımsak ayrıca kepek ve kaşıntılı kafa derisinin tedavisine yardımcı olan anti-bakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Sarımsakta bulunan kükürt, kepek yoğunluğunu azaltır ve geri gelmesini önler.

 

A. Saçlar için sarımsak kullanmanın en basit yolu, şampuanınıza ya da saç kreminize sarımsak eklemektir.Ancak, sarımsağın aşırı miktarda kullanılması,saç kuruluğuna neden olabileceğinden ayda iki kere sarımsak şampuanı veya saç kremi kullanın.Rahatsız edici kokuyu ve sarımsağın neden olduğu hafif karıncalanma hissini ortadan kaldırmak için sarımsağı şampuana veya kreme balla birlikte ekleyin.Bal aynı zamanda saçlarınız için doğal bir saç kremi olarak işlev görecektir.

 

B. Saç dökülmesini azaltmak için bir hafta boyunca bir avuç sarımsağı zeytinyağında bekletin. Bir hafta sonra, bu yağla saç derinize masaj yapın ve bir gece bırakın ve saçınızı her zamanki gibi yıkayın. Bu yağı haftada bir kez kullanın ve saç dökülmesinde bir azalma olduğunu göreceksiniz.

 

İlginizi Çekebilir  Transglutaminaz (Et Yapıştırıcı)Gıda Katkı Maddesi Zararlı mı?

C. Beyazlayan saçlar için, biraz hindistancevizi yağı ısıtın ve birkaç kuru karabiber tohumu ve 3 diş sarımsak ekleyin. Soğuyunca bu yağı saçınıza uygulayın. Farkı görmek için birkaç gün boyunca bu saç yağını kullanın.

 

 

 

 

Tırnaklar için Sarımsağın Faydaları

 

Sarımsağın faydaları yalnızca cilt ve saçlarla sınırlı değildir. Sarımsak donuk ve kırılgan tırnaklardan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğu için her türlü kütikül enfeksiyonunu önlemeye de yardımcı olur.

 

A. Sarı tırnaklardan kurtulmak için şunları yapabilirsiniz: Sarımsağı tokmakla ezin ve bu ezdiğiniz parçalarla tırnaklarınıza masaj yapın.Haftada iki kez tekrarlayın; kısa sürede uzun ve güçlü tırnaklara sahip olursunuz.

 

B. Ayrıca düzenli olarak kütikül krem ​​veya losyonunuza birkaç damla sarımsak yağı veya sarımsak suyu ekleyin.Krem veya losyonu her sürdüğünüzde sarımsağın tırnaklarınıza sağladığı faydaları elde edebilirsiniz.

 

 

 

Sarımsağın Sağlık Faydaları

 

Sarımsak soğuk algınlığına da iyi gelir.Çiğ bir sarımsağı soyun ve doğrudan boğazına uygulayın. Bir an acı çekeceksiniz fakat ağrının azaldığını fark edeceksiniz.

 

 

Mantar enfeksiyonlarını iyileştirir

Sarımsağın mantar önleyici özellikleri,fungal cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir.Ayak bölgesindeki mantar enfeksiyonunu iyileştirmek için; birkaç diş sarımsağı ince ince kıyın ve etkilenen bölgeyi bununla kapatın.

 

Bunu gazlı bezle örtün ve bir gece kalmasını sağlayın.Sabahları ayaklarınızı yıkadıktan sonra, etkilenen bölgeye sarımsak yağı uygulayın ve çorabınızı giyin. Bu işlemi birkaç gün tekrarlayın; kızarıklık ve kaşıntı olabilir.

 

 

Vücut metabolizmasını destekler

Sarımsağın bir diğer büyük yararı da sarımsak kükürtünün, B kompleks vitaminleri ile birlikte çalışması ve beden metabolizmasını desteklemesidir.

 

Bu da cildinizin ve saçınızın sağlıklı kalmanıza yardımcı olur ve ayrıca kilo vermeyi de sağlar. Yarım limonun suyunu, ılık su ile karıştırın ve incelme sonuçlarını görmek için 2-3 ay boyunca günde iki kere iki diş sarımsak ile birlikte tüketin.

 

 

Hipertansiyonu tedavi eder

Sarımsak, alisin adı verilen aktif bir madde içerir ve hipertansiyon veya yüksek tansiyon riskini azaltma yeteneğine sahip olduğuna inanılan bu maddedir.

 

Araştırmalar, alisinin kan damarlarını rahatlatıp aynı anda kanı etkileyen hasarı ve basıncı azalttığını göstermektedir. Kandaki fibrinolitik aktiviteyi parçalayarak kolesterol ve platelet agregasyonu seviyelerini düşürebilir.Alisin çiğ sarımsakta bulunur, ancak pişirildiğinde büyük bir yüzdesi yok olur.

 

Sarımsağın yüksek tansiyonu etkili bir şekilde önleyebildiği ikinci sebep, nitrik oksit sentaz ve hidrojen sülfür üretimini uyarabilme yeteneğidir.

 

Uzmanlar, bu maddelerin kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olduğunu söylüyorlar. Sarımsak ayrıca küçük arterlerde ortaya çıkabilecek spazmları hafifletme ve kan pıhtı oluşumunu önleme yeteneği kazandıran doğal antispazmodik özelliklere sahiptir.

 

 

Kolesterol seviyesini kontrol eder

Yakın tarihli bir Avustralya çalışmasına göre, kuru sarımsak tozu tüketimi veya sarımsak takviyelerinin düzenli olarak 8 ila 12 hafta süreyle tüketilmesi, kanımızdaki kolesterol seviyesini % 8 oranında azaltabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Dolmalık Biberin Besin Değeri

Vücudumuzda trigliseridlerin ve LDL’nin (düşük yoğunluklu lipoprotein) veya ‘kötü kolesterol’ varlığını da düzenleyebilir.

 

Sarımsak kullanımının vücudumuzdaki kolesterol seviyelerinin azaltılması hakkında bilmeniz gereken bazı önemli gerçekler şunlardır:

 

  • Sarımsak özütü ve sarımsak tozu, çiğ sarımsağa kıyasla kolesterol seviyesini düşürmede daha etkilidir.
  • Taze sarımsak yağı, vücuttaki trigliserid seviyesini azaltabilir.
  • Sarımsak,total kolesterol, LDL ve trigliserid miktarını 20 mg / dL kadar düşürebilir.
  • HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) veya iyi kolesterol üzerinde bir etkisi yoktur.
  • Etkiler dozaj veya her gün alınan sarımsak miktarı ile orantılıdır.
  • Benzer veya diğer kolesterol düşürücü ilaçlarla karşılaştırıldığında, yan etkileri çok azdır veya hiç olmaz.

 

 

Soğuk algınlığı tedavisi

Sarımsak patojenleri bloke eden, viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir rol oynayan alisin olarak bilinen bir sülfürik enzim içerir.

 

Biyolojik açıdan aktif bir bileşik olan alisin, sarımsak için hastalıkları önleyici etkiler sunar. Daha da önemlisi, sarımsak kuvvetli kokusu ile insanları sizden uzak tutarak mikropların transferini önler.

 

Yemeğinize farklı şekillerde sarımsak ekleyebilirsiniz.Tariflerin lezzetini arttırmak ve sarımsağın farklı faydalarından yararlanmak için sarımsak tozu da kullanabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, en iyi sonuçları ancak daha fazla enfeksiyona karşı mücadele özelliğine sahip olduklarından, soğuk algınlığı için çiğ sarımsağı yediğinizde elde edebilirsiniz. Faydaları elde etmek için çorba veya bitkisel çay veya içecekte bol miktarda kullanın.

 

 

 

 

Kulak enfeksiyonunu giderir

Sarımsakta bulunan alisin gibi anti-viral ve anti-bakteriyel bileşenler,kulak enfeksiyonuna ve sonrasında ağrıya neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olur.

 

Ayrıca bu tür enfeksiyonların yol açtığı iltihapları da azaltır. İdeal olarak, bu konuda en iyi sonuçları almak için evde sarımsak yağı hazırlamalısınız.

 

Enfeksiyonu tedavi etmek için kıyılmış sarımsağı doğrudan kulak çevresinde de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte,herkes sarımsağın keskin ve güçlü kokusu konusunda rahat değildir.Yağ, diğer doğal yağlar ile hazırlandığında, artık o keskin kokuya sahip olmaz.

 

Bir dahaki sefere sarımsaktan uzak durmaya çalışırsanız,bu kokulu küçük dişlerin güzellik yararlarının yanı sıra o kadar çok sağlığa sahip olduğunu da hatırlayın.

 

Aklınızda tutmanız gereken bir şey, sarımsaktaki en önemli bileşen olan alisinin ancak sarımsak ince kıyılmış veya ezildiğinde üretilmesidir.

 

 

İpucu

Sarımsak kullanırken, alisinin hemen bozunmaya başladığını unutmayın; bu nedenle derhal kullanın. Mikrodalga fırın, tamamen alisini yok eder ve sarımsağın sağlık ve güzellik yararlarını ortadan kaldırdığından, bu ev ilaçlarının hiçbirini mikrodalgada kullanmayın.

 

Ayrıca, çok dikkatli bir şekilde sarımsak kullandığınızdan emin olun.Çok güçlü bir antioksidandır ve bu yüzden aşırı kullanımı kabarıklık ve kızarıklıklara neden olabilir.Sarımsağın güçlü etkilerinden ötürü, bu cilt ve saç maskeleri çok hassas cilde sahip olan kişiler için önerilmez.

 

Umarım sarımsağın güzellik yararlarını ve ayrıca sağlık yararlarını fark etmişsinizdir.Şimdi sarımsak için yaşadığınız korku ve önyargı faktörünü kesinlikle aşacaksınız.Yorum bölümünde varsa düşüncelerinizi paylaşın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ