Sandal Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri

Sandal ağacı esansiyel yağı, birçok ülkede önemli bir ihraç ürünüdür ve eski zamanlardan beri kokusu ve tıbbi özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır.

Hem Ayurveda hem de geleneksel Çin tıbbı, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için sandal ağacı yağı kullanıyor. 

Yazıda “sandal ağacı yağı nedir”, “sandal ağacı yağı ne işe yarar”, “sandal ağacı yağı nasıl kullanılır”, “sandal ağacı yağı yararları nelerdir”, “sandal ağacı yağı neye iyi gelir” soruları cevaplanacaktır.

Sandal Ağacı Yağı Nedir?

Sandal ağacı yağı, uzun süre Ayurvedik tıbbın bir parçası olmuştur. Sayısız manevi ve kültürel kullanımıyla bilinen sandal ağacı yağı ağırlıklı olarak Hindistan, Avustralya ve Hawaii’de hasat edilir.

Bununla birlikte, Hint sandal ağacı yağı (Santalum albümü) gerçek olduğu ve tıbbi özellikleri açısından en iyisi olduğu düşünülmektedir.

Sandal ağacı ağaçlarına Hindu dininde dini olarak önem verilir ve törenlerin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sandal ağacı yağı, petrol için en iyi rezerv olarak kabul edilen olgunlaşmış sandal ağacı ağaçlarını (70-80 yıl) bulup buhar distilasyonu yoluyla odun parçalarını koyarak elde edilir.

Sandal ağacı yağı öncelikli olarak iki bileşik olan alfa-santalol ve beta-santalolden oluşur. Alfa-santalol bileşiği, yağ tarafından sağlanan çok sayıda sağlık faydasından sorumludur.

Sandal Ağacı Esansiyel Yağının Tıbbi Özellikleri

Sandal ağacı esansiyel yağı:

Anti-inflamatuar

– Antimikrobiyal

– Antihiperglisemik

– Antioksidan

– Antineoplastik

– Antiviral

– Bronzlaşma önleyici

– Yaşlanma karşıtı

– Ten yumuşatıcı

– Sivilce karşıtı

– Kemopreventif

özelliklere sahiptir.

Sandal Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Antiseptik özellikleri vardır

Sandal ağacı yağı, antiseptik özellikleri nedeniyle büyük yaralar, sivilceler veya lekeler durumunda kullanılabilecek mükemmel bir ajandır.

Sandal ağacı yağı, bu alanlara uygulandığında, iyileşme sürecini hızlandırır ve alanı mikroplardan uzak tutarak enfeksiyon olasılığını azaltır.

Dahası, sandal ağacı yağının antiseptik özellikleri sadece harici olarak değil aynı zamanda dahili olarak da etkilidir. Yağ, mide ülserlerinin tedavisinde de kullanılabilir.

Kan basıncını düşürür

Sandal ağacı yağı ayrıca, hipotansif komponentleri nedeniyle kan basıncının düşmesine yardımcı olan sonuçlar vermektedir.

Yağ, kan basıncını düzenlemek için süt veya başka bir sıvı ile tüketilebilir.

Bir çalışmada, sandal ağacı yağının sadece oral yoldan tüketildiğinde değil aynı zamanda cilde topikal olarak uygulandığı zaman da kan basıncını düşürücü bir madde olarak işlev gördüğü sonucuna varılmıştır.

Stres ve kaygıyı azaltır

Sandal ağacı yağının sakinliği ve huzuru teşvik ettiği bilinir. Yağın sıcak ve odunsu aroması rahatlamaya yardımcı olur ve zihni rahatlatır.

Yağın duyguları dengelediği ve uyum ve huzur sağladığı biliniyor.

Sandal ağacı yağı, el ve ayak bileklerine sürülerek veya doğrudan nefesle çekerek, stres ve kaygıyı azaltmak için kullanılabilir.

Aromaterapide sandal ağacı yağı, diğer temel yağlarla birlikte topik olarak uygulanır veya bir meditasyon harmanı yapmak için kullanılır.

Belleği canlandırır

Sandal ağacı yağının, kan beyin bariyerini aşarak, beyin sağlığını canlandırdığı bilinmektedir.

Sandal ağacı esansiyel yağı ile çıkan hoş kokunun, sinir sistemini uyarıp zihinsel berraklığı uyandırdığı görülmüştür.

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

Sandal ağacı yağının, anti-inflamatuar özellikleri vardır.

Sandal ağacı yağı, cilt yanmasının yanı sıra dahili olarak ortaya çıkan herhangi bir iltihabı azaltmak için kullanılabilir.

Beyin sağlığı üzerindeki etkisi nedeniyle, sinir sistemini ilgilendiren iltihaplanma durumlarında faydalıdır.

Aynı zamanda dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve boşaltım sistemi ile ilgili koşullar için anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Böbrek sağlığını iyileştirir

Sandal ağacı yağı rahatlatıcı özelliklerinden dolayı boşaltım sisteminde önemli bir etkiye sahiptir. Yağ idrar geçişinde kolaylık sağlar.

Yağ, sistemi rahatlatmak ve idrara çıkma sıklığını artırmak için anti-inflamatuar özelliklerini kullanarak çalışır. Böylece, yağ toksinlerin vücuttan atılmasına ve böbrek sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca böbreklerin diğer ciddi hastalıklara neden olabilecek enfeksiyon ve inflamasyon riskini de azaltır.

Sandal ağacı yağı cilde faydaları

Sandal ağacı yağının bir ana bileşeni olan alfa-santalol, tirozinaz ve kolinesterazı (melanin pigmentlerinin üretimini katalize eden enzimler) inhibe eder. Bu aktivite nedeniyle yağ, çeşitli cilt bakım ürünlerinde aktif bir bileşen olarak kullanılır.

Sandal ağacı yağı, cilt bakımında mükemmel uygulamalara sahiptir. Akne tedavisinde önemli sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Antimikrobiyal, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı cilt ile ilgili birçok durumun iyileştirilmesinde kullanılır.

Sandal ağacı yağı, ciltteki yağı azaltır, yara izlerini, lekeleri ve diğer izleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Yağ ayrıca egzama ve sedef semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur. 

Cilt enfeksiyonlarını ve kaşıntıyı iyileştirir 

Cilt enfeksiyonları ve kaşıntıyı tedavi etmek sandal ağacı yağı kullanılabilir. Sandal ağacı yağını düzenli olarak uygularsanız, bazı cilt enfeksiyonlarını önleyebilir ve iyileştirebilirsiniz. 

Cilde parlaklık kazandırır

Sandal ağacı yağı cildi temizleyerek, parlamasını sağlar. Ciltteki lekelerden hızla kurtulmaya yardımcı olur. Özellikle kuru ciltler için etkilidir.

Cildin yaşlanmasını önler

Sandal ağacı yağı anti-aging için faydalıdır. Bu yağ ciltte sarkma ve yaşlanma için faydalıdır.

Bronzlaşma önleyicidir

Sandal ağacı yağı kullanmak ciltteki bronzlaşma etkilerinden kurtulmak için iyi bir seçenektir. 

Cildi yumuşatır

Sandal ağacı yağı kullanmak, cildi yumuşatır.

İsiliği hafifletir 

İsilik ile baş etmek için sandal ağacı yağı kullanılabilir. Rahatlatıcı bir etki için etkilenen bölgelere sandal ağacı tozu ve su ile yapılmış bir macun sürmelisiniz. Bu macun çocuklar için de güvenlidir.

Sandal ağacı yağı saça faydaları

Farelerde yapılan çalışmalarda sandal ağacı yağının mast hücrelerinin sayısını azalttığı bulunmuştur. Bu hücreler saç köklerinin etrafına dağılır ve saç büyüme aşamasının kısaltılmasından sorumludur. Yağ ayrıca farelerde saç büyümesini teşvik etmiştir.

Manchester Üniversitesi’nden araştırmacılar, sandal ağacı kokusunun vücuttaki belirli bir reseptörü (OR2AT4 olarak adlandırılır) uyararak saç büyümesini hızlandırabileceğini buldu. Bu kokunun insanlarda saç büyümesini ne kadar iyi desteklediğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Ağrıyı dindirir

Yukarıda bahsedilen özelliklerinden dolayı, sandal ağacı yağı, ağrıyı önemli ölçüde azaltmak için mükemmeldir.

İnflamasyon nedeniyle vücutta meydana gelen herhangi bir ağrı sandal ağacı yağı ile büyük oranda azaltılabilir.

Ayrıca, sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi nedeniyle, yağın normal NSAID’lerden daha etkili olduğu düşünülmektedir. Sandal ağacı yağı, ağrının etkilerini azaltmak için topik olarak da kullanılabilir.

Spazmları iyileştirir

Sandal ağacı yağı antispazmodik özelliklere sahiptir ve bu nedenle kasların, kan damarlarının ve sinirlerin gerginliğinden kaynaklanan spazmlar veya ağrılar durumunda belirgin bir iyileşme elde etmek için kullanılabilir.

Yağ ile, spazmı azaltmak için etkilenen bölgenin üzerine masaj yapılabilir. Bu, inflamasyonla mücadele etmek ve spazmı bastırmak suretiyle sağlanır.

Bu iki faydaya ilaveten, yağın yatıştırıcı etkisi sinirleri ve kasları rahatlatmaya yardımcı olur, böylece spazmı ortadan kaldırır ve vücuda rahatlama sağlar.

Virüsler ve enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur

Sandal ağacı yağının anti-inflamatuar özellikleri, virüs ve enfeksiyonların iyileştirilmesinde yararlıdır.

Sandal ağacı yağı bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda inatçı öksürüklerin tedavisinde balgam söktürücü olarak davranır.

Anti-mikrobik özellikleri, Herpes gibi tedavisi bulunmadığı söylenen enfeksiyonlarla mücadelede faydalı olmaktadır.

Uyumaya yardımcı olur

Sandal ağacı yağı geceleri uyku problemi olan insanlar için büyük yarar sağlayabilir. Yağ rahatlatıcı etkileri sayesinde, vücuttaki sert kasları rahatlatarak, rahat uykuya yardımcı olur.

Sakinleştirici hissi zihin için huzur ve uyuşukluk getirir ve gece uykuya izin vermeyen stresi azaltmaya yardımcı olur.

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edebilir

Sandal ağacı yağı antipiretik, antiseptik ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir ve idrar yolu hastalıklarının tedavisinde etkili olabilir. 

Sandal ağacı yağının idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eden dezenfekte edici etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir.

Menopoz belirtilerinin giderilmesine yardımcı olabilir

Uçucu yağlar, menopoz semptomlarını hafifleten ve dengeleyen belirli özelliklere sahiptir. Sandal ağacı yağı, sinir sistemini sakinleştiren seskiterpenoller içerir ve bu, sıcak basmaları gibi menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Klinik çalışmalarda, yağın rahatlatıcı özellikler sunduğu da bulunmuştur.

Vücut kokusunu azaltabilir

Burada çok az araştırma var. Bazı raporlar, sandal ağacı tozunun hoş aromasının aşırı terlemeden kaynaklanabilecek vücut kokusundan kurtulmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Yağ, araştırma sınırlı olsa da, istenmeyen vücut kokusunu da hafifletebilir. Güzel kokulu öz odunu için oldukça değerlidir ve mükemmel fiksatif özellikleri nedeniyle parfümlerde kullanılır.

Mide sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir

Sandal ağacı esansiyel yağının Çin tıbbında mide ağrısı ve kusmayı tedavi etmek için kullanıldığına inanılıyor. Yağın antiviral ve antibakteriyel aktivitelerinin Helicobacter pylori (mide ülserlerinin başlıca nedeni) ile mücadeleye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Dikkat!!!

Sandal ağacı yağı, doktor tarafından tavsiye edilen herhangi bir ilacın yerini almak için kullanılmamalıdır. Yağın cilde uygulanması için, taşıyıcı olarak işlev gören başka yağlarla karıştırılması önerilir.

Sandal Ağacı Yağının Kullanım Alanları 

Masajda

Sandal ağacı yağı aromaterapi ve Ayurveda masajlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağın, aromaterapi masajlarıyla tedavi edilen palyatif bakım altındaki hastalarda kaygıyı azalttığı bildirilmiştir. Sandal ağacı esansiyel yağı ile masaj yapmak cildi yumuşatır.

Kozmetikte

Sandal ağacı yağının kozmetik kullanımı eski literatürde tanımlanmıştır. Sabun, parfüm ve aromaterapi ürünlerinin yapımında kullanılmıştır.

Geniş tıbbi özellikleri yelpazesi sandal ağacı esansiyel yağını kozmetik ve güzellik ürünlerinde en iyi ve en güvenilir bileşenlerden biri yapar.

Ayurveda bölgesinde

Sandal ağacı yağı, ishal, iç kanama kanama yığınları, kusma, zehirlenme, hıçkırık, ürtiker, göz enfeksiyonları ve umbilikus iltihabı gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için Ayurvedik masajlarda ve ilaçlarda kullanılmıştır.

Banyoda

Sandal ağacı yağı, sabunların orijinal kokusunu ve özelliklerini bozulmadan korumuştur. Uçucu yağ, yumuşatıcı, nemlendirici, yaşlanmayı geciktirici ve nemlendirici etkiler sağlar.

Aynı zamanda mükemmel temizleme, tonlama ve sıkılaştırma özelliklerine sahiptir, bu da onu sabunlarda ve kremlerde önemli bir bileşen haline getirir.

Yutma

Sandal ağacı esansiyel yağı uzun zamandır gıdalarda tatlandırıcı bir madde olarak kullanılmaktadır. Bildirilen hiçbir yan etkisi yoktur ve güvenli kabul edilir.

Parfümlerde

Sandal ağacı yağı, tatlı, güçlü ve uzun süreli bir kokuya sahiptir. Mükemmel fiksatif özelliklerinden dolayıyağ, birinci sınıf parfümler yapmak için kullanılmıştır.

Aromaterapide

Sandal ağacı esansiyel yağı, aromaterapi ajanı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ana bileşeni, antimikrobiyal özellikleri onu aromaterapi ürünlerinde ideal bir bileşen yapan alfa-santaloldür.

Sandal Ağacı Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Yağın birkaç olası yan etkisi dermatit ve kaşıntı olabilir. Hayvan çalışmalarında, yağın cildi tahriş ettiği de bulundu.

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, kanıtlanmamış olmasına rağmen, yağın gastrointestinal rahatsızlığa da neden olabileceğini göstermektedir.

Genel olarak aromaterapide kullanılan bazı yağların da hayvanlarda nöbet, koma ve CNS depresyonuna neden olma olasılığı olduğu bulunmuştur. Sandal ağacı yağının aynı etkilere sahip olup olmayacağı henüz araştırılmamıştır.

Bu koşullardan herhangi birine duyarlıysanız lütfen doktora danışın.

 Sandal Ağacı ve Yağının Ciltte Kullanımı

Kuru Ciltler için Sandal Ağacı Yüz Maskeleri

Kuru cilt, pul pul ve donuk görünmekle kalmaz aynı zamanda daha hızlı yaşlanır. İşte kuru cildi bu sandal ağacı cilt maskeleriyle nemlendirebilirsiniz.

Sandal Ağacı ve Süt Cilt Maskesi

Bu yüz maskesini haftada üç kez kullanın. Sandal ağacı, süt ve gül suyu, cildin doğal PH dengesini yeniden sağlamak için birlikte çalışacaktır. Bu, cilt kuruluğu belirtilerini tamamen ortadan kaldıracaktır.

Malzemeler

 • Sandal ağacı yağı
 • 1 tatlı kaşığı süt tozu
 • Gül suyu

Nasıl uygulanır?

– Süt tozunu bir kaseye alın ve üzerine birkaç damla sandal ağacı yağı ekleyin.

– Bir macun elde etmek için gerektiği kadar gül suyu ekleyin.

– Macunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15-20 dakika kurumaya bırakın.

– Soğuk suyla yıkayın. Nemlendirin.

Sandal Ağacı, Hindistan Cevizi ve Badem Yağı Cilt Maskesi

Hindistan cevizi ve badem yağı sandal ağacı ile birleştirildiğinde cilde nem katmaya yardımcı olur ve kuruluğa bağlı yanmayı önler.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu
 • 1/4 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1/4 çay kaşığı badem yağı
 • Gül suyu

Nasıl uygulanır?

– Bir macun yapmak için sandal ağacı tozunu hindistan cevizi yağı ve badem yağı ile karıştırın.

– Gerektiği kadar gül suyu ekleyin.

– Yüze ve boyna uygulayın.

– Maskeyi 15 ila 20 dakika bekletin ve suyla yıkayın.

Yağlı Ciltler için Sandal Ağacı Yüz Maskeleri

Sandal Ağacı ve Portakal Cilt Maskesi

Portakal kabuğu tozu, cildin fazla yağının çıkarılmasına yardımcı olur. Sandal ağacı ile birleştirmek cildin ışıldamasını sağlar.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu tozu
 • 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu
 • 1 buçuk çay kaşığı gül suyu

Nasıl uygulanır?

– Portakal kabuğu ile sandal ağacı tozunu karıştırın.

– Kuru karışıma gül suyunu ekleyin. Gerekirse daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

– Yüze ve boyna uygulayın. 15 ila 20 dakika bekleyin. Su ile yıkayın.

Sivilceli Ciltler için Sandal Ağacı Yüz Maskeleri

Sandal Ağacı, Zerdeçal ve Kafur Cilt Maskesi

Bu, akne ve akne eğilimli ciltler için etkilidir. Sadece aktif sivilceyle mücadele etmekle kalmaz, aynı zamanda sivilce izlerini ve siyah noktaları da önlemeye çalışır.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu
 • Kafur tozu

Nasıl uygulanır?

– Sandal ağacı, zerdeçal ve bir tutam kafur tozunu karıştırın.

– Kuru bileşenlere, bir macun oluşturmak için gerekli miktarda su ekleyin.

– Yüze ve boyuna uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekleyin. Soğuk suyla yıkayın.

Sandal Ağacı ve Bal Cilt Maskesi

Bu yüz maskesini günde iki kez kullanın. Bal, mikroplara neden olan sivilceyle savaşırken, sandal ağacı ve gül yaprakları (su) yağı azaltır, lekeleri temizler ve parlaklık sağlar.

Malzemeler

 • 3/4 çay kaşığı sandal ağacı tozu
 • 1 çay kaşığı toz gül yaprağı (veya toz yoksa gül suyu)
 • Bal

Nasıl uygulanır?

– Toz gül yapraklarını (yeterli damla gül suyu) sandal ağacı tozu ile karıştırın.

– Karışıma birkaç damla bal ekleyin ve bir macun yapmak için karıştırın.

– Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika kurumaya bırakın.

– Suyla yıkayın.

Donuk Ciltler için Sandal Ağacı Yüz Maskeleri

Sandal ağacı, bronzlaşma önleyici olarak çalışır ve size taze görünen bir cilt verir.

Sandal Ağacı, Nohut Unu ve Zerdeçal Cilt Maskesi

Bu yüz maskesini günlük olarak kullanın. Bu maskenin düzenli kullanımıyla kırışıklıklar ve lekeler azalacaktır.

Malzemeler

 • 1/2 çay kaşığı sandal ağacı tozu (yağlı cilde sahip kişiler için) veya 8-10 damla sandal ağacı yağı (kuru veya hassas cilde sahip kişiler için)
 • 2 çay kaşığı nohut unu
 • Gül suyu
 • Bir tutam zerdeçal

Nasıl uygulanır?

– 1/2 çay kaşığı sandal ağacı tozu / 8-10 damla sandal ağacı yağı alın ve 2 çay kaşığı nohut unu ile karıştırın.

– Birkaç damla gül suyu ve bir tutam zerdeçal ekleyin ve iyice karıştırın.

– Yüze ve boyna uygulayın ve 30 dakika kurumaya bırakın. Suyla yıkayın.

Sandal Ağacı, Lor ve Bal Cilt Maskesi

Sandal ağacı, güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu kirleri ve sertliği giderir. Lor, soğutma maddesi görevi görür ve cildi yumuşatır.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı sandal ağacı
 • 1 tatlı kaşığı ekşi lor
 • 1/2 çay kaşığı bal

Nasıl uygulanır?

– Bir macun oluşturmak için sandal ağacı ve loru karıştırın.

– Balı ekleyin ve iyice karıştırın.

– Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

– Yaklaşık yarım saat ile bir saat arasında bekleyin. Su ile yıkayın.

Lekeler için Sandal Ağacı Yüz Maskeleri

Bu maske, lekeleri hafifletmeye ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

Sandal Ağacı ve Gül Suyu Cilt Maskesi

Malzemeler

 • Gül suyu
 • 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu

Nasıl uygulanır?

– Gerektiği kadar gül suyunu sandal ağacı tozuna ekleyin.

– Bir macun oluşturun, yüze ve boyna uygulayın.

– 15 ila 20 dakika bekleyin. Suyla yıkayın.

Siz sandal ağacı yağı kullandınız mı? Yorumlarınızı yazın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ