Saman Nezlesi Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Doğal Tedavi

  Saman Nezlesi Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Doğal Tedavisi

  Bahar pek çok insana güzellikleriyle birlikte gelirken, mevsimsel alerji yaşayanlar için mutsuzluğa yol açar. Taze kesilmiş çimenler, çiçek açan ağaçlar, çiçekler ve yabani otlar insanların yüzde 20’sine varan oranda mevsimsel alerji olarak da bilinen saman nezlesine neden olur.

  Araştırmalar, tedavi edilmediğinde, saman nezlesinin günlük aktiviteleri etkilediğini ve hatta bazen astım ataklarını tetiklediğini göstermiştir. Örneğin, astımlı kişilerin yaklaşık yüzde 80’i saman nezlesinden de muzdariptir.

  Saman nezlesi semptomlarını tedavi etmek astımla ilgili hastaneye yatışları ve acil durumları azaltabilir.

  Mevsimsel Alerjiler Nelerdir?

  Alerjik rinit, burun yollarını etkileyen saman nezlesi ve mevsimsel alerjiler için kullanılan tıbbi terimdir. Bu durum, mukoza ve submukoza içinde inflamatuar hücrelerin varlığı ile karakterize edilir.

  Saman nezlesi hangi aylarda olur? İnsanlar yılın farklı zamanlarında, kişinin özel tetikleyicilerine bağlı olarak mevsimsel alerji yaşar. Alerjik rinit sadece ilkbaharda değil, yaz boyunca ve kişiye bağlı olarak sonbaharda da ortaya çıkabilir.

  Saman nezlesi sıklıkla genç yaşta başlasa da, herhangi bir zamanda herkesi etkileyebilir. Bazen mevsimsel alerji semptomları yıllar içinde kaybolur ancak daha sonra tekrar ortaya çıkar.

  Polen, saman nezlesinin ana nedenlerinden biridir. Her ağaç, çiçek ve yabani ot polen yayar ancak tüm bireylerin her tür polene karşı yüksek hassasiyet veya alerjik reaksiyonları yoktur.

  Neyin saman nezlesi semptomlarını tetiklediğini bilmek gerekir. Bazı insanlar için pamuk ve yakup otu sorun olurken, bazıları çime alerjiktir.

  Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

  En yaygın alerjik rinit ve saman nezlesi semptomları şunlardır:

  – Burun tıkanıklığı/burun akıntısı

  – Aşırı mukus üretimi

  – Hapşırmak

  – Kaşıntılı sulu gözler

  – Boğazın gıdıklanması

  – Kulaklarda gıdıklanma/tahriş

  – Konsantrasyon ve odaklanmanın azalması

  – Karar verme yetisinin güçleşmesi

  – Yorgunluk ve uyku bozuklukları

  – Ruh halinin bozulması

  – Sinirlilik

  – Düşük kan basıncı

  – Astım

  – Kurdeşen

  – Egzama

  – Orta kulak enfeksiyonları

  Saman nezlesi, soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonuna benzer hissedilebilir ancak soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonları saman nezlesinden çok daha hızlı gelişir.

  Saman nezlesi yaşayan biri, her mevsim aynı zorluklarla karşı karşıya kalır. Alerjen polen, küf veya havayla taşınan başka bir madde olduğunda, semptomlar tipik olarak akciğerlerde, burunda ve gözlerde kendini gösterir.

  Mevsimsel alerji semptomlarını tetikleyen aynı polen ve alerjenler, bazen hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve nefes almada zorluk ile sonuçlanan astım atakları gibi daha ciddi semptomlara neden olabilir. Bu duruma alerji kaynaklı astım veya alerjik astım denir.

  Saman Nezlesi Nedenleri Nelerdir?

  Saman nezlesi semptomlarına neden olabilecek alerji tetikleyicileri şunlardır:

  – Polen

  – Yakup otu

  – Küf

  – Toz

  – Çim

  – Ağaçlardan ve çiçeklerden kalıntılar

  Bu tetikleyicilerin, hava kuru ve sıcak olduğunda alerjik rinit semptomlarına yol açması daha olasıdır.

  Alerji semptomları, vücudun bir alerjene tepki olarak histamin salmasından kaynaklanır. Güçlü bir bağışıklık sistemi bu nedenle saman nezlesi ile savaşmanın anahtarıdır çünkü bu histamin salınımını kontrol etmeye yardımcı olur.

  Altta yatan belirli tıbbi durumlar, saman nezlesi olma riskini önemli ölçüde artırır. Astım, yönetilmeyen stres, septum deviasyonu, nazal polipler, yakın zamanda geçirilen travma veya hastalıklar, hamilelik ve hatta gıda alerjileri yüksek risk altına sokabilir.

  Alerjiler aslında bağışıklık sisteminin bozukluklarıdır. Vücut zararsız maddelere aşırı tepki verir ve maddeye saldırmak için antikorlar üretir. Alerji belirtilerine neden olan da budur.

  Aşağıdaki durumlarda saman nezlesi görülme ihtimali daha fazladır:

  – Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

  – Fiziksel travma veya ameliyat

  – Altta yatan hastalıklar

  – Yüksek miktarda duygusal ve fiziksel stres

  – Uykusuzluk

  – Hamilelik

  Stres, bağışıklık savunmasını korumada büyük rol oynar ve yönetilmeyen stres, kötüleşen alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  Hamile olan kadınlar – daha önce hiç alerji yaşamamış olanlar bile – alerjik rinite daha yatkındır. Aslında, 100 hamile kadından biri hamilelik sırasında astımdan muzdariptir ve daha birçoğu saman nezlesi yaşar.

  Saman Nezlesi için Evde Doğal Tedaviler

  Dışarıda geçirilen zamanı sınırlamak, saman nezlesinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir ancak daha iyi çareler de vardır. Kim baharı, yazı, sonbaharı içeride mahsur kalarak geçirmek ister ki?

  Alerjiler tamamen önlenemez ancak alerjik reaksiyonlar tipik olarak önlenebilir veya en aza indirilebilir.

  Tedavinin amacı alerjenle temastan kaçınmaktır, ancak bu, kişinin yaşam tarzına bağlı olarak son derece zor olabilir.

  Alerjileri tedavi etmek için beslenme, yaşam tarzı ve doğal tedaviler gibi çok yönlü uygulamalar gerekir.

  Alerji Mevsiminde Kaçınılması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

  Saman nezlesi için alerjiniz olan gıdalardan uzak durmanız gerekir. Gıda hassasiyetlerinizi bilmiyorsanız eliminasyon diyeti belirlemeye yardımcı olabilir.

  İşte bazı yaygın gıda alerjenleri:

  – Alkol

  – Kafein

  – İnek sütü

  – Çikolata

  – Yer fıstığı

  – Şeker

  – Yapay tatlandırıcılar

  – İşlenmiş gıdalar

  – Kavun

  – Muz

  – Salatalık

  – Ay çekirdeği

  – Kabuklu deniz ürünleri

  – Şişelenmiş narenciye suyu

  – Ekinezya

  – Papatya

  – Buğday

  – Soya

  kemik suyu diyeti ile zayıflama

  Alerji Mevsiminde Neler Yenebilir?

  Kaçınılması gereken yiyecekler listesi bunaltyor ancak neyse ki, bağışıklık sistemini güçlendirirken, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı yiyecekler var:

  – Ham bal

  – Acı ve baharatlı yiyecekler

  – Kemik suyu

  – Probiyotik açısından zengin besinler

  – Ananas

  – Elma sirkesi

  – Taze, organik sebzeler

  – Otla beslenen hayvanlardan elde edilen etler

  – Serbest dolaşan kümes hayvanları

  – Vahşi yakalanmış balık

  Yemeklerinize sarımsak, soğan, zencefil, tarçın ve acı biber eklemeyi deneyin. Zencefil, vücudu ısıtmaya ve sistemdeki toksinleri parçalamaya yardımcı olduğu için özellikle saman nezlesine yardımcı olabilir.

  Tavuk, sığır veya kuzu etinden elde edilen kemik suyu, solunum problemlerini hafifletmeye ve fazla burun mukusu dışarı atmaya yardımcı olur. Ayrıca iltihabı azaltmaya da yardımcı olur.

  Probiyotik açısından zengin besinler sağlıklı bir bağırsağı destekler, sindirimi iyileştirir, enerji seviyelerini yükseltir. Alerji mevsiminde tüketilmesi gereken probiyotik gıdalar şunlardır:

  – Kefir

  – Lahana turşusu

  – Kombu çayı

  – Yoğurt

  – Çiğ peynir

  Aşırı mukus üretimi yaşıyorsanız, çiğ, organik süt ürünleri tüketin çünkü pastörizasyon işlemi vücudun ihtiyaç duyduğu enzimleri yok eder.

  Ananasta bulunan bromelain enzimi, yüksek seviyelerde B, C vitaminleri ve diğer temel besinlere ek olarak, alerjenlere karşı reaksiyonunu azaltmaya yardımcı olabilir. 

  Elma sirkesi, sağlıklı bir bağırsağı destekler ve mukusun parçalanmasına ve lenfatik drenajın desteklenmesine yardımcı olur. Günde üç kez bir yemek kaşığı elma sirkesini bir yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve yarım yemek kaşığı çiğ bal ile karıştırıp için.

  Taze, organik sebzeler – lahana, pancar, havuç ve tatlı patates bakımından yüksek olan pazı dahil – alerjik reaksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. Alerji mevsiminde en iyi besin yoğunluğu için koyu yeşil, sarı veya turuncu sebzeleri seçin.

  Vahşi yakalanmış somon, serbest dolaşan kümes hayvanları ve organik otla beslenmiş sığır  ve kuzu eti dahil olmak üzere temiz proteinler de önemlidir. Yabani somon, vitaminler, omega 3 yağ asitleri, temel mineraller ve protein açısından zengindir.

  Saman Nezlesi için Kullanılabilecek Bitkisel Takviyeler

  En iyi sonuçlar için takviyeleri alerji mevsiminden 30-60 gün önce kullanmaya başlamak en iyisidir. Son araştırmalar, spirulina ve fototerapinin mevsimsel alerji semptomlarının tedavisinde umut vaat ettiğini gösteriyor.

  Spirulina

  Günde 1 çay kaşığı: Spirulina, semptomlara neden olan histamin salınımını durdurmaya yardımcı olur. Plasebo kontrollü bir çalışmada spirulina tüketiminin burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

  Kuersetin

  Günde 1.000 miligram: Araştırmalar, meyve ve sebzelere zengin rengini veren flavonoid olan kuersetinin histamin üretimini ve salınımını durdurduğunu gösteriyor. Kuersetinin antibiyotikler, siklosporin ve karaciğer tarafından değiştirilen diğer ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğini unutmayın.

  Probiyotikler

  Günde 50 milyar uluslararası birim (2-6 kapsül): Probiyotikler, bağırsak florasını değiştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ayrıca alerjilerin tedavisinde ve önlenmesinde umut vaat ederler. Probiyotiklerin kullanıldığı çalışmalar henüz erken aşamada olsa da, European Annals of Allergy and Clinical Immunology’den bir çalışma, probiyotiklerin etkili bir alerji tedavisi olabileceği bulgularını desteklemektedir.

  A Vitamini

  Günde 2.000 mikrogram: A vitamini iltihapla savaşmaya yardımcı olur ve antihistaminik özelliklere sahiptir.

  Bromelain

  Günde 1.000 miligram: Ananastaki enzim olan bromelain, burun ve sinüslerdeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olarak saman nezlesi semptomlarını hafifletir.

  Çinko

  Günde 30 miligram: Çinko, kronik stresin neden olduğu adrenal yorgunluğun tedavisine yardımcı olur.

  Bitkisel takviyelere kişilerin reaksiyonu farklıdır. Bundan dolayı yukarıda bahsedilen tedaviler için öncelikle doktora başvurun.

  Saman Nezlesi için Tamamlayıcı Doğal Tedaviler

  Bu tamamlayıcı yaklaşımlar, sağlıklı bir beslenme ve takviyelerle birlikte kullanıldığında genel olarak alerji yaşayan kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

  Neti Pot

  Neti pot kullanmak, mukusu temizlemenin etkili bir yoludur. Günde bir veya iki kez, rahatlamak için burun pasajlarını yıkamak için ılık, filtrelenmiş su veya bir miktar tuzla damıtılmış su kullanın.

  Uçucu Yağlar

  Mentol, okaliptüs, lavanta ve nane yağı da dahil olmak üzere uçucu yağlar, burun geçişlerini ve akciğerleri açmaya yardımcı olur, dolaşımı iyileştirir ve stresi azaltır.

  Akupunktur

  Akupunktur, yan etki olmaksızın mevsimsel alerjilerle ilişkili semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir. Alerji mevsiminden önce, akupunktur uzmanıyla görüşün.

  Alerji Mevsiminde Uygulanabilecek Yaşam Tarzı Değişiklikleri

  Nemli kalın
  Her gün sekiz ila 10 bardak tatlı su için. Susuz kalırsanız, sahip olduğunuz mukusun dışarı atılması çok daha zor hale gelir.

  Maruz kalmayı sınırlayın

  Polen sayısının yüksek olduğu günlerde veya özellikle tozlu veya rüzgarlı günlerde maruz kalmayı sınırlayın. Dışarıda geçirdiğiniz zamanı sınırlayamıyorsanız maske takın.

  Yatmadan önce duş alın

  Gece boyunca cildinizde ve saçınızda kalan polen ve toz, belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.

  Giysileri ve çarşafları yıkayın

  Yeni yıkanmış çarşaflar ve giysiler, tesadüfi alerjenlere maruz kalmayı azaltmaya yardımcı olur.

  Evcil hayvanları silin

  Dışarıda vakit geçiren evcil hayvanlar eve polenlerle kaplı olarak gelirler. Polen ve toza maruz kalmanızı sınırlamak için nemli bir bezle silin.

  Halı kaplı alanları, sert yüzeyli zeminlerle değiştirin

  Halı, vakumla çıkarılması neredeyse zor olan toz ve polenleri çeker ve tutar. Önemli mevsimsel alerji semptomlarınız varsa, halı kullanmayın.

  Dağınıklığı giderin

  Dağınıklık, mevsimsel alerji semptomlarını daha da kötüleştiren ev tozunu ve alerjenleri artırabilir. En iyi sonuçlar için özellikle yatak odanızdaki dağınıklığı ortadan kaldırın.

  Kapıları ve pencereleri kapalı tutun

  Polen sayısı yüksek olduğunda veya tozlu günlerde, maruziyeti sınırlamak için kapılarınızı ve pencerelerinizi kapalı tutun.

  kış alerjisi ne zaman olur

  Saman Nezlesi Tedavisinin Yan Etkileri

  Antihistaminikler, kortikosteroidler ve dekonjestanların yanı sıra burun spreyleri ve alerji iğneleri gibi alerji ilaçları, vücut tarafından üretilen histaminlerin etkilerine karşı koymak için doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilir. Ancak yan etkileri vardır ve bazen çalışmaya başlamaları haftalar alır.

  Alerji ilaçlarının neden olduğu en yaygın yan etkiler şunlardır:

  – Uyuşukluk

  – Performansın bozulması

  – Göz, burun ve ağız kuruluğu

  – Huzursuzluk

  – Karın ağrısı

  – Olağan dışı kanama ve morarma

  – Kalp çarpıntısı

  – Uykusuzluk hastalığı

  Çocuklarda yan etkiler şunlardır:

  – Kabuslar

  – Aşırı uyarılabilirlik

  – Mide bulantısı

  – Bozulmuş bilişsel işlev

  Burun spreyleri ve alerji iğneleri gibi farmasötik alerji ilaçları herkes için değildir. Unutmayın, alerjileri tedavi etmezler – sadece semptomları tedavi ederler.

  Aslında, çoğu hamile veya emziren veya yüksek tansiyon, kalp hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalığı, glokom veya tiroid sorunları olan kadınlar için önerilmez.

  Sonuç olarak;

  Alerjik rinit olarak da adlandırılan saman nezlesi semptomları arasında burun tıkanıklığı, sinüs ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, boğaz kaşıntısı, sulu gözler sayılabilir.

  İlaçlar rahatlama sağlayabilir, genellikle doğal ilaçlar kadar iyi değildir.  Alerjileri tedavi etmek sabır gerektirir. Duyarlı olduğunuz yiyeceklerden uzak durarak, bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri yiyerek, stresi yöneterek ve bitkisel takviyeler ve tamamlayıcı tedaviler ile başlayın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ