Salisilat ve Salisilat İntoleransı | diyetz

Salisilat ve Salisilat İntoleransı

 • 2.072 kez görüntülendi.

 

 

Gıda hassasiyetleri ve hoşgörüsüzlükler tanı koymanın zor olabileceği yaygın problemlerdir. 

 

Salisilata karşı hassasiyet olarak da bilinen salisilat hassasiyeti, glüten veya laktoz intoleransı kadar yaygın değildir ancak bazı insanlar için gerçek bir sorundur.

 

Salisilatlar, gıdalar, ilaçlar ve diğer ürünlerde tolere edilemeyen kişilerde olumsuz reaksiyonlara neden olabilen bileşiklerdir. Bu bileşiklere karşı duyarlılık, belirlenmesi zorlaşan çok çeşitli semptomlarla ilişkilidir.

 

Bu yazıda kaçınılacak gıdalar da dahil olmak üzere salisilat hassasiyetinin nedenleri ve belirtileri açıklanmaktadır.

 

 

 

Salisilatlar Nedir?

Salisilatlar salisilik asitten türeyen kimyasal gruplardır. Doğal olarak belirli yiyeceklerde bulunurlar ve ayrıca aspirin, diş macunu ve gıda koruyucuları gibi ürünlerde sentetik olarak üretilirler.

 

Hem doğal hem de sentetik formlar bazı insanlarda istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Doğal formlarında, bitkiler böcekler, mantar ve hastalık gibi zararlı unsurlara karşı savunma için salisilat üretirler.

 

Bu form, meyveler, sebzeler, kahve, çay, fındık, baharat ve bal gibi geniş bir gıdada bulunur. Bu arada, sentetik form genellikle bir gıda koruyucusu olarak kullanılır ve aspirin ve Pepto-Bismol gibi ilaçlarda bulunur.

 

Gıdalarla karşılaştırıldığında, aspirin gibi ilaçlar yüksek miktarlarda salisilat içerir, bu nedenle salisilata tolerans sıklıkla ilaca bağlıdır.

 

Örneğin, salisilatların besinlerle alınması genellikle günde 10-200 mg’dır. Nispeten, tek bir aspirin dozu türüne bağlı olarak 325-650 mg içerebilir.

 

 

 

 

Salisilat Duyarlılığı Neden Olur?

Aşırı miktarda salisilat tüketirken herhangi birinde istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir ancak çoğu kişi onlardan zengin gıdaları günlük olarak tüketebilir veya baş ağrısı için aspirin alabilir.

 

Bununla birlikte, salisilatlara duyarlı olanlar, bir gıdayı tükettiklerinde veya bu kimyasaldan az miktarda içeren bir ürün kullandıklarında yan etkilere neden olabilir. Bu insanların düzgün metabolize etme ve vücutlarından atma yeteneği düşüktür.

 

Salisilata duyarlılığın, astım, romatizmal artrit ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi çeşitli koşullarla bağlantılı inflamatuar mediatörler olan aşırı üretime bağlı lökotrienlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Bu aşırı üretim, lökotrienlerin üretimini düzenleyen bir enzim olan siklooksijenazın inhibisyonundan kaynaklanır. Lökotrienlerin vücutta birikmesi salisilat intoleransı ile ilgili semptomlara neden olur.

 

Bir salisilat intoleransı olanların yüzdesi bilinmemekle birlikte, astım olan erişkinlerden daha sıktır. Aslında, astımlı yetişkinleri n% 2-22’sinin bu bileşiklere duyarlı olduğu tahmin edilmektedir.

 

Gıda alerjileri ve inflamatuar bağırsak hastalığı olanların da duyarlılık olasılığı daha yüksektir.

 

 

 

Salisilat Duyarlılığının Belirtileri

Salisilat duyarlılığı, alerjileri ve hastalıkları taklit eden çeşitli belirtilere neden olabilir. Dahası, bazıları, belirtilerini alakasız alerji varlığında yaşamakta ve teşhis koymak zor bir durum oluşturmaktadır.

 

En yaygın semptomlar solunum yollarını içerir. Bununla birlikte, cilt ve bağırsak sistemi de etkilenebilir. Belirtiler şunlar olabilir:

 

 • Burun tıkanıklığı

 

 • Sinüs enfeksiyonu ve inflamasyon

 

 • Burun ve sinüs polipleri

 

 • Astım

 

 • İshal

 

 • Gaz

 

 • Karın ağrısı

 

 • Bağırsak iltihabı (kolit)

 

 • Cilt döküntüleri

 

 • Doku şişmesi

 

Bununla birlikte, semptomların kişiden kişiye değişebileceğini unutmayın.

 

Bir reaksiyonu tetikleyen salisilatların miktarı, kişinin onları parçalama kabiliyetine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

 

Bu nedenle, bazıları bu kimyasala az miktarda maruz kaldıktan sonra semptomlar yaşarlar, bazıları tepki tetiklenmeden önce daha fazla miktarda tolere edebilirler.

 

 

 

Hangi Gıdalar Salisilat İçerir?

Bir dizi yiyecek salisilat içerir. Meyveler, sebzeler ve baharatlarda en yüksek miktarda bulunurken diğer bazı gıdalarda da bulunurlar.

 

Bir gıdanın salisilat seviyesi, büyüme koşulları, hazırlanma ve olgunluk seviyesi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 

Örneğin, kuru meyveler , işlenme sırasında suyun alınması nedeniyle çiğ meyvelere göre daha yüksek miktarda içerir. Salisilat bakımından en yüksek gıdalar şunlardır:

 

Meyveler: Üzüm, kayısı, böğürtlen, yaban mersini, kiraz, kızılcık, ananas, erik, portakal, mandalina, çilek ve guava.

 

Sebzeler: Brokoli, salatalık, bamya, hindiba, turp, su terası, patlıcan, kabak, tatlı patates, ıspanak, enginar ve fasulye.

 

Baharat: Köri, anason, kereviz, dereotu, zencefil, tarçın, karanfil, hardal, kimyon, kekik, tarhun, zerdeçal, biberiye.

 

Diğer kaynaklar: Çay, şarap, sirke, sos, nane, badem, su kestanesi, bal, meyan kökü, reçel, sakız, turşu, zeytin, gıda renklendiricileri, aloe vera, tuzlu aromalı cips ve kraker ve meyve aromaları.

 

Gıdalar dışında birtakım gıda dışı ürünlerde de bulunabilir:

 

 • Nane aromalı diş macunu

 

 • Parfüm

 

 • Şampuanlar ve klimalar

 

 • Gargara

 

 • Losyonlar

 

 • İlaçlar

 

Ayrıca, salisilatlar deri yoluyla emilebilir, bu nedenle intoleransı olanlar losyonların, temizleyicilerin ve parfümlerin içerdiği maddelerin farkında olmalıdır.

 

En güçlü kaynak aspirin ve diğer ibuprofen de dahil olmak üzere non-steroid antiinflamatuar ilaçlardır (NSAID’ler).

 

 

 

Teşhis ve Tedavi

Salisilatın aspirin gibi ilaçlara karşı duyarlılığı saptanmış olsa da, gıdalarda salisilat toleransını araştıran araştırma eksikliği bulunmaktadır.

 

Şu anda, bunu teşhis etmek için herhangi bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Ancak bir alerjiyi ekarte etmek için bazı testler yapılabilir.

 

İlaçlara salisilat intoleransı için yapılan standart test, az miktarda salisilik asit uygulanmasını ve semptomların izlenmesini içeren bir provokasyondur.

 

Ciddi reaksiyonlar olabileceği için bu test sadece tıp uzmanları tarafından uygulanır.

 

Salisilat içeren aspirin ve diğer ilaçlara karşı duyarlılığı bilinenlerde bu ilaçlardan kaçınılmalıdır. Ancak salisilat bakımından yüksek aspirine ve diğer ilaçlara karşı duyarlılık, salisilattan zengin gıdalardan kaçınılması gerektiği anlamına gelmez.

 

Bunun nedeni, aspirin gibi ilaçlar gıdalara kıyasla çok daha fazla miktarda içerirler ve duyarlılık genellikle doza bağımlıdır.

 

Bununla birlikte, salisilatlara karşı aşırı duyarlı kişiler, bunları içeren gıdaların alımını kısıtlamaktan fayda sağlayabilir.

 

Gıdalara karşı bir salisilata tolerans göstermemek için, gıda ve semptom günlüğü de dahil olmak üzere ayrıntılı tıbbi geçmiş belirlenmesi en iyi göstergelerdir.

 

Duyarlılıktan şüphelenilirse, genellikle salisilat bakımından zengin gıdaları hariç tutan bir eliminasyon diyeti tercih edilen tedavi seçeneğidir.

 

 

 

Salisilatlardan Kaçınılması Gerekiyor mu?

Onlara karşı bir duyarlılığınız olduğundan şüphelenmediğiniz sürece salisilatlardan kaçınmanız için bir sebep yoktur veya doktorunuz bunu yapmayı önerir.

 

Düşük salisilatlı bir diyet kısıtlayıcı olabilir. Dahası, bu bileşikler açısından zengin gıdaları gereksiz yere kesmek sağlığınıza zararlı olabilir.

 

Salisilatlar anti-inflamatuardır. Yüksek oranda anti-inflamatuar gıdaların kolorektal kanser gibi inflamatuar hastalık riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

 

Ayrıca, bu bileşiği içeriğinde yüksek oranda barındıran meyveler, sebzeler ve baharatlar sağlık için faydalıdır ve sağlıklı olmanıza yardımcı olan birçok vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşiklerini içerir.

 

Bununla birlikte, salisilat bakımından zengin gıdaları tükettikten sonra semptomlar yaşayan insanlar onlardan kaçınmayı düşünmelidirler.

 

Bir duyarlılık genellikle doza bağlı olduğundan ve bu gıdalar çok sayıda gıdayı içerdiğinden, yalnızca en yüksek miktarda içeren gıdaları kısıtlamak en iyisidir.

 

Salisilatla sınırlı beslenme üzerine yapılan araştırmaların çok sınırlı olduğunu ve bu nedenle de uzun vadeli etkilerinin bilinmediğini belirtmek gerekir.

 

Bir çalışmada, salisilata kısıtlı bir diyet uygulanan 74 çocukta beslenme yetersizliği yaşandı.

 

Bu nedenle salisilatla sınırlı bir eliminasyon diyeti tıbbi bir profesyonel tarafından izlenmelidir.

 

Sonuç olarak;

Salisilatlar pek çok gıdanın doğal bir bileşenidir ve pek çok ilaçta ve diğer gıda dışı maddelerde bulunur.

 

Çoğu insan bu bileşikleri tolere edebilirken, bazıları bunlara karşı çok hassastır.

 

Salisilata duyarlı olanlar, salisilat içeren gıdalar, ilaçlar ve ürünlerden  kaçınması gerekebilir.

 

Salisilat intoletansı hakkında keşfedilecek çok şey var ve salisilat bakımından sınırlı diyetin uzun vadeli etkileri bilinmiyor.

 

Salisilatlar sayısız yiyecek ve üründe bulunur, bu nedenle kaçınılması zor olur.

 

Geniş semptom aralığı nedeniyle, salisilat intoleransı için tanı koymak genellikle zordur ve tedavi seçenekleri şu anda sınırlıdır.

 

Salisilatlara duyarlı olabileceğinizi düşünüyorsanız, doğru teşhis ve tedavi seçeneklerini sağlamak için doktora başvurun.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ