Şalgam Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Şalgam Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Şalgam ( Brassicarapa ), kök sebzedir, turpgil ailesinin bir üyesidir, Brüksel lahanası, lahana, brokoli, karnabahar gibi diğer sebzelerle akrabadır. 

  Şalgamın kökü ve yaprakları yenir, sağlık için pek çok faydası vardır.

  Yazıda “şalgamın faydaları ve zararları nelerdir”, “şalgam ne işe yarar”, “şalgam neye iyi gelir”, “şalgamda hangi vitaminler var”, “şalgam faydalı mı” soruları cevaplanacaktır.

   

  Şalgamın Besin Değeri

  Bu kök sebze, mükemmel bir besin profiline sahiptir. Diğer turpgiller gibi, kalorisi de düşüktür buna rağmen bol miktarda vitamin ve mineral içerir. 

   

   

  şalgam ne işe yarar

   

   

  1 bardak (130 gram) çiğ şalgamın içindekiler şöyledir :

  Kalorisi: 36

  Karbonhidrat: 8 gram

  Lif: 2 gram

  Protein: 1 gram

  C Vitamini: Günlük Değerin % 30’u (DV)

  Folat: DV’nin % 5’i

  Fosfor: DV’nin % 3’ü

  Kalsiyum: DV’nin % 3’ü

   

  Yaprakları daha yüksek besin miktarları içerir, 1 fincan (55 gram) doğranmış şalgam yaprağı besin içeriği şöyledir:

   

  Kalorisi: 18

  Karbonhidrat: 4 gram

  Lif: 2 gram

  K Vitamini: DV’nin % 115’i

  C Vitamini: DV’nin % 37’si

  Provitamin A: DV’nin % 35’i

  Folat: DV’nin % 27’si

  Kalsiyum: DV’nin % 8’i

   

  Hem kökü hem de yaprakları, vücudu serbest radikal hasarından koruyan harika C vitamini kaynağıdır.

  Şalgamın yaprağı, yağlarla tüketildiğinde vücudun daha iyi emdiği, yağda çözünen K ve A vitaminleri bakımından zengindir.

  K vitamini pıhtılaşma maddesi olarak önemli bir rol oynar, yani aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olur. A vitamini ise, göz, cilt ve akciğer sağlığı için hayati önem taşır.

  Ek olarak, yaprakları, kırmızı kan hücrelerinin üretimine ve fetüslerde gelişimsel düzensizlikleri önlemeye yardımcı olan yüksek miktarda folat içerir.

   

   

  Şalgamın Faydaları Nelerdir?

  Besin bileşimleri nedeniyle, şalgam kökü ve yaprakları, sağlığı geliştirici birçok yarar sağlar. İşte “şalgam neye faydalı” sorusunun cevabı…

   

   

  Antikanser özelliklere sahiptir

  Şalgam, kanserle mücadele özellikleri ile ilişkili bazı yararlı bitki bileşikleri içerir. 

  Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek yüksek C vitamini içeriğinin yanı sıra, glukozinolatlar açısından da zengindir.

  Glukozinolatlar, antioksidan aktivite sağlayan bir grup biyoaktif bitki bileşiğidir, yani oksidatif stresin kanseri teşvik edici etkilerini azaltır. 

  Ayrıca, şalgam, kanıtlanmış antikanser etkilere sahip başka bir antioksidan türü olan -özellikle antosiyaninler- gibi yüksek miktarda flavonoid içerir.

  Antosiyaninler, şalgam gibi mavi ve mor meyve ve sebzelerde bulunur, bunları yemek, kronik ve dejeneratif hastalıkların riskini düşürür.

   

   

  Kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur

  Kan şekerini dengelemek, özellikle diyabetlilerde sağlık için kritik öneme sahiptir ve hayvan çalışmaları, şalgamın antidiyabetik etkileri olabileceğini belirtmektedir. 

   

   

  Anti-inflamatuar etki sağlar

  İnflamasyon, artrit, kanser ve arterlerin sertleşmesinden kaynaklanan yüksek tansiyon gibi birçok kronik hastalık ile ilişkili bir durumdur. 

  Şalgamdaki glukozinolatlar, anti-inflamatuar özelliklere sahip biyoaktif yan ürünler olan indollere ve izotiyosiyanatlara ayrılır.

  Şalgamdaki spesifik bir indol türü, bir tür serbest radikal olan nitrik oksit gibi pro-enflamatuar bileşikleri bloke eden arveleksindir.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, arveleksinin, insan kolon hücrelerinde ve fare kolonlarında enflamasyon ve yaralanmayı önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

   

   

  Zararlı bakterilere karşı korur

  Şalgam glukozinolatları, mikrobiyal ve bakteriyel büyümeyi engelleyebilen bir grup bileşik olan izotiyosiyanatlara ayrılır.

  Çalışmalar, izotiyosiyanatların, E. coli ve S. aureus gibi hastalığa neden olan bakterilerle savaştığını bulmuştur.

  Bir test tüpü çalışması, turpgillerden elde edilen izotiyosiyanatların, S. aureus’un antibiyotik dirençli suşlarına karşı % 87’ye kadar antibakteriyel bir etkiye sahip olduğunu belirledi.

   

   

  Şalgamın Diğer Yararları

  Şalgamın kök ve yaprakları, aşağıdakiler dahil olmak üzere başka sağlık yararlarına da sahiptir:

   

  Şalgam zayıflatır

  Bu kök sebze düşük kalorili, glisemik indeksi düşük nişastalı sebzelerdendir, bu nedenle onları yemenin kan şekeri seviyesi üzerinde minimum etkisi vardır. Bu özellikler zayıflamaya yardımcı olduğunun göstergesidir. 

   

  Kemik sağlığını geliştirir

  K vitamini kemik metabolizmasında önemli bir rol oynar ve hayvan çalışmaları glukozinolatların kemik oluşumunu olumlu yönde etkileyebileceğini belirtmektedir.

   

  Karaciğeri korur

  Şalgamın antosiyaninler ve glukozinolatlar gibi kükürt bileşikleri içeriğinin, karaciğer toksisitesi olan sıçanlarda karaciğer koruyucu etkiler sağladığı belirtilmiştir.

   

   

  Şalgam Nasıl Tüketilir?

  Şalgam, hem pişmiş hem de çiğ olarak yenilebilir ve yaprağı salatalara kullanılabilir. 

  Şalgamı pişirmek çok kolaydır ve bu kök sebzeyi diğer sebzelerle birlikte pişirerek, yemeğinizin besin değerini artırırsınız. 

   

  Sonuç olarak;

  Şalgam, birçok sağlık faydası olan turpgil bir sebzedir. 

  Etkileyici bir besin profiline sahiptir ve glukozinolatlar gibi biyoaktif bileşikleri kan şekeri kontrolü sağlar, zararlı bakterilere karşı korur, antikanser ve anti-inflamatuar etkiler sağlar. 

  Hem kökü hem de yaprakları yenilebilir ve oldukça besleyicidir. 

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ