Salatalık Diyeti Nasıl Yapılır, Kaç Kilo Verdirir? | diyetz

Salatalık Diyeti Nasıl Yapılır, Kaç Kilo Verdirir?

 

Salatalık diyeti, hızlı zayıflama vaat eden kısa süreli bir diyettir. Diyetin birçok versiyonu vardır, genellikle 1 hafta yapılır ve bu süreçte 7 kilo verilebilir.

Salatalık sağlıklı bir yiyecek olsa da, acaba bu kadar hızlı kilo verdirdiğini iddia eden salatalık diyeti sağlıklı mı? Sorunun cevabı için okumaya devam edin.

 

Zayıflatan salatalık diyeti

Salatalık diyeti kısa süreli bir diyettir. 7 gün içinde 7 kiloya kadar verilebilir. Diyette temel olarak salatalık yenir. Çoğu yiyecek salatalık ile değiştirilir, yani diğer meyve ve sebzelerin bile asgari seviyede tutulması gerekir.

Diyetin, 14 günden daha uzun süre yapılması önerilmez.

 

 

salatalık diyeti ile kilo verme

 

 

Salatalık diyeti nasıl yapılır?

Çoğu öğünde salatalık yeme önerisinin dışında, bu diyete ilişkin standart kurallar yoktur. Diyette ne zaman acıkırsanız, salatalık yemelisiniz. Burada amaç salatalığın kalorisinin düşük olması neticesinde kalori açığı yaratabilmektir.

Salatalığın protein değeri düşüktür, bundan dolayı diyetin protein yönünden zengin gıdalarla eşleştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, bazı öğünlerde kızarmış ekmek, esmer pirinç veya patates gibi karbonhidrat tüketmeye de izin verilir.

 

 

Salatalık diyeti ile kaç kilo verilir?

Hiçbir çalışma özellikle salatalık diyetini analiz etmemiştir. Ancak 7-14 gün içerisinde 7 kilo verilebileceği belirtilmektedir. Şok bir diyet olduğu için normal beslenme düzenine dönüldüğünde kilolar çok çabuk geri gelir.

 

 

Salatalık diyetinin zararları

Geçici olarak kilo vermeye yardımcı olmasına rağmen, diyetin olumsuz yanları, olumlu yanlarından daha ağır basmaktadır.

 

Kısıtlayıcıdır

Salatalık diyeti çoğu yiyecek grubunu kısıtlar ve neredeyse sadece iki hafta boyunca salatalık yemeyi önerir. Bu diyet hem besin açısından yetersizdir, hem de olumsuz beslenmeyi teşvik etmektedir. 

 

Yağ ve protein bakımından düşüktür

Salatalık, dengeli bir beslenme düzeniyle birlikte yenildiğinde sağlıklı bir yiyecektir. Ancak kalorisinin düşük olmasının yanında iki temel makro besin maddesi olan protein ve yağ oranı düşüktür.

Protein, vücuttaki enzimler ve hormonların üretimi, cilt yapısının korunması ve kas büyümesi gibi birçok işlev için önemlidir.

Yağ ise sinir fonksiyonu, beyin sağlığı ve A, D, E ve K gibi yağda çözünen vitaminlerin emilimi için önemlidir. Bundan dolayı vücudun bu temel ihtiyaçlarını karşılamak için diyete yağ ve protein kaynağı eklemek gerekir.

 

Sürdürülmesi zordur

Salatalık diyeti, 7-14 günden daha uzun süre devam etmek üzere tasarlanmamıştır. Uzun süreli olarak sürdürülemez, çünkü kalorisi çok düşüktür ve tam bir besin kaynağı sağlamaz.

Aşırı kalori kısıtlamasından dolayı, vücut açlığa tepki verir ve zaman içinde metabolizma yavaşlar. Sonuç olarak, diyete başlamadan önce aldığınızdan daha az kalori tüketmeye devam etseniz bile, kaybedilen kiloların yeniden geri gelmesi muhtemeldir.

 

 

salatalık diyeti nedir

 

 

Salatalık diyeti yapanlar neler yemelidir?

 

Sebzeler

Salatalık, domates, ıspanak, kereviz ve az miktarda diğer sebzeler

 

Protein

Tavuk, yağsız sığır eti, balık, yumurta, yoğurt, peynir, kaşar peyniri

 

Karbonhidrat

Esmer pirinç, patates, kepekli ekmek

 

Yağlar

Zeytinyağı

 

 

3 günlük salatalık diyeti listesi

 

 

1.gün

Kahvaltı: Salatalık ve 2 adet yumurta

Atıştırmalık: 2 salatalık

Öğle yemeği: Limon suyu ve yoğurtlu salatalık salatası

Atıştırmalık: 2 salatalık

Akşam yemeği: Haşlanmış tavuk ve salatalık

 

 

2. gün

Kahvaltı: salatalık smoothie (yeşil elma ve ıspanakla karıştırılmış)

Atıştırmalık: 1 salatalık ve bir avuç badem

Öğle yemeği: 1 salatalık, 1 portakal ve birkaç dilim peynir

Atıştırmalık: yeşil çay

Akşam yemeği: 1 salatalık ve peynir

 

 

3 gün

Kahvaltı: Tam tahıllı kızarmış ekmek, salatalık ve peynir

Atıştırmalık: 2 salatalık

Öğle yemeği: domates ve zeytinyağlı salatalık salatası

Atıştırmalık: 1 yeşil elma

Akşam yemeği: Somon, salatalık ve fırında patates

 

Sonuç olarak;

Salatalık diyeti en az 1 hafta yapıldığında, zayıflatır ancak salatalık diyeti ile zayıflayanlar normal beslenme düzene geri döndüğünde verilen kilolar tekrar alınır.

Diyet çok sağlıklı değildir ve vücut için gerekli olan makro besinlerden yoksundur. Uzun süreli ve kalıcı zayıflama için tercih edilemez.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ