Salatalık Besin Değeri

 

 

Genellikle bir sebze olduğu düşünülse de, salatalık aslında bir meyvedir.

 

Yararlı besin maddelerinin yanı sıra, bazı bitki bileşiklerini ve antioksidanları, bazı koşulları tedavi etmeye ve hatta önlemeye yardımcı olabilecek kadar yüksektir.

 

Ayrıca, salatalığın kalorisi düşüktür ve iyi miktarda su ve çözünür lif içerir, bu da salatalığı hidrasyonu artırmak ve kilo kaybına yardımcı olmak için ideal hale getirir.

 

Bu yazı salatalığın besin değerini ele alırken, salatalık yemenin faydalarından bazılarını daha yakından inceliyor.

 

 

 

Besin değeri yüksek

 

Salatalığın kalorisi düşüktür ancak birçok önemli vitamin ve mineral bakımından yüksektir.

 

Bir adet 300 gram soyulmamış ham salatalık aşağıdaki besin öğelerini içerir:

 

  • Kalori:               45

 

  • Toplam yağ:      0 gram

 

  • Karbonhidrat:    11 gram

 

  • Protein:              2 gram

 

  • Lif:                    2 gram

 

  • C vitamini:        RDI’nın % 14 ‘ü

 

  • K vitamini:        RDI’nın % 62’si

 

  • Magnezyum:     RDI’nın % 10’u

 

  • Potasyum:         RDI’nın % 13’ü

 

  • Manganez:       RDI’nın % 12’si

 

(RDI günlük alınması gereken besin miktarını karşılayan değerdir)

 

 

 

 

Buna ek olarak, salatalığın su içeriği de yüksektir. Aslında, salatalığın yaklaşık % 96’sı  sudan oluşur.

 

Besin maddelerinin içeriğini en üst düzeye çıkarmak için salatalığı kabuklarıyla yemelisiniz.Salatalığı soymak, lif miktarını, bazı vitamin ve mineralleri azaltmaktadır.

 

 

 

Antioksidanlar içerir

 

Antioksidanlar, oksidasyonu engelleyen moleküllerdir, serbest radikaller olarak bilinen eşleşmeyen elektronlarla oldukça reaktif atomlar oluşturan bir kimyasal reaksiyondur.

 

Bu zararlı serbest radikallerin birikimi çeşitli kronik hastalıklara neden olabilir.

 

Aslında, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres, kanser, kalp, akciğer ve otoimmün hastalık ile ilişkilendirilmiştir.

 

Salatalık da dahil olmak üzere meyve ve sebzeler, özellikle bu koşulların riskini azaltabilecek faydalı antioksidanlar bakımından zengindir.

 

Bir çalışma, salatalığın antioksidan gücünü 30 yaşlı bireyle ve  salatalık tozu ile takviye ederek ölçtü.

 

30 günlük çalışmanın sonunda, salatalık tozu, çeşitli antioksidan aktivite belirteçlerinde ve antioksidan durumunun iyileşmesinde önemli bir artışa neden oldu.

 

Bununla birlikte, bu çalışmada kullanılan salatalık tozu tipik bir salatalık porsiyonunda tüketmekten çok daha fazla antioksidan dozu içerdiğini belirtmek önemlidir.

 

Bir başka test tüpü çalışması, salatalıkların antioksidan özelliklerini araştırdı ve zararlı serbest radikalleri engellemede özellikle etkili olan iki bileşik olan flavonoidler ve tanenler içerdiklerini buldu.

 

 

 

Hidrasyonu artırır

 

Su, vücudunuzun işlevinde çok önemli rol oynar. Sıcaklık düzenleme ve atık ürünlerin ve besin maddelerinin taşınması gibi süreçlerde yer alır. Aslında, uygun hidrasyon fiziksel performanstan metabolizmaya kadar her şeyi etkileyebilir.

 

Sıvı ihtiyaçların çoğu, içme suyu veya diğer sıvılarla karşılanırken, bazı insanlar toplam su alımının % 40’ını gıdalardan alabilirler.

 

Özellikle meyve ve sebzeler beslenmenizde iyi bir su kaynağı olabilir.

 

Bir çalışmada, 442 çocuğun için hidrasyon durumu değerlendirildi ve beslenme kayıtları toplandı. Meyve ve sebze alımının artırılması,hidrasyon durumundaki gelişmelerle ilişkili olduğu bulundu.

 

Salatalık, yaklaşık % 96 oranında sudan oluştuğundan, hidrasyonun arttırılmasında özellikle etkilidir ve günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur.

 

Su içeriği yüksek diğer besinleri öğrenmek için “Yüksek Oranda Su İçeren Besinler” adlı yazıyı okuyun.

 

 

 

Kilo kaybı sağlar

 

Salatalık, potansiyel olarak birkaç farklı yoldan kilo vermenize yardımcı olabilir.Her şeyden önce kalorisi düşüktür.

 

Her bir fincan (104 gram)  sadece 16 kalori içerirken, 300 gram salatalık sadece 45 kalori içerir. Bu kilo vermeye yol açan fazladan kalorileri düşünmeden, bol miktarda salatalık yiyebileceğiniz anlamına gelir.

 

Salatalık, salatalara, sandviçlere ve yemeklere tazelik ve lezzet katar ve daha yüksek kalorili alternatiflerin yerini alabilir.Ayrıca, salatağın yüksek su içeriği de kilo vermeye yardımcı olabilir.

 

Bir analiz, 3,628 kişiyi de içeren 13 çalışmaya baktı ve yüksek su ve düşük kalorili içeriğe sahip gıdaların tüketilmesinin vücut ağırlığında belirgin bir düşüş ile ilişkili olduğunu buldu.

 

 

 

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

 

Araştırma, salatalığın kan kolesterol düzeylerini düşürebilecek bazı bileşikler içerdiğini gösteriyor. Bu bileşikler, pek çok meyve ve sebzede bulunan fitosterolleri veya bitki sterollerini içerir.

 

Araştırmalar, bitki sterollerinin çoğu insanda LDL kolesterol düzeylerini ortalama % 5-15 azaltabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışmada, bitki sterolleri ile diyabet olan ve olmayan katılımcılar vardı. LDL kolesterol düzeylerinin diyabetik olmayan katılımcılarda % 15, diyabetik katılımcılarda ise % 26,8 oranında azaldığını buldu.

 

Salatalık aynı zamanda, kan kolesterolünü düşürebilen, doğal olarak oluşan bir çözünür lif türü olan pektini de içerir.

 

Bir hayvan araştırması, salatalıklardan ekstrakte edilen pektin uygulamasının hem kan kolesterolü hem de trigliserid düzeylerinde belirgin bir düşüşe neden olduğunu bulmuştur.

 

 

 

Kan şekerini azaltır

 

Birkaç hayvan ve test tüpü çalışması, salatalığın kan şekeri düzeylerini düşürmesine ve diyabetin bazı komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir hayvan araştırması, çeşitli bitkilerin kan şekeri üzerindeki etkilerini inceledi. Salatalığın kan şekeri düzeylerini etkili bir şekilde azalttığı ve kontrol ettiği belirtildi.

 

Bir başka hayvan çalışması farelerde diyabet oluşturdu ve onları soyulmamuş salatalık özütü ile takviye etti. Salatalık kabuğu şeker hastalığına bağlı değişikliklerin çoğunu tersine çevirdi ve kan şekerinde bir düşüşe neden oldu.

 

Buna ek olarak, bir test tüpü çalışması, salatalıkların oksidatif stresin azaltılmasında ve diyabetle ilgili komplikasyonların önlenmesinde etkili olabileceğini ortaya koymuştur.

 

Bununla birlikte, mevcut kanıt test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

 

Salatalıkların insanlarda kan şekerini nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Bağırsak hareketlerini destekler

 

Salatalık yemek, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olur.

 

Dehidrasyon su dengesini değiştirebileceğinden ve dışkı geçişini zorlaştırabileceğinden kabızlık için önemli bir risk faktörüdür.

 

Salatalığın su oranı yüksektir ve hidrasyonu arttırır. Hidrasyon, dışkı tutarlılığını artırabilir, kabızlığı önleyebilir.

 

Dahası, salatalık lif içerir, bu da bağırsak hareketlerini düzenler. Özellikle, salatalıkta bulunan çözünebilir lif türü olan pektin, bağırsak hareket frekansını arttırmaya yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada 80 katılımcının beslenmesine pektin eklenmiştir.

 

Sindirim sağlığını iyileştiren bağırsaktaki yararlı bakterileri beslerken, pektin bağırsak kaslarının hareketini hızlandırmıştır.

 

 

 

Beslenmenize salatalık ekleme

 

Oldukça gevrek ve ferahlatıcı bir tada sahip salatalıklar, salatalardan sandviçe kadar geniş kullanım yelpazesine sahiptir.Ayrıca turşusunu da kurabilirsiniz.

 

Salatalık sıklıkla düşük kalorili bir atıştırmalık olarak çiğ yenir veya biraz daha fazla lezzet katmak için zeytinyağı, tuz veya salata sosu ile eşleştirilebilir. Biraz yaratıcılık ile, salatalığı daha da lezzetlendirebilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

 

Salatalık beslenme için ferahlatıcı, besleyici ve inanılmaz derecede çok yönlü bir katkıdır.Kalorisi azdır ancak birçok önemli vitamin ve mineralleri ve yüksek su içerir.

 

Beslenmenize salatalık dahil etmek, kilo kaybı, dengeli hidrasyon, sindirim düzensizliği, düşük kolesterol ve kan şekeri seviyeleri gibi potansiyel sağlık yararlarını beraberinde getirir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: