Salatalık Faydaları, Besin Değeri ve Kalorisi

  Salatalık Faydaları, Besin Değeri ve Kalorisi

  Salatalık diğer bir adıyla hıyar, genellikle bir sebze olduğu düşünülse de, aslında bir meyvedir.

  Yararlı besinlerin yanı sıra, bazı koşulların tedavi edilmesine ve hatta önlenmesine yardımcı olabilecek, bitki bileşikleri ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

  Ayrıca, salatalığın kalorisi düşüktür ve iyi miktarda su ve çözünür lif içerir, bu da vücudu nemlendirir ve kilo vermeyi sağlar.

  Bu yazıda “salatalık nedir”, “salatalık faydaları”, “salatalığın besin değeri” ile ilgili “salatalık hakkında bilgi” verilmektedir.

  Salatalık Nedir?

  Salatalık bitkisi bilimsel olarak Cucumis sativus, ismiyle bilinir, kabak ile aynı aileden yani Cucurbitaceae bitki ailesindendir.

  Güneydoğu Asya’nın çeşitli yerlerinde ortaya çıkmışlardır ancak şu anda tüm dünyada yetiştiriliyor.

  Boyut ve renk çeşitliliğe bağlı olarak salatalık çeşitleri önemli ölçüde değişebilir, ancak en iyi uzun, silindirik şekli ve parlak yeşil derisi ile bilinir.

  salatalık besin içeriği

  Salatalık Ne İşe Yarar?

  Salatalıktaki flavonoidlerin ve tanenlerin hem serbest radikalleri temizleme hem de ağrı kesici etkisine sahip olduğu bulunmuştur.

  Geleneksel olarak, bu bitki baş ağrıları için kullanılır; idrar söktürücüdür, bu bitkinin meyve suyu besleyicidir ve akne karşıtı losyonlarda kullanılır.

  Dünyada en yaygın şekilde yetiştirilen dördüncü “sebze” olduğundan (teknik olarak meyvedir), yaygın tüketilir.

  Salatalık Besin Değeri

  Salatalık kaç kalori?

  Salatalık kalori olarak düşüktür, fakat birçok önemli vitamin ve mineralde yüksektir. 300 gram soyulmamış çiğ salatalık besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 45

  Toplam yağ: 0 gram

  Karbonhidrat: 11 gram

  Protein: 2 gram

  Lif: 2 gram

  C Vitamini: RDI’nın% 14’ü

  K Vitamini: RDI’nin% 62’si

  Magnezyum: RDI’nin% 10’u

  Potasyum: RDI’nın% 13’ü

  Manganez: RDI’nin% 12’si

  Salatalık Vitaminleri

  Yüksek su içeriğine sahiptir, salatalık su oranı yaklaşık % 96’dır. Besin içeriğini maksimuma çıkarmak için, kabuklarıyla yemek gerekir.

  Soyarak yemek, bazı vitamin ve minerallerin yanı sıra lif miktarını da azaltır. Yüksek oranda K vitamini içerir. Salatalık protein ve şeker oranı ise yüksek değildir.

  Salatalığın Yararları Nelerdir?

  salatalık nasıl saklanır

  Antioksidan içerir

  Antioksidanlar serbest radikal olarak bilinen, oksidasyonu bloke eden moleküllerdir. Bu zararlı serbest radikallerin birikmesi birkaç tür kronik hastalığa yol açabilir.

  Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres, kanser ve kalp, akciğer ve otoimmün hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

  Salatalık gibi meyve ve sebzeler, özellikle bu koşulların riskini azaltabilecek yararlı antioksidanlar bakımından zengindir.

  Nemlendirme sağlar

  Su vücudumuzun işlevi için çok önemlidir. Sıcaklık düzenleme ve atık ürünlerin ve besin maddelerinin taşınması gibi süreçlerde rol oynamaktadır.

  Vücudun uygun hidrasyonu, fiziksel performanstan metabolizmaya kadar her şeyi etkiler.

  Sıvı ihtiyacının çoğu içme suyu ve diğer sıvılardan karşılanırken, yiyeceklerden alınan su ise toplam su alımının % 40’ını oluşturur.

  Özellikle meyve ve sebzeler, iyi bir su kaynağıdır.

  Salatalık, yaklaşık % 96 sudan oluştuğundan, özellikle hidrasyonda etkilidir ve günlük sıvı gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olur.

  Salatalık zayıflatır mı?

  Farklı şekillerde kilo vermeye yardımcı olur. Her şeyden önce, kalorisi düşüktür. Fazla kalori alacağınızı düşünmeden istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Su içeriğinin yüksek olması da kilo vermede etkilidir.

  Kan şekerini düşürür

  Çeşitli hayvan ve tüp çalışmaları, salatalık yemenin faydalarını göstermiştir, kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve diyabetin bazı komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceği bulundu.

  Bir hayvan çalışmasında çeşitli bitkilerin kan şekeri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Salatalığın kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde azalttığı ve kontrol ettiği gösterilmiştir.

  Ek olarak, bir test tüpü çalışması salatalığın oksidatif stresi azaltmada ve diyabetle ilişkili komplikasyonları önlemede etkili olabileceğini buldu.

  Bağırsak hareketlerini düzenler

  Salatalık yemek, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olur. Dehidrasyon kabızlık için önemli bir risk faktörüdür, çünkü su dengesini değiştirebilir ve dışkı geçişini zorlaştırabilir.

  Salatalığın su oranı yüksek olduğundan hidrasyonu arttırır. Böylece bağırsak hareketleri düzenlenir ve kabızlık azalır.

  Ayrıca, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan lif içerir. Özellikle, bunda bulunan çözünür lif tipi olan pektin, bağırsak hareket sıklığının artmasına yardımcı olur.

  Salatalığın cilde faydaları

  Anti-inflamatuar etkisinden dolayı salatalık cilde faydaları olan bir besindir. Doğrudan cilt üzerinde kullanılan dilimlenmiş salatalık; şişliği, tahrişi ve iltihabı azaltan soğutma ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

  Güneş yanığını hafifletebilir.

  Ekstra nem için ev yapımı yüz ve saç bakım maskelerine salatalık eklemeye çalışın. Doğal soğutma etkisi cilde tazelik kazandırır.

  Salatalık Meyve midir, Sebze midir?

  Salatalık meyve mi?

  Pek çok insan salatalığı sebze olarak görse de, bilimsel tanım, bir meyve türü olduğunu göstermektedir.

  Bu ayrım, öncelikle biyolojik fonksiyonuna dayanmaktadır. Botanikte meyveler bir çiçekli bitkinin üremesine izin verir. Çiçeğin içindeki yumurtalıktan bir meyve oluşur ve sonunda yeni bitkilere dönüşecek tohumları barındırır.

  Buna karşılık “sebze”, bir bitkinin yaprakları, sapları veya kökleri gibi diğer kısımları için kullanılan bir terimdir.

  Salatalık, çiçeklerden büyür ve gelecek nesil bitkilerini yetiştirmek için kullanılabilecek düzinelerce tohum içerir. Bu temel fonksiyon, bilime göre meyve olduğunu gösterir.

  Farklı meyve ve sebzelerin sınıflandırılmasındaki karışıklıkların çoğu mutfak kullanımından kaynaklanmaktadır. Bir meyve veya sebzenin mutfak tanımı genellikle lezzet profiline, dokuya ve belirli bir yemek içindeki uygulamalara dayanır.

  Meyveler çok tatlı, tipik olarak daha yumuşak, daha narin bir yapıya sahiptir. Tatlılar, hamur işleri, soslar, ve bu tür tat ve dokuları gerektiren yemeklerde kullanılır.

  Öte yandan, sebzeler genellikle doku bakımından daha serttir ve lezzet profilli olarak daha acıdırlar. Genellikle çorba ve salata gibi lezzetli yemekler için uygundur.

  Salatalık mutfakta genellikle sebze olarak kullanılmaktadır.

  Salatalık Zararları Nelerdir?

  salatalık ne işe yarar

  Aşırı sıvı kaybı

  Salatalık, diüretik özelliklere sahip olduğu bilinen bir bileşen olan cucurbitin kaynağıdır. Diüretik yapısı ılımlı olsa da, aşırı tüketim zararlıdır.

  Çok miktarda alındığında, bu diüretik içerik vücuttaki sıvının aşırı derecede elimine edilmesi ve elektrolitik dengenin bozulmasına neden olur.

  Aşırı C vitamininin yan etkileri

  C vitamini bağışıklık artırıcı bir vitamindir. Ayrıca, grip ve çeşitli sağlık koşullarının önlenmesinde ve bunlarla mücadelede büyük bir rol oynar.

  Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bununla birlikte, önerilen sınırların aşılması, zararlı etkiye neden olur.

  C vitamini, aşırı miktarda alındığında, doğal antioksidan yapısına karşı pro-oksidan gibi davranır. Bu da serbest radikallerin büyümesini ve yayılmasını tetikler.

  Ve serbest radikaller etrafta dolaştığında, kanser, akne, erken yaşlanma vb. riskleri daha yüksek olur.

  Fazlası kalbe zararlı

  Salatalık yüksek oranda su içerir. Çok fazla yemek, çok su alımına neden olur. Su alımı ne kadar yüksek olursa, kanın net hacmi de o kadar yüksek olur. Bu da, kan damarları ve kalp üzerine baskı uygular.

  Sonuç olarak, kalp ve kan damarlarında istenmeyen hasarlara neden olur.

  Aşırı su mevcudiyeti ayrıca kanın elektrolit seviyelerinde dengesizlik yaratabilir ve bu da hücrelerde sızmaya neden olur. Bu sık sık baş ağrısına sebebiyet verir ve solunumu engeller.

  Şişkinlik

  Salatalık, cucurbitacin adlı bir bileşen içerir. Bu, özellikle hassas bir sindirim sistemine sahip kişilerde hazımsızlığı tetikleyebilir.

  Bu da şişkinliğe neden olur. Midenizde soğan, lahana veya brokoli yediğinizde gaz oluşuyorsa, salatalık tüketimini de azaltmak gerekir.

  Sinüzite neden olabilir

  Sinüzit veya herhangi bir kronik solunum yolu rahatsızlığınız varsa, salatalıktan uzak durmak gerekir. Bu sebzenin soğutma etkisi, bu gibi koşulları şiddetlendiriyor ve komplikasyonlara yol açıyor.

  Gebelikte Salatalık

  Hamilelik sırasında genellikle güvenli kabul edilirken, aşırı tüketilirse, rahatsız edici bazı durumlar oluşabilir;

  – Bu sebzenin diüretik yapısı sık sık idrara çıkmayı tetikler.

  – Salatalık, iyi lif kaynağıdır ve bu nedenle aşırı tüketim şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca karın ağrısı ile karın şişkinliği de yaşayabilirsiniz.

  Salatalık Nasıl Saklanır?

  Salatalık, buzdolabında 1 haftaya kadar saklanabilir.

  Sonuç olarak;

  Salatalık; canlandırıcı, besleyici ve inanılmaz derecede çok yönlü bir sebzedir. Kalorisi düşüktür, ancak birçok önemli vitamin ve mineral ve yüksek su içeriğine sahiptir.

  Kilo kaybı, dengeli hidrasyon, sindirim düzenliliği ve düşük kan şekeri seviyeleri gibi birçok yarar sağlar. Botanik olarak meyvedir, ancak mutfak kullanımında sebze olarak kabul edilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ