Sakatat Etleri Sağlıklı mı? | diyetz

Sakatat Etleri Sağlıklı mı?

 

 

Sakatat etleri bir zamanlar çok kıymetli besin kaynaklarıydı. Günümüzde, eskisi kadar sakatat eti tüketilmiyor. Hatta bazı insanlar,hiçbir zaman hayvanların bu parçalarını yemez.

 

Ancak, sakatat etleri aslında oldukça besleyicidir. Bu yazı, sakatat etlerini ve sağlık etkilerini ayrıntılı olarak inceliyor

 

 

 

Sakatat Nedir?

 

Bazen “organ etleri” olarak adlandırılan sakatatlar, insanların yiyecek olarak hazırladıkları ve tükettiği hayvanların organlarıdır.En çok tüketilen hayvanların organları inek, kuzu, keçi, tavuk ve ördektir.

 

Günümüzde çoğu hayvan, kas dokuları için doğar ve büyütülür. Sakatat genellikle göz ardı edilir; çoğu et genellikle biftek, kuşbaşı veya kıyma olarak öğütülür. Ancak avcı toplayıcılar sadece kas eti yemezlerdi. Beyin, bağırsak ve hatta testis gibi organları da yiyorlardı.

 

Aslında, organlar çok değerlidir. Sakatat etleri beslenmenize mükemmel bir katkı olabilir. B12 vitamini ve folat gibi besin maddeleri ile yüklüdürler ve aynı zamanda mükemmel bir demir ve protein kaynağıdırlar.

 

 

 

 

Sakatatın Farklı Türleri Nelerdir?

 

Sakatat etinin en yaygın türleri şunlardır:

 

Karaciğer:

Karaciğer detoks organıdır. Ayrıca organ etlerinin beslenme gücüdür ve bazen “doğanın multivitamini” olarak anılır.

 

Dil: 

Dil aslında daha fazla bir kastır. Yüksek yağ içeriğinden dolayı etin hassas bir kesimidir.

 

Kalp:

Kalbin rolü vücuda kan pompalamaktır. Yenilebilir görünmeyebilir, ancak aslında yalın ve lezzetlidir.

 

Böbrekler:

İnsanlar gibi memeliler de iki böbrek taşır. Onların rolü, atıkları ve toksinleri kan dışına filtre etmektir.

 

Beyin:

Beyin birçok kültürde lezzet olarak kabul edilir ve zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

 

Uykuluk:

Hayvanın göğüs kafesinin üst kısmında bulunan timus ve pankreas bölgelerindeki bazı salgı bezlerinden oluşur.

 

İşkembe:

İşkembe hayvan karnındaki astardır. Çoğu sığırdan alınmış ve çok çiğnenebilir bir dokuya sahiptir.

 

 

 

Sakatat Etleri Oldukça Besleyicidir

 

Sakatat etinin beslenme profili, hayvan kaynaklarına ve organ türüne bağlı olarak biraz değişir. Ancak çoğu sakatatlar son derece besleyicidir. Aslında, çoğu kas etinden daha fazla besleyici niteliktedir.

 

İlginizi Çekebilir  Havuç Neye İyi Gelir?

Özellikle B vitamini bakımından zengindir, B12 vitamini ve folat gibi. Demir, magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineraller açısından zengin ve A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen önemli vitaminler de vardır.

 

Dahası, sakatat etleri mükemmel bir protein kaynağıdır.Hayvansal protein, vücudunuzun etkili bir şekilde çalışması için gereken dokuz gerekli amino asidi sağlar.

 

100 gramlık pişmiş sığır karaciğeri aşağıdaki besin içeriğini sağlar:

 

 • Kalori: 175

 

 • Protein: 27 gram

 

 • B12 Vitamini: RDI’nın % 1,386 sı

 

 • Bakır: RDI’nın % 730 u

 

 • A vitamini: RDI’nın % 522 si

 

 • Riboflavin: RDI’nın % 201 i

 

 • Niasin: RDI’nın % 87 i

 

 • B6 vitamini: RDI’nın % 51 i

 

 • Selenyum: RDI’nın % 47 si

 

 • Çinko: RDI’nın % 35 i

 

 • Demir: RDI’nın % 34 ü
(RDI vitamin ve mineraller için günlük önerilen alınması gereken miktarı karşılayan bir değerdir.)

 

 

 

Beslenmede Sakatat Tüketiminin Faydaları

 

Sakatat etlerini yemenin bazı yararları vardır:

 

Mükemmel demir kaynağıdır:

Sakatatlar, oldukça yararlı olan heme demir içerir, bu nedenle bitki gıdalardaki heme olmayan demirden vücutta daha iyi absorbe olur.

 

Daha uzun süre tok tutar:

Birçok çalışma, yüksek proteinli diyetlerin iştahı azaltabileceğini ve tokluk duygularını arttırdığını göstermiştir. Ayrıca, metabolik hızınızı arttırarak kilo kaybını teşvik eder.

 

Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir:

Sakatat etleri, kas kütlesinin inşası ve tutulması için önemli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

 

Büyük miktarda kolin kaynağıdır:

Sakatat etleri, pek çok insanın yeterince alamadığı beyin, kas ve karaciğer sağlığı için gerekli besin maddesi olan kolinin en iyi kaynakları arasındadır.

 

Daha ucuz kesimler ve atıkların azaltılması:

Sakatat etleri popüler bir et kesimi değildir, bu nedenle ucuz fiyata alabilirsiniz. Hayvanın bu kısımlarını yemek atıklarını da azaltır.

 

İlginizi Çekebilir  Sindirimi Kolaylaştıran Çaylar Nelerdir?

 

 

Sakatat Kolesterolü Arttırır mı?

 

Sakatatlar, hayvan kaynağından bağımsız olarak, kolesterol bakımından zengindir.

 

Böbrek ve karaciğer sırasıyla % 239 ve % 127 iken sığır beyinlerinin 100 gramı kolesterol için RDI’nin % 1,033’ünü içerir.

 

Birçoğu tıkanmış arter ve kalp rahatsızlığı ile ilişkili kolesteroldür.Bununla birlikte, kolesterol, vücuttaki kolesterol üretiminizi beslenmeden alınan kolesterole göre ayarlayan, karaciğeriniz tarafından üretilmektedir.

 

Kolesterol bakımından zengin gıdaları yediğiniz zaman, karaciğeriniz az üreterek tepki verir. Bu nedenle, kolesterol seviyesi yüksek gıdalar, yalnızca toplam kan kolesterol düzeyleriniz üzerinde çok az etkiye sahiptir.

 

Dahası, gıdalardaki kolesterol miktarı, varsa, kalp rahatsızlığı riskiniz üzerinde küçük bir etkiye sahiptir.

 

Son zamanlardaki bir analiz, beslenmede kolesterol tüketimi ve sağlık riski üzerine yapılan 40 prospektif çalışmaya baktı.

 

Beslenme kolesterolünün sağlıklı erişkinlerde kalp hastalığı veya inme ile anlamlı bir şekilde bağlantılı olmadığı sonucuna varılmıştır.

 

Bununla birlikte, popülasyonun yaklaşık % 30’u olan, beslenmedeki kolesterole duyarlı bireylerden oluşan bir alt grup mevcut gibi görünüyor. Bu insanlar için, kolesterol bakımından zengin gıdaları tüketmek toplam kolesterolü yükseltir.

 

 

 

 

 

Sakatatların Zararları

 

Sakatat etlerini beslenmenize dahil etmenin pek bir zararı yok.Bununla birlikte, bazı insanlar yüksek alıma karşı daha savunmasız olabilir ve tüketimlerini sınırlamaya ihtiyaç duyar.

 

 

Gut olanların ölçülü tüketmesi gerekir

Gut, artritin ortak bir türüdür. Kandaki yüksek ürik asit seviyeleri sebebiyle eklemlerin şişmesi söz konusudur.

 

Beslenmedeki pürinler vücutta ürik asit oluştururlar. Sakatat etleri özellikle pürinler açısından yüksektir, bu nedenle gut varsa sakatatları ölçülü bir şekilde yemeniz önemlidir.

 

 

Hamile kadınlar dikkatli tüketmeli

Sakatat etleri özellikle karaciğer, zengin A vitamini, kaynaklarıdır. Gebelik sırasında, A vitamini fetal büyümede ve gelişimde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Ulusal Sağlık Enstitüleri, A vitamininin aşırı alımını, ciddi doğum kusurları ve anormallikleri ile ilişkili olduğundan günde 10.000 IU üst alım seviyesi olarak önermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Alfa-Lipoik Asit: Faydaları ve Yan Etkileri

Bu doğum kusurları, kalp, omurilik ve sinir tüpü kusurları, gözlerdeki bozukluklar, kulak ve burun ve sindirim sistemi ve böbreklerdeki kusurları içerir.

 

Bir çalışma, gıdalardan günde 10.000 IU’dan fazla A vitamini tüketen gebe annelerin doğum kusuru olan bir çocuğa sahip olma riskinin % 80 arttırdığını, günde 5,000 IU veya daha az tüketen annelere kıyasla daha yüksek olduğunu bildirmiştir.

 

Bu nedenle, özellikle A vitamini içeren takviyeleri kullanıyorsanız, gebelik sırasında organ etlerinin alımını azaltmak önemlidir.

 

 

Deli dana hastalığı

Deli dana hastalığı, sığırların beyin ve omurilik tellerini etkiler.Hastalığın insanlara bulaşması, beyinlerde ve omuriliklerde bulunan prion denilen proteinler yoluyla yayılır.

 

Yeni varyant Creutzfeldt-Jakob hastalığı (vCJD) adı verilen nadir bir beyin hastalığına neden olur.

 

Neyse ki, 1996 yılında bir beslenme yasağı getirildiği için deli dana hastalığı vakalarında bir azalma olmuştur. Çoğu ülkede, enfekte sığırlardan vCJD geliştirme riski çok düşüktür. Bununla birlikte, eğer endişeleniyorsanız, sığırların beynini ve omurilik kordonlarını yemeyebilirsiniz.

 

 

 

Sakatatların Lezzetini Artırmak için

 

Sakatat etleri, güçlü yemekler ve benzersiz tatları nedeniyle kaliteli restoranlarda giderek popüler hale geliyor.

 

Sakatat etlerini lezzetlendirmek biraz zaman alabileceğinden, dil ve beyin gibi daha yumuşak aromalı organlarla başlamak iyi olabilir.

 

Alternatif olarak, kuzu inciği gibi diğer etlerle birlikte yavaş pişirilmiş bir yahniye ekleyin. Bu, daha güçlü tatlar için yavaş yavaş bir lezzet geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak;

Sakatat etleri, diğer gıdalardan elde edilmesi zor olan birçok vitamin ve mineral bakımından zengin kaynaklardır.

 

Et yemekten hoşlanıyorsanız, bazı kas etlerini sakatat eti ile değiştirmek faydalı olabilir. Size ek beslenme sağlamanın yanı sıra, cüzdanınıza da kolaylık sağlayacaktır. Çevreye faydaları da cabası…

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ