Sakarin Nedir, Nelerde Bulunur, Zararlı mıdır?

  Sakarin Nedir, Nelerde Bulunur, Zararlı mıdır?

  Sakarin, piyasadaki en eski yapay tatlandırıcılardan biridir. Yiyecek ve içeceklerin tadını 100 yıldan fazla bir süredir tatlandırmak için kullanılmıştır.

  Bazıları şekeri sakarin ile değiştirmenin kilo kaybına, şeker hastalığına ve diş sağlığına yararlı olduğu belirtilmektedir. Bazıları, suni tatlandırıcıların da dahil olduğu tüm yapay tatlandırıcıların güvenliği hakkında şüphelidir.

  Sakarin Nedir? 

  Sakarin yapay bir tatlandırıcıdır. O-toluensülfonamid veya ftalik anhidrid kimyasallarının oksidasyonu ile bir laboratuvarda yapılır. Beyaz, kristal toz gibi görünür.

  Sakarin, kalori veya karbonhidrat içermediği için sıklıkla şekerin yerine kullanılan bir maddedir. İnsanlar sakarini parçalayamaz, bu nedenle vücutta değişmeden kalır. 

  Normal şekere göre 300-400 kat daha tatlıdır, bu nedenle tatlı lezzetini elde etmek için yalnızca küçük bir miktara ihtiyaç vardır.

  Bununla birlikte, hoş olmayan, acı bir tadı vardır. Bu nedenle sakarin genellikle düşük veya sıfır kalorili başka tatlandırıcılarla karıştırılarak kullanılır.

  Örneğin, sakarin bazen karbonatlı diyet içeceklerinde yaygın olarak bulunan başka bir düşük kalorili tatlandırıcı olan aspartam ile birleştirilir. 

  Sakarin gıda üreticileri tarafından çoğunlukla tercih edilen bir tatlandırıcıdır çünkü oldukça kararlıdır ve raf ömrü uzundur. Depolandıktan yıllar sonra bile tüketmek güvenlidir. 

  Karbonatlı diyet içeceklerine ek olarak, düşük kalorili şekerlemeler, reçel, jöleler ve kurabiyeler için sakarin kullanılır. Birçok ilaçta da kullanılır.

  Sakarin Nasıl Yapılır?

  Sakarin, çeşitli sentetik yollardan yapılabilir. İki ana üretim süreci vardır. Bunlardan biri, keşfinden bu yana toluenin klorosülfonik asit tarafından sentezlendiği en eski süreç olan Remsen-Fahlberg yöntemidir. Başlangıç ​​materyali olarak ftalik anhidrit veya metil antranilatın kullanıldığı başka bir proses. 

  Kanıtlar insan tüketimi için güvenli olduğunu göstermektedir

  Sağlık yetkilileri sakarinin insan tüketimi için güvenli olduğunu kabul etmektedir.

  Bunlara Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) dahildir.

  Ancak, bu her zaman böyle değildi. 1970’lerde, sakarini sıçanlarda mesane kanseri gelişimiyle ilişkilendiren çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

  Daha sonra “muhtemelen insanlar için kanser yapıcı” olarak sınıflandırıldı. Ancak daha ileri araştırmalar sıçanlarda oluşan kanser gelişiminin, insanlar için geçerli olmadığını keşfetti.

  İnsanlardaki gözlemsel çalışmalar, sakarin tüketimi ile kanser riski arasında net bir bağlantı olmadığını gösterdi.

  Sakarini kanser gelişimi ile ilişkilendiren somut kanıtların bulunmaması nedeniyle, sınıflandırması “insanlar için kanserli olarak sınıflandırılamaz” olarak değiştirildi.

  Bununla birlikte, sakarin ile kanseri birbirine bağlayan kanıt eksikliğine rağmen birçok uzman gözlemsel çalışmaların hiçbir risk olmadığını doğrulamak için yeterli olmadığını düşünmektedir.

  Bu nedenle, birçok kişi yine de sakarinin kullanılmasını önermemektedir.

  Sakarin Hangi Besinlerde Bulunur?

  Sakarin çok çeşitli diyet gıdaları ve içeceklerde bulunur. Sakarin hem granüller hem de sıvı halde bulunur. 

  Bir diğer yaygın sakarin kaynağı yapay olarak tatlandırılmış içeceklerdir ancak FDA bu miktarı sıvı 30 gram başına en fazla 12 mg olarak sınırlar.

  1970’lerde sakarin yasağı nedeniyle birçok diyet içecek üreticisi tatlandırıcı olarak aspartama geçti ve bugün kullanılmaya devam etmektedir.

  Sakarin, pişmiş ürünler, reçel, jöle, sakız, konserve meyve, şekerleme, tatlı sos ve salata soslarında sıklıkla kullanılır.

  Ayrıca, diş macunu ve gargara da dahil olmak üzere kozmetik ürünlerinde bulunabilir. Ek olarak, ilaçlar, vitaminler ve farmasötiklerdeki ortak bir bileşendir.

  Avrupa Birliği’nde yiyecek veya içeceklere eklenen sakarin, besi etiketinde E954 olarak tanımlanabilir. 

  Sakarin Ne Kadar Yenir? 

  FDA, sakarinin kabul edilebilir günlük alımını vücut ağırlığının (5 mg / kg) olarak ayarladı.

  Bu, 70 kilogram ağırlığında biri için her gün 350 mg sınırını aşmadan tüketilebilir anlamına gelir.

  Sakarin az da olsa kilo vermeye yardımcı olur 

  Şeker yerine düşük kalorili bir tatlandırıcı kullanmak kilo kaybına ve obeziteye karşı koruyucu olabilir. Bunun nedeni, insanlara daha az kalorili gıda ve içecek tüketmelerini sağlamasıdır. 

  Yine de, bazı çalışmalar, sakarin gibi yapay tatlandırıcıların tüketilmesinin aslında açlığı, besin alımını ve kiloyu arttırabileceğini söylemektedir. 

  Bir gözlemsel çalışma 78.694 kadını takip etti. Yapay tatlandırıcı kullananlar kullanmayanlardan 0.9 kg daha fazla aldı. 

  Bununla birlikte, son zamanlarda yapılmış yüksek kaliteli bir çalışma, yapay tatlandırıcılar hakkındaki tüm kanıtları ve bunların gıda alımı ve vücut ağırlığını nasıl etkilediğini gözden geçirdi.

  Şekeri sıfır ya da düşük kalorili tatlandırıcılarla değiştirmenin genel olarak kilo alımına neden olmadığı sonucuna varılmıştır.

  Kan şekeri üzerindeki etkileri belirsizdir 

  Şeker hastaları için şeker yerine sakarin önerilir. Çünkü insan vücudu tarafından metabolize edilmez. Bu nedenle rafine edilmiş şeker gibi kan şekeri seviyesini etkilemez. 

  Birkaç çalışma sakarinin tek başına kan şekeri düzeyleri üzerine etkilerini analiz etmiştir ancak birçok araştırma diğer suni tatlandırıcıların etkilerini incelemiştir.

  Bir deneme çalışması, tip 2 diyabetli 128 kişiyi kapsıyordu. Yapay tatlandırıcı sukralozun ( splenda ) tüketilmesinin kan şekeri düzeylerini etkilemediğini tespit etmiştir.

  Bazı kısa süreli çalışmalar, şekeri yapay tatlandırıcılarla değiştirmenin kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, etki genellikle oldukça küçüktür.

  Yine de, kanıtların çoğunda yapay tatlandırıcıların sağlıklı insanlarda veya diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde etkilemediği gösterilmiştir.

  Şeker yerine sakarin tüketilmesi, diş çürükleri riskini azaltır

  Eklenmiş şeker, diş çürümesinin ana nedenidir. Bu nedenle, düşük kalorili bir tatlandırıcının kullanılması diş çürüğü riskini azaltabilir.

  Şekerden farklı olarak, sakarin gibi yapay tatlandırıcılar, ağzımızdaki bakteriler tarafından asit içine fermente edilmezler.

  Bu nedenle genellikle ilaçlarda şekerli bir alternatif olarak kullanılır. Bununla birlikte, yapay tatlandırıcılar içeren gıdalar ve içeceklerin hala diş çürüklerine neden olan diğer bileşenleri içerebileceğini unutmayın.

  Bunlar, gazlı içeceklerde belirli asitleri ve meyve sularında doğal olarak oluşan şekerleri içerir. 

  Sakarinin Zararı Var mı? 

  Çoğu sağlık yetkilisi sakarinin insan tüketimi için güvenli olduğunu düşünmektedir. Ancak, insan sağlığı üzerindeki potansiyel olumsuz etkiler konusunda hala şüpheler var.

  Yakın tarihli bir çalışmada, sakarin, sukraloz ve aspartamın bağırsaktaki bakteri dengesini bozabileceği bulundu. 

  Bu alandaki araştırmalar nispeten yeni ve sınırlıdır. Bağırsak bakterilerinde meydana gelen değişikliklerin obezite, tip 2 diyabet, inflamatuar bağırsak hastalığı ve kanser gibi hastalık riskinde artışa neden olduğuna dair inandırıcı kanıtlar vardır.

  Bir çalışmada, farelere günlük aspartam, sukraloz veya sakarin dozu verildi. 11 hafta sonra, olağan dışı yüksek kan şekeri seviyeleri gösterdiler. Bu nedenle, glukoz intoleransı ve metabolik hastalıklar, daha yüksek bir risk taşır.

  Bununla birlikte, fareler bağırsak bakterilerini yok eden antibiyotiklerle tedavi edildikten sonra, kan şekeri seviyeleri normale döndü.

  Aynı deney beş gün süreyle günlük en fazla önerilen sakarin dozu tüketen sağlıklı bir grupta yapıldı. 

  Yedi kişiden dördünde, bağırsak bakterilerindeki değişiklikler kadar, kan şekeri düzeyleri anormal derecede yüksekti. Diğerleri herhangi bir bağırsak bakteri değişikliği yaşamadı.

  Bilim insanları, sakarin gibi suni tatlandırıcıların, yiyecekleri enerjiye dönüştürme konusunda daha iyi bir çeşit bakteri üretmesini teşvik edebileceğini düşünüyor.

  Bu, yiyeceklerden daha fazla kalorinin mevcut olması ve obezite riskinin artması anlamına gelir. Bununla birlikte, bu araştırma çok yeni.

  Yapay tatlandırıcılar ve bağırsak bakterilerindeki değişiklikler arasındaki bağlantıyı keşfetmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

  Sonuç olarak; 

  Mevcut kanıtlara dayanarak, sakarin genellikle tüketim için güvenli ve şeker için kabul edilebilir bir alternatif olarak görülüyor. 

  Çürükleri azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir ancak etkisi azdır.

  Bununla birlikte, sakarin kullanmanın herhangi bir yararı, tatlandırıcının kendisinden değil, şekeri azaltmaktan veya kaçınmaktan kaynaklanmaktadır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ