Uzak Durulması Gereken Sağlıksız Yiyecekler Nelerdir?

  Uzak Durulması Gereken Sağlıksız Yiyecekler Nelerdir?

  Modern yaşam, hayatımızı müthiş şekilde kolaylaştırdı. Her gün yeni buluşlar yaşamımıza daha fazla konfor getirmeyi amaçlıyor. 

  Ancak bu rahat yaşam tarzı, kendine özgü sorunları da beraberinde getirdi. Sağlığımız her geçen gün kötüleşiyor ve yaşam tarzına bağlı hastalıklarda belirgin bir artış oldu. 

  Bu hastalıkların temel nedeni sağlıksız yiyeceklerin tüketiminin artmasıdır. Bugün yediğimiz yiyeceklerin çoğunun besin içeriği çok zayıftır ya da boş kalori olarak ifade edilecek şekilde yüksek kalorili olduğu halde hiç vitamin veya mineral içermez. 

  Aksine, bu tür yiyecekler kolay şekilde fazla tüketilmeye müsaittir, bundan dolayı kilo alımına neden olur ve iltihabı tetikler. 

  Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı aşağıda listelenen sağlıksız besinlerden uzak durmak gerekir. Peki sağlıksız besinler nelerdir?

  Sağlıksız Besinler Listesi

  Şekerli İçecekler

  Şeker ve türevleri modern beslenmenin en kötü bileşenlerinden biridir. Bazı şeker kaynakları ise diğerlerinden daha kötüdür ki şekerli içecekler de bunlardan biridir.

  Sıvı kalorileri içtiğimizde beyin onları yiyecek olarak algılayamaz. Bundan dolayı ne kadar yüksek kalorili içecekler tüketirseniz tüketin, beyniniz hala aç olduğunu düşünecek ve gün içinde aldığınız kalori miktarı artacaktır.

  Şeker, yüksek miktarlarda tüketildiğinde insülin direncini artırabilir ve alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir. 

  Aynı zamanda tip 2 diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli ciddi durumlarla da ilişkilidir. Çok fazla kalori almak ise kilo alımına neden olur.

  Pizza

  Pizza, dünyanın en popüler abur cuburlarından biridir.

  Ticari pizzaların çoğu, rafine edilmiş hamur ve yoğun işlenmiş et dahil olmak üzere, sağlıksız malzemelerden yapılır. Ayrıca aşırı kalorilidir.

  Beyaz Ekmek

  Birçok ticari ekmek, lifleri ve temel besinleri düşük olan ve kan şekerinde ani yükselmelere yol açabilecek rafine buğdaydan yapıldığı için büyük miktarlarda yenildiğinde sağlıksızdır.

  Çoğu Meyve Suyu

  Meyve sularının genellikle sağlıklı olduğu kabul edilir. Meyve suyunda bazı antioksidanlar ve C vitamini bulunurken, aynı zamanda yüksek miktarda da sıvı şeker de bulunur.

  Aslında paketli meyve suları, gazlı içecekler kadar ve hatta bazen daha da fazla şeker barındırır.

  Şekerli Kahvaltı Gevrekleri

  Kahvaltılık gevrekler, buğday, yulaf, pirinç ve mısır gibi işlenmiş tahıl taneleridir. Çoğunlukla sütle birlikte yenir.

  Daha lezzetli hale getirmek için, taneler kavrulur, rendelenir, hamur haline getirilir, yuvarlanır. Genellikle ilave şeker oranı yüksek yiyeceklerdir.

  Kahvaltı gevreklerinin en büyük dezavantajı, ilave şeker içeriğidir. Bazıları o kadar tatlı ki şekerle bile karşılaştırılabilir.

  sağlıksız yiyecekler kilo aldırır

  Kızartmalar

  Kızartma, en sağlıksız pişirme yöntemleri arasındadır. Bu şekilde pişirilen yiyecekler genellikle oldukça lezzetli ve kalorisi yoğundur. 

  Yiyecekler yüksek ısıda pişirildiğinde çeşitli sağlıksız kimyasal bileşikler de oluşur.

  Bunlar arasında akrilamidler, akrolein, heterosiklik aminler, oksisteroller, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) ve ileri glikasyon son ürünleri (AGE’ler) bulunur.

  Yüksek ısıda pişirme sırasında oluşan birçok kimyasal, kanser ve kalp hastalığı riskinin artmasına neden olmuştur. 

  Hamur İşleri, Kurabiyeler ve Kekler

  Hamur işleri, kurabiyeler ve keklerin çoğu aşırı yendiğinde sağlıksızdır. Paketli versiyonlar genellikle rafine şeker, rafine buğday unu ve ilave yağlardan yapılır. 

  Sağlıksız trans yağ oranları yüksektir. Çok lezzetlidirler ancak neredeyse hiçbir temel besin maddesi içermez buna karşılık çok fazla kalori ve pek çok koruyucu maddesi içerir.

  Patates Kızartması ve Patates Cipsi

  Beyaz patates sağlıklı bir besindir. Ancak, patates kızartması ve patates cipsi için aynı şey söylenemez.

  Bu yiyecekler kalori bakımından çok yüksektir ve kolayca aşırı miktarda yenebilir. 

  Patates kızartması ve patates cipsi kilo alımına da neden olur.

  agave şurubu ne işe yarar

  Agave Nektarı

  Agave nektarı, genellikle sağlıklı olarak pazarlanan bir tatlandırıcıdır. Ancak yüksek derecede rafinedir ve fruktoz açısından oldukça yüksektir. 

  Eklenen tatlandırıcılardan gelen yüksek miktarda fruktoz, sağlık açısından kesinlikle faciadır.

  Agave nektarı fruktoz bakımından diğer tatlandırıcılardan daha yüksektir. 

  Sofra şekeri % 50, fruktoz ve yüksek fruktoz mısır şurubu % 55 civarında iken, agave nektarı % 85 fruktozdur.

  Düşük Yağlı Yoğurt

  Yoğurt sağlıklıdır. Ancak marketlerde satılanlar değil, kendi yaptıklarınız.

  Bunların genellikle yağ oranı düşüktür ancak yağın sağladığı lezzetin dengelenmesi için şeker yüklüdürler.  

  Çoğu yoğurt, probiyotik bakteriler barındırmaz. Genellikle pastörize edilirler, bu da bakterilerinin çoğunu öldürür.

  Düşük Karbonhidratlı Abur Cuburlar

  Abur cubur yiyecekler çoğunlukla yüksek oranda işlenir ve katkı maddeleri içerir.

  dondurma sağlıksız bir besindir

  Dondurma

  Dondurma lezzetlidir ancak şeker yüklüdür. Bu süt ürününün kalorisi de yüksektir ve fazla tüketilmesi kolaydır. 

  Şeker Çubukları

  Şeker çubukları inanılmaz derecede sağlıksızdır. Şeker oranı yüksek olmakla birlikte temel besin miktarı da çok düşüktür. 

  İşlenmiş Et

  İşlenmemiş et sağlıklı ve besleyici olsa da, işlenmiş etler için aynı şey geçerli değildir.

  Araştırmalar, işlenmiş etleri yiyen insanların, kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok ciddi hastalık riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.

  İşlenmiş Peynir

  Peynir ölçülü olarak tüketildiğinde sağlıklıdır. Besinlerle yüklüdür.

  Yine de, işlenmiş peynir ürünleri normal peynirlere benzemez. Çoğunlukla peynir benzeri bir görünüme ve dokuya sahip olacak şekilde tasarlanmış dolgu maddeleriyle yapılırlar.

  Yapay içeriğe sahip olup olmadığını anlamak için besin etiketlerini kontrol edin.

  Fast Food

  Fast foodlar düşük fiyatlarına rağmen, bu yiyecekler hastalık riskine katkıda bulunabilir ve genel sağlığa zarar verebilir. Kızarmış olanlara özellikle dikkat etmek gerekir.

  cold brew coffee yapımı

  Yüksek Kalorili Kahveler

  Kahve antioksidanlarla doludur ve birçok fayda sağlar. Kahve içenlerin özellikle tip 2 diyabet ve parkinson hastalığı gibi ciddi hastalık riski daha düşüktür.

  Ancak kahveye eklenen krema, şurup, katkı maddeleri ve şeker çok sağlıksızdır. Bu ürünler, diğer şekerli tatlandırıcı içecekler kadar zararlıdır. 

  Şeker İçeren Rafine Tahıllar

  Şeker, rafine tahıllar ve yapay trans yağlar içeren yiyecekler sağlıksızdır.

  Yüksek Oranda İşlenmiş Yiyecekler

  Sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin en kolay yolu, işlenmiş yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaktır. İşlenmiş ürünler çoğunlukla paketlenir ve aşırı tuz veya şeker içerir.

  Mayonez

  Sandviç, hamburger, dürüm veya pizzaların üzerinde mayonez yemeyi hepimiz seviyoruz. 

  Vücudumuza istenmeyen yağ ve kalori yüklüyoruz. Çeyrek fincan mayonez porsiyonu 360 kalori ve 40 gram yağ sağlar.

  Trans Yağ

  Trans yağ, kötü kolesterolü yükselten ve iyi kolesterolü düşüren toksik bir yağdır. Ayrıca kan damarlarına da zarar verir. Sadece bir yemek kaşığı 100 kalori içerir, bu da tabii ki bel bölgesinin kalınlaşmasına neden olur. Tereyağı daha sağlıklı bir seçenektir.

  patlamış mısır protein

  Patlamış Mısır

  Pop corn olarak tabir edilen hazır alınan patlamış mısır kalori ve yağ ile doludur. Bu patlamış mısır taneleri, % 90’dan fazla doymuş yağ içerir. Evde patlatılan mısır daha sağlıklı bir seçenektir.

  Granola

  Granola genellikle sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir. Ama gerçek şu ki, bu nefis kahvaltılık gevrek fazla şeker ve çok az lif içeriyor.

  Şeker oranı yüksek olan bir porsiyon granola, 600 kalori sağlar. Ortalama bir kadının günlük ihtiyacının neredeyse üçte biri. 

  Alkollü İçecekler

  Alkolün sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini biliyoruz. Alkolde bulunan kaloriler, vücudun enerji üretmek için kullanamayacağı boş kalorilerdir.

  Karaciğerimiz, alkolü karaciğerde biriken yağ asitlerine ayırmaya zorlanır. Alkole aşırı maruz kalma, karaciğer ve beyin hücrelerinin ölümüne neden olur. Bir bardak şarap yaklaşık 170 kalori içerirken, bir şişe bira 150 kalori içerir.

  Sonuç olarak;

  Yukarıda en sağlıksız yiyecekler verilmiştir. Hastalıklardan uzak kalmak ve kilonuzu korumak için bunlardan uzak durun. Daha sağlıklı alternatif seçenekleri deneyin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ