Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Sağlıksız Yiyecekler

 

 

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak sağlıksız bir kahvaltı, hiç kahvaltı yapmamaktan daha kötüdür.

 

Sağlıksız bir kahvaltı halsiz hissetmenize, kilo almanıza ve kronik hastalık riskinizi arttırmanıza neden olur.

 

Sağlıklı bir kahvaltı kilo kontrolü başta olmak üzere, metabolizma hızı, konsantrasyon ve genel sağlık üzerinde etkilidir.

 

Bir sağlık dergisinde yayınlanan makaleye göre, kahvaltı yapmayanların kilo alma eğiliminde olduğu belirtilmiştir.

 

Bunun için kahvaltıda ne yemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. İşte güne enerjik ve sağlıklı başlamak için kahvaltıda tüketilmemesi gereken yiyecekler…

 

 

 

Kahvaltılık Tahıllar

 

Tahıllar, kahvaltı için ideal besin grupları olmakla birlikte, doğru seçilmedikleri zaman sağlığa zararlı olabilirler.

 

Şeker veya yapay tatlandırıcı ile hazırlanmış tahıllar, obezite riskini artıran ekstra yağ ve şeker yüklüdür.

 

Şeker açken ve günün ilk saatlerinde tüketildiğinde kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. Günün ilerleyen saatlerinde tatlı ve yağlı yiyeceklere daha şiddetli istek duyarsınız.

 

Kahvaltılık gevreklerinizi kepekli veya tam tahıllı olanlardan alın. Kepekli veya tam tahılların lif oranı yüksek olduğundan dolayı uzun süre tokluk hissetmenizi sağlar.

 

Ayrıca tam tahıllarda bulunan vitamin, antioksidan, mineraller, obezite sorunları, sindirim sorunları, kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

 

 

 

 

Margarin ile yapılmış tost

 

Margarin ile yapılmış tost, iki nedenden dolayı sağlıksız bir kahvaltıdır. Birincisi, çoğu ekmeğin unu rafine edildiği için,az miktarda besin maddesi ve lif içerir.

 

Rafine karbonhidratlar, lif oranının düşük olması nedeniyle, kan şekeri düzeylerini çok hızlı bir şekilde artırabilir.

 

Yüksek kan şekeri, bir sonraki yemekte daha fazla yemenizi sağlayan açlık salınımına yol açar, bu da size kilo olarak geri döner.

 

İkincisi, çoğu margarin, yiyebileceğiniz en sağlıksız yağ türü olan trans yağ içerir.

 

Gıda üreticileri, oda sıcaklığında katı olan doymuş yağlar gibi görünmelerini sağlamak için bitkisel yağlara hidrojen ilave ederek trans yağ üretirler.

 

Trans yağlar gerçekten kötüdür. Trans yağların, hastalığa yakalanma riskini arttığına dair çok miktarda kanıt vardır.

 

 

 

Çörek, kek, krep gibi hamur işleri

 

Hamur işleri genellikle rafine un, bitkisel yağ, yumurta ve şekerden yapılır. İçeriğindeki tek sağlıklı madde yumurtadır.

 

Birçok kişi kahvaltıyı daha özel hale getirmek için simit, çörek, börek, krep gibi hamur işlerini kahvaltıda tüketir.

 

Yüksek şeker içeriği, beyaz un ve trans yağlar hamur işlerini sadece kahvaltıda değil, günün diğer öğünlerinde de tüketilmemesi gereken gıdalar arasına sokuyor.

 

Basit karbonhidratlardan oluşan bu yiyecekler kan şekerinin ani yükselmesine sebep olur. Kahvaltıda hamur işi yerine bir bardak süt içmek bile daha iyi bir fikirdir.

 

 

 

Meyve Suyu

 

Açlık, kilo alımı ve kronik hastalıklardan kaçmaya çalışıyorsanız, meyve suyu, kahvaltıda yapabileceğiniz en kötü tercihlerden biridir.

 

Piyasadaki bazı meyve suları aslında çok az su içerir ve şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu ile tatlandırılırlar.

 

Yüksek şeker seviyeleri, obezite, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve diğer hastalık riskinizi artırır.% 100 meyve suyu bile çok miktarda şeker içerir.

 

İşlenmiş meyve suları aynı zamanda koruyucu madde de içerir.Bu tür meyve sularının besin değeri düşük,lif,enzim,mineral,vitamin ve antioksidan değeri zayıftır.

 

Şimdi şöyle bir soru akla geliyor. Taze sıkılmış meyve sularını tercih edemez miyiz?

 

Öğle yemeğine kadar açlık duygunuzu kontrol edebilmek için lif içeriği yüksek meyveyi yemeniz meyve suyu içmenizden daha sağlıklı ve doyurucudur.

 

Meyveler, suları sıkıldığında içeriğindeki bileşenleri yok olabiliyor. Örneğin; polifenoller ve pektin bakımından zengin olan elma, suyu sıkıldığında bu bileşenlerini kaybediyor.

 

Sağlıklı bir kahvaltı için meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yiyin. Böylece vücudunuz için gerekli vitamin, mineral ve lif almış olursunuz.

 

Kahvaltı için elma,greyfurt,karpuz ve çilek gibi lezzetli ve düşük kalorili meyveleri tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Reçel

 

Reçel, Türk kahvaltılarının vazgeçilmez tatlı gıdasıdır. Reçelin yüksek miktarda şeker içerir. Sonuçta az miktarda lif ve protein içeren yüksek kalorili, şekerli bir kahvaltı yapılır.

 

Çalışmalar, lifin kan şekerinin iyi kontrol edilmesi gibi birçok yararı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda tok hissettiriyor, böylece daha az yiyorsunuz.

 

Öte yandan, rafine edilmiş karbonhidratların kahvaltıda fazla tüketilmesi, kan şekerinizi artırabilir ve çabuk acıktırır. Bu yüzden reçel kahvaltı için pek iyi bir fikir olmayabilir.

 

 

 

Meyve Aromalı Yoğurt

 

Aromalı yoğurtlar, yapay tatlandırıcı ve şeker içeriğinden dolayı kahvaltıda yenebilecek kötü gıdalardandır. Sade yoğurt ile karşılaştırıldığında besin değeri düşüktür.

 

Kahvaltıda aromalı yoğurt yerine sade yoğurdu tercih edebilirsiniz. Kalsiyum, protein ve probiyotikler açısından daha iyi bir kaynaktır.

 

Sade yoğurda mevsimine göre doğal meyve parçaları ekleyerek kendi aromalı yoğurdunuzu yapmak daha sağlıklı ve mantıklıdır.

 

 

 

Kırmızı Et

 

Sucuk, salam pastırma gibi şarküteri ürünleri doymuş yağ açısından zengin oldukları için kandaki kolesterol seviyesini yükseltirler. Kalp hastalığı, felç riski ve kanser riski taşırlar.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre aşırı kırmızı et tüketimi, pankreas ve prostat kanseri riskini artırmaktadır.

 

Bu nedenle güne enerjik başlamak ve sağlıklı olmak için kırmızı et ürünleri kahvaltı için kötü gıdalar arasında yer alır.

 

 

 

Beyaz ekmek

 

Beyaz ekmek kahvaltıda tüketilebilecek en kötü gıdalardandır. Hızla sindirilen rafine tahıllardan yapılan beyaz ekmek yüksek glisemik indekse sahiptir.

 

Yani kan şekerinin çok hızlı yükselmesini sağlar.Böylece kilo alımı,diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır.

 

Beyaz ekmeğin lif oranı düşük olduğundan öğle yemeğine kadar acıkırsınız. Öğlen olmadan veya öğlen yemeğe saldırırsınız. Ayrıca şişkinlik yapması da cabası.

 

Beyaz ekmeğe alternatif olarak kepekli, tam tahıllı, çavdarlı ekmekleri tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Granola Barlar

 

Granola barları, harika kahvaltı seçeneği gibi gelebilir, ancak çoğunlukla şeker çubuklarından daha iyi değildirler.

 

Yulaf lifi bakımından yüksek olmasına rağmen, granola barları ortalama 1-3 gram lif sağlar.Bununla birlikte, bir sürü ilave şeker içerir.

 

Aslında, en popüler markalardan bazıları şeker, mısır şurubu ve balın bir kombinasyonunu içerir. Bu şekerler büyük miktarlarda kan şekeri, insülin seviyeleri ve inflamasyonu artırabilir.

 

Şeker içeriğini artırmak için granola barlarına bazen çikolata yahut kuru meyve de eklenir. Yani kalorisi kat kat artırılır.

 

Granola barlarının protein içeriği de düşüktür, bu da zayıf bir kahvaltı seçimi olduğunu teyit eder.

 

 

 

Kahve

 

Birçok kişi için sabah içilen kahve, ruh ve beyin fonksiyonlarını artırmak için lezzetli bir yoldur. Ama kahvaltıda kahveden uzak durmalısınız.

 

Kahvedeki kafein, kan basıncı ve nabız oranını artırmaktadır.İçeriğindeki krema gibi bileşenler vücudunuza karbonhidrat ve şeker yüklemesi yapar.Bu da kilo alımı ve kalp hastalıklarını tetikler.

 

Kahve yerine yeşil çay ile güne başlamak daha iyi bir fikirdir.

 

Sonuç olarak;
Kahvaltı, güne enerjik başlamak, istikrarlı kan şekeri, iştahınızı ve kilonuzu kontrol etmek gibi potansiyele sahiptir.

 

Kahvaltıda kötü bir tercih yapmak, sizi aç bırakıp günün geri kalanını berbat edebilir. Gelecekte sağlık sorunları geliştirme riskinizi de artırabilir.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: