Sağlıksız Yiyecekler Nelerdir? | diyetz

Sağlıksız Yiyecekler Nelerdir?

 

Sağlıksız yiyecekler birçok kronik hastalığa neden olur. Kalorileri de yüksek olduğu için kilo alma riski çok yüksektir. Bundan dolayı bu sağlıksız besinlerden uzak durmak gerekir. Peki sağlıksız besinler nelerdir?

 

 

Sağlıksız Besinler Listesi

 

 

Şekerli içecekler

Şeker ve türevleri modern beslenmenin en kötü bileşenlerinden biridir. Bazı şeker kaynakları ise diğerlerinden daha kötüdür ki şekerli içecekler bunlardan biridir.

Sıvı kaloriler içtiğinizde beyin onları yiyecek olarak algılayamaz. Böylece, aldığınız kalori miktarı artar.

Şeker, yüksek miktarlarda tüketildiğinde insülin direncini artırabilir ve alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir. Aynı zamanda tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli ciddi durumlarla da ilişkilidir. Çok fazla kalori almak ise kilo alımına neden olur.

 

 

Pizza

Pizza, dünyanın en popüler abur cuburlarından biridir.

Ticari pizzaların çoğu, rafine edilmiş hamur ve yoğun işlenmiş et dahil, sağlıksız malzemelerden yapılır. Ayrıca aşırı kalorilidir.

 

 

Beyaz ekmek

Birçok ticari ekmek, lifleri ve temel besinleri düşük olan ve kan şekerinde ani yükselmelere yol açabilecek rafine buğdaydan yapıldığı için büyük miktarlarda yenildiğinde sağlıksızdır.

 

 

Çoğu meyve suyu

Meyve sularının genellikle sağlıklı olduğu kabul edilir. Meyve suyunda bazı antioksidanlar ve C vitamini bulunurken, aynı zamanda yüksek miktarda da sıvı şeker içerir.

Aslında, gazlı içecekler kadar ve hatta bazen daha da fazla şeker barındırır.

 

 

Şekerli kahvaltı gevrekleri

Kahvaltılık gevrekler, buğday, yulaf, pirinç ve mısır gibi işlenmiş tahıl taneleridir. Çoğunlukla sütle birlikte yenir.

Daha lezzetli hale getirmek için, taneler kavrulur, rendelenir, hamur haline getirilir, yuvarlanır veya dökülür. Genellikle ilave şeker oranı yüksektir.

Kahvaltı gevreklerinin en büyük dezavantajı, ilave şeker içeriğidir. Bazıları o kadar tatlı ki şekerle bile karşılaştırılabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Pazının Muhteşem Faydaları

 

Kızartmalar

Kızartma, en sağlıksız pişirme yöntemleri arasındadır. Bu şekilde pişirilen yiyecekler genellikle oldukça lezzetli ve kalorisi yoğundur. Yiyecekler yüksek ısıda pişirildiğinde çeşitli sağlıksız kimyasal bileşikler de oluşur.

Bunlar arasında akrilamidler, akrolein, heterosiklik aminler, oksisteroller, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) ve ileri glikasyon son ürünleri (AGE’ler) bulunur.

Yüksek ısıda pişirme sırasında oluşan birçok kimyasal, kanser ve kalp hastalığı riskinin artmasına neden olmuştur.

 

 

Hamur işleri, kurabiyeler ve kekler

Hamur işleri, kurabiyeler ve keklerin çoğu aşırı yendiğinde sağlıksızdır. Paketli versiyonlar genellikle rafine şeker, rafine buğday unu ve ilave yağlardan yapılır. Sağlıksız trans yağ oranları yüksektir. Çok lezzetlidirler ancak neredeyse hiçbir temel besin maddesi içermez buna karşılık çok fazla kalori ve pek çok koruyucu maddesi içerir.

 

 

Patates kızartması ve patates cipsi

Beyaz patates sağlıklı bir besindir. Ancak, patates kızartması ve patates cipsi için aynı şey söylenemez.

Bu yiyecekler kalori bakımından çok yüksektir ve kolayca aşırı miktarda yenebilir. Patates kızartması ve patates cipsi kilo alımına da neden olur.

 

 

Agave nektarı

Agave nektarı, genellikle sağlıklı olarak pazarlanan bir tatlandırıcıdır. Ancak yüksek derecede rafinedir ve fruktoz açısından oldukça yüksektir. Eklenen tatlandırıcılardan gelen yüksek miktarda fruktoz, sağlık açısından kesinlikle faciadır.

Agave nektarı fruktoz bakımından diğer tatlandırıcılardan daha yüksektir. Sofra şekeri % 50, fruktoz ve yüksek fruktoz mısır şurubu % 55 civarında iken, agave nektarı % 85 fruktozdur.

 

 

Düşük yağlı yoğurt

Yoğurt sağlıklıdır. Ancak marketlerde satılanlar değil, kendi yaptıklarınız.

Bunların genellikle yağ oranı düşüktür ancak yağın sağladığı lezzetin dengelenmesi için şeker yüklüdürler.  Çoğu yoğurt, probiyotik bakteriler barındırmaz. Genellikle pastörize edilirler, bu da bakterilerinin çoğunu öldürür.

 

İlginizi Çekebilir  Erkekler İçin En Etkili Afrodizyak Yiyecekler

 

Düşük karbonhidratlı abur cuburlar

Abur cubur yiyecekler çoğunlukla yüksek oranda işlenir ve katkı maddeleri içerir.

 

 

Dondurma

Dondurma lezzetlidir ancak şeker yüklüdür. Bu süt ürününün kalorisi de yüksektir ve fazla tüketilmesi kolaydır. 

 

 

Şeker çubukları

Şeker çubukları inanılmaz derecede sağlıksızdır. Şeker oranı yüksek olmakla birlikte temel besinleri çok düşüktür.

 

 

İşlenmiş et

İşlenmemiş et sağlıklı ve besleyici olsa da, işlenmiş etler için aynı şey geçerli değildir.

Araştırmalar, işlenmiş etleri yiyen insanların, kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok ciddi hastalık riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.

 

 

Fast Food

Fast foodlar düşük fiyatlarına rağmen, bu yiyecekler hastalık riskine katkıda bulunabilir ve genel sağlığa zarar verebilir. Kızarmış olanlara özellikle dikkat etmek gerekir.

 

 

Yüksek kalorili kahveler

Kahve antioksidanlarla doludur ve birçok fayda sağlar. Kahve içenlerin özellikle tip 2 diyabet ve parkinson hastalığı gibi ciddi hastalık riski daha düşüktür.

Ancak kahveye eklenen krema, şurup, katkı maddeleri ve şeker çok sağlıksızdır. Bu ürünler, diğer şekerli tatlandırıcı içecekler kadar zararlıdır.

 

 

Şeker içeren rafine tahıllar

Şeker, rafine tahıllar ve yapay trans yağlar içeren yiyecekler sağlıksızdır.

 

 

Yüksek oranda işlenmiş yiyecekler

Sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin en kolay yolu, işlenmiş yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaktır. İşlenmiş ürünler çoğunlukla paketlenir ve aşırı tuz veya şeker içerir.

 

Sonuç olarak;

Yukarıda en sağlıksız yiyecekler verilmiştir. Hastalıklardan uzak kalmak ve kilonuzu korumak için bunlardan uzak durun.

 

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ