Sağlıklı Yaşam için Beslenme İpuçları

   

  Sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda karşıt düşünceler ortaya çıkabiliyor ve bazen uzmanlar bile farklı görüşlere sahip olabiliyor.

  Yine de, tüm anlaşmazlıklara rağmen, sağlıklı beslenme ve yaşam konusunda üstünde anlaşılmış, değişmeyen konular da var.

  “Sağlıklı yaşam ve beslenme nedir”, “sağlıklı yaşam için nasıl beslenmek gerekir?” İşte soruların cevapları…

   

   

  Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Beslenme

   

   

   

   

  Şeker içeren gazlı içeceklere dikkat

  Şekerli içecekler vücuda girebilecek en kalorili besinler arasındadır. Çünkü beyin ,sıvılardan alınan kaloriyi katı yiyeceklerde olduğu gibi ölçemez. Bu nedenle, şekerli içecekler ile, daha fazla toplam kalori alırsınız.

  Şekerli içecekler obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer birçok sağlık problemine neden olur.

  Bazı meyve sularının da bu bakımdan şekerli içecekler kadar kötü olabileceğini unutmayın çünkü neredeyse aynı miktarda şeker içerirler. İçeriğindeki az miktarda antioksidan, şekerin zararlı etkilerini ortadan kaldıramaz.

   

   

  Kuruyemiş yiyin

  Yağ oranı yüksek olmasına rağmen, kuruyemişler inanılmaz derecede besleyici ve sağlıklıdır. Magnezyum, E vitamini, lif ve diğer çeşitli besinler içerirler.

  Araştırmalar, kuruyemişlerin kilo vermeye, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Ek olarak, vücudumuz kuruyemişlerden elde edilen kalorinin % 10-15’ini emmez. Bazı kanıtlar ayrıca bu yiyeceklerin, metabolizmayı hızlandırabileceğini göstermektedir.

   

   

  İşlenmiş abur cuburlardan uzak durun

  İşlenmiş abur cubur yiyecekler, inanılmaz derecede sağlıksızdır.

  Bu yiyecekler zevk merkezini tetikleyecek şekilde tasarlanmıştır böylece beyni aşırı yemeye yönlendirecek şekilde kandırırlar hatta bazı insanlarda yiyecek bağımlılığına neden olurlar.

  Genellikle lif, protein ve mikro besin maddeleri bakımından düşük, ancak şeker ve rafine edilmiş tahıllar gibi sağlıksız içerikler bakımından yüksektirler. Aslında çoğunlukla boş kaloriden ibarettirler.

   

   

  Yağlı balık yiyin

  Balık, yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Bu özellikle omega 3 yağ asitleri ve diğer çeşitli besinler ile yüklü olan somon gibi yağlı balıklar için geçerlidir.

  Araştırmalar, en fazla balık yiyen insanların kalp hastalığı, bunama ve depresyon dahil olmak üzere çeşitli durumlar için daha düşük bir risk taşıdığını göstermektedir.

   

   

  Bağırsak sağlığına dikkat edin

  Bağırsaklarda bulunan ve bağırsak mikrobiyotasını oluşturan bakteriler, genel sağlık için inanılmaz derecede önemlidir.

  Bağırsak bakterilerindeki bozulma, obezite de dahil olmak üzere dünyanın en ciddi kronik hastalıklarından bazılarına neden olabilir.

  Bağırsak sağlığını iyileştirmenin yolları arasında yoğurt ve lahana turşusu gibi probiyotik yiyecekler yemek, probiyotik takviyeler almak ve bol miktarda lif yemek yer alır. Özellikle lif, bağırsak bakterileri için yakıt görevi görür.

   

  İlginizi Çekebilir  Karabuğday Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   

  Özellikle yemeklerden önce su için

  Yeterli su içmek sayısız fayda sağlar. Yakılan kalori sayısını artırarak, kilo vermeye yardımcı olur.

  İki çalışma, 1-1,5 saat içinde metabolizmayı % 24-30 oranında artırabildiğini belirtmektedir. Günde 2 litre su içerseniz bu, fazladan 96 kalori yakacağınız anlamına gelir.

  Su içmek için en uygun zaman yemeklerden öncedir. Bir çalışma, her öğünden 30 dakika önce 500 ml su içilmesinin, kilo kaybını % 44 oranında artırdığını göstermiştir.

   

   

  Eti fazla pişirmeyin ve yakmayın

  Et, sağlıklı ve besleyici bir yiyecektir. Protein açısından çok yüksektir ve çeşitli önemli besinler içerir.

  Bununla birlikte, et aşırı pişirildiğinde veya yakıldığında sorunlar oluşur. Bu, kanser riskini artıran zararlı bileşiklerin oluşumuna yol açabilir.

   

   

  Fazla güneşe maruz kalmıyorsanız D vitamini takviyesi alın

  Güneş ışığı harika bir D vitamini kaynağıdır. Ancak çoğu insan yeterli güneş ışığı alamaz. Yeterli güneşe maruz kalamıyorsanız, D vitamini takviyeleri alabilirsiniz.

  D vitaminini takviye etmenin faydaları arasında kemik sağlığının güçlenmesi, enerji seviyelerinin artması, depresyon belirtilerinin azalması ve kanser riskinin düşmesi bulunur. D vitamini daha uzun yaşamanıza da yardımcı olabilir.

   

   

   

   

  Sebze ve meyve yiyin

  Sebzeler ve meyveler, bazıları güçlü biyolojik etkilere sahip olan prebiyotik lif, vitaminler, mineraller ve birçok antioksidan içerir.

  Çalışmalar, en fazla sebze ve meyve yiyen kişilerin daha uzun yaşadığını ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet, obezite ve diğer hastalıkların riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

   

   

  Yeterli protein yiyin

  Yeterli protein yemek, optimal sağlık için hayati önem taşır. Bu besin özellikle kilo kaybı için önemlidir.

  Yüksek protein alımı metabolizmayı önemli ölçüde hızlandırır ve daha az kaloriyi otomatik olarak tüketecek kadar tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca gece geç saatte yeme isteğini azaltır.

  Yeterli protein alımının, kan şekeri ve kan basıncı seviyelerini düşürdüğü de belirtilmektedir.

   

   

  Kardiyo yapın

  Kardiyo olarak da adlandırılan aerobik egzersiz yapmak, zihinsel ve fiziksel sağlık için çok faydalıdır.

  Özellikle organların etrafında biriken zararlı yağ türü olan göbek yağı olarak da adlandırılan visseral yağı azaltmada etkilidir. Visseral yağın azalması, metabolik sağlık için önemlidir.

   

   

  Sigara ve alkolden uzak durun

  Sigara içiyorsanız veya alkol kullanıyorsanız, önce bu sorunlarınızı çözün. Diyet ve egzersiz bekleyebilir.

   

   

  Sızma zeytinyağı kullanın

  Sızma zeytinyağı, en sağlıklı bitkisel yağlardan biridir. Kalp için sağlıklı tekli doymamış yağlar ve inflamasyonla savaşabilecek güçlü antioksidanlar sağlar.

  Sızma zeytinyağı kalp sağlığına fayda sağlar çünkü tüketen insanların kalp krizi ve felçten ölme riski çok daha düşüktür.

   

  İlginizi Çekebilir  Ginkgo Biloba Nedir, Faydaları Nelerdir?

   

  Şeker tüketimini en aza indirin

  Eklenen şeker, modern beslenmenin en kötü bileşenlerinden biridir çünkü büyük miktarlarda tüketmek, metabolik sağlığa zarar verebilir.

  Yüksek şeker alımı, obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve birçok kanser türü dahil olmak üzere çok sayıda rahatsızlıkla bağlantılıdır.

   

   

  Rafine karbonhidrat yemeyin

  Tüm karbonhidratlar aynı değildir. Doğal gıdalardan elde edilen kompleks karbonhidratlar sağlıklıdır.

  Rafine karbonhidratlar ise liflerini çıkarmak için yüksek oranda işlenmiştir. Besin bakımından nispeten düşüktürler ve fazla yediğinizde sağlığa zarar verebilirler.

  Araştırmalar, rafine karbonhidratların aşırı yeme ve çok sayıda metabolik hastalıkla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

   

   

  Ağırlık kaldırın

  Ağırlık kaldırmak, kasları güçlendirmek ve vücut kompozisyonunu geliştirmek için en faydalı egzersizlerden biridir. Ayrıca, insülin duyarlılığını geliştirme de dahil olmak üzere metabolik sağlıkta büyük iyileşmelere yol açar.

   

   

  Yapay trans yağlardan uzak durun

  Yapay trans yağlar, iltihaplanma ve kalp hastalığına neden olabilen zararlı, insan yapımı yağlardır. Trans yağların sağlığa çok zararlı olduğu bilinmektedir. Gıdalardaki kullanımı yasaklanmış ya da en aza indirgenmiş olsa da, hala tükettiğimiz bazı yiyeceklerde bulunmaktadır. Özellikle de işlenmiş gıdalar olan abur cuburlarda.

   

   

  Yemeklerde ot ve baharat kullanın

  Son derece sağlıklı birçok bitki ve baharat vardır. Örneğin, zencefil ve zerdeçalın güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri vardır, bu da çeşitli sağlık yararlarına yol açar.

  Güçlü faydaları nedeniyle, yemeklerinizde oldukça geniş yelpazede ot ve baharat kullanmaya çalışın.

   

   

  Yediklerinizi izleyin

  Gün içinde ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi takip edin ve mümkünse kalorilerini hesaplayın.

  Yeterli protein, lif ve mikro besin aldığınızdan emin olmak ve aşırı yemenin önüne geçmek için önemli bir takiptir. Araştırmalar, yiyecek alımını takip eden kişilerin kilo verme konusunda daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor.

   

   

  Aşırı karın yağından kurtulun

  Göbek yağı zararlıdır. Organların çevresinde birikir ve metabolik hastalıklarla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bu nedenle bel ölçüsü, sağlığın güçlü bir işareti olabilir.

  Karbonhidratları kesmek ve daha fazla protein ve lif yemek, karın yağından kurtulmanın mükemmel yoludur.

   

   

  Diyet yapmayın

  Diyetler, uzun vadede etkisizdir. Hatta bıraktıktan sonra kilo almayan yok gibidir.

  Diyet yapmak yerine, daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Vücudunuzu mahrum etmek yerine beslemeye odaklanın. 

   

   

  Yumurta yiyin

  Yumurta, o kadar besleyicidir ki genellikle “doğanın multivitamini” olarak adlandırılır. Yumurtayı sarısı ve beyazı ile birlikte bir bütün olarak yiyin. Beyazı mükemmel bir protein kaynağıdır, yumurta sarısı ise neredeyse tüm sağlıklı bileşikleri içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  İyot Nedir, Nelerde Bulunur? İyot Eksikliğinin Belirtileri

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ