Sağlıklı Yaşam için Beslenme İpuçları | diyetz

  Sağlıklı Yaşam için Beslenme İpuçları

   

  Sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda karşıt düşünceler ortaya çıkabiliyor ve bazen uzmanlar bile farklı görüşlere sahip olabiliyor.

  Yine de, tüm anlaşmazlıklara rağmen, sağlıklı beslenme ve yaşam konusunda üstünde anlaşılmış, değişmeyen konular da var.

  “Sağlıklı yaşam ve beslenme nedir”, “doğal beslenme nedir”, “doğal beslenme nasıl olur”, “doğal beslenme yolları”, “doğal beslenmenin önemi”, “sağlıklı yaşam için nasıl beslenmek gerekir?” İşte merak edilen soruların cevapları…

   

  doğal beslenme nasıl olur

   

  Doğal Beslenme Nedir, Neden Önemli?

  Doğal beslenme, tek bileşenli yiyeceklerin tüketilmesidir. Bunlar işlenmemiştir, kimyasal katkı maddesi içermez ve besin bakımından zengindir. Aslında binlerce yıldır insanların beslenme şekli.

  Ancak, işlenmiş gıdalar 20. yüzyılda popüler hale geldiğinden beri insanlar, hazır gıdalara doğru kaymıştır. İşlenmiş gıdalar kullanışlı olsa da sağlığa zarar verir.

   

  Doğal beslenme önemli besinler sağlar

  İşlenmemiş hayvansal ve bitkisel besinler, optimal sağlık için ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve mineralleri sağlar. Doğal yiyeceklerin çoğu iyi vitamin, mineral ve diğer faydalı besin kaynaklarıdır.

   

  Doğal besinlerin şeker oranı düşüktür

  Bazı araştırmalar şekerli yiyecekleri tüketmenin obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet, yağlı karaciğer hastalığı ve kalp hastalığı riskini artırabileceğini öne sürmektedir. Genel olarak doğal yiyeceklerin şeker oranı işlenmiş yiyeceklerden daha düşüktür.

   

  Doğal beslenme kalp sağlığına faydalıdır

  Doğal yiyecekler, magnezyum ve sağlıklı yağlar dahil, kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar ve besinlerle doludur.

   

  Doğal beslenmenin çevreye faydası vardır

  Dünya nüfusu istikrarlı bir şekilde büyüyor ve bu büyüme ile birlikte gıda talebinde artış yaşanıyor. Ancak milyarlarca insan için yiyecek üretiminin çevresel zararı vardır.

  Bu, kısmen tarım arazileri için yağmur ormanlarının tahribatı, artan yakıt ihtiyacı, tarım ilacı kullanımı, sera gazları ve atık depolama alanlarındaki ambalajlardan kaynaklanmaktadır.

  Doğal yiyeceklere dayalı sürdürülebilir tarımın geliştirilmesi, enerji ihtiyaçlarını azaltarak ve insanların ürettiği parçalanabilen atık miktarını azaltarak gezegenin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

   

  Doğal yiyeceklerin lif oranı yüksektir

  Lif , sindirim fonksiyonunu artırmak, metabolik sağlığı iyileştirmek gibi birçok sağlık yararına sahiptir. Doğal yiyeceklerdeki lifle beslenme, sağlığımız için işlenmiş yiyeceklerden çok daha faydalıdır.

   

  Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur

  Dünya genelinde birçok insan diyabet hastası. Lifli bitkilerle ve işlenmemiş hayvansal gıdalarla doğal beslenme, diyabet riski olan kişilerde kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur.

   

  Doğal beslenme cilde faydalıdır

  Genel sağlığın yanında doğal beslenme cildi korur ve besler. Akne gibi cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

   

  Trigliseridi  düşürmeye yardımcı olur

  Kan trigliserit seviyeleri, beslenmeden güçlü bir şekilde etkilenir. Şeker ve rafine karbonhidrat yediğinizde trigliseritler yükselir, doğal beslenmeyle azalır.

   

  Doğal beslenme çeşitlilik sağlar

  Aynı yiyecekleri tekrar tekrar yemek, sıkıcı olabilir. Birçok doğal besin seçeneği vardır ve bunlar öğünlerinize çeşitlilik katar.

   

  Sağlıklı yağ oranları yüksektir

  Bitkisel yağlarda bulunan trans ve işlenmiş yağların aksine, doğal yiyeceklerde doğal olarak oluşan yağların çoğu sağlıklıdır.

  Örneğin, sızma zeytinyağı, kalp sağlığını destekleyen tekli doymamış bir yağ olan mükemmel bir oleik asit kaynağıdır. Sağlıklı yağları yüksek olan diğer doğal yiyecekler arasında avokado, fındık, tohumlar ve tam yağlı süt bulunur. 

   

  İlginizi Çekebilir  Jelatin Nedir? Faydaları, Zararları ve Nasıl Yapılır?

  Hastalık riskini azaltır

  Doğal beslenme, hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom riskini azaltır.

   

  doğal beslenme yolları

   

  Antioksidanlar içerir

  Antioksidanlar, vücudumuzun hücrelerine zarar verebilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bileşiklerdir.

  Doğal yiyeceklerde, özellikle sebze, meyve, kuruyemiş, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bitkisel gıdalarda bulunurlar. Taze, işlenmemiş hayvansal gıdalarda da çok daha düşük seviyelerde de olsa antioksidanlar vardır.

   

  Bağırsaklara faydalıdır

  Doğal beslenme, sindirim kanalında yaşayan bakterileri ifade eden bağırsak mikrobiyomu için faydalıdır. Birçok doğal yiyecek prebiyotikler olarak işlev görür. Prebiyotiklerin doğal besin kaynakları arasında sarımsak, kuşkonmaz ve kakao sayılabilir.

   

  Aşırı yemeyi önler

  Çok fazla işlenmiş ve fast food tüketimi, özellikle fazla kilolu kişilerde aşırı yemeye neden olur. Buna karşılık, doğal yiyecekler, işlenmiş yiyeceklerde bulunan ve fazla yemeye neden olabilecek şeker içermez.

   

  Diş sağlığına faydalıdır

  Doğal beslenmenin dişlere de faydası vardır. İşlenmiş yiyeceklerdeki şeker ve rafine karbonhidratlar, ağızda yaşayan ve çürüğe neden olan bakterileri besler. Şeker ve asit kombinasyonu diş çürümelerini artırır. Aksine doğal yiyecekler dişleri koruma özelliği gösterir.

   

  Lezzetlidir

  Her şeyden önce, doğal yiyecekler lezzetlidir. Tokluk hissini artırır.

   

  Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Beslenme

   

  Şeker içeren gazlı içeceklere dikkat

  Şekerli içecekler vücuda girebilecek en kalorili besinler arasındadır. Çünkü beyin, sıvılardan alınan kaloriyi katı yiyeceklerde olduğu gibi ölçemez. Bu nedenle, şekerli içecekler ile, daha fazla toplam kalori alırsınız.

  Şekerli içecekler obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer birçok sağlık problemine neden olur.

  Bazı meyve sularının da bu bakımdan şekerli içecekler kadar kötü olabileceğini unutmayın çünkü neredeyse aynı miktarda şeker içerirler. İçeriğindeki az miktarda antioksidan, şekerin zararlı etkilerini ortadan kaldıramaz.

   

  Kuruyemiş yiyin

  Yağ oranı yüksek olmasına rağmen, kuruyemişler inanılmaz derecede besleyici ve sağlıklıdır. Magnezyum, E vitamini, lif ve diğer çeşitli besinler içerirler.

  Araştırmalar, kuruyemişlerin kilo vermeye, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Ek olarak, vücudumuz kuruyemişlerden elde edilen kalorinin % 10-15’ini emmez. Bazı kanıtlar ayrıca bu yiyeceklerin, metabolizmayı hızlandırabileceğini göstermektedir.

   

  sağlıklı yaşam ve beslenme

   

  İşlenmiş abur cuburlardan uzak durun

  İşlenmiş abur cubur yiyecekler, inanılmaz derecede sağlıksızdır.

  Bu yiyecekler zevk merkezini tetikleyecek şekilde tasarlanmıştır böylece beyni aşırı yemeye yönlendirecek şekilde kandırırlar hatta bazı insanlarda yiyecek bağımlılığına neden olurlar.

  Genellikle lif, protein ve mikro besin maddeleri bakımından düşük, ancak şeker ve rafine edilmiş tahıllar gibi sağlıksız içerikler bakımından yüksektirler. Aslında çoğunlukla boş kaloriden ibarettirler.

   

  Yağlı balık yiyin

  Balık, yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Bu özellikle omega 3 yağ asitleri ve diğer çeşitli besinler ile yüklü olan somon gibi yağlı balıklar için geçerlidir.

  Araştırmalar, en fazla balık yiyen insanların kalp hastalığı, bunama ve depresyon dahil olmak üzere çeşitli durumlar için daha düşük bir risk taşıdığını göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Yeşil Çay İçmenin Faydaları ve Zararları Nedir?

  Bağırsak sağlığına dikkat edin

  Bağırsaklarda bulunan ve bağırsak mikrobiyotasını oluşturan bakteriler, genel sağlık için çok önemlidir.

  Bağırsak bakterilerindeki bozulma, obezite de dahil olmak üzere dünyanın en ciddi kronik hastalıklarından bazılarına neden olabilir.

  Bağırsak sağlığını iyileştirmenin yolları arasında yoğurt ve lahana turşusu gibi probiyotik yiyecekler yemek, probiyotik takviyeler almak ve bol miktarda lif yemek yer alır. Özellikle lif, bağırsak bakterileri için yakıt görevi görür.

   

  Özellikle yemeklerden önce su için

  Yeterli su içmek sayısız fayda sağlar. Yakılan kalori sayısını artırarak, kilo vermeye yardımcı olur.

  İki çalışma, 1-1,5 saat içinde metabolizmayı % 24-30 oranında artırabildiğini belirtmektedir. Günde 2 litre su içerseniz bu, fazladan 96 kalori yakacağınız anlamına gelir.

  Su içmek için en uygun zaman yemeklerden öncedir. Bir çalışma, her öğünden 30 dakika önce 500 ml su içilmesinin, kilo kaybını % 44 oranında artırdığını göstermiştir.

   

  Eti fazla pişirmeyin ve yakmayın

  Et, sağlıklı ve besleyici bir yiyecektir. Protein açısından çok yüksektir ve çeşitli önemli besinler içerir.

  Bununla birlikte, et aşırı pişirildiğinde veya yakıldığında sorunlar oluşur. Bu, kanser riskini artıran zararlı bileşiklerin oluşumuna yol açabilir.

   

  Fazla güneşe maruz kalmıyorsanız D vitamini takviyesi alın

  Güneş ışığı harika bir D vitamini kaynağıdır. Ancak çoğu insan yeterli güneş ışığı alamaz. Yeterli derecede güneşe maruz kalamıyorsanız, D vitamini takviyeleri alabilirsiniz.

  D vitaminini takviye etmenin faydaları arasında kemik sağlığının güçlenmesi, enerji seviyelerinin artması, depresyon belirtilerinin azalması ve kanser riskinin düşmesi bulunur. D vitamini daha uzun yaşamaya da yardımcı olabilir.

   

  Sebze ve meyve yiyin

  Sebzeler ve meyveler, bazıları güçlü biyolojik etkilere sahip olan prebiyotik lif, vitaminler, mineraller ve birçok antioksidan içerir.

  Çalışmalar, en fazla sebze ve meyve yiyen kişilerin daha uzun yaşadığını ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet, obezite ve diğer hastalıkların riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

   

  Yeterli protein yiyin

  Yeterli protein yemek, optimal sağlık için hayati önem taşır. Bu besin özellikle kilo kaybı için önemlidir.

  Yüksek protein alımı metabolizmayı önemli ölçüde hızlandırır ve daha az kaloriyi otomatik olarak tüketecek kadar tok hissetmeyi sağlar. Ayrıca gece geç saatte yeme isteğini azaltır.

  Yeterli protein alımının, kan şekeri ve kan basıncı seviyelerini düşürdüğü de belirtilmektedir.

   

  Kardiyo yapın

  Kardiyo olarak da adlandırılan aerobik egzersiz yapmak, zihinsel ve fiziksel sağlık için çok faydalıdır.

  Özellikle organların etrafında biriken zararlı yağ türü olan göbek yağı olarak da adlandırılan visseral yağı azaltmada etkilidir. Visseral yağın azalması, metabolik sağlık için önemlidir.

   

  Sigara ve alkolden uzak durun

  Sigara içiyorsanız veya alkol kullanıyorsanız, önce bu sorunlarınızı çözün. Diyet ve egzersiz bekleyebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Zerdeçal Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Sızma zeytinyağı kullanın

  Sızma zeytinyağı, en sağlıklı bitkisel yağlardan biridir. Kalp için sağlıklı tekli doymamış yağlar ve inflamasyonla savaşabilecek güçlü antioksidanlar sağlar.

  Sızma zeytinyağı kalp sağlığına fayda sağlar çünkü tüketen insanların kalp krizi ve felçten ölme riski çok daha düşüktür.

   

  Şeker tüketimini en aza indirin

  Eklenen şeker, modern beslenmenin en kötü bileşenlerinden biridir çünkü büyük miktarlarda tüketmek, metabolik sağlığa zarar verebilir.

  Yüksek şeker alımı, obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve birçok kanser türü dahil olmak üzere çok sayıda rahatsızlıkla bağlantılıdır.

   

  Rafine karbonhidrat yemeyin

  Tüm karbonhidratlar aynı değildir. Doğal gıdalardan elde edilen kompleks karbonhidratlar sağlıklıdır.

  Rafine karbonhidratlar ise liflerini çıkarmak için yüksek oranda işlenmiştir. Besin bakımından nispeten düşüktürler ve fazla yediğinizde sağlığa zarar verebilirler.

  Araştırmalar, rafine karbonhidratların aşırı yeme ve çok sayıda metabolik hastalıkla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

   

  sağlıklı yaşam ve beslenme nedir

   

  Ağırlık kaldırın

  Ağırlık kaldırmak, kasları güçlendirmek ve vücut kompozisyonunu geliştirmek için en faydalı egzersizlerden biridir. Ayrıca, insülin duyarlılığını geliştirme de dahil olmak üzere metabolik sağlıkta büyük iyileşmelere yol açar.

   

  Yapay trans yağlardan uzak durun

  Yapay trans yağlar, iltihaplanma ve kalp hastalığına neden olabilen zararlı, insan yapımı yağlardır. Trans yağların sağlığa çok zararlı olduğu bilinmektedir. Gıdalardaki kullanımı yasaklanmış ya da en aza indirgenmiş olsa da, hala tükettiğimiz bazı yiyeceklerde bulunmaktadır. Özellikle de işlenmiş gıdalar olan abur cuburlarda.

   

  Yemeklerde ot ve baharatlar kullanın

  Son derece sağlıklı birçok bitki ve baharat vardır. Örneğin, zencefil ve zerdeçalın güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri vardır, bu da çeşitli sağlık yararlarına yol açar.

  Güçlü faydaları nedeniyle, yemeklerinizde oldukça geniş yelpazede ot ve baharat kullanmaya çalışın.

   

  Yediklerinizi izleyin

  Gün içinde ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi takip edin ve mümkünse kalorilerini hesaplayın.

  Yeterli protein, lif ve mikro besin aldığınızdan emin olmak ve aşırı yemenin önüne geçmek için önemli bir takiptir. Araştırmalar, yiyecek alımını takip eden kişilerin kilo verme konusunda daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor.

   

  Aşırı karın yağından kurtulun

  Göbek yağı zararlıdır. Organların çevresinde birikir ve metabolik hastalıklarla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bu nedenle bel ölçüsü, sağlığın güçlü bir işareti olabilir. Karbonhidratları kesmek ve daha fazla protein ve lif yemek, karın yağından kurtulmanın mükemmel yoludur.

   

  Diyet yapmayın

  Diyetler, uzun vadede etkisizdir. Hatta bıraktıktan sonra kilo almayan yok gibidir. Diyet yapmak yerine, daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Vücudunuzu mahrum etmek yerine beslemeye odaklanın. 

   

  Yumurta yiyin

  Yumurta, o kadar besleyicidir ki genellikle “doğanın multivitamini” olarak adlandırılır. Yumurtayı sarısı ve beyazı ile birlikte bir bütün olarak yiyin. Beyazı mükemmel bir protein kaynağıdır, yumurta sarısı ise neredeyse tüm sağlıklı bileşikleri içerir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ