Sağlıklı Saçlar İçin Bitkisel Çözümler

 

 

Yüzyıllardan beri güzellik uğruna her türlü fedakarlığa katlanan ve gerekirse para dökmekten çekinmeyen kadınlar için saç, güzelliklerini tamamlamaya yarayan, olmazsa olmaz fiziksel unsurlardan biridir.

 

Bakımlı ve sağlıklı saçlar, gerçekten uzaktan da olsa kendini gösterir ve kadınların güzelliklerine güzellik katar. Günümüz dünyasında saç bakımı için fazlaca alternatif bulabilirsiniz.

 

Şampuanlar, saç bakım kremleri, saç maskeleri gibi onlarca ürün kadınların kullanımına sunulmakta. Aralarında gerçekten işe yarayanları da bulunuyor.

 

Ama her konuda doğallıktan yana olan ben, saç bakımı konusunda da doğal yöntemlerin her zaman daha etkili olduğunu düşünmüşümdür.

 

Saçınızın cinsi farklı olsa da herkesin saç yapısı aynıdır. Sebum denilen tabaka, saçların beslenmesi, yumuşaklığı ve parlaklığından sorumludur.

 

Sebumun fazla üretilmesi saçı yağlandırırken, az üretilmesi saçınızı kurutur ve bu durumlarda saçınız fazla yıpranır.

 

Sebum üretimini normalin dışına çıkaran ise beslenmenizdir. Beslenme birçok sağlık sorununu tetiklediği gibi saçlarınızın sağlığını ve parlaklığını da etkiler.

 

Doğal beslenen birinin saçı daha canlı ve parlak durur. Bu yüzden saç bakımının özü beslenmeden geçer.

 

Bunun yanında farklı sebeplerden, farklı saç sorunları ortaya çıkabilir. Bunun için bazı saç sorunlarınıza yönelik uygulayabileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır.

 

Bu yazıda farklı saç sorunları için alternatif oluşturacak bitkisel çözümler ve uygulamalarını anlatacağım.

 

 

 

 

 

Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

 

 

Saç Dökülmesini Önlemek İçin

 

Belli bir oranda dökülen saç normaldir. Günde ortalama 100 tel kadar dökülebilen saç tellerinin yerine yenileri gelir.

 

Ama saçınız bu miktardan fazla dökülüyorsa, bu bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve bu durumda bir doktora başvurmakta yarar vardır. Saç dökülmesini önlemek için uygulayabileceğiniz bitkisel tedaviler şöyledir:

 

 

 • Küçük bir enginarın suyunu sıkın. İçerisine bir tatlı kaşığı bal,bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Haftada üç gün saç diplerine sürün.İki saat sonra yıkayın ve biberiyeli losyonla durulayın.

 

Not:Biberiye losyonunun hazırlanışı şu şekildedir: Bir çorba kaşığı biberiye, iki su bardağı su ile demlenir, süzülür ve banyodan sonra saçlar bununla durulanır.

 

 • Sarı nergis çiçeğini bir çorba kaşığı elma sirkesi ile blenderde iyice ezip, saç diplerine banyodan önce sürün ve iki saat sonra yıkayın.

 

 • Mersin yaprağını kaynatın. Elde ettiğiniz losyonu sabah akşam saç diplerine sürün, daha sonra saçlarınızı durulayın.

 

 • Nergis kökü ile sirkeyi kaynatın ve saçlara sürün.

 

 • Sarı sabırı sıcak suda eritin, saç diplerine sürün.

 

 • Baldıran otu, sirke, zeytin yağını kaynatın, saçlara sürün.

 

 

 

Saç Kepeklenmesini Önlemek İçin

 

Farklı tedavi yöntemleri olmakla birlikte kepek neredeyse herkesin ortak sorunudur. Kepek, kafa derisindeki ölü hücrelerin anormal oranda kuruyarak atılması durumudur.

 

Kaşıntı ve kötü görünüme sebep olan kepek, genellikle yaz aylarında azalırken kış aylarında çoğalır. Kepeği önlemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

 • Her banyodan sonra kekik çayı ile saçlarınızı durulayın.

 

 • Arpa suyu ve demir hindi suyunu kaynatın,saç diplerine sürün.(her ikisi de 500 gr. olacak)

 

 • Saç diplerine her banyodan önce susam yağı sürün.

 

 • 70 gr üzüm pekmezini 10 gr badem yağı ile karıştırıp saç diplerine sürün.

 

 • Her banyodan sonra yarım litre suya bir çorba kaşığı limon suyu katarak, saçlarınızı bununla durulayın.

 

 

 

Saçkıran İçin

 

Saçkıran mantarların sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Saç derisi, kaş, kirpik ve diğer tüylü bölgelerde meydana gelen kıl kaybıdır.

 

Genellikle genetiktir ve 20 yaş altı gençlerde görülür. İleri vakalar mutlaka doktor tedavisi uygulamalıdır. Yine de saçkıran için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

 

 • Sarımsağı tuzla ezin,saçların döküldüğü yere sürün.3 saat sonra yıkayın.

 

 • Vazelin ile sarısabırı, krem kıvamına getirin. Saçkıran olan yere günde 5-6 defa sürün. Bu formül çok etkilidir.

 

 • Soğan suyu ve zeytin yağını saç diplerine sık sık sürerek saçların çabuk çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı vazelinle bir tatlı kaşığı sarı zırnığı karıştırın. Saçların döküldüğü yere sürün. Etkili ve çok faydalı bir formüldür.

 

 

 

Saçların Güçlenmesi İçin

 

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak,saç tellerinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

 • 100 gr kına, 30 gr kişniş, 30 gr susam yağı,100 gr turp suyunu karıştırın ve akşamları saçlara sürün ve sabahları yıkayın.

 

 • Zeytinyağı, menekşe yağı ,çörek otu yağını karıştırıp saçlara sürün.

 

 • Mersin ağacını kaynatın ve saçları bu suyla durulayın.

 

 • Ilgın ağacını kaynatın ve bu su ile saçları yıkayın. Haftada bir defa saç diplerine çok yavaş masaj yaparak sürün. Üç dört saat bekleyip yıkanırsa, saçlar güçlenir ve uzar.

 

 • Susam yağı ve sinameki yaprağı suyunu karıştırın ve saçları bu karışım ile yıkayın. Parlaklık ve canlılık kazandırır.

 

 • Saçların yumuşaması için acı mısır baklasını kaynatın. Elde edilen su ile saçları yıkayın.

 

 • Haşlanan pazı suyu ile saçlarınızı durulayın. Parlaklık ve canlılık kazandırır.

 

 

 

Kuru Saçları Yumuşatmak İçin

 

Vücudunuzda sebum üretimi azaldığında saçlarınız kurur.Kuru saçları yumuşatmak için şu yöntemleri uygulayın.

 

 • Saçların zeytinyağına, yumurta sarısına ve Hint yağına ihtiyacı vardır. Bu karışımı saç diplerine sürüp, sıcak havlu ile sarın ve bone geçirin. Birkaç saat sonra veya sabah yıkanırsa saçlar nemlenir ve canlanır.

 

 • Saçlarınızı bir müddet buharlı bir ortamda bulundurun.

 

 • Yumurta sarısı ve E vitamini ampulünü karıştırın. Bu karışıma 1 tatlı kaşığı badem yağı, susam yağı, Hint yağı ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı yumuşak hareketlerle saç diplerine doğru yedirin. Buhar banyosu sayesinde açılan gözeneklere, hazırladığınız karışım daha iyi nüfuz edecektir.

 

 • Saçlarınız bu şekilde 1,5-2 saat beklemelidir. Bekleme süresinin ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

 

 

 

Sağlıklı Saçlar için Papatya

 

 

 

 

Papatya, papatyagiller familyasından çiçekli bir bitkidir. Diğer kıtalara yayılmış olsa da Avrupa ve Asya’ya özgüdür.

 

Papatyanın sağlık açısından pek çok yararı vardır. Vücuda yararlı olan bu bitki, aynı zamanda saçları güçlendirmek, canlandırmak, parlaklık kazandırmak ve rengini açmak için de kullanılır.

 

 

 

Saçlar için papatyanın faydaları

 

Saç bakımında papatyanın yararları bilinmektedir. Papatyanın saçlar için en sık kullanım şekli saç renginin açılmasıdır.

 

Özellikle sarı saçlarda saç rengini bir veya iki ton açmaya yarar. Papatya çayı düzenli kullanıldığında saçlarınızı güçlendirir ve saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.

 

Papatya çayı ile uygulayacağınız tedavi saçlarınızı daha parlak ve sağlıklı hale getirir. Kafa derisindeki iltihap ve tahrişi giderir, kepeği önler.

 

Papatya çayının en önemli avantajı saç renginizi açarken ve canlandırırken toksik maddeden uzak kalarak doğal yollarla saçı beslemesidir.

 

 

 

Saçlar için papatya nasıl kullanılır?

 

Saçlar için hazır poşet çayları ya da kuru papatya kullanmalısınız. Basit bir işlemle doğal ve sağlıklı bir karışım hazırlayabilirsiniz.

 

Bir tencerede 2-3 bardak suyu kaynatın. Kaynayınca poşet çaylardan 1-2 adet, 1 fincan demlenmiş papatya çayı ya da küçük bir kase kuru papatyayı suyun içine atın.

 

Altını kısın, arada karıştırarak 30 dakika ocakta tutun. Altını kapatıp demlenmesini bekleyin. Soğuyunca suyu süzün.

 

Şimdi saça uygulama zamanı geldi. Her zamanki gibi saçınızı yıkayın. Durulama olarak bu çayı kullanın. Saçınızın altına başka bir kase koyarak akan suyu ikinci kez saçınıza dökebilirsiniz.

 

Bu uygulamayı düzenli yaparak saçlarınıza parlaklık kazandırabilirsiniz.

 

 

 

Saç renginizi açan papatya saç maskesi

 

Papatya saç maskesi hazırlamak için 1 fincan suyun içinde 4 poşet papatya çayını bekletin. 2 yemek kaşığı yoğurt ile papatya çayını karıştırıp maske hazırlayın.

 

Maskeyi saçlarınıza uygulayın ve bir havlu ile saçlarınızı sarın. Bir saat böylece bekleyin. (kahverengi saçlar için 2 saat) Şampuanla saçlarınızı yıkayın.

 

İstediğiniz saç rengini elde edene kadar bu işlemi haftada bir veya iki kez tekrar edin. Bu maske saçınızın rengini 1 saat içinde açacaktır ancak istediğiniz rengi elde etmek saçınızın sağlığına ve saç renginizin koyuluğuna bağlı olarak değişir.

 

 

 

Yan etkiler

 

Saçlar için papatya toksik olmayan %100 doğal bir tedavidir. Bu tedavinin yan etkileri çok azdır. Sadece alerjik reaksiyonlara dikkat etmeniz gerekir.

 

Papatyagiller familyasından bir bitkiye(kadife çiçeği, krizantem, ekinezya, karahindiba, ayçiçeği)alerjiniz varsa bu tedaviyi uygulamayın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: