Sağlıklı Saçlar için Bakım Önerileri

   

  Saçlar, yüz güzelliği için en önemli aksesuardır. Bu nedenle daha özenli bakımı hak ediyor. Bazen kontrolden çıksalar da, düzenli saç bakım rutini ile saçınızda fark yaratabilirsiniz. İşte birkaç gün içinde saçınızda büyük bir iyileşme sağlayabilecek, saç bakım tavsiyeleri

  En İyi Saç Bakım Önerileri

   

   

  Saçınızı Yıkamak İçin İpuçları

   

  Saçınızı yağlayın

  Saçınızı yıkamadan önce yağlayın. Duşa girmeden bir saat önce saçınıza biraz hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı ile masaj yapın. Ilık veya soğuk su kullanın.

  Sıcak su, saçınızı kurutarak ve uçların kırılmasına neden olarak, ısı şekillendirme araçlarından gelen ısının yaptığı gibi saçınıza zarar verebilir. Saç derisindeki gözenekleri kapatmak ve içindeki nemi korumak için saçınızı daima ılık veya soğuk suyla yıkayın.

   

  Şampuanı seyreltin

  Hepimiz saçlarımızı yıkarken 2-3 defa şampuanlıyoruz. Ancak gerçek şu ki, şampuan saçı, doğal yağlarından arındırarak kuru bırakır. Bunun olmasını önlemek için kullanacağınız şampuan miktarını yarım bardak suyla seyreltin ve sonra bunu saçınızı yıkamak için kullanın.

   

  Hafifçe masaj yapın

  Şampuanlarken kafanızı sert ovmayın. Aşırı dolaşmayı ve hasarı önlemek için şampuanlarken saç derinize ve saçınıza parmaklarınızla küçük, dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın.

   

  Saç kremini sadece uçlara uygulayın

  Saç kremini kökten uca tüm saça uygulamak saç derisinde çok fazla kimyasal birikime yol açabilir. Saç kremini saçınızın orta kısmından uçlarına kadar uygulayın ve 2 dakika sonra yıkayın.

   

  Saçınızı her gün yıkamayın

  Çok hijyenik olduğunu düşünseniz de, her gün saçlarınızı yıkamayın, tüm bunlar saçınızı kurutarak zarar verir, onu doğal yağlarından arındırarak, kırılmaya ve dökülmeye daha yatkın hale getirir.

   

   

  Saçınızı Kurutmak İçin İpuçları

  Fırçalarken ve kuruturken saçınıza zarar verme ihtimaliniz yüksek. Duştan çıktıktan sonra saç kurutma aşamasında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

   

  Mikrofiber havlu kullanın

  Duştan çıktıktan sonra saçınızı mikrofiber bir havluyla kurulayın. Saçınızı çok fazla dolaştırabileceği, kabarmayı artırabileceği ve kırılmasına neden olabileceği için kumaş havlu kullanmaktan kaçının.

   

  Fön makinesinden kaçının

  Fön makinesinden gelen ısı, saçınıza tıpkı ısıyla şekillendirme aletleri kadar zarar verir. Nemli saçınızın her yerine saç kremi sürmek ve kurumaya bırakmak en iyisidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Karın Düzleştirmek için En Etkili Yöntemler ve Karın Bölgesi Egzersizleri

  Saçınız kısmen kuruduktan sonra fönleyin

  Fön makinesini kullanmayı kesinlikle bırakamıyorsanız, bunun için basit bir ayarlama yapın. Saçınız % 70 kuruduktan sonra fön makinesiyle kurutun. Bu, saç gözeneklerinin kapanması için zaman verir ve ısı hasarını azaltır.

   

   

   

   

  Saçınızı Fırçalamak İçin İpuçları

  İşte yapmanız gerekenler:

   

  Duşta tarayın

  Saçınızı duşta saç kremli haldeyken, geniş dişli tarakla tarayın. Bu, saçınızın yumuşak ve şekillendirilebilir olduğu zamandır, böylece saçınızın açılmasını kolaylaştırır ve daha az acı verir.

   

  Geniş dişli tarak kullanın

  Saçınızı taramak için yuvarlak bir fırça veya metal fırça kullanıyorsanız, bundan vazgeçin. Bu fırçalar saçı fön ile kuruturken kullanılması için tasarlanmıştır. Günlük kullanımda, saçınızdaki dolaşıklığı gidermek için geniş dişli tarak tercih edin.

   

  Uçlardan kafa derisine doğru tarayın

  Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak saçınızı köklerden uçlara kadar taramak daha fazla dolaşıklık oluşturabilir ve sonuçta daha fazla kırılmaya neden olabilir.

  Bunu yapmanın doğru yolu, uçların birkaç santim yukarısından başlamak ve aşağı doğru fırçalamak, yavaşça kafa derisine doğru ilerlemektir.

   

   

  Saçı Isıyla Şekillendirmek İçin İpuçları

  Saç maşası veya düzleştirici gibi ısı şekillendirme araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

   

  Isıyla şekillendirmekten kaçının

  Isı şekillendirme araçlarını kullanmayı tamamen bırakmanız en iyisi olsa da, ısı şekillendirmenizi haftada bir veya iki kez ile sınırlamak da iş görecektir.

  Sonuçta, saçınıza çok sık ısı uygulamak uçların kırılmasına ve saçınızın zarar görmesine neden olabilir.

   

  Isı koruyucu uygulayın

  Her zaman, saçınızı düzleştirmeden veya kıvırmadan önce daima bir ısı koruyucu uygulayın. Bu, saçınızla ısı arasında bir bariyer görevi görür, böylece saçı hasardan korur.

   

   

  Saçınızı Güneşten ve Kirlilikten Korumak İçin İpuçları

  Her dışarı çıktığınızda saçınız güneş ve havada dolaşan sayısız kirletici tarafından bombardımana tutuluyor. İşte saçları güneş ve havanın kirinden korumak için dikkat edilmesi gerekenler:

   

  Şapka giyin 

  Özellikle yaz aylarında dışarı çıktığınızda saçınızı örtün. Bir şapka, saçınızı yoğun güneş hasarından korumada etkili olacaktır.

   

  Yağlı / ıslak saçla dışarı çıkmayın

  Saçınızı yağladıktan veya yıkadıktan hemen sonra dışarı çıkmayın çünkü saçınıza toz ve kir yapışabilir.

   

  Saçınızı bağlayın

  Dışarıda saçınızı açık ve gevşek bırakmak saçınızı kuruluğa ve hasara daha yatkın hale getirebilir. Bu nedenle bağlamak daha iyi olacaktır.

   

  Derin bakım

  Saç derisini tamamen temizlemek ve nemi tekrar donuk, kuru saçınıza geri kazandırmak için saçınıza haftada en az bir kez derinlemesine bakım yapın.

   

  İlginizi Çekebilir  Muzun Faydaları ve Zararları Nelerdir, Muz Neye İyi Gelir?

   

  tarak ile bit temizleme

   

   

  Saçınızı Şekillendirmek İçin İpuçları

  Saçınızı şekillendirirken aklınızda bulundurmanız gerekenler şunlardır:

   

  Yumuşak saç lastikleri kullanın

  Saçınızı bağlarken yalnızca yumuşak saç lastikleri kullanın. Ortasında metal bir toka bulunan lastik bantları ve saç lastiklerini kullanmaktan kaçının çünkü bunlar saçınızı çekebilir ve kırılmaya neden olabilir.

   

  Saçınızı sıkı bağlamayın

  Saçınıza ve saç köklerinize zarar verebileceği ve saç dökülmesine neden olabileceği için saçlarınızı çok sıkı örgüler, topuzlar veya at kuyruğu şeklinde bağlamayın. Aynı zamanda şiddetli bir baş ağrısına da neden olabilir.

   

   

  Gece Saç Bakımı İçin Öneriler

  Tüm gün saçlarımıza bakıyoruz ancak uyurken saçımıza nasıl zarar verebileceğimize aldırmadan yatağa dümdüz atlıyoruz. İşte uykuya dalmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

   

  Gevşek bağlayın

  Saçınız bağlı uyumayı seviyorsanız, saçlarınızı yumuşak bir saç lastiği veya bandanayla gevşek bir şekilde bağlayın. Sıkı at kuyruğu, saç tellerinizi çekebilir ve geceleri yatakta dönerken saçlarınızın kırılmasına neden olabilir.

   

  İpek bir fular / yastık kılıfı kullanın

  Başınızın etrafına ipek bir fular sarın veya ipek / saten bir yastık kılıfı üzerinde uyuyun. Pamuklu yastık kılıfları saçınızı daha da aşındırır ve kıvrılmaya ve kırılmaya neden olur.

   

  Uçları nemlendirin

  Ekstra bir nemlendirme desteği vermek için, yatağa gitmeden önce seçtiğiniz herhangi bir saç yağından (zeytinyağı, badem yağı ve argan yağı en iyisi) saçınızın uçlarına biraz sürün.

   

   

   

   

  Saçınızı Beslemek İçin Doğal Bakım Önerileri

  Saçlarınızda doğru şampuan, saç kremi ve şekillendirici ürünleri kullanmanız önemlidir. Aynı zamanda doğal malzemelerle de bakım yapmak gerekir. İşte mutfağınızda bulunan malzemelerle uygulanabilecek doğal bakım önerileri:

   

  Saçınıza Zeytinyağıyla Bakım Yapın

  Bir cam kapta biraz zeytinyağını ısıtın ve saç derinize masaj yapın. Saçınızı her zamanki gibi yıkamadan önce yağı 45 dakika bekletin. Zeytinyağının saç derisine nüfuz ettiği ve onu içeriden koruduğu bilinmektedir.

  Zeytinyağındaki fenolik bileşikler, saçı oksidatif hasardan koruyan antioksidan özellikler kazandırır. Aynı zamanda antiinflamatuar özelliklere de sahiptir.

   

  Kuru, Yıpranmış Saçlar İçin Elma Sirkesi Maskesi

  Bir yemek kaşığı elma sirkesi, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve üç yumurta akını karıştırıp saçınızın her yerine uygulayın. Saçınızı şampuanlamadan önce bir duş bonesi takın ve bu saç maskesini 30 dakika açık bırakın.

  Elma sirkesi antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikler kafa derisi enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur.

  Ayrıca kafa biti, kepek, kafa derisi aknesi, alopesi, saç dökülmesi ve kırık uçların azaltılmasına da yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Sedef Hastalığına Bitkisel Çözüm

  Donuk Saçlar İçin Yoğurt

  Saçınızı nemlendirin ve üzerine yarım bardak yoğurt ile masaj yapın. Saçınızı her zamanki gibi şampuanlamadan önce 20 dakika bekletin.

  Bir çalışma, probiyotiklerin anti-inflamatuar olduğunu ve cilt üzerindeki oksidatif stresi azalttığını gösterdi. Bu kafa derisi için de geçerli olabilir. Yoğurt ayrıca saç hasarını azaltmaya da yardımcı olur.

   

  Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Hint Yağı

  Saç derinize ve saçınızın köklerinden uçlarına kadar bir miktar hint yağı ile masaj yapın. Yarım saat bekletin ve ardından şampuanla yıkayın.

  Hint yağını saçınızdan tamamen çıkarmak için iki kez şampuanlamanız gerekebilir. Hint yağı, saçı nemlendiren bir yumuşatıcıdır.

   

  Kırık Uçları Onarmak İçin Kına

  Kalın bir macun oluşturmak için yarım kase kına tozu, dört çay kaşığı avokado yağı, bir yumurta ve biraz suyu karıştırın. Bu kına karışımını saçınızın her yerine sürün ve ılık suyla yıkamadan önce iki saat bekletin. 

   

   

  Sağlıklı Saçlar İçin Neler Yemeli?

  Saç sağlığını ve saç bakımının temelini oluşturan beslenmedir. Saçlar kan dolaşımı ile o bölgeye gelen besinlerle beslenir. Saç sağlığını iyileştirmek için, mutlaka yenmesi gereken yiyecekler şunlardır:

   

  Yumurta

  Yumurtanın sağladığı protein, saçınız için önemli bir beslenme ve büyüme kaynağıdır.

   

   

  Turunçgiller

  Limon, misket limonu ve portakal gibi turunçgiller harika C vitamini kaynaklarıdır. Bu vitamin, saçınızın gücü ve büyümesi için gerekli olan kolajen üretimini artırabilir.

   

   

  Kuru meyveler ve kuruyemişler

  Kuru meyveleri atıştırmalık olarak yemek harika bir fikirdir çünkü saçınızı besleyen ve kalınlaştıran omega 3 yağ asitleri içerirler.

   

   

  Yeşil yapraklı sebzeler

  Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak gibi) mükemmel demir kaynaklarıdır. Demir eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.

   

   

  Havuç

  Bu kök sebze, saçınızı besleyen doğal yağ sebumunun üretimi için gerekli olan A vitamini sağlar.

   

   

  Avokado

  Avokadoda bulunan E vitamini, saç köklerinin tıkanmamasını sağlar, saç derisindeki yağ seviyelerini ve pH dengesini korumaya yardımcı olur.

   

   

  Tam tahıllar

  Tam tahıllar, saç büyümesi için gerekli olan demir, biotin, çinko ve B vitaminleri gibi bir dizi besin sağlar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ