Islak Badem Yenir mi? Islatılmış Bademin Faydaları

   

  Badem, lif ve sağlıklı yağlar da dahil olmak üzere birçok besin maddesi açısından zengin popüler bir çerezdir. Hücreleri hasardan koruyan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır.

  Badem çoğunlukla çiğ veya kavrulmuş yenirken, bazı kişiler ıslatarak yemeyi tercih etmektedir. Islatılmış bademin sindirim sağlığının iyileştirilmesinden kanserle savaşmaya kadar birçok sağlık yararı vardır.

  Islatılmış Badem Neden Çiğ Bademden Daha İyi?

  Islatılmış badem doku, tat ve besin mevcudiyeti açısından çiğ bademden daha iyidir. Islatma, bademin dış tabakasını yumuşatır, bu da besinlerin sağlıklı şekilde sindirilmesini sağlar. Islatma işlemi aynı zamanda, bu kuruyemişin kahverengi kabuğunda bulunan iki anti-besin maddesini – tanenler ve fitik asit – en aza indirger.

   

  ıslanmış bademin faydaları nelerdir

   

  Dış tabakanın soyulması bademin tüm besin maddelerinin serbest bırakılmasını sağlar. Çiğ badem, gevrek ve serttir, anti-besinlerden dolayı acı bir tada sahiptir. Islatılmış badem daha yumuşak ve lezzetlidir.

  Bu nedenle, ıslatılmış badem, çiğ bademde bulunmayan bazı faydalara sahiptir.

   

   

  Islatılmış Bademin Faydaları

   

   

  Sindirimi kolaylaştırır

  Bademin sindirilmesini zorlaştıracak sert bir dokusu vardır. Islatma işlemi, onları yumuşatır ve potansiyel olarak vücutta parçalanmasını kolaylaştırır.

  Badem ayrıca, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum gibi bazı besin maddelerinin sindirimini ve emilimini engelleyebilecek antinutrientler içerir.

  Araştırmalar, ıslatmanın tahıl ve baklagillerdeki antinutrient seviyelerini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermektedir.

   

   

  Bazı besin maddelerinin emilimini artırabilir

  Islatma, bademin çiğnenmesini kolaylaştırarak besin kullanılabilirliğini artırır.

  Araştırmalar, bademin çiğneme veya kesme yoluyla daha küçük parçalara ayrılmasının, besin maddesinin daha fazla salınımını ve emilmesini sağladığını belirtmiştir – özellikle de yağların.

  Ek olarak, sindirim enzimleri besin maddelerini daha verimli bir şekilde parçalayabilir ve emebilir.

  Ancak yapılan bir çalışmada, bademin ıslatılmasının, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko gibi bazı minerallerin mevcudiyeti üzerinde çok az veya hiç etkisi olmadığı gösterilmiştir.

  Bu nedenle, ıslatma yağ emilimine yardımcı olabilir, fakat bunun tersine, mineral kullanılabilirliğini azaltır.

   

   

  Tadı ve dokusu nedeniyle tercih edilir

  Islatma, bademin dokusunu ve tadını da etkiler. Çiğ badem sert ve gevrek, tanenlerinden dolayı biraz acı bir tada sahiptir. Islandığında, bazı kişilere daha çekici hale gelebilecek şekilde daha yumuşak, daha az acı olur.

   

   

  Kilo vermeye yardım eder

  Badem gibi kuruyemişleri makul ölçülerde yemek, kilo kaybına yardımcı olmak ve obezite riskini azaltmak için metabolizmayı hızlandırır.

  Düşük kalorili bir diyetin parçası olarak, sabahları ıslatılmış ve soyulmuş bademin düzenli olarak yenmesi, kötü (LDL) kolesterol seviyelerinde azalma ve kilo kaybı gibi çeşitli faydalara sahiptir. Ayrıca bel çevresi, yağ kütlesi ve su ağırlığındaki azalma sağlar.

   

   

  Hamilelikte faydalıdır

  Badem zengin bir folat kaynağıdır. Folat takviyesi bebekte nöral tüp ve konjenital kalp kusurlarını önler. Bademin ıslatılması bu besinin biyoyararlanımını artırır.

   

   

  Beyin fonksiyonunu geliştirir

  Bademin L-karnitine sahip olduğu söylenir ancak bunu kanıtlayacak bilimsel bir kanıt yoktur. L-karnitin yeni beyin hücrelerinin üretimine ve büyümesine yardımcı olur.

  Badem ayrıca bilişsel işlevi ve hafızayı geliştirebilen fenilalanin içerir. Hafızayı koruduğu, Alzheimer hastalığı ile ilişkili bilişsel gerilemeyi geciktirdiği ve proteinlerin beyin hücrelerinde biyoyararlanımı arttırdığı bilinen E ve B6 vitaminleri bakımından zengindir.

  Badem ayrıca omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içerir. Araştırmalar, bu yağ asitlerinin beyin gelişimini desteklemeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, bademin beyindeki asetilkolin düzeylerini arttırdığını buldu. Bu hafızayı geliştirebilir ve yaşa bağlı bilişsel işlev bozukluğunun başlamasını geciktirebilir.

   

   

  Kalp sağlığını teşvik eder

  Badem, bitki proteini, potasyum ve magnezyumun iyi kaynağıdır. Bu besinler kardiyovasküler hastalıkları önlemek için harikadır.

  Islatılmış badem ayrıca kalp hastalıklarını önleyebilecek polifenoller ve antioksidanlar içerir.

   

   

  Kolesterol seviyesini azaltır

  Islatılmış bademde kan dolaşımındaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterol miktarını düşüren tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) bulunur.

  Bu kuruyemişin E vitamini içeriği, LDL ile savaşmaya ve vücuttaki yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya “iyi” kolesterol seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilir. Potasyum ve magnezyum gibi mineraller kan basıncını düzenler.

   

   

  Enerji verir

  Islatılmış badem yemek, metabolizmayı hızlandırmaya ve böylece enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Badem, enerji metabolizmasının artmasına yardımcı olan riboflavin ve potasyum içerir.

   

   

  Kan basıncı düzeylerini artırabilir

  Bademin düşük sodyum ve yüksek potasyum içeriği, kan basıncının yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir.

  Yüksek tansiyon; inme ve kalp krizinin en önemli nedenlerinden biridir. Bademdeki magnezyum, arter tıkanıklığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

   

   

  Şeker hastalarına faydalıdır

  Islatılmış badem, kan şekeri düzeyini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Tip 2 diyabetli 20 Çinli insan üzerinde yapılan bir araştırma, badem tüketiminin lipit profilini arttırdığını ve glisemik kontrolü geliştirdiğini gösterdi.

   

   

  Kabızlığa faydalıdır

  Islatılmış bademde bulunan çözünmeyen lif, kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Bağırsak hareketlerini düzenler, böylece kabızlık semptomlarını azaltır.

   

   

  Islatılmış Bademin Cilde Faydaları

  Islatılmış bademin düzenli olarak tüketimi ve uygun şekilde harici olarak uygulanması cilt için faydalıdır ancak bu iddiayı kanıtlamak için yeterli veri yoktur. Bununla birlikte anekdot kanıtları, ıslatılmış bademin cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Faydalarından bazıları şu şekildedir:

   

  Islatılmış badem yaşlanmayı önleyebilir. Bu kuruyemişte bulunan E vitamini ve diğer antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri yok edebilir. Sonuç olarak, yaşlanma süreci gecikir ve cilt daha uzun süre genç görünür. 

  Islatılmış badem ezmesi cilt iltihabının tedavisine yardımcı olabilir. Bademin kabuğunda bulunan polifenoller inflamatuar hastalık riskini azaltır. Bu, döküntülerin veya çatlamış cildin kaşınması ve tahrişinden kurtulma sağlayabilir.

   

   

  Islatılmış bademin saça faydaları

  Bademin saç için faydaları üzerine araştırmalar sınırlıdır. Bademin saç bakımı için iddia edilen faydaları aşağıda listelenmiştir:

   

  – Birkaç bademi gece boyunca suda bekletin, ertesi sabah ezin ve son olarak, yeterli miktarda zeytinyağı ile karıştırarak bir saç maskesi hazırlayın. Doğal bir saç kremi görevi görecektir. 

  – Islatılmış badem yemek ya da macunu kafa derisi üzerinde kullanmanın saçı beslediği ve daha güçlü hale getirdiği belirtilmektedir. 

   

   

  Badem nasıl ıslatılır?

  Bademleri ıslatma işlemi basittir;

  – Bademleri bir kaba koyun, üzerlerini tamamen örtecek kadar ılık su ekleyin ve her 1 fincan (140 gram) badem için yaklaşık 1 çay kaşığı tuz serpin.

  – Kaseyi kapatın ve tezgahta bir gece veya 8-12 saat bekletin.

  – Süzün ve durulayın. İsterseniz kabuklarını soyarak da yiyebilirsiniz.

  – Bademleri temiz bir kağıt havluyla kurulayın.

  – Islanmış bademler hemen yenilebilir.

   

   

  Islatılmış Badem Nasıl Saklanır?

  Islatılmış bademleri buzdolabında hava geçirmez bir kapta beş güne kadar saklayabilirsiniz. Bu süreden sonra, bademlerin renginde bir değişiklik olacaktır. Islatılmış bademleri saklamadan önce kavurma veya dehidrasyon yoluyla kurutabilirsiniz.

   

   

  Günde Kaç Islatılmış Badem Yenir?

  Vücut için değerli besinler sağladığı için günde 10-12 ıslatılmış badem yemeniz önerilir.

   

   

  Bademi ıslatmalı mısınız?

  Bademi ıslatma, sindirim ve besin emiliminde bazı iyileşmelere neden olabilir.

  Bu kuruyemiş, lif, protein ve sağlıklı yağların yanı sıra mükemmel bir E vitamini, manganez ve magnezyum kaynağıdır.

  Özellikle kabuğu, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilen antioksidanlar, özellikle polifenoller bakımından zengindir.

  Düzenli badem tüketimi kilo kaybı, LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin azalması ve artmış HDL (iyi) kolesterol seviyeleri, kan şekeri kontrolü ile ilişkilidir.

   

  Sonuç olarak;

  Islanmış badem sindirilmesini ve bazı besin maddelerinin emilimini artırır. Tadı ve dokusu da tercih edilme nedenidir. Ancak faydasını  görmek için illa ki ıslatmak gerekmez.

  Hem ıslatılmış hem de çiğ badem, antioksidanlar, lif ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere birçok önemli besin sağlar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ