Safranın Faydaları, Zararları ve Kullanımı | diyetz

  Safranın Faydaları, Zararları ve Kullanımı

   

  Safran, dünyanın en pahalı baharatıdır. Pahalı olmasının sebebi, üretiminin yüksek maliyetli olması ve fazla çaba gerektiren el ile yapılan hasat yöntemidir.

  Safran bitkisi olarak bilinen Crocus sativus çiçeğinden toplanır. Yunanistan ‘da ortaya çıkmıştır ve buradaki insanlar libidoyu geliştirmek, ruh halini artırmak ve hafızayı iyileştirmek için yerlermiş.

  Biz de bu yazıda “safran nedir”, “safranın faydaları”, “safran kullanımı” ve “safran çayı” ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlatalım.

  Safran Faydaları

   

  Güçlü bir antioksidandır

  Bu baharat, hücreleri serbest radikallere ve oksidatif strese karşı koruyan moleküller olan antioksidanlar ve çeşitli bitki bileşikleri içerir. Bu antioksidanlar arasında krosin, krosetin, safranal ve kaempferol bulunu.

  Krosin ve krosetin karotenoid pigmentlerdir ve baharata kırmızı rengini verirler. Her iki bileşik de antidepresan özelliklere sahiptir, beyin hücrelerini hasara karşı koruyarak, iltihabı iyileştirir, iştahı azaltır ve kilo kaybı sağlar.

  Safranal, bu bitkiye kendine özgü tat ve aromasını verir. Araştırmalar, beyin hücrelerini oksidatif strese karşı korumanın yanı sıra ruh halini, hafızayı ve öğrenme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Kaempferol safran çiçeğinin yapraklarında bulunur. Bu bileşik, düşük iltihaplanma, antikanser özellikleri ve antidepresan aktivitesi gibi sağlık yararları sağlar.

   

  safran nedir

   

  Ruh halinii düzenler ve depresif belirtileri tedavi eder

  Bu baharat, bazı ülkelerde “güneş ışığı baharatı” olarak adlandırılmıştır. Bu, sadece farklı rengi nedeniyle değil, ruh halini geliştirmeye yardımcı olabileceği içindir.

  Beş çalışmanın gözden geçirilmesinde, safran takviyeleri hafif-orta şiddette depresyon semptomlarının tedavisinde plasebolardan anlamlı derecede daha etkiliydi.

   

   

  Kanserle mücadele özelliğine sahiptir

  Safran otu, zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksektir. Serbest radikal hasarı, kanser gibi kronik hastalıklara neden olur.

  Test tüpü çalışmalarında, bu bitkinin bileşiklerinin, kolon kanseri hücrelerini seçerek öldürdüğü veya bunların büyümesini baskıladığı, normal hücrelere zarar vermediği gösterilmiştir. Bu etki cilt, kemik iliği, prostat, akciğer, meme, serviks ve diğer birçok kanser hücresi için de geçerlidir.

  Dahası, test tüpü araştırmaları, bu bitkideki ana antioksidan olan krosinin kanser hücrelerini kemoterapi ilaçlarına daha duyarlı hale getirebileceğini göstermiştir.

  Tüp araştırmalarından elde edilen bu bulgular ümit verici olmakla birlikte, bu bitkinin antikanser etkileri insanlar üzerinde çalışılmamıştır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

   

   

  PMS belirtilerini azaltır

  Premenstrüel sendrom (PMS), bir adet döneminin başlamasından önce meydana gelen fiziksel, duygusal ve psikolojik semptomları tanımlayan bir terimdir.

  Araştırmalar bu bitkinin PMS semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  20-45 yaş arası kadınlarda, günde 30 mg safran alınması, irritabilite, baş ağrısı ve ağrı gibi PMS semptomlarını tedavi etmede plaseboya göre daha etkili olmuştur.

  Bir başka çalışma, 20 dakika boyunca safran koklanmasının, anksiyete gibi PMS semptomlarını azaltmaya ve stres hormonu kortizol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

   

  İlginizi Çekebilir  Patates Diyeti ile Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

   

  Afrodizyak etkisi vardır

  Afrodizyaklar libidoyu güçlendirmeye yardımcı olan gıdalar veya takviyelerdir. Çalışmalar, safranın afrodizyak özelliklere sahip olduğunu göstermiştir – özellikle antidepresan alan kişilerde.

  Örneğin, dört hafta boyunca günde 30 mg alınması, antidepresanla ilişkili erektil disfonksiyonu olan erkeklerde, plaseboya göre erektil işlevi önemli ölçüde iyileştirmiştir.

   

   

  İştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olur

  Safran zayıflatırmı?

  Atıştırma isteği, istenmeyen şekilde kilo alma riskine yol açan bir alışkanlıktır. Araştırmaya göre bu baharat, iştahı azaltarak, atıştırmanın önlenmesine yardımcı olur.

  Sekiz haftalık bir çalışmada, bitkinin takviyesini alan kadınlar, plasebo grubundaki kadınlardan anlamlı olarak daha fazla tokluk hissetti, daha az atıştırma isteği duydular ve daha fazla kilo verdiler.

  Sekiz haftalık bir başka çalışmada ise, bu bitkinin takviye şeklinde alınması iştah, vücut kitle indeksi (BKİ), bel çevresi ve toplam yağ kütlesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oldu.

   

   

  Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

  Safranın faydası sadece yukarıda sayılanlar kadar değildir. Bunlara ek olarak safran yararları arasında henüz yeterince araştırılmamış başkaları da vardır.

   

  Kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır

  Hayvan ve tüp çalışmaları, safran baharatının antioksidan özelliklerinin kan kolesterolünü düşürebileceğini ve kan damarlarının ve arterlerin tıkanmasını önleyebileceğini göstermektedir.

   

  Kan şekeri seviyesini düşürür

  Safran baharatı, kan şekeri seviyesini düşürebilir ve insülin duyarlılığını artırabilir – tüp çalışmalarında ve diyabetli farelerde görüldüğü gibi.

   

  Yaşa bağlı maküler dejenerasyonu (AMD) olan yetişkinlerde görme yeteneğini artırır

  Safran yemek, AMD’li erişkinlerde görme yeteneğini iyileştirir ve AMD’ye bağlı serbest radikal hasarına karşı koruma sağlar.

   

  Alzheimer hastalığı olan yetişkinlerde hafızayı geliştirir:

  Antioksidan özellikleri, Alzheimer hastalığı olan erişkinlerde bilişsel işlevi geliştirir.

   

   

  Safran Kullanım Alanları

  Safran bitkisi ve baharatı güçlü bir aromaya sahiptir ve pirinç yemeklerine lezzet katar. Dünyanın en pahalı baharatı olmasına rağmen, küçük bir miktar bile yemeklere güçlü bir tat verecektir.

  Piyasada safran tozu şeklinde veya iplik şeklinde çeşitleri bulunur. Ayrıca takviye olarak da mevcuttur.

  Bir besin takviyesi olarak günde 1,5 gram güvenlidir. 5 gram veya daha fazla yüksek dozlar toksik etkilere neden olabilir.

  Hamilelerde düşüklere neden olabileceğinden yüksek dozlardan kaçınılmalıdır. Her zaman ek form almadan önce doktora danışmak gerekir.

  Safranın zararları pek görülmeyen ve güvenle kullanılabilen bir baharattır. Yemeklerde kullanılan miktar insanlarda yan etkiye neden olmaz.

  Bu baharat ile ilgili bir diğer husus – özellikle safran tozu – pancar, kırmızı boyalı ipek lifleri, zerdeçal ve kırmızı biber gibi diğer bileşenlerle karıştırılabilmesidir.

  Gerçek olanının hasat edilmesi pahalı olduğu için bu hile üreticilerin maliyetini düşürür. Bu yüzden satın alırken dikkatli olmak gerekir.

   

  İlginizi Çekebilir  Pegan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

   

  Safran çayı nasıl yapılır?

  Diğer birçok bitki ve baharat gibi safran da çay olarak hazırlanabilir. Bununla ilgili farklı tarifler bulunsa da genel olarak safran çayı şu şekilde yapılır.

  Öncelikle bir kapta suyu kaynatın. İçine iplik şeklinde olan safrandan bir tutam atın ve 5-8 dakika arasında demlenmesini bekleyin.

  İsteğe göre kaynar suya birlikte başka baharat veya çay yaprağı da ekleyebilirsiniz. Örneğin kakule… Çayınızı sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Safran antioksidan miktarı yüksek güçlü bir baharattır. Ruh halinin geliştirilmesi, libido ve cinsel fonksiyonun iyileştirilmesi ve PMS belirtilerinin azaltılması ve kilo kaybı ile ilişkili sağlık yararlarına sahiptir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ