Saçın Sağlıklı Uzaması İçin Gerekli Vitamin ve Mineraller

Parlak ve ışıltılı görünen saçlar, sağlığın ve güzelliğin belirtisidir.

Vücudun diğer bir parçaları gibi, saçların da sağlıklı olması ve sağlıklı bir şekilde uzaması için çeşitli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Aslında saç dökülmelerinin genel nedeni besin eksikliklerinden kaynaklanmaktadır.

Yaş, genetik ve hormonlar gibi faktörler saçın uzamasını etkilemekle birlikte optimal besin maddesi alımı da sağlıklı saçların anahtardır. Aşağıda “saç uzaması için hangi vitaminler gerekli?” sorusunun cevabı aranacaktır.

Saçın uzamasını etkileyen faktörler

Saçın sağlıklı şekilde uzamasını etkileyebilecek bazı faktörler vardır;

– Genetik veya ailede saç dökülmesi öyküsü

– Hormonal değişiklikler

– Besin eksikliği

– İlaçlar

– Stres

– Foliküllere zarar veren travma

– Diğer hastalıklar veya durumlar

Biz şimdi bu faktörlerden besin eksikliği üzerinde duracak, saçın sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olacak vitaminler ve minerallerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Saç için Gerekli Vitaminler ve Mineraller

A vitamini

Tüm hücrelerin büyümesi için A vitamini gerekir. Buna, insan vücudundaki en hızlı büyüyen doku olan saç da dahildir. A vitamini ayrıca cilt bezlerinde “sebum” olarak adlandırılan yağlı bir maddenin salgılanmasına yardımcı olur. Sebum, kafa derisini nemlendirir ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

A vitamini bakımından eksik olan beslenme şekli, saç dökülmesi gibi çeşitli problemlere neden olabilir.

Yeterli miktarda A vitamini almak önemlidir ancak fazlası tehlikeli olabilir. Çalışmalar, A vitamininin aşırı dozunun saç dökülmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Tatlı patates, havuç, balkabağı, ıspanak ve lahana, beta karoten bakımından zengin olup A vitamini haline dönüşmesini sağlayan kaynaklardır. A vitamini aynı zamanda süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunur. Morina karaciğer yağı özellikle iyi bir kaynaktır.

B Vitaminleri

Saçın sağlıklı şekilde uzaması için en gerekli olan vitaminlerden biri, biotin adı verilen bir B vitaminidir.

Çalışmalar saç dökülmesi ile biotin eksikliği arasında bir bağ olduğunu tespit etmiştir. Ancak B7 vitamini olarak da bilinen biotinin eksikliği çok nadir görülen bir durumdur çünkü biotin geniş bir yelpazede gıdalarda doğal olarak bulunur.

Diğer B vitaminleri, kafa derisine ve kıl foliküllerine oksijen ve besin maddeleri taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Bu işlemler saçın sağlıklı şekilde uzaması için önemlidir.

B vitaminlerini, bütün tahıllar, badem, et, balık, deniz ürünleri ve yapraklı yeşillikler dahil birçok gıdadan alabilirsiniz. Ek olarak, hayvansal yiyecekler, B12 vitamininin en iyi kaynağıdır.

C vitamini

C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koruyucu güçlü bir antioksidandır. Ek olarak vücudumuz, saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen olarak bilinen bir proteini oluşturmak için C vitaminine ihtiyaç duyar. Çilek, biber, guava ve turunçgiller C vitamininin en iyi kaynakları arasındadır.

D vitamini

D vitamini seviyelerinin düşük olması, saç dökülmesi için teknik bir terim olan alopesi ile bağlantılıdır.

Araştırmalar aynı zamanda, D vitamininin yeni foliküllerin ortaya çıkmasına yardımcı olabileceğini de gösteriyor. 

Çoğu insan farkında olmasa da D vitamini seviyeleri çok düşüktür. Saç dökülmesi, uzaması gibi daha birçok etkiye neden olan D vitamini seviyelerini yükseltmek için birkaç yöntem var.

Vücudumuz, güneş ışınlarıyla doğrudan temas yoluyla D vitamini üretir. D vitamininin iyi besin kaynakları, yağlı balık, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve D vitamini ile güçlendirilmiş gıdalardır.

E Vitamini

C vitamini benzeri, E vitamini de, oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır. Bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişiler 8 ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra saç uzamasında % 34.5 artış gözlendi.

Ay çekirdeği, badem, ıspanak ve avokado E vitamini için iyi besin kaynaklarıdır.

Demir

Demir, kırmızı kan hücrelerinin, vücut hücrelerine oksijen taşımasına yardımcı olur. Bu da demiri, saç uzaması da dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonları için önemli bir mineral yapar.

Anemiye neden olan demir eksikliği, saç dökülmesinin önemli bir nedenidir. Kadınlarda özellikle yaygındır. Demir içeren gıdalar istiridye, yumurta, kırmızı et, ıspanak ve mercimektir.

Çinko

Çinko, saç dokusunun gelişmesinde ve onarımında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca foliküllerin etrafındaki yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Saç dökülmesi, çinko eksikliğinin yaygın bir belirtisidir.

Çinko takviyeleri, çinko eksikliğinin neden olduğu saç dökülmesini azaltmaktadır. Bununla birlikte, aşırı yüksek dozda ilavelerle saç dökülmesine katkıda bulunabileceğinizi unutmayın.

Bu nedenle, gıdalardan çinko almak daha iyidir. Çinko oranı yüksek gıdalar istiridye, sığır eti, ıspanak, buğday tohumu, kabak çekirdeği ve mercimektir.

Protein

Saç neredeyse tamamen proteinden oluşmaktadır. Saç uzaması için yeterince tüketilmesi önemlidir.

Hayvan çalışmaları, protein eksikliğinin saç uzamasını azaltabileceğini ve hatta saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, gerçek protein eksikliği, nadir görülen bir durumdur.

Saçın Uzaması için Besin Takviyesi Alınmalı mı?

Beslenme, saç uzaması için ihtiyacınız olan vitaminlerin en iyi kaynağıdır. Bununla birlikte, beslenmeniz yetersiz kalırsa, takviyeler yararlı olabilir. 

Ayrıca, herhangi bir besin eksikliğiniz yoksa büyük miktarda vitamin ve mineral almak zararlı olabilir. Bir eksikliğiniz olup olmadığını belirlemek için kan testi yaptırmalı ve doktorun tavsiyeleri sonucunda besin takviyesi alıp almamaya karar vermelisiniz.

Saçları Güçlendirmek için Doğal Yöntemler

Kadınlar saçları konusunda ciddi anlamda titizdir. Saçlarını korumak, güçlendirmek, rengini değiştirmek ve uzatmak isterler. Doğal süreç her zaman en iyi olanıdır fakat evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle saçınızın güçlü şekilde uzamasını destekleyebilirsiniz.

Soğan suyu

Soğan suyu sağlıklı büyüyen saçlar için doğal bir çözümdür. Soğan, saçta bulunan temel dokular için gerekli olan sülfür içerir ve soğan suyu kolajen üretimini teşvik ederek saçın uygun şekilde uzamasına yardımcı olur.

Soğan suyunun uygulanışı: Soğanı dilimleyerek, suyunu sıkın. Kafa derisi üzerine suyunu sürün.20 dakika bekleyin ve şampuan ile saçınızı yıkayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi kısa sürede saçın uzamasını sağlar. Kafa derisini temizlemeye ve cildin ph dengesinin ayarlanmasına yardımcı olur. Bu durum saç uzamasını tetikler.

Elma sirkesinin uygulanışı: Suya biraz elma sirkesi ekleyin ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Bu karışımı banyo sırasında şampuan kullanma işlemini bitirdikten sonra saçınızı durulamak için kullanın.

Yumurta maskesi

Yumurta beyazının içindeki çeşitli maddeler saçın sağlıklı şekilde uzaması için zengin bir kaynaktır. Yumurtadaki yüksek protein oranı kafa derisi üzerinde yeni saçlar oluşturmaya yardımcı olur. Yumurta akında fosfor, çinko, kükürt, iyot ve demir vardır.

Yumurta maskesinin uygulanışı: Yumurta beyazını biraz bal ve zeytinyağı ile iyice karışana kadar çırpın. Karışımı kafa derisine uygulayın. 25 dakika sonra yıkayın.

Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu saç uzamasını sağlamak için yaygın kullanılan tedavilerden biridir.

Çemen otu tohumunun uygulanışı: Çemen tohumlarını su içinde birkaç saat bekletin. Suda şişmiş tohumları macun kıvamına getirin ve içine biraz hindistan cevizi sütü ekleyin. Kafa derisine uygulayın ve 30 dakika bekletin. Yumuşak bir şampuan ile yıkayın.

Patates

Patates A, B, C vitaminleri açısından zengindir ve saçın uzamasına yardımcı olacak özellikler içerir.

Patatesin uygulanışı: Kafa derisi üzerine taze sıkılmış patates suyunu uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Şampuan ile yıkayın.

Acı biber

Acı biber kan dolaşımını hızlandırarak sinirlerin aktif hale gelmesini sağlar.

Acı biberin uygulanışı: Toz halindeki acı biberi biraz zeytinyağı ile karıştırın. Hamur haline gelen karışımı kafa derisine uygulayın. Bir süre bekleyin ve soğuk su ile yıkayın.

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü sağlık için faydalı olduğu bilinen bir içecektir. Bu mükemmel içecek hızlı şekilde saç uzamasına yardımcı olur. Bu süt, zengin potasyum, demir ve uçucu yağlar içerir.

Hindistan cevizi sütünün uygulanışı: Saf Hindistan cevizi sütünü saç derinize uygulayın. Gece boyunca saçınızda kalsın ve sabah su kullanarak yıkayın.

Yeşil çay

Yeşil çay içeriğindeki zengin antioksidanlar ile saçların uzamasına yardımcı olur.

Yeşil çayın uygulanışı: 1 bardak yeşil çayı saçınıza uygulayın. Biraz sıcak olsun. Kuruyana kadar bekleyin ve kalıntılarını soğuk su ile yıkayın.

Hint bektaşi üzümü

Hint bektaşi üzümü, genelde siyah ve sağlıklı saçlar için kullanılmaktadır. Zengin antioksidan özelliğine sahip C vitamini içerir.

Hint Bektaşi üzümünün uygulanışı: Hint bektaşi üzümü tozunu limon suyu ile karıştırın. Saf bir karışım elde ettikten sonra kafa derisine uygulayın. Kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Kimyon tohumu

Kimyon tohumu sağlıklı saçlar için çeşitli vitaminler içerir.

Kimyon tohumunun uygulanışı: Kimyon tohumunu zeytinyağı içinde bekletin. Kafa derisine tohumlarla birlikte zeytinyağını uygulayın. Biraz bekletip yıkayın. Daha iyi sonuç için bu yöntemi tekrarlayın.

Saç Uzaması için Hangi Besinler Yenmeli?

Yumurta

Yumurta, saçın hızlı şekilde uzamasına yardımcı olabilecek bir mineral olan iyi bir biotin kaynağıdır.

Saç dökülmesi ve vücut tüylerinin kaybı, biyotin eksikliğinin iki belirtisidir. Diğer semptomlar arasında cilt enfeksiyonları ve kırılgan tırnaklar bulunur. Biyotin eksikliği nadir görülür.

Yumurta ayrıca L-lizin, D vitamini ve bazı mineraller de dahil olmak üzere saçın gelişimini sağlayabilecek başka bileşikler içerir.

Brezilya fıstığı

Brezilya fıstığı, saçın uzamasına yardımcı olabilecek bir mineral olan mükemmel bir selenyum kaynağıdır. Selenyum içeren diğer gıdalar arasında karaciğer ve balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, ekmek ve tahıllar bulunur.

Yağlı balık

Sağlıklı yağlar beslenmenin önemli bir parçasıdır ve omega 3 yağ asitleri kalp, saç, cilt ve gözler için faydalıdır.

Balık, saçı güçlendirebilecek omega 3 ve D vitamini kaynağıdır. Buna ek olarak, balık yiyen insanların çeşitli kronik hastalıklarının riski azalır ve yağlı balık yemek kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olur, kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Omega 3 yağ asitlerinin en zengin balık kaynakları; somon, orkinos, ton balığı, ringa ve sardalyadır. Bitkisel omega 3 kaynakları ise ceviz, keten tohumu ve chia tohumu gibi tohumlar, keten tohumu yağı, soya yağı ve kanola yağı, spirulina gibi yosunlardır.

D vitamini ile güçlendirilmiş yiyecekler

Bazı araştırmalar, D vitamininin saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. D vitamini, kas, sinir ve bağışıklık sistemi işlevleri için de önemlidir.

D vitamini çoğunlukla güneş ışığına maruz kalındığında üretilir. Çok az yiyecekte D vitamini bulunur. Eksikliğini gidermek için bazı yiyeceklere D vitamini eklenebilmektedir. Bunların paketinde “D vitamini ile güçlendirilmiştir” diye bir ibare bulunur. 

L-lizin kaynakları

Protein açısından zengin gıdalardaki bazı amino asitler, saç uzamasını destekler, L-lizin bunlardan biridir. L-lizin saç kökünde bulunur ve saçın şekli ve hacminden sorumludur.

L-lizin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir ancak bu amino asitten yeterince almak bu sorunu önleyebilir ve saçın uzamasını teşvik edebilir.

L-lizin et, yumurta, fasulye, mercimek, fındık, spirulinada bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ