Saçın Hızlı Uzaması için Evde Yapılabilecekler | diyetz

Saçın Hızlı Uzaması için Evde Yapılabilecekler

 

Parlak ve ışıltılı görünen saçlar, sağlık ve güzellik belirtisidir.Vücudunuzun diğer bir parçaları gibi, saçların da sağlıklı olması ve sağlıklı bir şekilde uzaması için çeşitli besin maddelerine ihtiyaç vardır.Aslında saç dökülmelerinin genel nedeni beslenme eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Yaş, genetik ve hormonlar gibi faktörler saçınızın uzamasını etkilemekle birlikte optimal besin maddesi alımı da sağlıklı saçların anahtardır.Aşağıda sayılan ,5 vitamin ve 3 mineral, besinler yoluyla saç uzaması için önemli ve gereklidir.

 

 

 

Saç için Gerekli Vitamin ve Mineraller

A vitamini

Tüm hücrelerin büyümesi için A vitamini gerekir.Buna, insan vücudundaki en hızlı büyüyen doku olan saç da dahildir.A vitamini ayrıca cilt bezlerinde “sebum” olarak adlandırılan yağlı bir maddenin salgılanmasına yardımcı olur.Sebum, kafa derisini nemlendirir ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

A vitamini bakımından eksik olan beslenme şekli, saç dökülmesi gibi çeşitli problemlere neden olabilir.

Yeterli miktarda A vitamini almak önemlidir, ancak fazlası tehlikeli olabilir.Çalışmalar, A vitamininin aşırı dozunun saç dökülmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Tatlı patates, havuç, balkabağı, ıspanak ve lahana, beta-karoten bakımından zengin olup A vitamini haline dönüşmesini sağlayan kaynaklardır.A vitamini aynı zamanda süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunur.Morina karaciğer yağı özellikle iyi bir kaynaktır.

B Vitaminleri

Saç büyümesi için en iyi bilinen vitaminlerden biri, biotin adı verilen bir B vitaminidir.Çalışmalar saç dökülmesi ile biotin eksikliği arasında bir bağ olduğunu tespit etmiştir.Ancak B7 vitamini olarak bilinen biotinin eksikliği çok nadir görülen bir durumdur, çünkü biotin geniş bir yelpazede gıdalarda doğal olarak bulunur.Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için “Biotinin Sağlık Faydaları ve Bilmeniz Gerekenler” adlı yazıyı okuyun. http://www.diyetz.com/biotin/

Diğer B vitaminleri, kafa derisine ve kıl foliküllerine oksijen ve besin maddeleri taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Bu işlemler saç büyümesi için önemlidir.

B vitaminlerini, bütün tahıllar, badem, et, balık, deniz ürünleri ve koyu, yapraklı yeşillikler dahil birçok gıdadan alabilirsiniz.Ek olarak, hayvan gıdaları B12 vitamininin en iyi kaynağıdır.

İlginizi Çekebilir  Depresyonla Bağlantılı Şaşırtıcı Hastalıklar

C vitamini

C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koruyucu güçlü bir antioksidandır.Ek olarak vücudunuz, saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen olarak bilinen bir proteini oluşturmak için C vitaminine ihtiyaç duyar.

C vitamini aynı zamanda vücudunuzun saç büyümesi için gerekli mineral olan demir üremesine yardımcı olur.

Çilek, biber, guava ve turunçgiller C vitamininin iyi bir kaynağıdır.

D vitamini

Düşük D vitamini seviyeleri saç dökülmesi için teknik bir terim olan alopesi (halk arasındaki adıyla saçkıran ya da kılkıran hastalığı, saçlı deri, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, belli bir belirti olmaksızın, tüm vücuda yayılmış bir biçimde dökülmesiyle kendini gösteren bir hastalık) ile bağlantılıdır.

Araştırmalar aynı zamanda, D vitamininin yeni folliküllerin yaratılmasına yardımcı olabileceğini de gösteriyor.D vitamininin saç üretiminde rol oynadığı düşünülmekte ancak çoğu araştırma D vitamini reseptörlerine odaklanmaktadır. Saç büyümesinde D vitamininin gerçek rolü tam olarak bilinmemektedir.

Bununla birlikte, çoğu insanda D vitamini seviyeleri çok düşüktür.Saç dökülmesi,uzaması gibi daha birçok etkiye neden olan D vitamini alımını artırmak gerekiyor.

Vücudunuz, güneş ışınlarıyla doğrudan temas yoluyla D vitamini üretir.D vitamininin iyi beslenme kaynakları, yağlı balık, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve kuvvetlendirilmiş gıdalardır.

E Vitamini

C vitamini benzeri, E vitamini, oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır.Bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişiler 8 ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra saç uzamasında % 34.5 artış gözlendi.

Ayçiçeği çekirdeği, badem, ıspanak ve avokado tümüyle E vitamini için iyi bir kaynaktır.

Demir

Demir, kırmızı kan hücrelerinin, hücrelerinize oksijen taşımasına yardımcı olur. Bu da demiri,saç uzaması da dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonları için önemli bir mineral yapar.

Anemiye neden olan demir eksikliği, saç dökülmesinin önemli bir nedenidir. Kadınlarda özellikle yaygındır.Demir içeren gıdalar istiridye, yumurta, kırmızı et, ıspanak ve mercimektir.

Çinko

Çinko saç dokusunun gelişmesinde ve onarımında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca folliküllerin etrafındaki yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.Saç dökülmesi, çinko eksikliğinin yaygın bir belirtisidir.

İlginizi Çekebilir  Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Çinko takviyeleri,çinko eksikliğinin neden olduğu saç dökülmesini azaltmaktadır.Bununla birlikte, aşırı yüksek dozda ilavelerle saç dökülmesine katkıda bulunabileceğinizi unutmayın.Bu nedenle, gıdalardan çinko almak daha iyidir. Çinko oranı yüksek gıdalar istiridye, sığır eti, ıspanak, buğday tohumu, kabak çekirdeği ve mercimektir.

Protein

Saç neredeyse tamamen proteinden oluşmuştur.Saç uzaması için yeterince tüketilmesi önemlidir.Hayvan çalışmaları, protein eksikliğinin saç uzamasını azaltabileceğini ve hatta saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir.Bununla birlikte, gerçek protein eksikliği, nadir görülen bir durumdur.

Saçlarınızın Uzaması için Takviyeye İhtiyacınız Var mı?

Beslenme, saç uzaması için ihtiyacınız olan vitaminlerin en iyi kaynağıdır.Bununla birlikte, beslenmeniz yetersiz kalırsa, takviyeler yararlı olabilir.Araştırmalara göre, eksiklikleri olan bireylerde takviyeler en iyi şekilde çalışır.

Ayrıca, eğer yetersiz değilseniz büyük miktarda vitamin ve mineraller zararlı olabilir.Yani bir eksikliğiniz olup olmadığını belirlemek için bir doktorla görüşmeniz yararlıdır.

Saç Uzaması için Doğal Yöntemler

Kadınlar saçları konusunda ciddi anlamda titizdir.Saçlarını korumak,güçlendirmek,rengini değiştirmek ve uzatmak isterler.Doğal süreç her zaman en iyi olanıdır fakat evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Soğan suyu

Soğan suyu sağlıklı büyüyen saçlar için gerçek çözümdür.Soğan temel dokular için gerekli olan sülfür içerir ve soğan suyu kolajen üretimini teşvik ederek saçın uygun şekilde uzamasına yardımcı olur.

Soğan suyunun uygulanışı: Soğanı dilimleyerek,suyunu sıkın.Kafa derisi üzerine suyunu sürün.20 dakika bekleyin ve şampuan ile saçınızı yıkayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi kısa sürede saçın uzamasını sağlar.Elma sirkesi kafa derisini temizlemeye ve cildin ph dengesinin ayarlanmasına yardımcı olur.Bu durum saç uzamasını tetikler.

Elma sirkesinin uygulanışı: Suya biraz elma sirkesi ekleyin ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.Bu karışımı banyo sırasında şampuan sürdükten sonra saçınızı durulamak için kullanın.

Yumurta maskesi

Yumurta beyazının içindeki çeşitli maddeler saçın uzaması için zengin bir kaynaktır.Yumurtadaki yüksek protein oranı kafa derisi üzerinde yeni saçlar oluşturmaya yardımcı olur.Yumurta akında fosfor,çinko,kükürt,iyot ve demir vardır.

Yumurta maskesinin uygulanışı: Yumurta beyazını biraz bal ve zeytinyağı ile iyice karışana kadar çırpın.Karışımı kafa derisine uygulayın.25 dakika sonra yıkayın.

Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu saç uzamasını sağlamak için yaygın kullanılan tedavilerden biridir.

Çemen otu tohumunun uygulanışı: Çemen tohumlarını su içinde birkaç saat bekletin.Suda şişmiş tohumları macun kıvamına getirin ve içine biraz hindistan cevizi sütü ekleyin.Kafa derisine uygulayın ve 30 dk.bekletin.Yumuşak bir şampuan ile yıkayın.

Patates

Patates A,B,C vitaminleri açısından zengindir ve saçın uzamasına yardımcı olacak özellikleri içerir.

Patatesin uygulanışı: Kafa derisi üzerine taze sıkılmış patates suyunu uygulayın ve 20 dakika bekletin.Şampuan ile yıkayın.

Acı biber

Acı biber kan dolaşımını hızlandırarak sinirlerin aktif hale gelmesini sağlar.

Acı biberin uygulanışı: Toz halindeki acı biberi biraz zeytinyağı ile karıştırın.Hamur haline gelen karışımı kafa derisine uygulayın.Bir süre bekleyin ve soğuk su ile yıkayın.

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü sağlık için bilinen en iyi içecektir.Bu mükemmel içecek hızlı şekilde saç uzamasına yardımcı olur.Bu süt, zengin potasyum,demir ve uçucu yağlar içerir.

Hindistan cevizi sütünün uygulanışı: Saf Hindistan cevizi sütünü saç derinize uygulayın.Gece boyunca saçınızda kalsın ve su ile temizleyin.

Yeşil çay

Yeşil çay içeriğindeki zengin antioksidanlar ile saçların uzamasına yardımcı olur.

Yeşil çayın uygulanışı: 1 bardak yeşil çayı saçınıza uygulayın.Biraz sıcak olsun.Kuruyana kadar bekleyin ve kalıntılarını soğuk su ile yıkayın.

Hint bektaşi üzümü

Hint bektaşi üzümü, genelde siyah ve sağlıklı saçlar için kullanılmaktadır.Zengin antioksidan özelliğine sahip C vitamini içerir.

Hint Bektaşi üzümünün uygulanışı: Hint bektaşi üzümü tozunu limon suyu ile karıştırın.Saf bir karışım elde ettikten sonra kafa derisine uygulayın.Kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Kimyon tohumu

Kimyon tohumu sağlıklı saçlar için çeşitli vitaminler içerir.

Kimyon tohumunun uygulanışı: Kimyon tohumunu zeytinyağı içinde bekletin.Kafa derisine tohumlarla birlikte zeytinyağını uygulayın.Biraz bekletip yıkayın.Daha iyi sonuç için bu yöntemi tekrarlayın.

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ