Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler, Vitaminler ve Bitkiler

  Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler, Vitaminler ve Bitkiler

  Saç dökülmesi, insanların karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Günümüzde çocuklar bile saç dökülmesi yaşamaktadır. Saç dökülmesinin çeşitli nedenleri vardır, bunlardan en yaygın olanları kirlilik, stres, yanlış beslenme ve uykusuzluktur.

  Doğru bir yaşam tarzı ve dengeli beslenme, saçların parlaklığını geri kazandırmada, saç dökülmesini önlemede ve saçın yaşlanmasını geciktirmede önemli bir rol oynar. 

  Saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan farklı yöntemler vardır. Saç dökülmesini kontrol etmede ve önlemede son derece etkili olan bir yol, doğru vitaminlerin tüketilmesidir. Vitamin takviyeleri almak veya saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan vitaminler açısından zengin yiyecekleri yemek, oldukça etkilidir.

  Aşağıda “saç dökülmesini önleyen besinler” ve “saç dökülmesini önleyen vitaminler”den bahsedilecektir.

  Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Yiyecekler

  Saç Dökülmesini Önlemek için Temel Bir Besin Maddesi – Protein

  Yumurta 

  Orta boy (50 gr) bir yumurta 6.3 gr protein, çeşitli vitaminler ve saç köklerini güçlendiren mineraller içerir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, yumurtanın saçı parlak ve güçlü hale getirebileceğini, saç kırılmasını önleyebileceğini ve kırılganlığı azaltabileceğini göstermektedir.

  Bir çalışma, proteindeki kükürt amino asitlerinin, saç köklerini güçlendiren ve erken saç dökülmesini önleyen keratin saç proteini sentezinin öncüleri olduğunu göstermiştir.

  Bir araştırma, yumurtanın yeni saç gelişimi için insan dermal papilla hücrelerini (saç üretimini ve saç büyüme döngüsünü kontrol eden bir hücre grubu) uyaran önemli bir saç büyüme faktörü içerdiğini gösteriyor.

  Yumurta, saç büyümesine yardımcı olan ve saç dökülmesini önleyen biotin ile doludur. International Journal of Trichology’de yayınlanan bir araştırma, biotin eksikliğinin kadınlarda saç dökülmesine yol açabileceğini gösteriyor.

  Kümes hayvanları 

  Kanatlı hayvanların eti mükemmel bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Bunlar saçı beslemek ve saç dökülmesini ve kelleşmeyi önlemek için gerekli besinlerdir. 

  Journal of Dermatology Practical & Conceptual’da yayınlanan bir araştırma, protein eksikliğinin saç yapısını ve saç büyümesini etkileyerek telogen effluvium (geçici saç dökülmesi) ile sonuçlandığını belirtmektedir.

  Başka bir çalışma, besin eksikliklerinin androjenik alopesi (hormonal dengesizliğe bağlı saç dökülmesi), kadın tipi kellik, kronik telogen effluvium ve alopesi areata (dairesel kel yamalar) ile sonuçlanabileceğini göstermektedir.

  Kanatlı hayvanların etindeki hayvansal yağ – omega 6 yağ asitleri – dermal papillayı uyarır ve sağlıklı bukleler için saç büyüme döngüsünü kontrol eder.

  Mercimek 

  Bezelye, kırmızı mercimek, sarı mercimek, nohut ve barbunya gibi baklagiller, folik asit, demir, fosfor, çinko, magnezyum ve lif açısından zengindir.

  Bir çalışma, mineral ve çinko eksikliğinin çocuklar arasında yaygın alopesi (saç dökülmesinin genel dağılımı) ile sonuçlandığını gösterdi.

  Mercimeğin içindeki proteinler de sağlıklı saç gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Besin eksikliği, özellikle esansiyel amino asitlerin ve mikro besinlerin eksikliği, telojen effluvium, erkek tipi kellik ve kadın tipi kelliğe yol açabilir.

  Balık 

  Balık, saç sağlığını iyileştiren protein ve omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. International Journal of Molecular Science’da yayınlanan bir araştırma, uskumrudan elde edilen balık yağının dermal papilla hücrelerini uyardığını ve anagen (saç döngüsünün büyüme fazı) yollarını aktive ederek saç büyümesini desteklediğini gösterdi.

  Başka bir çalışma, omega 3 yağ asitleri açısından zengin balık yağı takviyesinin saç büyümesini desteklediğini ve saçın incelmesini azalttığını gösterdi.

  Yağsız Sığır Eti 

  Yağsız sığır eti, sağlıklı saç büyümesini destekleyen ve saç dökülmesini azaltan demir, çinko, selenyum, vitaminler ve biyolojik olarak yararlı proteinler açısından zengindir. 

  Kore Tıp Bilimi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, demir eksikliği ile saç dökülmesi arasında ters bir ilişki olduğunu gösterdi. Vitamin ve mineral eksikliği de alopesi veya saç dökülmesine neden olabilir.

  ceviz yağı kullananlar

  Saç Uzaması İçin Temel Besinler – Sağlıklı Yağlar

  Ceviz 

  Ceviz, sağlıklı ve gür saçlar için gerekli olan besinler olan omega 3 yağ asitleri içerdiğinden “saç gıdası” olarak bilinir. Ayrıca saç büyümesi için önemli olan protein ve makro mineraller açısından da zengindir.

  Ceviz ayrıca saç büyümesini uyaran ve saç dökülmesini azaltan çinko, demir, selenyum ve B1, B6 ve B9 vitaminlerini içerir.

  Ayrıca saçı güçlendiren ve saç derisi sağlığını koruyan biotin, E vitamini, protein ve magnezyum içerir. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülmesine neden olur.

  Badem 

  Badem magnezyum, selenyum, protein, doymamış yağ asitleri ve vitaminler açısından zengindir. Çalışmalar, magnezyumun saç köklerini uyaran farklı metabolik reaksiyonların bir kofaktörü olarak hareket ettiğini göstermiştir. Saçı güçlendirmek ve sağlıklı saç büyümesini sürdürmek için günde dört ya da beş ıslatılmış badem tüketin.

  Tohumlar 

  Tohumlar, özellikle ayçiçeği tohumu, androgenetik alopesiyi önlemede etkili olan ve sağlıklı saç büyümesini destekleyen beta-sitosterol açısından zengindir.

  Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yapılan bir araştırma, 5-alfa-redüktaz inhibitörlerinin, özellikle palmetto özleri ve beta-sitosterolün androjenik alopesi tedavisinde yardımcı olduğunu gösterdi.

  Keten tohumu zengin omega 3 yağ asitleri kaynağıdır ve deniz ürünlerine bir alternatiftir. Rhesus maymunları üzerinde yapılan bir araştırma, omega 3 yağ asitlerinin saç derisini iyileştirdiğini ve erken saç dökülmesini önlediğini gösteriyor.

  yeşil yapraklı sebzede neler var

  Saçların Dökülmesini Engelleyen – Yeşil Yapraklı Sebzeler

  Ispanak 

  Ispanak, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, folik asit ve vitaminler açısından zengin yeşil yapraklı bir sebzedir. Bu besinler sağlıklı saç büyümesi için gereklidir.

  Ispanaktaki yüksek kalsiyum seviyeleri, kadın tipi saç dökülmesini veya telogen effluvium’u önleyen önemli bir vitamin olan D vitamini emilimini kolaylaştırır.

  Ispanak ayrıca sağlıklı saç büyümesi için kafa derisine oksijen tedarikini artıran demir açısından da zengindir. 

  Erkek tipi saç dökülmesi ve menopoz öncesi kadın tipi saç dökülmesi olan kişilerde düşük serum ferritin seviyeleri görülür. Demir açısından zengin gıdalar yiyerek, durum iyileştirilebilir.

  Indian Journal of Dermatology’de yayınlanan bir araştırma, kadın androgenetik alopesinin düşük çinko ve demir seviyeleriyle bağlantılı olduğunu gösterdi. 

  Lahana 

  Lahana A, K, C vitaminleri, folik asit, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Bunlar sağlıklı saç büyümesi için gerekli besinlerdir.

  Saçın yaşlanması veya beyazlaması, saç üretiminin azalması veya alopesi oksidatif stresten kaynaklanır. Lahanadaki A ve C vitaminleri, saçı serbest radikalleri azaltarak ve nötralize ederek korur.

  pestisit ne işe yarar

  Sağlıklı Saçlar İçin Vitamin ve Mineraller Sağlayan – Sebzeler ve Meyveler

  Tatlı Patates 

  Tatlı patates, özellikle alopesi areata ve telogen effluvium olmak üzere saç dökülmesinde önemli rol oynayan bakır, demir, çinko ve protein içerir. 

  Tatlı patates ayrıca, saç dökülmesinin ve saçların grileşmesinin başlıca nedeni olan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmak için bir antioksidan görevi gören A vitamini açısından da zengindir.

  Havuç 

  Havuç, A ve C vitaminleri, karotenoidler ve potasyum sağlar. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, bu sebzenin saç sağlığına katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Çok fazla veya çok az A vitamini saç için zararlıdır. Bir çalışma, A vitamini eksikliğinin kuru ve seyrek saçlara yol açtığını, çok fazlasının ise saç dökülmesine yol açtığını gösterdi.

  Dolmalık Biber 

  Dolmalık biber en zengin C vitamini kaynaklarından biridir. Saç kırılmasını ve kurumasını önlemeye yardımcı olur. C vitamini ayrıca demir emilimine yardımcı olur ve saç dökülmesini önler.

  Ayrıca dolmalık biber, saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olan farklı vitamin ve minerallerin güç merkezidir.

  Portakal 

  Portakal, saç büyümesini artıran C vitamini açısından zengindir. Ayrıca antioksidanlar, flavonoidler, beta karoten, magnezyum ve lif içerir. Portakal suyu içmek, saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Saç Dökülmesini Önleyen – Tam Tahıllar

  Arpa 

  Arpa lif, protein, antioksidanlar ve E vitamini açısından zengindir. Tropikal Yaşam Bilimi Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, tokotrienol (E vitamini türevi) takviyesinin kafa derisindeki oksidatif stresi azalttığını gösterdi – erken saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri.

  Saç Dökülmesini Engelleyen – Probiyotikler

  Yoğurt 

  Yoğurt, bağırsak sağlığını artıran ve sağlıklı saçları destekleyen en zengin probiyotik kaynaklarından biridir. Farelerde yapılan bir araştırma, probiyotik açısından zengin yoğurdun saç folikülü gelişimini desteklediğini ve saç dökülmesini geciktirdiğini gösterdi.

  Saç Dökülmesini Önleyen Vitaminler Nelerdir?

  A Vitamini

  Bu vitamin saç folikülündeki retinoik asit sentezini düzenler. Sadece cilt bakımı için değil, aynı zamanda saç büyümesine de yardımcı olur. Ayrıca saçı nemlendirir ve sağlıklı kalmasını sağlar. A vitamini şu yiyeceklerde bulunur:

  – Havuç

  – Tatlı patates

  – Ispanak

  – Diğer koyu yapraklı yeşil sebzeler

  – Ton balığı

  – Marul

  – Tatlı kırmızı biber

  – Mango

  B Vitaminleri

  B vitaminleri, stresle başa çıkarak saç büyümesine yardımcı olan en iyi vitaminlerden biridir. İnositol ve B12, saç büyümesi için faydalı B vitaminleridir. B vitaminleri şu yiyeceklerde bulunur:

  – Yumurta

  – Et

  – Portakal

  – Fasulye

  – Kümes hayvanları

  iskorbüt c vitamini eksikliği

  C Vitamini

  Bu vitamin, vücudun saç büyümesi için gerekli olan gıdalardan demiri emmesine yardımcı olur. Ayrıca saçın yapısını korumak ve hasarı onarmak için gerekli olan kolajen üretimini de destekler. C vitamini şu yiyeceklerde bulunur:

  – Guava

  – Ispanak

  – Koyu yeşil yapraklı sebzeler

  – Sarı dolmalık biber

  – Brokoli

  – Kivi

  – Portakal

  – Tatlı limon

  – Bezelye

  D vitamini

  Saç dökülmesi için bu vitamin saç folikülünü ve hücrelerini uyarır böylece yeni saç telleri oluşturur. D vitamini şu yiyeceklerde bulunur:

  – Balık

  – İstiridye

  – Morina karaciğeri yağı

  – Salam

  – Soya peyniri

  – Soya sütü

  – Yumurta

  – Mantarlar

  – Güçlendirilmiş süt ürünleri

  en çok e vitamini içeren besinler

  E Vitamini

  E vitamini, kılcal damarları uyarır ve bu, kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir. E vitamini ayrıca zengin antioksidan içeriği ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle saç büyümesine yardımcı olur. E vitamini şu yiyeceklerde bulunur:

  – Ispanak

  – Soya peyniri

  – Avokado

  – Badem

  – Ay çekirdeği

  – Zeytinyağı

  – Brokoli

  – Kabak

  B5 Vitamini

  B5 vitamini, saç dökülmesini kontrol eden ilaçların önemli bir bileşenidir. B5 vitamini açısından zengin besinler şunlardır:

  – Mantarlar

  – Peynir

  – Yağlı balık

  – Yumurta

  – Avokado

  – Sığır eti

  – Kümes hayvanları

  – Ay çekirdeği

  – Tatlı patates

  Saç Dökülmesini Önleyen Bitkiler Nelerdir?

  Bazı bitkiler saç dokusunu, kalitesini, rengini ve sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Bu bitkiler ayrıca saçları yıkamak veya boyamak ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek için de kullanılabilir. Saç sağlığını iyileştirebilecek bazı bitkiler şöyledir;

  Kına

  Kına önemli bir doğal saç boyasıdır. Antifungal özellikleri kepeği önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Saç derisinin pH seviyelerini dengeleyebilir ve erken saç dökülmesini ve beyazlamasını önlemeye yardımcı olabilir. 

  Yabani Fesleğen

  Fesleğen kökleri androjenik alopesi tedavisine yardımcı olabilir. Androjenik alopesiye neden olduğu bilinen bir enzim olan 5-alfa redüktazı inhibe edebilir. 

  Fesleğenin iltihap önleyici özellikleri, kafa derisi sorunlarının ve iltihaplanmaya neden olabilecek diğer enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur.

  Ayrıca saçları güçlendirdiği ve saç kırılmalarını önlediği bilinmektedir. Kan dolaşımını iyileştirir ve saç büyümesini uyarır.

  Amla

  Hint bektaşi üzümü, kolajen üretimini artıran yüksek C vitamini içeriği ile bilinir. Artan kolajen üretimi, daha hızlı ve sağlıklı saç büyümesini uyarır.

  Biberiye

  Biberiye, androjenik alopesi tedavisinde ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmede etkilidir. Ayrıca saç dökülmesiyle ilgili bir hormon olan DHT’yi engellemeye yardımcı olabilir.

  Ginkgo biloba

  Ginkgo bilobanın dolaşımı iyileştirdiği ve saç köklerini beslediği söylenir. Bu bitkinin etanol özlerinin de saç büyümesini uyardığı bulunmuştur.

  Hibiskus

  Hibiskus çiçekleri, saç derisi ve saç sağlığını oluşturan vitaminler ve antioksidanlar içerir. Hibiskusun hidroalkolik özütünün saç büyümesini desteklediği bulundu.

  Ginseng

  Çin kırmızı ginsengi, 5-alfa redüktazı inhibe ederek ve kan dolaşımını iyileştirerek alopesi tedavisine yardımcı olabilir. Saçları beslemek ve güçlendirmek için saç toniği olarak da kullanılabilir.

  Aloe Vera

  Aloe vera, ölü hücreleri kafa derisinden uzaklaştıran ve saç büyümesini destekleyen proteolitik enzimler içerir. Bitki ayrıca kafa derisi pH’ını nemlendirir ve dengeler.İEnflamasyonu yatıştırmak ve kepek tedavisi için de kullanılabilir.

  Yasemin

  Yasemin, saç sağlığını iyileştirebilecek antimikrobiyal ve bakım özelliklerine sahiptir. Yasemin çiçeğinin suyu, saçların beyazlamasını veya kelliği önlemek için saç toniği olarak kullanılabilir.

  Çemen otu

  Çemen otu tohumları saç büyümesini teşvik etmede etkili olabilir. Tohumlar, saç dökülmesini tedavi ettiği ve saç büyümesini desteklediği söylenen fitoöstrojenler içerir. Ayrıca DHT aktivitesini inhibe eder ve saç dökülmesini veya kelliği önlemeye yardımcı olur.

  Neem

  Neem genellikle baş biti tedavisinde kullanılır. Antifungal özellikleri kepeği etkili bir şekilde tedavi edebilir ve ortadan kaldırabilir.

  Neem yağı alopesi tedavisi için potansiyel olarak kullanılabilirken, dermatite neden olabilir ve dikkatli olunmasını gerektirir. Yağ, saçı besleyen ve güçlendiren linoleik ve oleik asitler içerir. Ayrıca saçları yumuşatabilir.

  Adaçayı

  Adaçayı yağı kepek önleyici bir tedavi olarak kullanılabilir. Yaprakları saç rengini koyulaştırmak için yağlarda kullanılabilir. 

  Saç kremi olarak da kullanılabilir. Bir araştırma, adaçayının diğer bitkilerle birlikte kullanıldığında saç yoğunluğunu artırabildiğini ve saç köklerinde anajen fazı indükleyebildiğini gösterdi.

  Dulavratotu

  Dulavratotu, kafa derisi tedavisinde kullanılabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Saçları güçlendirir ve saç derisi sağlığını iyileştirir. Seboreik dermatit, sedef hastalığı ve kepek tedavisinde de kullanılabilir ve yağlı saç derisini dengelemeye yardımcı olur.

  Isırgan otu

  Isırgan otu, testosteronun DHT’ye dönüşmesini engeller (bu dönüşüm erkeklerde saç dökülmesinin ana nedenidir). Saç köklerini aktive eden rejeneratif özelliklere sahip olduğu için telogen effluvium’u tedavi etmek için kullanılabilir.

  Saw Palmetto

  Saw palmetto saç dökülmesini azaltır ve saç folikülünün yeniden büyümesini destekler. Testosteronun DHT’ye dönüşmesini engeller ve saç dökülmesini frenlemeye yardımcı olur. Ayrıca saç maskelerinde ve şampuanlarda sebum üretimini düzenlemek için sıklıkla kullanılır.

  Saç Dökülmesini Önlemede Bitkiler Nasıl Kullanılır?

  aloe vera faydaları saç

  Aloe Vera

  Malzemeler

  • İki yemek kaşığı aloe vera jeli

  Nasıl yapılır?

  – Aloe vera sapını dilimleyin ve iki yemek kaşığı jeli alın.

  – Ekstrakte edilen aloe vera jelini saç derinize uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın.

  – Aloe vera jelini saçınızda iki saat bekletin ve hafif bir şampuan kullanarak yıkayın.

  – Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

  Biberiye ve Hindistan Cevizi Yağı

  Malzemeler

  • Beş ila on damla biberiye esansiyel yağı
  • İki ila üç yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

  Nasıl yapılır?

  – Biberiye esansiyel yağı ve hindistan cevizi yağını bir kapta birleştirin.

  – Bu yağ karışımı ile saç derinize masaj yapın ve saçınızın uzunluğu boyunca masaj yapmaya devam edin.

  – Saç derinize on dakika boyunca masaj yapın.

  – Yağı otuz dakika daha saçınızda bırakın ve hafif bir şampuanla durulayın.

  – Bunu haftada üç kez tekrarlayın.

  Hint Bektaşi Üzümü ve Limon Suyu

  Malzemeler

  • Dört yemek kaşığı Hint bektaşi üzümü tozu
  • İki çay kaşığı limon suyu
  • Su, gerektiği kadar

  Nasıl yapılır?

  – Su, Hint bektaşi üzümü tozu ve limon suyunu bir kapta karıştırın (pürüzsüz, tutarlı bir macun elde etmelisiniz).

  – Macun ile saç derinize masaj yapın ve tüm saç uzunluğunca uygulayın.

  – On beş dakika bekletin ve hafif bir şampuanla durulayın.

  – Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

  Neem Suyu

  Malzemeler

  • Bir demet neem yaprağı
  • İki su bardağı su

  Nasıl yapılır?

  – Neem yapraklarını iki bardak suda on dakika kaynatın. Soğuması için kenara alın.

  – Soğuduktan sonra sıvıyı bir sürahiye süzün.

  – Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve son durulama olarak neem içeren suyu saçınıza dökün.

  – Saçınızı daha fazla durulamayın.

  – Bunu her yıkamadan sonra yapın.

  Not: Neem yağı genellikle güçlüdür. Uygulamadan önce zeytin, hindistan cevizi veya badem gibi daha hafif bir yağ ile karıştırın.

  Adaçayı Suyu

  Malzemeler

  • İki yemek kaşığı kuru adaçayı yaprağı
  • İki su bardağı su

  Nasıl yapılır?

  – Kurutulmuş adaçayı yapraklarını iki su bardağı suda on dakika kaynatın. Soğuması için kenara alın.

  – Soğuduktan sonra sıvıyı bir sürahiye süzün.

  – Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve son durulama olarak adaçayı ile karıştırılmış suyu saçınıza dökün.

  – Saçınızı daha fazla durulamayın.

  – Bunu her yıkamadan sonra yapın.

  Dulavratotu ve Aloe Vera

  Malzemeler

  • İki damla biberiye esansiyel yağı
  • İki damla fesleğen esansiyel yağı
  • İki damla lavanta esansiyel yağı
  • Bir çay kaşığı aloe vera jeli
  • Bir çay kaşığı dulavratotu yağı

  Nasıl yapılır?

  – Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Yağ karışımını saç derinize sürün.

  – Saç derinize birkaç dakika masaj yapın ve yağ karışımını birkaç saat bekletin.

  – Hafif bir şampuanla durulayın. Bunu haftada üç kez tekrarlayın.

  köri yaprağı saçta nasıl kullanılır

  Köri Yaprağı ve Hindistan Cevizi Yağı

  Malzemeler

  • Bir avuç köri yaprağı
  • İki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

  Nasıl yapılır?

  – Yağı ve köri yaprağını bir tencerede yağ kahverengi bir renk almaya başlayana kadar ısıtın.

  – Köri yaprağı ile karıştırılmış yağı soğumaya bırakın. Saç derinize masaj yapın ve saçınızın uzunluğunca uygulayın.

  – Bu yağı en az otuz dakika bekletin. Ayrıca gece boyunca bırakabilirsiniz.

  – Şampuanla durulayın. Bunu haftada üç kez tekrarlayın.

  Hibiskus Çiçeği

  Malzemeler

  • İki ebegümeci çiçeği
  • İki yemek kaşığı taşıyıcı yağ

  Nasıl yapılır?

  – Taşıyıcı yağı hibiskus çiçeği ile birkaç dakika ısıtın.

  – Bu yağı saç derinize ve saçınıza uygulayın.

  – Saç derinize on dakika masaj yapın ve yağı otuz dakika daha saçınızda bırakın.

  – Şampuanla yıkayın. Haftada iki kez tekrarlayın.

  susam yağı kullanımı

  Zencefil ve Susam Yağı

  Malzemeler

  • Bir rendelenmiş zencefil kökü
  • Dört yemek kaşığı susam yağı

  Nasıl yapılır?

  – Rendelenmiş zencefil kökünü bir bezin içine koyun ve suyunu sıkın.

  – Bu suyu susam yağı ile karıştırın.

  – Bu karışım ile saç derinize masaj yapın ve otuz dakika bekletin.

  – Hafif bir şampuanla durulayın. Bunu haftada üç kez tekrarlayın.

  Bitkileri Kullanmanın Riskleri

  Bitkiler, saç dökülmesini tedavi etmek için potansiyel olarak güvenli alternatifler gibi görünmektedir. Çoğu kozmetik saç ürünü, saça zarar verebilecek veya olumsuz etkilere neden olabilecek kimyasallar içerir. 

  Bununla birlikte, anekdot niteliğindeki kanıtlar, bazı bitkilerin bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara veya kontakt dermatite neden olabileceğini düşündürmektedir.

  Bu nedenle, tüm kafa derisi üzerinde herhangi bir bitki kullanmadan önce daima bir yama testi yapın. Herhangi bir kızarıklık, tahriş veya şişlik fark ederseniz, kullanmayı bırakın ve doktora danışın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ