Saç Dökülmesini Durdurmanın Doğal Yöntemleri

  Şakaklarda Saç Dökülmesi için Bitkisel Çözümler

  Şakaklardan dökülen saçlar, rahatsız edicidir. Saçınızı at kuyruğu toplamak gibi basit şeyleri bile yapmakta zorlanırsınız. Kadınlarda şakaklarda saç dökülmesi yaygındır ve bununla başa çıkmak oldukça zordur. 

  Saç dökülmesine, sağlıksız yaşam tarzı, besin eksiklikleri, alerjiler, hormonal dengesizlikler, zayıf saç bakımı ve genetik gibi sayısız faktör neden olabilir.

  Şakaklarda seyrelmenin nedenini bilmek için öncelikle saç dökülmesinin nedenlerine bakalım. Ardından “şakaklarda oluşan saç dökülmesi doğal yollarla nasıl tedavi edilir?” sorusunun cevabını arayalım.

  Şakak Saç Dökülmesi Nedir?

  Şakaklardan saç dökülmesi, şakak bölgesindeki saçların incelmesidir. Bu tür saç dökülmeleri, hem erkekler hem de kadınlarda yaygındır.

  Şakaklardaki saçlar dökülüyorsa, muhtemelen kafanızın diğer bölgesindeki saçları da kaybediyorsunuzdur. Şakak dökülmesi iki tarafı etkileyebileceği gibi, sadece bir tarafta da olabilir.

  Şakaklarda Dökülme Nedenleri

  Çoğu zaman şakak bölgesi saç dökülmesi genetiktir ve kalıtsal bir durumdur. Bazı durumlarda, saç uzantılarının aşırı kullanımı, sıkı örgüler gibi nedenlerle ortaya çıkar.

  PCOS gibi sorunlardan kaynaklanan tiroid rahatsızlıkları ve hormonal dengesizlikler de bu tür saç dökülmesine yol açabilir.

  Şakak Saç Dökülmesi Doğal Tedavi Yöntemleri

  saçların şakaklardan açılması

  Zeytinyağı

  Araştırmalar, saç derisine yağ ile masaj yapmanın saç kalınlığını artırabileceğini göstermektedir. Zeytinyağı saç tellerine nüfuz edebileceğinden, bununla saçınıza ve saç derinize masaj yapmak onları içeriden güçlendirmeye yardımcı olabilir. 

  Bir çalışma, zeytinyağı bazlı bir bitkisel formülasyonun saçın uzamasını tetiklediğini gösterdi. Zeytinyağı ayrıca farelerde yapılan çalışmalarda belirlenen ve saç büyümesini tetikleyebilecek oleuropein içerir.

  2 yemek kaşığı zeytinyağını birkaç saniye ısıtın. Şakaklara odaklanarak yağ ile saç derinize yaklaşık 15 dakika masaj yapın.

  Saç deriniz tamamen kaplandıktan sonra, kalan yağı da saçınıza uygulayın.

  Yağı 30 dakika kadar açık bırakın. Hafif sülfat içermeyen bir şampuan ve ılık suyla yıkayın. Bunu haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

  Aloe Vera

  Aloe vera, anti-inflamatuar ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Sadece kafa derisi tahrişini yatıştırmakla kalmaz aynı zamanda saç derisini ve saç tellerini nemlendirir. Ayrıca kepeği azaltmaya da yardımcı olur. Bu da saç dökülmesini azaltabilir.

  Yaklaşık bir çay kaşığı taze aloe vera jeli çıkarın. Taze aloe veranız yoksa, satın aldığınız saf aloe vera jeli kullanabilirsiniz.

  Jeli etkilenen bölgelere uygulayın ve yaklaşık bir saat bekletin. Suyla veya sülfatsız hafif bir şampuanla durulayabilirsiniz. Bunu haftada 3-4 kez uygulayın.

  Soğan

  Bir çalışma, soğan suyunun saç büyümesini tetikleyebileceğini gösterdi. Başka bir çalışma, soğanın yüksek kükürt içeriğine sahip olduğunu ve bu da saç köklerinin yenilenmesine ve saç büyümesinin uyarılmasına yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Soğanın suyunu çıkarın ve bunu şakaklarınıza ve kafa derinizdeki diğer etkilenen bölgelere uygulayın.

  Soğan suyunu 15 dakika bekletin. Hafif sülfat içermeyen bir şampuan ve ılık suyla yıkayın. Haftada 2-3 kez uygulayın.

  yeşil çay içmenin faydaları

  Yeşil Çay

  Araştırmalar, yeşil çaydaki EGCG’nin (epigallocatechin gallate) saç büyümesini uyarabildiğini göstermektedir. Ayrıca saç dökülmesine neden olabilen 5α-redüktaz enziminin aktivitesini de inhibe eder.

  Yeşil çay ayrıca yağlı saç derilerinde sebum üretimini azaltır. Genel saç derisini ve saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  İki poşet yeşil çay ile bir fincan çay demleyin ve soğumaya bırakın. Saç derinize ve saçınıza uygulayın. Şakak ve kafa derinizdeki etkilenen bölgeleri kapattığınızdan emin olun. Çayı 30 dakika bekletin ve ardından hafif sülfatsız bir şampuanla durulayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

  Patates Suyu

  Patates suyunun saç dökülmesini durdurduğuna dair bilimsel kanıt yoktur. Araştırmalar, patates suyunun antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Bu, saç dökülmesinin yaygın bir nedeni olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

  İki orta boy patatesi kaynatın ve suyunu bir sürahide toplayın. Soğuması için bir kenara koyun.

  Saçınızı normalde yaptığınız gibi yıkayın ve şekillendirin. Son durulama olarak, soğutulmuş patates suyunu saçınıza dökün. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

  Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağı, saç derinize ve saçınıza nüfuz ederek onları besleyen ve yumuşatan yağ asitleri içerir. Sağlıklı saçlar için gerekli olan protein, saç dökülmesini de azaltır.

  2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını birkaç saniye ısıtın. Şakaklara odaklanarak yağ ile saç derinize yaklaşık 15 dakika masaj yapın. Saç deriniz tamamen kaplandıktan sonra, kalan yağı saçınıza uygulayın.

  Yağı 30 dakika daha açık bırakın. Hafif sülfat içermeyen bir şampuan ve ılık suyla yıkayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

  bal ile tarçın karışımının faydaları

  Bal, Tarçın ve Zeytinyağı

  Tarçının, farelerde yapılan çalışmalarda saç büyümesini tetikleyen prosiyanidinleri içerdiği belirlenmiştir. Zeytinyağı saçın nemlenmesine ve bakımına yardımcı olabilir. Bal yumuşatıcıdır, bu da onu iyi bir saç kremi yapar. Ayrıca kepek tedavisine ve kafa derisinin pH’ını düzenlemeye yardımcı olabilir.

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı tarçın
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

  Uygulanışı

  – Pürüzsüz bir karışım elde etmek için tüm malzemeleri bir kasede birleştirin.

  – Bu karışımı saç derinize ve saçınıza uygulayın.

  – Saç deriniz ve saçınız kaplandıktan sonra saç maskesini 40 dakika açık bırakın.

  – Hafif sülfat içermeyen bir şampuan ve ılık suyla yıkayın.

  – Haftada 2 kere yapabilirsiniz.

  Neem Yaprakları

  Çalışmalar, neem özütünün antifungal özelliklerinin kepeğe neden olan mantarların büyümesini engelleyebileceğini gösterdi.

  Bağışıklık güçlendirici, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özellikler saç derisinin ve saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

  Anekdot niteliğindeki kanıtlar, neem’in saçların yeniden uzamasına yardımcı olabileceğini ve saç dökülmesini azaltabileceğini gösteriyor.

  Kuru ve kıvırcık saçların canlanmasına da yardımcı olabilir. Ancak bu etkileri ispatlayacak hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

  Pürüzsüz bir macun elde etmek için bir avuç neem yaprağını ezin. Doğru kıvamı elde etmek için macuna biraz su ekleyebilirsiniz.

  Neem macunu şakaklarınıza ve kafa derinizin etkilenen bölgelerine uygulayın. 15 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. Haftada 4-5 gün uygulayabilirsiniz.

  Yumurta

  Yumurta, saç büyümesini teşvik eden zengin bir protein ve kükürt kaynağıdır. Kalın ve sağlıklı saçlar için sık protein uygulanması çok önemlidir.

  Malzemeler

  • 1 bütün yumurta
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Duş bonesi

  Uygulanışı

  – Bir kapta yumurtayı pürüzsüz bir karışım elde edene kadar zeytinyağı ile karıştırın. 

  – Karışımı saçınıza ve saç derinize köklerinden uçlarına kadar uygulayın.

  – Saç deriniz ve saçınız karışımla tamamen kaplandıktan sonra yaklaşık 20 dakika bekletin.

  – Dağınıklığı önlemek için bu süre zarfında saçınızı duş bonesi ile örtün.

  – Saçınızı şampuan ve soğuk suyla yıkayın. Bu noktada saçınızı yıkamak için ılık su kullanmayın çünkü yumurtayı pişirebilir.

  – Bu uygulamayı haftada 1-2 kez yapabilirsiniz.

  saç dökülmesi için avokado maskesi

  Avokado

  Avokado, A, B6, C ve E vitaminleri içerir. Bu besinler sağlıklı saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca, saçınızı ve foliküllerinizi derinlemesine besleyen ve şekillendiren omega 3 yağ asitleri ve esansiyel amino asitler içerir.

  Malzemeler

  • 1 adet olgun avokado
  • 1 adet olgun muz
  • Duş bonesi

  Uygulanışı

  – Pürüzsüz, topaksız bir karışım elde edene kadar avokado ve muzu bir kasede ezin.

  – Karışımı saçınıza ve saç derinize köklerinden uçlarına kadar uygulayın.

  – Saç deriniz ve saçınız karışımla tamamen kaplandıktan sonra, yaklaşık 30 dakika ila bir saat bekletin. Saçınızı duş bonesi ile örtün.

  – Saçınızı şampuan ve soğuk suyla yıkayın.

  – Bunu haftada bir uygulayabilirsiniz.

  Hint Bektaşi Üzümü

  Diğer bir adıyla amla saçı güçlendirir ve saç büyümesini destekler. Bu uygulamadaki yüksek miktarda C vitamini, saç derisindeki kolajen seviyelerini artırmaya yardımcı olur ve böylece saçın uzamasını hızlandırır.

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı amla tozu
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

  Uygulanışı

  – Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar eşit miktarda amla tozu ve limon suyunu karıştırın.

  – Karışımı saçınıza ve saç derinize köklerinden uçlarına kadar uygulayın.

  – Saç deriniz karışımla kaplandığında, kuruyana kadar bekletin.

  – Saçınızı şampuan ve soğuk suyla yıkayın.

  – Bunu haftada bir uygulayabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ