Sabah Yürüyüşü Zayıflatır mı?

 

Hiç sabah yürüyüşe çıkmak için uyandınız mı? Şimdiye kadar yapabileceğiniz en tatmin edici fiziksel etkinliklerden biridir! Gençleştiğinizi ve tazelendiğinizi hisseder ve bütün gününüz enerjik geçer!

 

Sabahın erken saatlerinde yaklaşık 30 dakika boyunca yürümek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir şeydir. İster kilo vermeye çalışın ya da sadece sağlıklı bir vücuda sahip olmak için uğraşın, sabah yürüyüşü gibi bir şey yoktur. Sabah yürüyüşünün birçok faydası vardır. Bunlardan biri de zayıflamanızı sağlamasıdır.

 

Sabah yürüyüşünün başka ne gibi faydaları var biliyor musunuz? Bu yazı sabah yürüyüşünün faydaları ile birlikte, zayıflamaya nasıl yardımcı olduğunu anlatmaktadır.

 

 

Sabah Yürüyüşünün Faydaları

 

Diyabet riskini düşürür

Araştırmaya göre, 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü, kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine yardımcı olmanın yanı sıra; tip 2 diyabetin insülin tedavisine de yardımcı olur.

 

Kaslardaki hücreler daha fazla glikoz tüketir, gerekli olmayan vücut yağlarını yakmaya yardımcı olur ve ayrıca Vücut Kitle İndeksi’ni (BMI) iyileştirir. Bu, diyabete büyük yarar sağlar.

 

 

 

 

Kalbi güçlendirir

Çalışmalar her sabah 30 dakikalık yürüyüşün, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Sabahları yürüdüğünüzde kalbiniz güçlenir ve kan basıncınızı kontrol edebilirsiniz. Sabah yürüyüşleri triasilgliserol düzeylerini düşürür ve hipertansiyonu önler. Her sabah yürüyerek kalp hastalıklarının başlamasını önleyebilirsiniz.

 

 

Kilo kontrolü sağlar

Sabah yürüyüşleri kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, günde 30 ila 40 dakika arasında tempolu bir yürüyüş yapmalısınız. Kalp atış hızını artırmada ve kilo kaybı için gerekli kalorileri yakmada yardımcı olur. Uzmanlar, diğer ılımlı, yoğun egzersizlerle birlikte her gün yürüyerek, beslenmenizi değiştirmeden sağlıklı bir şekilde kilo verebileceğinizi söylüyorlar.

 

Yazının devamında sabah yürüyüşünün zayıflatma etkisi daha ayrıntılı ele alınacaktır.

 

 

Meme kanseri ile savaşır

Her gün 30-60 dakikalık bir yürüyüşle meme kanserini önleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

 

Araştırmacılara göre, günlük yürüyerek hareketli olan ve egzersiz yapan kadınların bu kanseri, aktif olmayan kadınlardan daha az geliştirme olasılığı vardır. Vücudunuzdaki östrojen metabolit oranı, her gün yürürken değiştirilir ve kanser hücrelerinin tutulmasını önler.

 

 

Demans ve Alzheimer ile savaşır

Araştırmacılara göre, düzenli yürümek Alzheimer ve bunamanın önlenmesine yardımcı olur. Düzenli yürüyüşler bu durumun riskini % 54’e kadar azaltabilir. Bu, yaşlılar arasında yaygın bir sorundur ve erken önlemek en iyisidir. Bu nedenle, sabahları yürüyüşü günlük rutinin bir parçası haline getirin.

 

 

Vücuda enerji verir

Her sabah yürümek size gün boyunca enerji verir. Kan dolaşımını hızlandırır ve oksijen miktarını artırır.

 

Ayrıca, depresyonu uzak tutmanın harika bir yoludur. Her sabah yürüyüşe çıkarak, vücudunuza gün boyunca geçmesi gereken enerjiyi veriyorsunuz ve kendinizi bütün gün aktif ve uyanık hale getiriyorsunuz!

 

 

Hastalık riskini düşürür

Sabahları yürümek, ölümcül hastalıkları uzak tutmak için birebirdir. Vücudunuzdaki kan dolaşımı artar ve kardiyovasküler hastalıkların engellenmesine yardımcı olur. Kemik yoğunluğu da gelişir; bu nedenle, osteoporoz ve diğer kemiklerle ilgili bozukluk riskleri önemli ölçüde azalır. Her sabah düzenli olarak yürüyerek, kalça kırıkları riskini de düşürürsünüz.

 

 

Kanseri önler

Uzmanlara göre, sabah yürüyüşleri farklı kanser türlerini uzak tutmada yardımcı oluyor. Çoğu insanın hızlı yaşam tarzları nedeniyle kanser geliştiğini iddia ediyorlar. Sabah yürümek, size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar, daha iyi bağışıklık sağlar ve taze bir nefes verir. Kansere karşı güvende olduğunuzdan emin olmak için, her gün sabah yürüyüşüne gidin ve bedeninizi ve zihninizi sağlıklı tutun.

 

 

Ateroskleroza karşı korur

Ateroskleroz, plak oluşması nedeniyle engellenen arterlerin neden olduğu bir durumdur. Beyin, böbrekler, kalp ve bacaklar gibi organlarda atardamarların iç duvarlarında meydana gelir. Kan akışı kısıtlanır ve kan dolaşımı düzgün bir şekilde gerçekleşmez. Düzenli sabah yürüyüşleri sizi bu duruma karşı koruyabilir ve kan dolaşımı engellenmez.

 

 

Kolesterol kontrolü sağlar

Vücudun, genel sağlık bakımının yanı sıra hücre membranlarının oluşması için belli miktarda kolesterol gerekir. Bununla birlikte, aşırı kan lipidleri olduğu zaman, özellikle LDL formundayken, kalp problemleri riski daha fazladır. Aynı zamanda düşük HDL miktarları da zararlı olabilir. Aktif bir yaşam biçimi ve yürüyüş gibi aktiviteler, vücudunuzdaki kolesterol düzeylerinin düzenlenmesini sağlamak için mükemmel bir yoldur.

 

 

Akciğer kapasitesini artırır

Vücudunuzdaki hücrelerdeki oksidasyon reaksiyonu miktarı, yürüyüşle belirgin bir şekilde artabilir. Bununla birlikte, bu reaksiyonlar, oksijen arzına yüksek bir talep oluşturarak akciğerlerin ekstra oksijen pompalamasına neden olur. Bu da akciğerlerin kapasitelerini geliştirmesini sağlar. Akciğerlerinizin düzgün çalışmasını sağlamak ve sağlığınızı korumak için, her sabah yürüyüş yapmak iyi bir fikirdir.

 

 

Artriti önler

Hareketsiz bir hayat sürmek, sert eklemler de dahil olmak üzere vücut üzerinde çok olumsuz etkilere neden olur. Eklemlerin sertliği ayrıca artrit semptomlarının gelişimine neden olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bir haftada 5 gün veya daha fazla yürümek gibi ılımlı şiddette fiziksel aktivitenin, artrit ağrısı ve sertliğinden kurtulmaya yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda daha fazla enerji verdiğini belirtiyor.

 

Yürüyüş, eklemleri, kasları ve kemikleri güçlendirir. Bu da artritin önlenmesini sağlar. Günlük sabah yürüyüşleri, bu acılı hastalığı uzak tutmak için harikadır.

 

 

Düşük riskini azaltır

Bebek bekleyen anneler, özellikle sabahları yüzme ve düzenli yürümek gibi egzersizleri yapmaktan büyük ölçüde yararlanabilirler. Düzensiz hormon seviyeleri, yürüyüşün orta derecede yardımcı olabileceği vücutta değişikliklere neden olur.

 

Yürüme aynı zamanda hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olan gestasyonel diyabetin önlenmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda uterus kasılmalarına karşı koruma sağlar; bu sıklıkla hormonal değişikliklerden kaynaklanan düşük riskini azaltır.

 

 

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Yürüyüş gibi düzenli egzersizlerin, beyni ve hafızayı korumaya yardımcı olan ve düşünme becerilerini geliştiren yollarla değiştirebileceğini biliyor muydunuz?

 

Sabah yürüyüşleri vücudu canlandırmaktan fazlasını yapar.Zihin için de aynı olumlu etkiyi sağlar. Yürürken, beyindeki oksijen ve kan temini hızlanır ve bu da zihinsel uyanıklık, beyin fonksiyonu ve hafızada bir artışa neden olur. Beyninizin her zaman düzgün çalışmasını sağlamak için her sabah düzenli yürüyüş yapın.

 

 

Depresyonu önler

Yürürken, doğal ağrı kesici endorfinler daha etkin salgılanır. Depresyondan muzdarip hastalar 35-60 dakika boyunca her gün hızlı yürüyüş yapma durumlarında belirgin bir iyileşme gösterirler.

 

 

Cildin sağlıkla ışıldamasını sağlar

Dermatologlar kan dolaşımını geliştiren egzersizlerin, cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırdığını öne sürerler. Ve yürümekten daha iyi bir egzersiz yoktur. İnce çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini uzak tutmaya yardımcı olur. Doğru kan dolaşımı ayrıca sivilceleri, siyah noktaları ve diğer cilt problemlerini önler. Sabah yürüyüşleri ile doğal olarak her geçen gün daha da parlak bir cilde sahip olursunuz.

 

 

Sağlıklı saçlar sağlar

Yürüyüş, vücudunuzdaki hormonların dengeli olmasını sağlar. Bu saçlarınızın sağlığı için harikalar yaratır. Saçın sağlıklı uzamasını destekler ve saç dökülmesini önler.

 

 

Yorgunluğu azaltır

Araştırmaya göre,  sabahın erken saatlerinde yapılan yürüyüş sizi gençleştirir ve tazeler. Yorgunluğu hafifletebilir ve enerji düzeyinizi artırır, böylece gün boyunca enerjik hissetmenizi sağlar.

 

 

Huzurlu bir uyku sağlar

Her gün yaşadığınız stres, uykusuzluğa neden olabilir. Bununla mücadelenin en iyi yolu, her gün yürüyüşe çıkmaktır. Sabah yürüyüşü, aklınızı sakinleştirmeye yardımcı olur ve günün sonunda iyi bir uyku çeker ve her sabah iyi dinlenmiş kalkarsınız.

 

 

Bilişsel dejenerasyonu önler

Bazı araştırmalara göre, 65 yaş üstü kadınlar düzenli olarak yürürlerse, daha az yürüyen veya hiç yürümeyenlerle karşılaştırıldığında yaşa bağlı bellek dejenerasyonuna daha az eğilimli olurlar. Yürüyüş, yaşla ilişkili zihinsel hastalıkları önlemek için mükemmel bir yoldur. Vasküler bunama gibi kronik rahatsızlıkların görülme riski, düzenli yürüme ve aktif kalma durumuyla % 70’e kadar düşebilir.

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yürüyüş vücudun kan dolaşımını geliştirir. Bu bağışıklık sistemi üzerinde harika etkiler yaratır. Aynı zamanda vücutta oksijen arzını da geliştirir. Günde sadece 30 dakika yürümek bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi ciddi hastalıklardan korur.

 

 

Stresten uzak tutar

Sabah yürüyüşleri stresi uzak tutmak için harika bir yoldur. Stres, vücudunuz üzerinde olumsuz bir etki yaratır, böylece hastalıklara açık hale gelirsiniz. Ayrıca depresyona, endişeye, vb. neden olabilir. Her sabah yoğun bir yürüyüş sizi daha rahat ve sakin hissettirir.

 

 

Genel sağlık düzeyini geliştirir

Sağlığınızı iyileştirmek için sabah yürüyüşü gibisi yoktur. Vücudunuzun her kısmı bu egzersizden faydalanır. Her gün 30 dakikalık yürüyüş, ömrünüzü uzatabilir. Yürüyüş gençlik çeşmesini korumanın harika bir yoludur!

 

 

 

Sabah Yürüyüşü Zayıflatır mı?

 

Yukarıda günlük sabah yürüyüşü yapmanın ne kadar faydalı olduğunu açıkladık. Düzenli sabah yürüyüşleri aerobik egzersizin en ideal ve pratik şeklidir çünkü herhangi bir özel ekipman gerektirmez.

 

Yürüyüşün en önemli ve kullanılabilir faydalarından biri zayıflatma etkisidir. Yürüyüş nasıl zayıflatır? Okumaya devam edin.

 


 

 

Kalori yakar

Kalori yakmak, en zor işlemlerden biridir. Ancak yürüyüşle birlikte kalori yakma işlemi daha basit hale gelir. Yürüme, mükemmel bir kardiyovasküler egzersiz olduğundan kalp atış hızınızı yükseltir. Kalp atış hızınızı yükselten bir şey yapmak kalori yaktıracak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kayda değer bir kilo kaybı sağlamak için tempolu bir hızda yürüyün. Yoğunluğunu artırarak yürüyüş rutininizi değiştirin veya daha fazla kalori yakmak için yokuş yukarı yürüyün.

 

 

Yağ yakar

Yürüyüş (düşük yoğunluklu aerobik egzersiz) yağdan kalorilerin yüzde 60’ını yakarken, yüksek yoğunluklu aerobik egzersizler yağdan yüzde 35’lik bir kaloriyi yakıyor. Yüksek yoğunluklu aktivitenin genel olarak daha fazla kalori yakması bir gerçek olmasına rağmen, düşük yoğunluklu egzersizler uzun vadede daha etkilidir.

 

Ayrıca, kahvaltı öncesi bir sabah yürüyüşü, belinizin incelmesine yardımcı olur ve arterleri tıkama eğilimi olan kan yağlarını azaltır.

 

 

İdeal vücut bakımına yardımcı olur

Sabah yürüyüşü ideal vücut kompozisyonunu koruyarak kilo kaybına fayda sağlar. Yürüme, kalori yakmanıza ve kas yapmanıza yardımcı olabilecek, özellikle de hafifçe tüketilen sağlıklı yiyeceklerle eşleştirmeniz durumunda etkili bir etkinliktir. Haftada 3 gün 30 dakikalık yürüyüşle ortalama bir kişi yılda 8 kilo kaybedebilir!

 

 

Metabolizmanızı hızlandırır

Sabah yürüyüşleri metabolizmanızı hızlandırır ve bunu doğal sonucu olarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Aerobik egzersizler sırasında, vücudunuz enerjiye olan talebini arttırır ve metabolizma da hızlanır.

 

 

Kas yapmanıza yardımcı olur

Yokuş yukarı yürüme direnç egzersizinin bir şeklidir. Bunun nedeni, bacaklarınız, kaslarınız, omuz ve sırt kaslarınız daha fazla çalışmasıdır. Kas yapımı, günlük yürüyüşün ek yararlarıdır.

Dolayısıyla, kaslarınızın sert olmasını istiyorsanız, düzenli yürüyüş yapabilirsiniz. Bu basittir, her yerde yapılabilir ve herhangi bir özel ekipmana ihtiyaç duyulmaz.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: