Sabah Yürüyüşü Zayıflatır mı? Sabah Yürüyüşünün Faydaları

  Sabah Yürüyüşü Zayıflatır mı? Sabah Yürüyüşünün Faydaları

  Daha önce hiç sabah yürüyüşü yaptınız mı? Şimdiye kadar yapabileceğiniz en tatmin edici fiziksel etkinliklerden biridir!

  Gençleştiğinizi ve tazelendiğinizi hissedersiniz ve bütün gününüz enerjik geçer! Sabah yürüyüşünün birçok yararı vardır. Bunlardan biri de zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

  Bu yazıda “sabah yürüyüşü nasıl olmalı”, “sabah yürüyüşü ile zayıflama”, “sabah yürüyüşü kahvaltıdan önce mi sonra mı yapılmalı” gibi merak edilen konulara değinilecektir.

  Sabah Yürüyüşünün Yararları Nelerdir?

  Diyabet riskini düşürür

  Araştırmaya göre, 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü, kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine yardımcı olarak diyabet riskini düşürür.

  sabah yürüyüşü ve kahvaltı

  Kalbi güçlendirir

  Çalışmalar her sabah 30 dakikalık yürüyüşün, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Sabahları yürüdüğümüzde kalp güçleniyor ve kan basıncını kontrol altına alabiliyor.

  Kilo kontrolü sağlar

  Sabah yürüyüşü kilo kontrolüne yardımcı olur. Kilo vermeye çalışıyorsanız, günde 30 ila 40 dakika arasında tempolu bir yürüyüş yapmalısınız.

  Meme kanseri ile savaşır

  Her gün 30-60 dakikalık bir yürüyüşle meme kanserini önleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Araştırmacılara göre, günlük olarak yürüyerek hareket eden kadınların bu kanseri, aktif olmayan kadınlara göre geliştirme olasılığı daha azdır.

  Demans ve Alzheimer ile savaşır

  Araştırmacılara göre, düzenli yürümek Alzheimer ve bunamanın önlenmesine yardımcı olur. Düzenli yürüyüşler bu durumun riskini % 54’e kadar azaltır.

  Vücuda enerji verir

  Sabah yürüyüşü, gün boyunca ihtiyaç duyulan enerjiyi verir. Kan dolaşımını hızlandırır ve oksijen miktarını artırır.

  Hastalık riskini düşürür

  Sabah yürüyüşü, ölümcül hastalıkları uzak tutmak için birebirdir. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve kardiyovasküler hastalıkların engellenmesine yardımcı olur.

  Kemik yoğunluğu da gelişir; bu nedenle, osteoporoz ve diğer kemiklerle ilgili bozukluk riskleri önemli ölçüde azalır. Her sabah düzenli olarak yürümek, kalça kırıkları riskini de düşürür.

  Kanseri önler

  Uzmanlara göre, sabah yürüyüşü farklı kanser türlerini önlemeye yardımcı oluyor. Sabah yürümek, size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar, daha iyi bağışıklık sağlar ve taze bir nefes verir.

  Ateroskleroza karşı korur

  Ateroskleroz, plak oluşması nedeniyle engellenen arterlerin neden olduğu bir durumdur. Beyin, böbrekler, kalp ve bacaklar gibi organlarda atardamarların iç duvarlarında meydana gelir.

  Kan akışı kısıtlanır ve kan dolaşımı düzgün bir şekilde gerçekleşmez. Düzenli sabah yürüyüşü bu duruma karşı koruma sağlar ve kan dolaşımı engellenmez.

  Kolesterol kontrolü sağlar

  Vücudun, genel sağlık bakımının yanı sıra hücre membranlarının oluşması için belli miktarda kolesterol gerekir. Bununla birlikte, aşırı kan lipidleri olduğu zaman, özellikle LDL formundayken, kalp problemleri riski daha fazladır.

  Aynı zamanda düşük HDL miktarları da zararlı olabilir. Aktif bir yaşam biçimi ve yürüyüş gibi aktiviteler, vücuttaki kolesterol düzeylerinin düzenlenmesini sağlamak için mükemmel bir yoldur.

  Akciğer kapasitesini artırır

  Vücut hücrelerinde oksidasyon reaksiyonu miktarı, yürüyüşle belirgin bir şekilde artabilir. Bununla birlikte, bu reaksiyonlar, oksijen arzına yüksek bir talep oluşturarak akciğerlerin ekstra oksijen pompalamasını sağlar. Bu da akciğerlerin kapasitelerini geliştirmesini sağlar.

  Artriti önler

  Hareketsiz bir yaşam, sert eklemler de dahil olmak üzere vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Eklemlerin sertliği ayrıca artrit semptomlarının gelişimine neden olabilir.

  Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bir haftada 5 gün veya daha fazla yürüyüş gibi ılımlı fiziksel aktivitenin, artrit ağrısı ve sertliğinden kurtulmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor. Sabah yürüyüşü, eklemleri, kasları ve kemikleri güçlendirir. Bu da artritin önlenmesini sağlar.

  Düşük riskini azaltır

  Bebek bekleyen anneler, özellikle sabahları yüzme ve düzenli yürüyüş gibi egzersizleri yaparak hormon seviyelerini düzenleyebilir.

  Sabah yürüyüşü aynı zamanda hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olan gestasyonel diyabetin önlenmesine de yardımcı olur.

  Uterus kasılmalarına karşı koruma sağlar; bu sıklıkla hormonal değişikliklerden kaynaklanan düşük riskini azaltır.

  Beyin fonksiyonlarını geliştirir

  Sabah yürüyüşü vücudu canlandırmaktan fazlasını yapar. Zihin için de aynı olumlu etkiyi sağlar. Yürürken, beyindeki oksijen ve kan temini hızlanır ve bu da zihinsel uyanıklık, beyin fonksiyonu ve hafızada bir artışa neden olur.

  Depresyonu önler

  Yürürken, doğal ağrı kesici endorfinler daha etkin salgılanır. Bu da depresyonun önlenmesini sağlar.

  Cilde parlaklık kazandırır

  Dermatologlar kan dolaşımını geliştiren egzersizlerin, cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırdığını belirtiyorlar. Sabah yürüyüşünden daha iyi bir egzersiz yoktur. İnce çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini uzak tutmaya yardımcı olur.

  Doğru kan dolaşımı ayrıca sivilceleri, siyah noktaları ve diğer cilt problemlerini önler. Sabah yürüyüşleri ile doğal olarak her geçen gün daha da parlak bir cilde sahip olursunuz.

  Sağlıklı saçlar sağlar

  Yürüyüş, vücuttaki hormonların dengeli olmasını sağlar. Bu saçların sağlığı için harikalar yaratır. Saçın sağlıklı uzamasını destekler ve saç dökülmesini önler.

  Yorgunluğu azaltır

  Araştırmaya göre,  sabahın erken saatlerinde yapılan yürüyüş gençleştirir ve tazeler. Yorgunluğu hafifletir ve enerji düzeyini artırır, böylece gün boyunca enerjik hissetmenizi sağlar.

  Huzurlu bir uyku sağlar

  Her gün yaşanılan stres, uykusuzluğa neden olabilir. Bununla mücadelenin en iyi yolu, her gün yürüyüşe çıkmaktır. Sabah yürüyüşü, aklınızı sakinleştirmeye yardımcı olur ve günün sonunda iyi bir uyku çeker ve her sabah iyi dinlenmiş kalkarsınız.

  Bilişsel dejenerasyonu önler

  Yürüyüş, yaşla ilişkili zihinsel hastalıkları önlemek için mükemmel bir yoldur. Vasküler bunama gibi kronik rahatsızlıkların görülme riski, düzenli yürüme ve aktif kalma durumuyla % 70’e kadar düşebilir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Yürüyüş vücudun kan dolaşımını geliştirir. Bu bağışıklık sistemi üzerinde harika etkiler yaratır. Aynı zamanda vücutta oksijen arzını da geliştirir. Günde sadece 30 dakika yürüyüş bağışıklık sistemini güçlendirir ve ciddi hastalıklardan korur.

  Stresten uzak tutar

  Sabah yürüyüşü stresi uzak tutmak için harika bir yoldur. Stres, vücut üzerinde olumsuz bir etki yaratır, böylece hastalıklara açık hale gelirsiniz. Ayrıca depresyona, endişeye, vb. neden olabilir. Her sabah yoğun bir yürüyüş sizi daha rahat ve sakin hissettirir.

  Genel sağlık düzeyini geliştirir

  Sağlıklı olmak için sabah yürüyüşü gibisi yoktur. Vücudun her kısmı bu egzersizden faydalanır. Her gün 30 dakikalık yürüyüş, ömrü uzatır.

  sabah yürüyüşü ile zayıflama

  Sabah Yürüyüşü Zayıflatır mı?

  Düzenli sabah yürüyüşü aerobik egzersizin en ideal ve pratik şeklidir çünkü herhangi bir özel ekipman gerektirmez. Yürüyüşün en önemli ve kullanılabilir faydalarından biri zayıflatma etkisidir. Sabah yürüyüş nasıl zayıflatır?

  Kalori yakar

  Kalori yakmak, en zor işlemlerden biridir. Ancak yürüyüşle birlikte kalori yakma işlemi daha basit hale gelir. Yürüyüş, mükemmel bir kardiyovasküler egzersiz olduğundan kalp atış hızını yükseltir.

  Kalp atış hızını yükselten bir aktivite, kalori yaktıracak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kayda değer bir kilo kaybı için tempolu yürümek gerekir. Daha fazla kalori yakmak için yokuş yukarı yürüyün.

  Yağ yakar

  Yürüyüş (düşük yoğunluklu aerobik egzersiz) yağdan oluşan kalorilerin yüzde 60’ını yakarken, yüksek yoğunluklu aerobik egzersizler yağdan yüzde 35’lik bir kalori yakar.

  Yüksek yoğunluklu aktivite genel olarak daha fazla kalori yakar ancak, düşük yoğunluklu egzersizler uzun vadede daha etkilidir.

  Ayrıca, kahvaltı öncesi bir sabah yürüyüşü, bel bölgesinin incelmesine yardımcı olur ve arterleri tıkama eğilimi olan kan yağlarını azaltır.

  İdeal vücut bakımına yardımcı olur

  Sabah yürüyüşü ideal vücut kompozisyonunu koruyarak kilo kaybına fayda sağlar. Yürüyüş, hafif tüketilen sağlıklı yiyeceklerle eşleştirildiğinde kalori yakmaya ve kas yapmaya yardımcı olur. Haftada 3 gün 30 dakikalık yürüyüşle ortalama bir kişi yılda 8 kilo kaybedebilir!

  Metabolizmayı hızlandırır

  Sabah yürüyüşü metabolizmayı hızlandırır ve bunun doğal sonucu olarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Aerobik egzersizler sırasında, vücudun enerjiye olan talebi artar ve metabolizma da hızlanır.

  Kas yapmaya yardımcı olur

  Yokuş yukarı yürüyüş, direnç egzersizinin bir şeklidir. Bunun nedeni, bacaklar, kaslar, omuz ve sırt kaslarının daha fazla çalışmasıdır. Kas yapımı, günlük yürüyüşün ek yararlarıdır.

  Sabah yürüyüşü aç karnına mı yapılır?

  Sabah yürüyüşü kahvaltıdan önce mi yapılmalı?

  Sabah yürüyüşü kahvaltıdan önce yapılırsa daha kolay yağ yakmayı sağlar. Ayrıca bel bölgesinin incelmesine ve göbek yağının yakılmasına yardımcı olur.  

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ