Rooibos Çayı Faydaları ve Zararları | diyetz

Rooibos Çayı Faydaları ve Zararları

  • 2.704 kez görüntülendi.

 

 

Rooibos çayı lezzetli ve sağlıklı bir içecek olarak popülerlik kazanmaktadır.

 

Güney Afrika’da yüzyıllar boyu tüketilen bu çay, dünya çapında sevilen bir içecek haline gelmiştir.

 

Siyah ve yeşil çay için lezzetli ve kafeinsiz bir alternatiftir. Dahası birçok potansiyel sağlık faydalarından bahsedilmektedir.

 

Roobios çayındaki antioksidanların kansere, kalp hastalığına ve felce karşı korunmaya yardımcı olabileceği öne sürülmektedir.

 

Ancak bu sağlık faydalarının ne kadarı doğrudur?  Bu yazı, rooibos çayının ne olduğunu, en iyi beş sağlık faydalarının yanı sıra potansiyel yan etkileri açıklıyor.

 

 

 

Rooibos Çayı Nedir?

Rooibos çayı, kırmızı çay olarak da bilinir. Genellikle Güney Afrika’nın batı kıyısında yetişen Aspalathus linearis adında bir çalı yaprakları kullanılarak yapılır.

 

 

 

 

Rooibos bitkisel bir çay olup, yeşil veya siyah çay ile ilgili değildir.

 

Geleneksel rooibosların yaprakları fermente edilerek oluşur, bu da onları kırmızı-kahverengi bir renge dönüştürür. Fermente edilmemiş yeşil rooibos da mevcuttur. Daha pahalıdır ve çayın geleneksel versiyonundan daha otlu bir tada sahiptir.

 

Yeşil olanının ilave bir avantajı, geleneksel kırmızıya kıyasla daha yüksek antioksidan düzeyleri içermesidir. Rooibos çayı genellikle siyah çay gibi tüketilir. Bazı insanlar bu çaya süt ve şeker ekleyerek tüketir.

 

Bazı iddiaların aksine, rooibos çayı, bakır ve florür hariç, iyi bir vitamin veya mineral kaynağı değildir. Ancak, bazı sağlık yararları olabilecek güçlü antioksidanlarla doludur.

 

 

 

Siyah ve Yeşil Çay Kadar Fayda Sağlar

Kafein hem siyah çayda hem de yeşil çayda bulunan doğal bir uyarıcıdır. Orta düzeyde kafein tüketilmesi genellikle güvenlidir.

 

Egzersiz performansı, konsantrasyon ve ruh hali için bazı yararları bile vardır. Ancak, aşırı tüketim, kalp çarpıntısı, artan anksiyete, uyku sorunları ve baş ağrılarıyla bağlantılıdır.

 

Bu nedenle, bazı insanlar kafein alımını durdurmalı veya kafein alımını sınırlamalıdır. Rooibos çayı doğal olarak kafein içermez çünkü siyah veya yeşil çaya mükemmel bir alternatiftir.

 

Bir başka avantajı da, düzenli siyah veya yeşil çay ile karşılaştırıldığında düşük tanen düzeyleri olmasıdır. Tanenler yeşil ve siyah çayda bulunan doğal bir bileşiktir. Demir gibi bazı besin maddelerinin emilimine müdahale ettiği için kötü bir şöhretleri vardır.

 

Son olarak, rooibos çayı siyah çaydan farklı bir şekilde ve az miktarda yeşil çayda bulunan oksalik asit içermez. Yüksek miktarlarda oksalik asit tüketilmesi böbrek taşı riskini artırabilir. Bu çay, böbrek problemi olan herkes için iyi bir seçenektir.

 

 

 

Sağlığa Fayda Sağlayan Antioksidanlar İçerir

Rooibos, kısmen yüksek düzeyde sağlığın teşviki ve geliştirici antioksidan olması nedeniyle popülerlik kazanmaya başladı. Bunlara aspalathin ve quercetin dahildir.

 

Antioksidanlar, hücrelerin serbest radikaller tarafından hasar görmesini önlemeye yardımcı olurlar. Uzun vadede, etkileri kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmalarıdır. Rooibos çayı tüketiminin, vücuttaki antioksidan seviyelerini artırabileceğine dair bazı kanıtlar var.

 

15 kişiden oluşan bir araştırmada katılımcılar, kırmızı ve yeşil renkte rooibos çayı içtikleri zaman kandaki antioksidan düzeylerinin % 2.9 arttığını buldular.

 

Katılımcılar, 750 mg rooibos çay yaprağı ile yapılan 500 ml çay içtikten sonra bu etki, beş saat sürdü.

 

Ancak, 12 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir başka araştırmada, rooibos çayının içilmesi, normal çayla karşılaştırıldığında kan antioksidan seviyeleri üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını bulmuştur.

 

Bunun nedeni, muhtemelen rooibosdaki antioksidanların kısa ömürlü veya verimsiz bir şekilde vücuda absorbe edildiğidir.

 

 

 

Kalp hastalığına yakalanma riski altında olan insanlara fayda sağlayabilir

Çaydaki antioksidanlar daha sağlıklı bir kalple bağlantılıdır. Bu, farklı şekillerde olabilir.

 

Birincisi, rooibos çayının içilmesi anjiyotensin dönüştürücü enzimi (ACE) inhibe ederek kan basıncını olumlu yönde etkileyebilir.

 

ACE dolaylı olarak kan damarlarının kasılmasına neden olarak kan basıncını arttırır. 17 kişinin katıldığı bir araştırma, katılımcıların çayı içtikten 30-60 dakika sonra ACE aktivitesinin inhibisyonuyla sonuçlandığını tespit ettiler.

 

Bununla birlikte, bu kan basıncında herhangi bir değişime neden olmamıştır. Çayın kolesterol düzeylerini artırabileceğine dair daha umut verici kanıtlar var.

 

Bir çalışma, rooibos çayının kalp rahatsızlığı yüksek 40 aşırı kilolu erkek ve kadın üzerindeki etkilerini inceledi.

 

Araştırmacılar altı hafta süreyle günde altı bardak rooibos çayı içilmesinin “kötü” kolesterol olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünde bir azalma olduğunu buldu.

 

Ayrıca, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolündeki küçük bir artış ile ilişkilendirildi.

 

Bununla birlikte, sağlıklı insanlarda aynı etki görülmemiştir. Sağlıklı kolesterol seviyeleri, kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı ek koruma anlamına gelir.

 

 

 

Rooibos Çayındaki Bazı Antioksidanlar Kanser Riskini Azaltabilir

Test tüpü çalışmaları, rooibos çayında bulunan quercetin ve luteolin antioksidanlarının kanser hücrelerini öldürebildiğini ve tümör büyümesini önleyebileceğini buldu.

 

Ancak, çaydaki quercetin miktarı mevcut toplam antioksidanların yalnızca küçük bir yüzdesidir.

 

Bu nedenle, bu iki antioksidanın yeterli olup olmadığı ve eğer faydalı etkileri olursa vücutta yeterince emilip emilmediği net değildir.

 

 

 

Rooibos çayındaki bileşikler, tip 2 diyabetli olanlara fayda sağlayabilir

Rooibos çayı, aspalathin adı verilen, antioksidanın az bilinen doğal kaynaklarından biridir. Hayvanlar üzerindeki çalışmalar,      aspalathinin bir anti-diyabetik etkisi olabileceğini düşündürmektedir.

 

Tip 2 diyabetli farelerde yapılan bir çalışmada, aspalathinin kan şekeri düzeylerini dengelemesine yardımcı olduğu ve insülin direncini düşürdüğü bulundu . Bu, 2. tip şeker hastalığı olan veya gelişme riski taşıyanlar için umut vaat eden bir haberdir.

 

 

 

Diğer Potansiyel Faydalar

Kemik sağlığı: Rooibos tüketimini gelişmiş kemik sağlığına bağlayan kanıtlar zayıftır.

 

Geliştirilmiş sindirim: Çay genellikle, sindirim problemlerini azaltmanın bir yolu olarak gösterilir.

 

Diğerleri: Bazı anektodik iyileştirme raporlarına rağmen, uyku sorunlarına, alerjilere, baş ağrısına veya koliğe yardımcı olabileceğine dair güçlü bir kanıt bulunmamaktadır.

 

Elbette, kanıt eksikliği bunların yanlış olduğuna işaret etmiyor. Daha incelenmediğini gösteriyor.

 

 

 

Olumsuz Yan Etkileri Var mı?

Genel olarak, bu çay güvenlidir. Olumsuz yan etkiler oldukça nadir olmasına rağmen, bazıları rapor edilmiştir.

 

Bir vaka çalışması, günlük büyük miktarda rooibos çayı içmenin, karaciğer enziminde bir artış ile bağlantılı olduğunu ve bunun da genellikle karaciğer sorununu göstereceğini ortaya koymuştur.

 

Çayın bazı bileşikleri östrojenik aktivite göstermiştir, yani kadın seks hormonu östrojenin üretimini teşvik edebilir.

 

Bu nedenle, bazı kaynaklar, meme kanseri gibi hormona duyarlı koşullara sahip kişilerin bu tür çaylardan uzak durmasını önermektedir.

 

Ancak, bu etki çok hafif ve bir etkisi olması için çok büyük miktarda tüketmeniz gerekiyor.

 

Sonuç olarak;

Rooibos çayı sağlıklı ve lezzetli bir içecektir. Kafeinsizdir, tanenleri düşüktür ve antioksidan bakımından zengin olup, çeşitli sağlık avantajları sunar.

 

Ancak çayla ilgili sağlık talepleri genellikle anekdottur ve güçlü kanıtlara dayanmaz.

 

Test tüpünde ve hayvan çalışmalarında görülen rooibos çayının faydaları, insanlar için gerçek dünya sağlık yararlarına dönüşüp dönüşmeyeceği hala net değildir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: