Rooibos Çayı Nedir, Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Rooibos Çayı Nedir, Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları

   

  Rooibos çayı lezzetli ve sağlıklı bir içecek olarak popülerlik kazanmaktadır. Güney Afrika’da yüzyıllar boyu tüketilen bu çay, dünya çapında sevilen bir içecek haline gelmiştir.

  Siyah ve yeşil çay için lezzetli ve kafeinsiz bir alternatiftir. Dahası birçok potansiyel sağlık faydası vardır. Bu çaydaki antioksidanların kansere, kalp hastalığına ve felce karşı korunmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

  Aşağıda “rooibos çayı faydaları ve zararları”, “rooibos çayı içeriği”, “rooibos çayı kullanımı”, “rooibos çayı yağ yakar mı”, “rooibos çayı kilo verdirir mi”,”rooibos çayı ne zaman içilmeli”  hakkında bilgi verilecektir.

  Rooibos Çayı Nedir?

  Kırmızı çay olarak da bilinir. Genellikle Güney Afrika’nın batı kıyısında yetişen Aspalathus linearis adında bir çalının yaprakları kullanılarak yapılır.

  Bitkisel bir çay olup, yeşil veya siyah çay ile ilgisi yoktur. Rooibosların yaprakları fermente edilerek oluşur, bu da onları kırmızı-kahverengi bir renge dönüştürür. Fermente edilmemiş yeşil rooibos da mevcuttur. Daha pahalıdır ve çayın geleneksel versiyonundan daha otsu bir tada sahiptir.

  Yeşil olanının ilave bir avantajı, kırmızı çaya kıyasla daha yüksek antioksidan içermesidir. Genellikle siyah çay gibi içilir. Rooibos çayı kullananlar, süt ve şeker ekleyerek tüketir.

  Rooibos çayı içindekiler, bakır ve florürdür bunun haricinde, iyi bir vitamin veya mineral kaynağı değildir. Ancak, bazı sağlık yararları olabilecek güçlü antioksidanlar sağlar.

   

   

  Rooibos Çayı Faydaları

   

  Siyah ve yeşil çay kadar faydalıdır

  Kafein hem siyah, hem de yeşil çayda bulunan doğal bir uyarıcıdır. Orta düzeyde kafein tüketilmesi genellikle güvenlidir.

  Egzersiz performansı, konsantrasyon ve ruh hali için bazı yararları bile vardır. Ancak, aşırı tüketim, kalp çarpıntısı, anksiyete, uyku sorunları ve baş ağrılarına neden olabilir.

  Bu nedenle, bazı insanlar kafein alımını sınırlamalı ya da tamamen uzak durmalıdır. Rooibos çayı doğal olarak kafein içermez bu nedenle siyah veya yeşil çaya mükemmel bir alternatiftir.

  Bir başka avantajı da, siyah veya yeşil çay ile karşılaştırıldığında düşük tanen içeriğine sahip olmasıdır. Tanenler yeşil ve siyah çayda bulunan doğal bir bileşiktir. Demir gibi bazı besin maddelerinin emilimine müdahale ettiği için kötü olarak bilinir.

  Son olarak, rooibos çayı siyah ve yeşil çaydan farklı olarak oksalat içermez. Yüksek miktarlarda oksalat tüketilmesi meyilli kişilerde böbrek taşı riskini artırır. Bu çay, böbrek problemi olan herkes için iyi bir seçenektir.

   

  rooibos çayı hamilelikte

   

  Faydalı antioksidanlar içerir

  Çay, yüksek düzeyde sağlığa faydalı aspalathin ve kuersetin gibi antioksidanlar içerir.

  Antioksidanlar, hücrelerin serbest radikaller tarafından hasar görmesini önlemeye yardımcı olur. Uzun vadede, etkileri kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmalarıdır. 

  Rooibos çayı içmek, vücuttaki antioksidan seviyelerini artırır.

   

   

  Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır

  Bu çaydaki antioksidanlar kalp sağlığına faydalıdır. Rooibos çayının içilmesi anjiyotensin dönüştürücü enzimi (ACE) inhibe ederek kan basıncını olumlu yönde etkiler. Bu da kalp hastalığı riskini azaltır.

   

   

  Kanser riskini azaltır

  Test tüpü çalışmaları, rooibos çayında bulunan kuersetin ve luteolin antioksidanlarının kanser hücrelerini öldürebildiğini ve tümör büyümesini önleyebileceğini buldu.

  Ancak, çaydaki kuersetin miktarı mevcut toplam antioksidanların yalnızca küçük bir yüzdesidir. Bu nedenle, bu iki antioksidanın yeterli olup olmadığı ve eğer faydalı etkileri olursa vücutta yeterince emilip emilmediği net değildir.

   

   

  Tip 2 diyabetlilere faydalıdır

  Rooibos çayı, aspalathin adı verilen, antioksidanın az bilinen doğal kaynaklarından biridir. Hayvanlar üzerindeki çalışmalar, aspalathinin anti-diyabetik etkisi olabileceğini göstermektedir.

  Tip 2 diyabetli farelerde yapılan bir çalışmada, aspalathinin kan şekeri düzeylerini dengelemeye yardımcı olduğu ve insülin direncini düşürdüğü bulundu.

   

   

  Rooibos çayı zayıflatırmı?

  Rooibos çayı kalori olarak bardak başına 2 ila 4 kalori içerir. Bu içeceğin düşük kalorisini korumak için şeker, bal ve süt gibi katkı maddeleri eklememek gerekir.

  Rooibos çayı, stres hormonu kortizolü azaltarak, strese bağlı yemeyi azaltan doğal bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Yemekler arasında içmek, açlığın azalmasına yardımcı olur.

   

   

  Rooibos Çayı Zararları

  Genel olarak, bu çay güvenlidir. Olumsuz yan etkiler oldukça nadir olmasına rağmen, bazı yan etkiler rapor edilmiştir.

   Bir vaka çalışması, günlük büyük miktarda rooibos çayı içmenin, karaciğer enziminde bir artış ile bağlantılı olduğunu belirtmiştir.

  Çayın bazı bileşikleri östrojenik aktivite göstermiştir, yani kadın seks hormonu östrojenin üretimini teşvik edebilir.

  Bu nedenle, bazı kaynaklar, meme kanseri gibi hormona duyarlı koşullara sahip kişilerin bu tür çaylardan uzak durmasını önermektedir.

   

   

  Rooibos çayı nasıl yapılır?

  Rooibos çayı siyah çaya benzer şekilde demlenir ve sıcak veya soğuk içilir. 250 ml kaynar su için 1 çay kaşığı çay kullanın.

  Çay en az 5 dakika demlensin. Çaya süt, bitki bazlı süt, bal veya şeker ekleyebilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Rooibos çayı sağlıklı ve lezzetli bir içecektir. Kafeinsizdir, tanenleri düşüktür ve antioksidan bakımından zengin olup, çeşitli sağlık avantajlar sunar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ