Rezenenin Faydaları, Zararları ve Nasıl Kullanılır? | diyetz

Rezenenin Faydaları, Zararları ve Nasıl Kullanılır?

 

Rezenefoeniculum vulgare”, olarak bilinen lezzetli bir şifalı bitkidir. Rezene bitkisi, yeşil ve beyaz renklidir, tüylü yaprakları ve sarı çiçekleri vardır. Hafif ve meyan kökü benzeri bir tadı vardır. Rezene tohumunun tadı güçlü uçucu yağları nedeniyle daha etkilidir.

 

Mutfak kullanımının yanı sıra, çok çeşitli sağlık yararları sunar ve antioksidan, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiler sağlar. Bu yazıda “rezene nedir”, “rezenenin faydaları”, “rezene neye iyi gelir” ve “rezenenin zararları” hakkında bilgi bulacaksınız.

 

 

Rezene nedir, ne işe yarar?

Rezene bitkisi, kuru ve taze olarak tüketilebilen tohumları yenebilen ve çayı yapılan kokulu bir bitkidir. Bu yüzden balık yemekleri ve salatalara farklı bir lezzet katar.

 

 

Rezenenin Besin Değeri

Hem bitki hem de tohumları yüksek oranda vitamin ve mineral sağlar. İşte 1 bardak (87 gram) çiğ rezene ve 1 yemek kaşığı (6 gram) kuru rezene tohumunun besin içeriği:

 

 

Çiğ rezene Kuru rezene tohumu
Kalori                         27                                  20                                      
Lif 3 gram 2 gram
C vitamini RDI’nin % 17’si RDI’nin % 2’si
Kalsiyum RDI’nin % 4’ü RDI’nin % 7’si
Demir RDI’nin % 4’ü RDI’nin % 6’sı
Magnezyum RDI’nin % 4’ü RDI’nin % 6’sı
Potasyum RDI’nin % 10’u RDI’nin % 3’ü
Manganez RDI’nin % 8’i RDI’nin % 19’u

 

 

Gördüğünüz gibi düşük kalorilidir ve birçok önemli besin sağlar. Taze rezene, bağışıklık sağlığı, doku onarımı ve kolajen sentezi için kritik bir suda çözünür vitamin olan C vitamini içerir. C vitamini vücutta güçlü bir antioksidan görevi görür ve serbest radikal denilen kararsız moleküllerin neden olduğu hücresel hasara karşı korur.

 

İlginizi Çekebilir  Noodle (Hazır Makarna) Nedir, Nasıl Yapılır, Zararlı mı?

Hem tazesi hem de kurusu, enzim aktivasyonu, metabolizma, hücresel koruma, kemik gelişimi, kan şekeri düzenlemesi ve yara iyileşmesi için önemli olan mineral manganez sağlar.

 

Manganez dışında, bitki ve tohumlar, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi kemik sağlığı için hayati öneme sahip diğer mineralleri içerir.

 

 

Rezene Faydaları

 

rezene ve faydaları

 

Güçlü bitki bileşikleri içerir

Rezene ve faydaları arasında en etkileyici olanı, içerdiği antioksidanlar ve güçlü bitki bileşikleridir. Rezene uçucu yağı polifenol antioksidanlar; rosmarinik asit, klorojenik asit, kersetin ve apigenin dahil olmak üzere 87’den fazla uçucu bileşik içerir.

 

Polifenol antioksidanlar, sağlık üzerinde güçlü etkileri olan anti-inflamatuar ajanlardır. Araştırmalar, bu antioksidanları yüksek oranda tüketen kişilerde; kalp hastalığı, obezite, kanser, nörolojik hastalıklar ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

 

 

Rezene Zayıflatır mı?

Rezene tohumu iştahın azalmasını sağlar. 9 sağlıklı kadından oluşan bir çalışmada, öğlen yemekten önce 2 gram rezene tohumu ile yapılan (250 ml) çay içenlerin, öğle yemeğinde daha az acıktıklarını ve yemek sırasında daha az kalori tükettiklerini göstermiştir.

 

Rezene esansiyel yağının önemli bir bileşeni olan anethole, bitkinin iştah bastırma özelliklerinin arkasındaki bileşiktir. 47 kadınla yapılan bir başka çalışmada, 12 hafta boyunca günde 300 mg rezene ekstresi ile takviye edilenlerin plasebo grubuna kıyasla daha az kilo aldıkları tespit edildi.

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Rezene yemek, kalp sağlığına birçok yönden faydalıdır; yüksek kolesterol gibi bazı kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı bilinen lif içerir. Yüksek oranda lif tüketmek, kalp hastalığı riskinin azalmasını sağlar. Ayrıca kalp sağlığını destekleyen magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi besinler de içerir. Bu besinler yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir.

 

İlginizi Çekebilir  Brüksel Lahanası Besin Değeri

 

Kanserle mücadele özelliklerine sahiptir

İçerisindeki çok çeşitli güçlü bitki bileşikleri, bazı kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Örneğin, rezene tohumlarındaki ana aktif bileşiklerden biri olan anethole, kanserle mücadele özelliklerine sahiptir.

 

 

Emziren kadınlara faydalıdır

Rezenenin yararları arasında galaktojenik özelliklere sahip olması bulunur yani süt salgısını artırmaya yardımcı olur. Araştırmalar, dianethole ve fotoanethole gibi anethole içerisinde bulunan özel maddelerin bitkinin galaktojenik etkilerinden sorumlu olduğunu göstermektedir.

 

Bir çalışmada emziren kadınlar, dört hafta boyunca günde üç kez, 7.5 gram rezene tohumu içeren çay veya yalnızca siyah çay içti. Dört hafta sonra, rezene çayı içen annelerin bebeklerini besleme frekansında daha fazla artış olduğu belirlendi.

 

Diğer çalışmalar, bu bitkinin süt sekresyonunu ve serum prolaktin konsantrasyonlarını artırabileceğini göstermiştir. Prolaktin, vücuda anne sütü üretmek için sinyal veren bir hormondur.

 

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra, rezene bitkisinin başka faydaları da vardır:

 

Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Çalışmalar, bitkinin ekstraktının “Escherichia coli”, “Staphylococcus aureus” ve “Candida albicans” gibi potansiyel olarak zararlı bakterilerin gelişimini etkili bir şekilde engellediğini göstermektedir.

 

İltihabı azaltabilir

İçindeki C vitamini ve kuersetin gibi güçlü antioksidanlar, iltihaplanmayı ve iltihabi belirteçlerin seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Hafızaya faydalıdır

Hayvan çalışmaları, rezene ekstraktının yaşlanma ile ilgili hafıza eksikliklerini azaltabildiğini bulmuştur.

 

Menopoz semptomlarını hafifletebilir

10 çalışmanın gözden geçirilmesi, bu bitkinin menopoz dönemindeki kadınlarda sıcak basmaları, vajinal kaşıntı, kuruluk, seks sırasında ağrı, cinsel işlev, cinsel memnuniyet ve uyku bozukluğunu hafifletebileceğini belirtmiştir.

 

 

Rezene Zararları

Bitki ve tohumları ılımlı olarak yenildiğinde büyük olasılıkla güvenlidir ancak bitkiden elde edilen ekstreler ve takviyeler daha yoğun rezene kullanımı gerektirdiği için bazı güvenlik endişeleri vardır.

 

İlginizi Çekebilir  Nohut Unu Faydaları ve Nasıl Yapılır?

Örneğin, bu bitki güçlü östrojenik özelliklere sahiptir, yani östrojen hormonuna benzer şekilde davranır. Bu, menopoz semptomlarını hafifletmek için faydalı olsa da, hamile kadınlar için sorun olabilir. Östrojen benzeri aktivitesi nedeniyle, fetal büyüme ve gelişmeyi bozma potansiyeli konusunda endişe vericidir.

 

Rezene ve tohumlarını yemek büyük olasılıkla güvenli olsa da, hamile kadınlar takviye almaktan veya bu bitkinin uçucu yağlarını tüketmekten kaçınmalıdır.

 

Ayrıca östrojen hapları ve belirli kanser ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir, bu nedenle, takviyeler, uçucu yağlar veya ekstrelerden yüksek dozlar almadan önce daima doktora danışın.

 

Sonuç olarak;

Rezene bitkisinin aromatik tohumları oldukça besleyicidir ve çok sayıda etkileyici sağlık yararları sunar. Kalp sağlığını iyileştirme, inflamasyonu azaltma, iştahı bastırma ve hatta antikanser etkileri vardır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ