Reishi Mantarı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Reishi Mantarı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Doğu tıbbı birçok farklı bitki ve mantardan yararlanır. Reishi mantarı bu konuda özellikle popülerdir.

  Reishi, mucizevi tıbbi özelliklere ve sağlık yararlarına sahip olduğu bilinen bitkisel bir mantardır. Bu mantarın gençleştirici nitelikleriyle ilgili efsaneler yaygındır. 

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kansere karşı savaşmak gibi çeşitli potansiyel sağlık faydaları vardır. Bununla birlikte, güvenliği de sorgulanmaya başlanmıştır.

  Reishi Mantarı Nedir?

  Ganoderma lucidum ve lingzhi olarak da bilinen reishi mantarı, Asya’da çeşitli sıcak ve nemli bölgelerde yetişen bir mantardır.

  Uzun yıllar boyunca, bu mantar Doğu tıbbında kullanılmıştır. Mantarın içinde, sağlık etkilerinden sorumlu olabilecek triterpenoidler, polisakkaritler ve peptidoglikanlar gibi çeşitli moleküller vardır.

  Mantarın kendisi taze yenilebilirken, mantarın toz halindeki formlarını veya bu özel molekülleri içeren ekstreleri de yaygın olarak kullanılır. Bu farklı formlar, hücre, hayvan ve insan çalışmalarında test edilmiştir.

  Reishi Mantarı Yararları Nelerdir?

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Reishi mantarının en önemli etkilerinden biri, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bazı detaylar hala belirsizken, test tüpü çalışmaları reishinin bağışıklık sisteminin kritik parçaları olan beyaz kan hücrelerindeki genleri etkileyebileceğini göstermiştir.

  Bu çalışmalar, bazı reishi formlarının beyaz kan hücrelerindeki inflamasyon yollarını değiştirebileceğini de bulmuşlardır.

  Kanser hastalarında yapılan araştırmalar, mantarda bulunan moleküllerin bir kısmının, doğal öldürücü hücreler olarak adlandırılan bir tür beyaz kan hücresinin aktivitesini artırabildiğini göstermiştir.

  Doğal öldürücü hücreler vücutta enfeksiyonlara ve kansere karşı savaşırlar.

  Bir başka çalışmada, reishinin kolorektal kanserli hastalarda diğer beyaz kan hücrelerinin (lenfositler) sayısını artırabildiği bulunmuştur.

  Reishi mantarının bağışıklık sistemi yararlarının çoğu, hasta olanlarda görülmesine rağmen, bazı kanıtlar sağlıklı insanlara da yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Bir çalışmada, mantar, stresli koşullara maruz kalan sporcularda enfeksiyonlara ve kansere karşı savaşmaya yardımcı olan lenfosit fonksiyonunu iyileştirmiştir.

  Bununla birlikte, sağlıklı yetişkinlerde yapılan diğer araştırmalar, reishi ekstresi alındıktan 4 hafta sonra immün fonksiyonda veya inflamasyonda hiçbir iyileşme göstermemiştir.

  Genel olarak, reishinin beyaz kan hücrelerini ve bağışıklık fonksiyonunu etkilediği açıktır.

  Anti-kanser özelliklere sahiptir

  Potansiyel kanserle mücadele özellikleri nedeniyle birçok insan bu mantarı tüketmektedir. 4,000’den fazla meme kanserinden kurtulan kişiyle yapılan bir çalışma, yaklaşık % 59’unun reishi mantarı kullandığını ortaya koymuştur.

  Ek olarak, çeşitli test tüpü çalışmaları kanser hücrelerinin ölümüne yol açabileceğini göstermiştir. Yine de bu çalışmaların sonuçları, hayvanlarda veya insanlarda etkinliğe eşit değildir.

  Bazı araştırmalar, reishinin testosteron hormonu üzerindeki etkileri nedeniyle prostat kanseri için yararlı olabileceğini araştırmıştır.

  Bir vaka çalışması, bu mantarda bulunan moleküllerin insanlarda prostat kanserini tersine çevirdiğini gösterse de, daha büyük bir takip çalışması bu bulguları desteklememiştir.

  Reishi mantarı kolorektal kanserin önlenmesinde veya savaşılmasında oynadığı rol nedeniyle incelenmiştir.

  Bazı araştırmalar, reishi ile yapılan bir yıllık tedavinin, kalın bağırsaktaki tümörlerin sayısını ve boyutunu azalttığını tespit etmiştir.

  Dahası, çoklu çalışmaların ayrıntılı bir raporu, mantarın kanser hastalarını faydalı bir şekilde etkileyebileceğini göstermiştir.

  Bu faydalar, kanserle savaşmaya yardım eden ve kanser hastalarında yaşam kalitesini arttıran vücudun beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırmayı içerir.

  Bununla birlikte, araştırmacılar, reishinin yerine geleneksel tedavi ile birlikte uygulanması gerektiğini belirtmektedir.

  Dahası, reishi mantarı ve kanser çalışmalarının çoğu yüksek kalitede değildir. Bundan dolayı çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Yorgunluk ve depresyonla savaşabilir

  Reishinin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri çokça vurgulanır ancak diğer potansiyel avantajları da vardır. Bunlar yorgunluğu azaltması ve depresyonun yanı sıra gelişmiş yaşam kalitesini yükseltmeyi de içerir.

  Bir çalışmada, ağrı, baş dönmesi, baş ağrısı ve sinirlilik ile ilişkili bir durum olan nevrasteni yaşayan 132 kişi üzerindeki etkileri incelenmiştir.

  Araştırmacılar, yorgunluğun azaldığını ve takviye kullanılmasından 8 hafta geçtikten sonra düzeldiğini bulmuşlardır.

  Bir başka çalışmada, 48 meme kanserinden kurtulan kişinin oluşturduğu grupta,  reishi tozu alındıktan 4 hafta sonra yorgunluğun azaldığı ve yaşam kalitesinin düzeldiği bulundu.

  Dahası, çalışmadaki insanlar daha az kaygı ve depresyon yaşadılar.

  Karaciğeri detoksifiye eder ve güçlendirir

  Reishi mantarı, bazı araştırmalara göre potansiyel bir karaciğer rejeneratörüdür. Yapılan çeşitli araştırmalar, bu bitkinin yabani varyantının karaciğeri detoksifiye edebilecek güçlü bileşenlere sahip olduğunu göstermektedir.

  Bu da serbest radikal faaliyetlerine son verir ve aynı zamanda hücre yenilenmesinin önünü açar. Bu mantarın, yağ asitleri ve safranın verimli sentezinde hayati bir rol oynadığı ve kimyasalların hızlı detoksifikasyonunu sağladığı da bilinmektedir.

  Bu mantarda bulunan gandosteron, kronik hepatit vakalarında daha hızlı iyileşmeyi teşvik etmede yararlı olan güçlü bir anti-hepatotoksik ajandır.

  Kalp sağlığına etkileri

  26 kişinin 12 haftalık bir çalışması, reishi mantarının “iyi” HDL kolesterolü artırabildiğini ve trigliseritleri azaltabileceğini gösterdi.

  Bununla birlikte, sağlıklı yetişkinlerde yapılan diğer araştırmalar, bu kalp hastalığı risk faktörlerinde hiçbir iyileşme göstermemiştir.

  Dahası, büyük bir analiz, yaklaşık 400 kişinin bulunduğu beş farklı çalışmayı inceledikten sonra kalp sağlığı için yararlı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Araştırmacılar, reishi mantarını 16 haftaya kadar tüketmenin kolesterolü geliştirmediğini buldular.

  Genel olarak, reishi mantarı ve kalp sağlığı açısından daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Kan şekeri kontrolü

  Birkaç çalışma, reishi mantarında bulunan moleküllerin hayvanlarda kan şekerini düşürebileceğini göstermiştir.

  İnsanlarda bazı ön araştırmalar da benzer bulgular bildirmiştir.

  Antioksidan durumu

  Antioksidanlar, hücrelere zarar vermeyi önleyebilecek moleküllerdir. Bu önemli işlev nedeniyle, vücutta antioksidan durumunu artırabilecek gıdalar ve takviyelere önemli bir ilgi vardır.

  Çoğu kişi, reishi mantarının bu amaç için etkili olduğunu iddia ediyor.

  Ancak, birkaç çalışma, mantarın 4 ila 12 hafta süreyle tüketilmesinden sonra kandaki iki önemli antioksidan enzim seviyesinde bir değişiklik olmadığını göstermiştir.

  Reishi Mantarı Cilde Faydaları

  Erken yaşlanmayı yavaşlatır

  Reishi mantarında bulunan Ling Zhi 8 proteini ve ganodermik asit, zengin anti-inflamatuar ve anti-alerjenik ajanlardır. Her iki bileşen de uyum içinde çalışır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan dolaşımını teşvik eder.

  Daha güçlü bir bağışıklık sistemi, serbest radikal faaliyetlerini kolaylaştırır, bu da kırışıklıkların, ince çizgilerin ve iltihabın azaldığı anlamına gelir.

  İyileştirilmiş kan dolaşımı, cildin elastikiyetini ve tonunu iyileştirir, yaşlanma sürecini yavaşlatır, daha temiz ve genç görünen bir cilde sahip olmaya yardım eder.

  Cilt sorunlarını kolaylaştırır

  Bu mantar üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar, yaralar, güneş yanıkları, kızarıklıklar ve böcek ısırıkları gibi çeşitli dış cilt sorunları tedavi etme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. 

  Reishi Mantarının Saça Faydaları

  Saç dökülmesini yavaşlatır

  Diğer saç dökülmesini önleyici bitkilerle karıştırıldığında reishi mantarı, saç için onarıcı bir tonik görevi görür. Stres seviyelerini hafifletir ve saç dökülmesinin arkasındaki ana suçlular olan serbest radikallerle savaşır.

  Saç büyümesini destekler

  Bu mantarın iltihap önleyici özellikleri vardır ve ayrıca kan dolaşımını iyileştirir. Tüm bu eylemler koordineli bir şekilde çalışır ve daha güçlü bir saç kökü oluşumuna olanak tanır. Saç tellerini canlandırarak saç uzamasının yolunu açar.

  Saçın rengini korur

  Saçın doğal rengini ve parlaklığını kaybetmesini önleyen bu şifalı mantar türü, erken beyazlamayla mücadele eder.

  Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

  Bazı gıdaların veya takviyelerin aksine, reishi mantarının dozu, hangi tipte kullanıldığına bağlı olarak değişebilir. En yüksek doz mantarın kendisi tüketildiğinde alınır. Bu durumda, mantarın büyüklüğüne bağlı olarak, dozlar 25 ila 100 gram arasında değişebilir.

  Yaygın olarak, mantarın kurutulmuş bir ekstresi kullanılır. Bu durumda, doz, mantarın kendisinin tüketildiği zamandan yaklaşık 10 kat daha azdır.

  Örneğin, 50 gram reishi mantarının kendisi yaklaşık 5 gram mantar özü ile karşılaştırılabilir. Mantar özütünün dozları tipik olarak günde yaklaşık 1.5 ila 9 gram arasında değişir.

  Ek olarak, bazı takviyeler sadece ekstrenin belirli kısımlarını kullanırlar. Bu durumlarda önerilen dozlar, yukarıda bildirilen değerlerden çok daha düşük olabilir.

  Önerilen doz, mantarın hangi biçimi kullanıldığına bağlı olarak geniş çapta değişebildiğinden, hangi tipte kullandığınızı bilmek çok önemlidir.

  Reishi Mantarının Zararları Nelerdir?

  Popülerliğine rağmen, reishi mantarının güvenliğini sorgulayanlar çalışmalar da bulunmaktadır.

  Bazı araştırmalar, reishi mantarını 4 ay boyunca alanların, plasebo alanlara göre bir yan etki yaşama ihtimalinin neredeyse iki katı olduğunu bulmuştur.

  Bu etkiler, mide rahatsızlığı veya sindirim sıkıntısı riskini artırmıştır. Karaciğer sağlığı üzerinde herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

  Diğer araştırmalar, reishi mantarı ekstraktının alınmasından dört hafta sonra, sağlıklı erişkinlerde karaciğer ve böbrekler üzerinde herhangi bir zararlı etki yaratmadığını göstermiştir.

  Bu raporların aksine, iki vaka çalışmasında anlamlı karaciğer problemleri bildirilmiştir. Olgu çalışmalarında her iki kişi de daha önce reishi mantarını problemsiz kullanmış ancak toz halindeki bir forma geçtikten sonra olumsuz etkiler yaşamıştır.

  Reishi mantarı ile ilgili birçok araştırmanın güvenlik verilerini rapor etmediğini de dikkate almak önemlidir, bu nedenle genel olarak sınırlı bilgi mevcuttur.

  Muhtemelen reishi mantarından kaçınması gereken birkaç grup insan var. Bunlar, gebe veya emziren kadınlar, kan bozukluğu olan, ameliyat geçirecek veya düşük tansiyona sahip olan kişilerdir.

  Sonuç olarak;

  Reishi mantarı Doğu tıbbında kullanılan popüler bir mantardır.

  Beyaz kan hücrelerini artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu mantar aynı zamanda bazı kanser hastalarında yaşam kalitesini iyileştirmenin yanı sıra belirli kanser türlerindeki tümörlerin boyutunu ve sayısını da azaltabilir.

  Bazı durumlarda yorgunluğu veya depresyonu azaltmada da etkili olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ