Reishi Mantarının Faydası ve Yan Etkileri | diyetz

  Reishi Mantarının Faydası ve Yan Etkileri

   

  Doğu tıbbı birçok farklı bitki ve mantardan yararlanır. Reishi mantarı bu konuda özellikle popülerdir.

   

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kansere karşı savaşmak gibi çeşitli potansiyel sağlık faydaları vardır. Bununla birlikte, güvenliği son zamanlarda sorgulanmaya başlanmıştır.

   

  Bu yazıda reishi mantarının potansiyel faydaları ve riskleri hakkında bilmeniz gerekenler anlatılacaktır.

   

   

  Reishi Mantarı Nedir?

  Ganoderma lucidum ve lingzhi olarak da bilinen reishi mantarı, Asya’da çeşitli sıcak ve nemli bölgelerde yetişen bir mantardır.

   

  Uzun yıllar boyunca, bu mantar Doğu tıbbında kullanılmıştır.

   

  Mantarın içinde, sağlık etkilerinden sorumlu olabilecek triterpenoidler, polisakkaritler ve peptidoglikanlar gibi çeşitli moleküller vardır.

   

  Mantarın kendisi de taze yenilebilirken, mantarın toz halindeki formlarını veya bu özel molekülleri içeren ekstreleri de yaygındır.

   

  Bu farklı formlar, hücre, hayvan ve insan çalışmalarında test edilmiştir.

   

  Aşağıda, reishi mantarının, bilimsel olarak çalışılmış faydaları bulunmaktadır.

   

   

   

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

  Reishi mantarının en önemli etkilerinden biri, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesidir.

   

  Bazı detaylar hala belirsizken, test tüpü çalışmaları reishinin bağışıklık sisteminizin kritik parçaları olan beyaz kan hücrelerindeki genleri etkileyebileceğini göstermiştir.

   

  Dahası, bu çalışmalar, bazı reishi formlarının beyaz kan hücrelerindeki inflamasyon yollarını değiştirebileceğini bulmuşlardır.

   

  Kanser hastalarında yapılan araştırmalar, mantarda bulunan moleküllerin bir kısmının, doğal öldürücü hücreler olarak adlandırılan bir tür beyaz kan hücresinin aktivitesini artırabildiğini göstermiştir.

   

  Doğal öldürücü hücreler vücutta enfeksiyonlara ve kansere karşı savaşırlar.

   

  Bir başka çalışmada, reishinin kolorektal kanserli hastalarda diğer beyaz kan hücrelerinin (lenfositler) sayısını artırabildiği bulunmuştur.

   

  Reishi mantarının çoğu bağışıklık sistemi yararının hasta olanlarda görülmesine rağmen, bazı kanıtlar da sağlıklı insanlara yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

  Bir çalışmada, mantar, stresli koşullara maruz kalan sporcularda enfeksiyonlara ve kansere karşı savaşmaya yardımcı olan lenfosit fonksiyonunu iyileştirmiştir.

   

  Bununla birlikte, sağlıklı yetişkinlerde yapılan diğer araştırmalar, reishi ekstresi alındıktan 4 hafta sonra immün fonksiyonda veya inflamasyonda hiçbir iyileşme göstermemiştir.

   

  Genel olarak, reishinin beyaz kan hücrelerini ve bağışıklık fonksiyonunu etkilediği açıktır.

   

   

  Anti-Kanser Özellikleri

  Potansiyel kanserle mücadele özellikleri nedeniyle birçok insan bu mantarı tüketmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Ev Temizliği Kaç Kalori?

  4,000’den fazla meme kanserinden kurtulan kişilerle yapılan bir çalışma, yaklaşık % 59’unun reishi mantarı kullandığını ortaya koymuştur.

   

  Ek olarak, çeşitli test tüpü çalışmaları kanser hücrelerinin ölümüne yol açabileceğini göstermiştir.

   

  Yine de bu çalışmaların sonuçları, hayvanlarda veya insanlarda etkinliğe eşit değildir.

   

  Bazı araştırmalar, reishinin testosteron hormonu üzerindeki etkileri nedeniyle prostat kanseri için yararlı olabileceğini araştırmıştır.

   

  Bir vaka çalışması, bu mantarda bulunan moleküllerin insanlarda prostat kanserini tersine çevirdiğini gösterse de, daha büyük bir takip çalışması bu bulguları desteklememiştir.

   

  Reishi mantarı kolorektal kanserin önlenmesinde veya savaşılmasında oynadığı rol nedeniyle incelenmiştir.

   

  Bazı araştırmalar, reishi ile yapılan bir yıllık tedavinin, kalın bağırsaktaki tümörlerin sayısını ve boyutunu azalttığını göstermiştir.

   

  Dahası, çoklu çalışmaların ayrıntılı bir raporu, mantarın kanser hastalarını faydalı bir şekilde etkileyebileceğini göstermiştir.

   

  Bu faydalar, kanserle savaşmaya yardım eden ve kanser hastalarında yaşam kalitesini arttıran vücudun beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırmayı içerir.

   

  Bununla birlikte, araştırmacılar, reishinin yerine geleneksel tedavi ile birlikte uygulanması gerektiğini belirtmektedir.

   

  Dahası, reishi mantarı ve kanser çalışmalarının çoğu yüksek kalitede değildir. Bundan dolayı çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Yorgunluk ve Depresyonla Savaşabilir

  Reishinin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri çokça vurgulanır ancak diğer potansiyel avantajları da vardır.

   

  Bunlar yorgunluğu azaltması ve depresyonun yanı sıra gelişmiş yaşam kalitesini de içerir.

   

  Bir çalışmada, ağrı, baş dönmesi, baş ağrısı ve sinirlilik ile ilişkili kötü tanımlanmış bir durum olan nevrasteni olan 132 kişi üzerindeki etkileri incelenmiştir.

   

  Araştırmacılar, yorgunluğun azaldığını ve takviye kullanılmasından 8 hafta geçtikten sonra düzeldiğini bulmuşlardır.

   

  Bir başka çalışmada, 48 meme kanserinden kurtulan kişinin oluşturduğu grupta,  reishi tozu alındıktan 4 hafta sonra yorgunluğun azaldığı ve yaşam kalitesinin düzeldiği bulundu.

   

  Dahası, çalışmadaki insanlar daha az kaygı ve depresyon yaşadılar.

   

   

  Diğer Potansiyel Yararları

  Bağışıklık sistemi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerine ek olarak, reishi mantarı, sağlığın diğer yönlerini geliştirme potansiyeli açısından da incelenmiştir.

   

  Kalp Sağlığı

  26 kişinin 12 haftalık bir çalışması, reishi mantarının “iyi” HDL kolesterolü artırabildiğini ve trigliseritleri azaltabileceğini gösterdi.

  Bununla birlikte, sağlıklı yetişkinlerde yapılan diğer araştırmalar, bu kalp hastalığı risk faktörlerinde hiçbir iyileşme göstermemiştir.

   

  Dahası, büyük bir analiz, yaklaşık 400 kişinin bulunduğu beş farklı çalışmayı inceledikten sonra kalp sağlığı için yararlı bir etki olmadığını göstermiştir. Araştırmacılar, reishi mantarını 16 haftaya kadar tüketmenin kolesterolü geliştirmediğini buldular.

   

  İlginizi Çekebilir  Hipokalsemi ve Hiperkalsemi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

  Genel olarak, reishi mantarı ve kalp sağlığı açısından daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

  Kan Şekeri Kontrolü

  Birkaç çalışma, reishi mantarında bulunan moleküllerin hayvanlardaki kan şekerini düşürebileceğini göstermiştir.

   

  İnsanlarda bazı ön araştırmalar benzer bulgular bildirmiştir.

   

  Bununla birlikte, araştırmaların çoğu bu faydayı desteklememiştir. Yüzlerce katılımcıyı değerlendirdikten sonra, araştırmacılar açlık kan şekeri için yarar sağlamadılar.

   

  Yemeklerden sonra kan şekeri için karışık sonuçlar görülmüştür. Bazı durumlarda, reishi mantarı kan şekerini düşürdü ancak diğer durumlarda bir plasebodan daha kötüydü.

   

  Yine burada daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

   

  Antioksidan Durumu

  Antioksidanlar, hücrelerinize zarar vermeyi önleyebilecek moleküllerdir.

   

  Bu önemli işlev nedeniyle , vücutta antioksidan durumunu artırabilecek gıdalar ve takviyelere önemli bir ilgi vardır.

   

  Çoğu kişi, reishi mantarının bu amaç için etkili olduğunu iddia ediyor.

   

  Ancak, birkaç çalışma, mantarın 4 ila 12 hafta süreyle tüketilmesinden sonra kandaki iki önemli antioksidan enzim seviyesinde bir değişiklik olmadığını göstermiştir.

   

   

  Kullanılan Forma Bağlı Doz Önerileri

  Bazı gıdaların veya takviyelerin aksine, reishi mantarının dozu, hangi tipte kullanıldığına bağlı olarak değişebilir.

   

  En yüksek doz mantarın kendisi tüketildiğinde alınır.  Bu durumlarda, mantarın büyüklüğüne bağlı olarak, dozlar 25 ila 100 gram arasında değişebilir.

   

  Yaygın olarak, mantarın kurutulmuş bir ekstresi kullanılır. Bu durumlarda, doz, mantarın kendisinin tüketildiği zamandan yaklaşık 10 kat daha azdır.

   

  Örneğin, 50 gram reishi mantarının kendisi yaklaşık 5 gram mantar özü ile karşılaştırılabilir. Mantar özütünün dozları değişir, ancak tipik olarak günde yaklaşık 1.5 ila 9 gram arasında değişir.

   

  Ek olarak, bazı takviyeler sadece ekstrenin belirli kısımlarını kullanırlar. Bu durumlarda önerilen dozlar, yukarıda bildirilen değerlerden çok daha düşük olabilir.

   

  Önerilen doz, mantarın hangi biçimi kullanıldığına bağlı olarak geniş çapta değişebildiğinden, hangi tipte kullandığınızı bilmek çok önemlidir.

   

   

  Olası Yan Etkiler ve Tehlikeler

  Popülerliğine rağmen, reishi mantarının güvenliğini sorgulayanlar var.

   

  Bazı araştırmalar, reishi mantarını 4 ay boyunca alanların, plasebo alanlara göre bir yan etki yaşama ihtimalinin neredeyse iki katı olduğunu bulmuştur.

   

  Bu etkiler, mide rahatsızlığı veya sindirim sıkıntısı riskini biraz artırmıştır. Karaciğer sağlığı üzerinde herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

   

  Diğer araştırmalar, reishi mantarı ekstraktının alınmasından dört hafta sonra, sağlıklı erişkinlerde karaciğer ve böbrekler üzerinde herhangi bir zararlı etki yaratmadığını göstermiştir.

   

  Bu raporların aksine, iki vaka çalışmasında anlamlı karaciğer problemleri bildirilmiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Sütün Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

  Olgu çalışmalarında her iki kişi de daha önce reishi mantarını problemsiz kullanmış ancak toz halindeki bir forma geçtikten sonra olumsuz etkiler yaşamıştır.

   

  Reishi mantarı ile ilgili birçok araştırmanın güvenlik verilerini rapor etmediğini de dikkate almak önemlidir, bu nedenle genel olarak sınırlı bilgi mevcuttur.

   

  Yine de, muhtemelen reishi mantarından kaçınması gereken birkaç grup insan var.

   

  Bunlar, gebe veya emziren kadınlar, kan bozukluğu olan, ameliyat geçirecek veya düşük tansiyona sahip olanları içerir.

   

  Sonuç olarak;

  Reishi mantarı Doğu tıbbında kullanılan popüler bir mantardır.

   

  Bağışıklık sistemini beyaz kan hücreleri üzerindeki etkileri, özellikle de kanserli hastalar gibi hasta olan kişilerde artırabilir.

   

  Bu mantar aynı zamanda bazı kanser hastalarında yaşam kalitesini iyileştirmenin yanı sıra belirli kanser türlerindeki tümörlerin boyutunu ve sayısını da azaltabilir.

   

  Çoğu insan araştırması, kolesterol , kan şekeri veya antioksidanları iyileştirmediğini göstermiştir ancak bazı durumlarda yorgunluğu veya depresyonu azaltmada etkili olabilir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ