Ravent Nedir, Faydaları Nelerdir? | diyetz

Ravent Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Ravent bitkisi, kırmızımsı sapları ve ekşi tadıyla bilinen bir sebzedir. Avrupa ve Kuzey Amerika’ya özgüdür. Asya’da ise ravent kökü tıbbi olarak kullanılır.

 

ravent bitkisi

 

Ravent ne demek?

Bu bitki, ekşi tadı ve genellikle şekerle pişirilen kalın sapları ile ünlüdür. Sapları kırmızıdan pembeye ve soluk yeşile kadar farklı renklerde olur.

 

Bu sebze soğuk kış koşullarında yetişir. Dünyadaki dağlık ve ılıman bölgelerde, özellikle Kuzeydoğu Asya’da bulunur. Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa’da da yaygın yetiştirilen bir bahçe bitkisidir.

 

 

Ravent nasıl kullanılır?

Alışılmadık bir sebzedir çünkü çok ekşi bir lezzete sahip. Bu nedenle nadiren çiğ olarak yenebiliyor. Geçmişte daha çok tıbbi olarak kullanılıyordu, 18. yüzyıldan sonra şekerin ucuzlamasıyla pişirilmeye başlandı. Aslında, kuru ravent kökü geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Ravent sapı ise, en çok çorba, reçel, sos, turta, ve kokteyllerde kullanılır.

 

 

Ravent besin değeri

Ravent otu, temel besinler açısından zengin değildir ancak kalori içeriği düşüktür. Buna rağmen, çok iyi bir K1 vitamini kaynağıdır, 100 gramı K vitamini için günlük değerin yaklaşık % 26–37’sini sağlar. Diğer meyve ve sebzeler gibi, lif oranı da yüksektir, portakal, elma veya kereviz ile benzer miktarlar sağlar.

100 gram şekerle pişmiş ravent porsiyonu aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 

  • Kalori: 116
  • Karbonhidrat: 31.2 gram
  • Lif: 2 gram
  • Protein: 0.4 gram
  • K1 Vitamini: DV’nin % 26’sı
  • Kalsiyum: DV % 15
  • C Vitamini: DV’nin % 6’sı
  • Potasyum: DV’nin % 3’ü
  • Folat: DV’nin % 1’i

 

Bu sebze, yeterli miktarda kalsiyum içermesine rağmen, esas olarak antinutrient formu olan kalsiyum oksalat şeklindedir. Bu formda, vücut verimli bir şekilde emilim gerçekleştiremez.

 

 

Ravent Faydaları

 

Ravent Neye İyi Gelir?

 

İlginizi Çekebilir  Mucize Bir Fermente Gıda: Kefir

Kolesterolü düşürür

Bitkinin sapı, kolesterolü etkileyebilecek kadar iyi bir lif kaynağıdır. Kontrollü bir çalışmada, yüksek kolesterol seviyeleri olan erkekler bir ay boyunca her gün 27 gram ravent sapından lif tükettiler. Toplam kolesterolleri % 8, LDL (kötü) kolesterolleri % 9 azaldı.

 

 

Antioksidanlar sağlar

Zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bir çalışmada toplam polifenol içeriğinin kaleden daha da yüksek olabileceği belirlenmiştir.  Bu bitkideki antioksidanlar arasında kırmızı renginden sorumlu olan ve sağlık yararları sağladığı düşünülen antosiyaninler bulunur. Ayrıca yoğunlaştırılmış tanenler olarak da bilinen proantosiyanidin oranı da yüksektir.

 

 

Tadı neden ekşi?

Ravent, en ekşi tada sahip sebzedir. Yüksek düzeylerde malik ve oksalik asit nedeniyle asitliği vardır. Malik asit, bitkilerde en bol bulunan asitlerden biridir ve birçok meyve ve sebzenin ekşi tadının sebebidir.

 

 

Ravent Zararları

Ravent otu, bitkilerde yaygın olarak bulunan kalsiyum oksalatı en yüksek oranda içeren yiyeceklerdendir. Bu madde özellikle yapraklarda bol miktarda bulunur, ancak sapları da çeşide bağlı olarak oksalat içerebilir.

 

Çok fazla kalsiyum oksalat, çeşitli organlarda kalsiyum oksalat kristallerinin birikmesi ile karakterize ciddi bir durum olan hiperoksalüriye yol açabilir. Bu kristaller böbrek taşı oluşturabilir. Hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir.

 

Herkes besinlerden alınan oksalata aynı şekilde yanıt vermez. Bazı insanlar genetik olarak oksalatlarla ilişkili sağlık sorunlarına yatkındır. B6 vitamini eksikliği ve yüksek C vitamini alımı da riski artırabilir.

 

Ravent zehirlenmesi raporları nadir olmakla birlikte, ılımlı bir şekilde tüketildiğinde ve yapraklardan uzak durulduğunda, sorun olmaz. Raventi pişirmek oksalat içeriğini % 30–87 oranında azaltır.

 

ravent kökü

 

 

Ravent nasıl pişirilir?

Bu bitki çeşitli şekillerde yenilebilir. Genellikle ravent reçeli yapılır ve tatlılarda kullanılır. Hiç şekersiz de pişirilebilir. Ekşi severseniz salataya da ekleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir  Enerjinizi Düşüren Gıdalar

Sonuç olarak;

Ravent, farklı ve eşsiz bir sebzedir. Oksalatta yüksek olabileceğinden, çok fazla yememeli ve oksalat içeriği daha düşük olduğu için sapları tercih edilmelidir. Böbrek taşlarına yatkınsanız, bu sebzeden uzak durun.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ