Rafine Karbonhidratlar Neden Kötü? | diyetz

  Rafine Karbonhidratlar Neden Kötü?

   

   

  Tüm karbonhidratlar aynı değildir. Karbonhidrat içeren pek çok gıda, inanılmaz derecede sağlıklı ve besleyici niteliktedir.

   

  Öte yandan, basit karbonhidrat olarak adlandırılan rafine edilmiş karbonhidratların, besin maddelerinin ve liflerin çoğunu alınmıştır.

   

  Rafine karbonhidrat tüketimi, obezite, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi birçok hastalık riskiyle büyük ölçüde bağlantılıdır. Neredeyse her beslenme uzmanı rafine karbonhidratların kısıtlanması gerektiğini söyler.

   

  Ancak, hala pek çok ülkede -Türkiye de bunlardan biri – beslenmenin ana kaynağını karbonhidratlar oluşturmaktadır.

   

  Bu yazı, rafine edilen karbonhidratların ne olduğunu ve neden sağlığınız için kötü olduğunu anlatmaktadır.

   

   

   

   

  Rafine Karbonhidrat Nedir?

  Rafine karbonhidratlar; ayrıca basit karbonhidratlar veya işlenmiş karbonhidratlar olarak da bilinirler. İki ana türü vardır:

   

  Şekerler: Sukroz (sofra şekeri), yüksek fruktoz mısır şurubu ve agave şurubu gibi rafine edilmiş ve işlenmiş şekerlerdir.

   

  Rafine tahıllar: Bunlar lifli ve besleyici parçacıkları çıkarılan tahıllardır. En büyük kaynak, rafine edilmiş buğdaydan elde edilen beyaz undur.

   

  Rafine karbonhidratlar neredeyse tüm lif , vitamin ve mineralden arındırılmıştır. Bu nedenle, bunlar “boş” kalori olarak düşünülebilir.

   

  Ayrıca hızlı bir şekilde sindirilirler ve glisemik indeksi yüksektir. Bu, yemekten sonra kan şekeri ve insülin düzeylerinde hızlı artışlara neden olduğu anlamına gelir.

   

  Glisemik indeksi yüksek gıdalardan fazla miktarda yemek, aşırı yeme isteğini tetikler ve birçok hastalığa yakalanma riski taşır.

   

  Ne yazık ki şeker ve rafine edilmiş tahıllar birçok ülkedeki toplam karbonhidrat alımının çok büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

   

  Rafine karbonhidratların ana beslenme kaynakları beyaz un, beyaz ekmek, beyaz pirinç, hamur işleri, gazlı içecekler, aperatifler, makarna, tatlılar, kahvaltılık tahıllar ve eklenmiş şekerlerdir. Ayrıca her çeşit işlenmiş gıdaya eklenirler.

   

   

   

  Rafine Tahıllar; Lif ve Mikro besinler Bakımından Daha Düşüktür

  Tam tahıllar diyet lifi bakımından çok yüksektir.

   

  Bunlar üç ana bölümden oluşur:

   

  Kepek: Lif, mineraller ve antioksidanlar içeren sert dış tabaka.

   

  Tohum: Karbonhidrat, yağ, protein , vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve bitki bileşiklerini içeren, besleyicilik açısından zengin çekirdek.

   

  Endosperm: Çoğunlukla karbonhidrat ve az miktarda protein içeren orta tabaka.

   

  Kepek ve tohum tam tahılların en besleyici kısımlarıdır.

   

  Lif, B vitaminleri, demir, magnezyum, fosfor, manganez ve selenyum gibi yüksek miktarda besleyici madde içerirler.

   

  Rafine edilme işlemi sırasında, kepek ve tohum, içerdikleri tüm besin maddeleriyle birlikte çıkarılır.

   

  İlginizi Çekebilir  Kakule Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Bu işlem, rafine edilmiş tahıllarda neredeyse lif, vitamin veya mineral bırakmaz. Geriye kalan tek şey, az miktarda protein içeren hızlı sindirilen nişastadır.

   

  Bazı üreticilerin besin maddelerindeki kayıplardan bazılarını telafi etmek için sentetik vitaminler ile ürünleri zenginleştirdikleri söyleniyor.

   

  Sentetik vitaminlerin doğal vitaminler kadar iyi olup olmadığı uzun süredir tartışılıyor. Ancak, çoğu insan besin maddelerini doğal gıdalardan almanın her zaman en iyi seçim olduğuna katılıyordur.

   

  Beslenmenin çoğunluğunu rafine karbonhidratların oluşturması, alınan diyet lifinin düşük olması anlamına gelir.

   

  Düşük diyet lifi alımı; kalp rahatsızlığı, obezite, tip 2 diyabet, kolon kanseri ve çeşitli sindirim sorunları gibi artmış hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir.

   

   

   

   

   

  Rafine Karbonhidratlar Aşırı Yemeye Teşvik Ederek Obezite Riskini Artırır

  Nüfusun büyük bir kısmı fazla kilolu veya obez. Çok fazla rafine karbonhidrat tüketilmesi, başlıca suçlulardan biri olabilir.

   

  Lifleri azdır ve çabucak sindirilirler, kan şekeri düzeylerinde büyük dalgalanmalara neden olur. Bu da aşırı yemeyi tetikler.

   

  Bunun nedeni, glisemik indeksi yüksek olan gıdaların, bir saat süren kısa süreli tokluğa yol açmasıdır. Öte yandan, glisemik indeksi düşük gıdalar, yaklaşık 2-3 saat süren tokluk hissi sağlamaktadır.

   

  Rafine karbonhidrat bakımından yüksek bir yemek yedikten sonra kan şekeri seviyeleri yaklaşık bir iki saat sonra düşer. Bu, açlığı teşvik eder ve yeme isteğiyle ilişkili beynin kısımlarını uyarır.

   

  Bu sinyaller size daha fazla yeme isteği uyandırmaktadır ve aşırı yemeye neden olduğu bilinmektedir.

   

  Uzun vadeli çalışmalar,  rafine edilmiş karbonhidratlarla beslenmenin artan göbek yağıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir.

   

  Ayrıca, rafine karbonhidratlar vücutta iltihaba neden olabilir. Birçok uzman, bunun leptin direncinin ve obezitenin temel nedenlerinden biri olabileceğini düşünüyor.

   

   

   

  Rafine Karbonhidratlar Kalp Hastalığı ve Tip 2 Diyabet Riskini Artırır

  Kalp hastalığı inanılmaz derecede yaygın ve şu anda dünyadaki insanların en büyük katili.

   

  Tip 2 diyabet, dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen, çok yaygın bir hastalıktır.

   

  Tip 2 diyabetlilerin kalp hastalığına yakalanma riski yüksektir.

   

  Araştırmalar, rafine karbonhidratların yüksek tüketiminin, insülin direnci ve yüksek kan şekeri seviyeleri ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bunlar, tip 2 diyabetin başlıca semptomlarından bazılarıdır.

   

  Rafine karbonhidratlar ayrıca kan trigliserid düzeylerini arttırır. Bu hem kalp hastalıkları hem de tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür.

   

  Çinli yetişkinlerde yapılan bir araştırma, toplam karbonhidrat alımının % 85’inden fazlasının, çoğunlukla beyaz pirinç ve rafine edilmiş buğday ürünleri gibi rafine karbonhidratlardan oluştuğunu gösterdi.

   

  İlginizi Çekebilir  Karbonhidrat Nedir, Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Günlük Alınması Gereken Miktar

  Çalışma aynı zamanda, rafine karbonhidrat yemeyen kişilerin kalp hastalığına yakalanma ihtimalinin üç kat daha az olduğunu gösterdi.

   

   

   

  Tüm Karbonhidratlar Kötü Değildir

  Aşırı miktarda rafine karbonhidrat yemenin olumsuz sağlık etkileri olabilir. Ancak, tüm karbonhidratlar kötü değildir. Bazı karbonhidrat açısından zengin doğal gıdalar son derece sağlıklıdır.

   

  Bunlar lif, vitaminler, mineraller ve çeşitli yararlı bitki bileşiklerinin mükemmel kaynaklarıdır.

   

  Karbonhidrat bakımından zengin sağlıklı gıdalar arasında sebze, meyve, baklagiller , kök sebzeler, yulaf ve arpa gibi tam tahıllar bulunur.

   

  Eğer düşük karbonhidrat diyeti yapmıyorsanız, sadece karbonhidrat içerdikleri için bu doğal gıdalardan kaçınmak için hiçbir sebep yoktur.

   

  Sonuç olarak;

  Sağlıklı olmak ve mevcut kilonuzu korumak için, karbonhidratların çoğunu doğal ve tek bileşenli gıdalardan almaya çalışın.

   

  Bir gıdanın etiketinde uzun bir içerik listesi varsa, muhtemelen sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı değildir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ