Proteolitik Enzim Nedir, Nelerde Var, Faydaları Neler?

  Proteolitik Enzim Nedir, Nelerde Var, Faydaları Neler?

   

  Enzimler, hayatta kalmamızı ve gelişmemizi sağlamak için vücudumuzda sayısız günlük reaksiyonları kolaylaştırır. Bunlar, yiyecek için enerji dağıtımı da dahil olmak üzere birçok işlevi yerine getirir.

  Proteolitik enzimler, parçalamaya ve protein sindirimine yardımcı olur. Vücutta bulunur ayrıca bazı gıdalar ve besin takviyelerinde de vardır.

  Proteolitik enzim takviyeleri yakın geçmişte birçok sağlık faydası nedeniyle popülerlik kazanmıştır.

  Proteolitik Enzimler Nelerdir?

  Proteolitik enzimler vücudumuzdaki birçok önemli süreç için gereklidir. Bunlara peptidazlar, proteazlar veya proteinazlar denir. İnsan vücudunda, pankreas ve mide tarafından üretilir.

  Proteolitik enzimler en çok, besin proteinlerinin sindirimindeki rolü ile bilinirken, diğer pek çok kritik işi de yapmaktadır.

  Örneğin, diğer hayati süreçlerin yanı sıra hücre bölünmesi, kan pıhtılaşması, bağışıklık fonksiyonu ve protein geri dönüşümü için gereklidir. İnsanlar gibi bitkiler de yaşam döngüleri boyunca proteolitik enzimlere bağımlıdır.

  Bu enzimler sadece bitkilerin düzgün gelişmesi için gerekli değildir, aynı zamanda böcekler gibi zararlılara karşı savunma mekanizması olarak da sağlıklı kalmalarına yardımcı olur.

  İnsanlar bitki kökenli proteolitik enzimleri sindirerek yararlanabilir. Bunun nedeni, proteolitik enzimlerin insanlar, hayvanlar ve bitkiler de dahil olmak üzere hemen hemen her canlı organizmada benzer işlevleri yerine getirmesidir.

  Sonuç olarak, proteolitik enzim takviyeleri hem hayvansal hem de bitki kökenli enzimleri içerebilir.

  Proteolitik Enzimler Nelerde Bulunur?

  Sindirim sisteminde doğal olarak üretilen üç temel proteolitik enzim pepsin, tripsin ve kimotripsindir.

  Vücudumuz onları et, yumurta ve balık gibi diyet proteinlerini amino asitler olarak adlandırılan küçük parçalara ayırmaya yardımcı olur. Bunlar daha sonra düzgün şekilde emilir ve sindirilir.

  Proteolitik enzimler belirli gıdalarda doğal olarak bulunur ve ek formda da alınabilir.

  Proteolitik Enzimler Hangi Besinlerde Var?

  Proteolitik enzimlerin en iyi besin kaynaklarından ikisi papaya ve ananastır. Papaya, papaya proteinaz I olarak da bilinen papain adı verilen bir enzim içerir. Papain, papaya bitkisinin yaprakları, kökleri ve meyvelerinde bulunur.

  Papain güçlü bir proteolitik enzimdir. Aslında, binlerce yıldır proteini parçalama kabiliyeti nedeniyle et yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır.

  Ananas ise bromelain adlı güçlü bir proteolitik enzim içerir. Bromelain, ananas bitkisinin meyve, kabuk ve tatlı suyunda bulunur ve yüzlerce yıldır Orta ve Güney Amerika’nın yerli halkı tarafından çeşitli rahatsızlıkların doğal bir tedavisi olarak kullanılmaktadır.

  Çiğ papaya ve ananas yiyerek papain ve bromelain elde edebilirsiniz. Ayrıca bu proteolitik enzimleri konsantre ek formda da satın alabilirsiniz.

  Ananas ve papaya, proteolitik enzimlerin en yaygın kaynakları olmasına rağmen, diğer besin kaynakları da şöyledir:

  – Kivi

  – Zencefil

  – Kuşkonmaz

  – Lahana turşusu

  – Yoğurt

  – Kefir

  Proteolitik Enzim Takviyeleri

  Proteolitik enzim takviyeleri kapsüller, jel kapaklar, çiğneme maddeleri, tozlar ve tabletlerde bulunur. Bazı takviyeleri tek bir proteolitik enzim içerirken bazıları kombinasyon içerir.

  Bromelain, papain, pankreatin, tripsin ve kimotripsin, proteolitik takviye karışımlarına sıkça eklenen proteolitik enzimdir. Üreticiler, hem bitki hem hayvan kaynaklı proteolitik enzimler elde eder.

  Örneğin, ineklerden türetilen tripsin ve kimotripsin, takviye karışımlara eklenen en yaygın hayvan temelli proteolitik enzimlerden biridir; papain ve bromelain meyve içindir.

  Proteolitik enzim takviyeleri satın alırken, etkinliği hakkında bilgi elde etmeye çalışın. Bazı markalar yalnızca, her enzimin ağırlığını miligram cinsinden listeler ve bu da alıcıyı etkinliği hakkında bilgilendirmez.

  Önerilen etkinlik seviyeleri enzime bağlıdır ve halen tartışmalar devam etmektedir. Bununla birlikte, güvenilir markalar etkinlik birimlerini listeleyecektir ve markalar arasında belirli bir enzim için etkinlik birimlerini karşılaştırabilirsiniz.

  Proteolitik enzimler için ortak aktivite etiketleme üniteleri arasında HUT, USP ve SAP bulunur.

  Proteolitik Enzimlerin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  Proteolitik enzim takviyeleri almak birçok sağlık yararına bağlıdır.

  Sindirimi geliştirebilir

  Proteolitik enzimler için en yaygın kullanımlardan biri, besin proteininin sindirim ve emilimini iyileştirmektir.

  Pankreatik enzim replasman tedavisi (PERT) genellikle pankreatik yetmezlik, kistik fibroz, pankreas, kolorektal ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinde veya gastrik veya pankreatik ameliyatlardan sonra kullanılır.

  Proteolitik enzim takviyeleri almak, bu enzimlerin eksikliği veya yetersizliği olan kişilerin besin proteinlerini düzgün bir şekilde parçalayıp özümlemelerine yardımcı olur. 

  Proteolitik enzimler içeren besinler ve ilave maddeler, protein sindirimine yardımcı olabilir.

  Çeşitli hayvan çalışmaları, kivi özütünün proteinlerin, özellikle et, süt, peynir, balık ve yumurta parçalanmasını ve sindirimini geliştirdiğini göstermiştir.

  Bir başka araştırma, hazımsızlığı olan insanların proteolitik enzimler içeren bir takviye aldığında, şişkinlik, karın ağrısı, mide ekşimesi ve iştah kaybında belirgin bir iyileşme yaşadıklarını ortaya koydu.

  İnflamasyonu azaltabilir

  Birçok çalışma proteolitik enzimlerin inflamasyon ve inflamatuar koşullarla ilgili semptomları azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

  Bir çalışmada, proteolitik enzimler olan kimotripsin, tripsin ve serratiopeptidazın sıçanlara enjekte edilmesi ile inflamasyonu, aspirine göre daha fazla azalmıştır.

  Bu enzimlerin bazı türleri, artrit için güvenli ve etkili tedaviler olarak gösterilmiştir. 

  10 çalışmanın gözden geçirilmesi, proteolitik enzim bromelainin osteoartrit hastalarında ağrı, şişme ve eklem sertliğinin semptomlarını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur.

  Başka bir araştırma, bromelain ve tripsin içeren bir takviyenin, geleneksel anti-inflamatuar ilaçlarla osteoartritle ilişkili ağrıyı azaltmada etkili olduğunu gösterdi.

  Bromelain, burun kanallarının iltihaplanmasına neden olan sinüzit hastalarında iltihaplanmayı azaltmak ve semptomları hafifletmek için de etkilidir.

  Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar

  Proteolitik enzim takviyelerinin alınması, yara iyileşmesini artırmak için etkili bir yol olabilir. 

  Örneğin, hayvan çalışmaları papain ve bromelainin yara iyileşmesini hızlandırdığını ve deriye doğrudan uygulandığında yeni doku büyümesini hızlandırdığını göstermiştir.

  Ek olarak, proteolitik enzimlerin cerrahiden sonra iyileşme süresini kısalttığı bulunmuştur. 

  Diş ameliyatı geçirmiş olan 24 kişide yapılan bir çalışma, 5 mg proteolitik enzim serrapeptaz içeren bir takviye alarak şişme ve ağrı yoğunluğunu azalttığını gösterdi.

  Bazı çalışmalar postoperatif bromelain tedavisinin kozmetik cerrahiden sonra şişme ve morarma riskini azalttığını göstermiştir.

  İrritabl bağırsak sendromu ve inflamatuar bağırsak hastalığına fayda sağlar

  Birçok çalışma, proteolitik enzimlerin, şişkinlik, gaz, kabızlık ve karın ağrısı gibi irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile ilgili yaygın semptomları azalttığını göstermiştir.

  Örneğin IBS bulunan 126 kişide yapılan bir çalışma, papain içeren bir takviyenin kabızlık, şişkinlik ve ağrılı bağırsak hareketlerinde belirgin bir iyileşme sağlamasına neden olduğunu buldu.

  İrritabl bağırsak sendromu olan 90 kişiyi içeren bir başka çalışma, proteolitik enzimler içeren bir sindirim enzimi desteğinin şişkinlik, gaz ve karın ağrısı gibi belirtileri azalttığını buldu.

  Buna ek olarak, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da dahil olmak üzere inflamatuar bağırsak hastalığı olanlarda bromelainin inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

  Kas ağrısını azaltabilir

  Egzersiz bittikten sonra üç güne kadar ​​kas ağrısı oluşabilir. Proteolitik enzimler kas yoğunluğunu azaltmaya ve yoğun egzersiz sonrasında kas kurtarma hızını artırmaya yardımcı olabilir.

  Erkeklerdeki küçük bir çalışmada, bromelain ve curcumin içeren bir proteolitik enzim karışımı, egzersiz sonrası kas hassasiyetini ve ağrıyı plaseboya kıyasla önemli ölçüde azalttı.

  Başka bir araştırma, iniş öncesinde ve sonrasında tripsin, bromelain, papain ve kimotripsini içeren bir takviye alan kişinin plasebo alanlara kıyasla daha az kas ağrısı ve daha hızlı kas kurtarma deneyimi yaşadıklarını tespit etmiştir.

  Bazı proteolitik enzimler kanserle mücadele edebilir

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bazı proteolitik enzimlerin kanser hücreleri ile mücadelede yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Bir test tüpü çalışması, bromelainin büyümeyi inhibe ettiğini ve insan mide kanseri ve kolon kanseri hücrelerinin ölümüne neden olduğunu gösterdi.

  Benzer bir araştırma, ananas kökünden alınan bromelainin kolon kanseri hücreleri üzerinde kanserle savaşım etkileri olduğunu bulmuştur. 

  Ananas gibi bromelain ve bromelain içeren gıdaların kolon kanserini önlemesine yardımcı olabileceğini öne sürdü.

  Yeni bir test tüpü çalışması hem bromelain hem de papainin insan safra kanalı kanser hücrelerinde büyümeyi durdurdu ve hücre ölümüne neden olduğunu gösterdi.

  Bu sonuçlar ümit verici olmasına rağmen, bazı kanserlerin tedavisinde proteolitik enzimlerin etkinliğini ve güvenilirliğini incelemek için insan çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

  Proteolitik Enzim Eksikliği

  Doğal olarak vücut yeterli enzim üretemediğinde ya da besinlerden yeterince alınamadığında bunun bazı belirtileri vardır;

  Enzim eksikliği belirtileri şunlardır:

  – Fazla gaz

  – Hazımsızlık

  – Göğüste ağrılı yanma hissi

  – İshal ve kabızlık

  – Erken cilt kırışıklıkları

  – Eklem sertliği

  – Gri saç

  – Dayanıklılıkta azalma veya enerji eksikliği

  Zamanla, önemli enzimlerin eksikliği hazımsızlık, yaşlılık lekeleri, alerji, görme yetisinde azalma, kronik yorgunluk sendromu, hafıza kaybı ve kronik hastalıklara neden olabilir.

  Proteolitik Enzimler Nasıl Kullanılır?

  Proteolitik enzimleri, hedeflerinize bağlı olarak birçok açıdan kullanabilirsiniz.

  Bu etkileyici enzimlerin alımını doğal olarak arttırmak isterseniz, proteolitik enzimler açısından zengin daha fazla gıda tüketmelisiniz. Papaya, ananas, kivi ve fermente gıdalar mükemmel kaynaklardır.

  Bir proteolitik enzim takviyesi kullanmak istiyorsanız, gönüllü olarak ürünlerinin etkinliğini ve kalite açısından test eden saygın bir markadan satın alın.

  Her enzimin etkinlik birimlerindeki gücü, sadece ağırlık değil, etikette açıkça belirtilmelidir. Her biri farklı enzim kombinasyonlarına sahip sayısız proteolitik enzim takviyesi mevcut.

  Kompozisyonda çok farklılık gösterebileceklerinden dozaj ve emniyetli kullanım talimatlarını okuyun.

  Her takviyeyi kullanmadan önce olduğu gibi önce daima doktorunuza danışın.

  Proteolitik Enzim Takviyelerinin Zararı Var mı?

  Proteolitik enzimler genellikle güvenli kabul edilir ancak bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. 

  Özellikle çok yüksek dozlarda ishal, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunları yaşamanız mümkündür.

  Her ne kadar takviyelerin yan etkilere neden olması daha muhtemel olsa da, proteolitik enzimlerde yüksek miktarda meyve tüketilmesi de sindirim rahatsızlığına neden olabilir.

  Alerjik reaksiyonlar da ortaya çıkabilir. Örneğin, ananasa alerjisi olan insanlar bromelaine alerjik olabilir ve bunu tüketmek, cilt döküntüsü gibi reaksiyonlara neden olabilir.

  Ayrıca, bromelain ve papain gibi proteolitik enzimler, varfarin gibi kan inceltici ilaçlarla karışabilir. Papain ayrıca bazı antibiyotiklerin kan konsantrasyonunu artırabilir.

  Bu nedenle, proteolitik enzimler kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

  Sonuç olarak;

  Proteolitik enzimler, gıdaları enerji için parçalamaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere vücutta birçok önemli fonksiyona sahiptir ve bazı gıdalar ve takviyede bulunur.

  Araştırmalar, sindirimi iyileştirebileceğini, iltihaplanmayı azalttığını, artrit ağrısını azalttığını ve IBS ile ilgili semptomları muhtemelen azaltabileceğini gösteriyor.

  Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen ön araştırmalar, kanserle mücadeleye yardımcı olabileceklerini de ileri sürmektedir.

  Doğal gıdalar ya da besin takviyeleri yoluyla proteolitik enzimler kullanmak, sağlığa çeşitli şekillerde yarar sağlayabilir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ