En Çok Protein İçeren Besinlerin Protein Değerleri | diyetz

En Çok Protein İçeren Besinlerin Protein Değerleri

 

 

Kilo verme konusunda yağlar, karbonhidratlar ve proteinler arasında sıkışıp kaldık. Ancak sanırım her uzmanın kabul ettiği bir durum var. Proteinlerin vücut için çok önemli olduğu.

 

Yeteri miktarda protein yemek çok sayıda fayda sağlar. Bunlar arasında zayıflamak, karın yağlarını eritmek, kas gücünü ve kütlesini artırmak sayılabilir.

 

Günlük alınması gereken protein miktarı kadınlar için 46 gram, erkekler için 56 gramdır. Ancak birçok sağlık ve fitness uzmanı bundan daha fazlasını önerir. Protein açısından yüksek değer sağlayan besinler ve protein değerleri aşağıda sıralanmıştır.

 

 

 

Yumurta

Yumurta besleyiciliği yüksek gıdalardan biridir. Çoğu insanda eksik olan vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar, göz koruyucu antioksidanlar bulunur. Yumurta protein açısından zengindir. Proteinin akı ise saf protein olarak nitelendirilir.

 

Yumurtanın protein içeriği: Yumurtanın içerdiği kalorinin %35’i proteindir.78 gramlık 1 büyük yumurta 6 gram protein içerir.

 

 

Badem

Badem, lif, E vitamini, manganez ve magnezyum da dahil olmak üzere önemli besin maddeleri ile yüklüdür.

 

Bademin protein içeriği: Bademin kalorisinin %13’ü proteindir. 28 gram 161 kalorilik badem 6 gram protein içerir.

 

Diğer yüksek proteinli kuruyemişler Antep fıstığı (kalorisinin %13’ü), kaju (kalorisinin %11’i) oranında protein içerir.

 

 

 

Tavuk göğsü

Tavuk göğsü protein açısından zengin en popüler gıdalardan biridir.Deri olmadan tüketildiğinde kalorilerin çoğu proteinden oluşur.

 

Tavuk göğsü protein içeriği: Kalorisinin %80’i proteinden oluşur.1 adet derisiz tavuk göğsü 284 kalori ve 53 gram protein içerir.

 

 

 

Yulaf

Yulaf, en sağlıklı tahıllardan biridir. Sağlıklı lifler, magnezyum, manganez, B1 vitamini(tiamin) ve diğer bazı besin maddeleri içerir.

 

Yulafın protein içeriği: Kalorisinin %15’i proteinden oluşur. Yarım bardak çiğ yulaf,303 kalori ve 13 gram protein içerir.

 

 

 

Lor peyniri

Lor peynirinin,yağ ve kalorisi çok düşüktür. Kalsiyum, fosfor, selenyum, B12 vitamini, B2 vitamini(riboflavin) gibi besinler açısından zengindir.

 

Lor peynirinin protein içeriği: Kalorisinin %59’u proteinden oluşur.%22 oranında yağ içeren 226 gram lor peyniri 194 kalori ve 27 gram protein içerir.

 

Protein içeriği yüksek diğer peynirler; parmesan peyniri(kalorisinin %38’si), mozarella(kalorisinin %29’u), kaşar peyniri(kalorisinin %26’sı) proteinden oluşur.

 

 

 

Yoğurt

Birçok besin maddesi açısından zengin bir içeriğe sahip yoğurdu şeker eklemeden tüketmeye özen gösterin. Tam yağlı yoğurt yüksek protein içeriğine sahiptir ancak kalorisi çok yüksektir.

 

Yoğurdun protein içeriği: Yağsız yoğurdun %48’i proteinden oluşur.170 gram yağsız yoğurt 100 kaloridir ve 17 gram protein içerir.

 

Kefirin protein içeriği ise kalorisinin %40’ını oluşturur.

 

 

 

Süt

Süt, yüksek kaliteli protein açısından zengin bir kaynaktır. Süt insan vücudu tarafından ihtiyaç duyulan neredeyse her besin maddesini içerir. Özellikle kalsiyum, fosfor ve B2 vitamini yüksektir.

 

Sütün protein içeriği: Kalorisinin %21′ proteinden oluşur. 1 su bardağı süt 149 kaloridir ve 8 gram protein içerir.

 

 

 

Brokoli

Brokoli, C vitamini, K vitamini, lif ve potasyum yüklü sağlıklı bir besindir.

 

Brokoli, kansere karşı koruma sağladığı düşünülen çeşitli biyoaktif besin maddeleri içermektedir. Diğer çoğu sebze ile karşılaştırıldığında protein açısından yüksektir.

 

Brokolinin besin içeriği: Kalorisinin %20’si proteinden oluşur. 1 bardak(96 gram) doğranmış brokoli 31 kaloridir ve 3 gram protein içerir.

 

 

 

Sığır eti

Sığır eti protein açısından yüksek bir değer taşır. Demir, B12 vitamini ve çok sayıda başka besin maddesi içerir.

 

Sığır etinin protein içeriği: Kalorisinin %53’ü proteinden oluşur. 85 gram %10 oranında yağ içeren pişmiş sığır eti 184 kaloridir ve 22 gram protein içerir.

 

 

 

Ton balığı

En popüler tüketilen balık türlerinden biridir. Yağlı bir balık olmasına rağmen kalorisi düşüktür. Bu yüzden etinin çoğu protein kaynağıdır. Ton balığı omega-3 yağ asidi gibi birçok faydalı besin maddesi içerir.

 

Ton balığının protein içeriği: Su içinde konservelenmiş ton balığının %94’ü proteinden oluşur. 154 gram ton balığı, 179 kaloriye sahiptir ve 39 gram protein içerir.

 

 

 

Kinoa

Kinoa, bu aralar çok popüler olan ve süper gıda olarak adlandırılan tohumlu tahıllardandır. Birçok vitamin, mineral, antioksidan ve lif bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kinoanın sayısız sağlık yararı vardır.

 

Kinoanın protein içeriği: Kalorisinin %15’i proteinden oluşur. 1 fincan(185 gram) pişmiş kinoa 222 kalori ve 8 gram protein içerir.

 

 

 

Mercimek

Bir tür bakliyat olan mercimek yüksek lif, magnezyum, potasyum, demir, folik asit, bakır, mangan ve diğer çeşitli besin maddelerini içerir.

 

Mercimek, bitki bazlı proteinlerin en iyi kaynaklarından biridir ve vejetaryenler için mükemmel bir protein kaynağıdır.

 

Mercimek protein içeriği: Kalorisinin %27’si proteinden oluşur. 1 su bardağı(198 gram) haşlanmış mercimek 230 kalori ve 18 gram protein içerir.

 

Diğer yüksek proteinli bakliyatlar; soya fasulyesi(kalorisinin %33’ü), nohut(kalorisinin %19’u),kuru fasulye(kalorisinin %24’ü) oranında protein içerir.

 

 

 

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin yenebilir tohumlarıdır. Demir, magnezyum, çinko gibi besin maddeleri açısından inanılmaz derecede yüksek değerler içerir.

 

Kabak çekirdeğinin protein içeriği: Kalorisinin %14’ü proteinden oluşur. 28 gram kabak çekirdeği, 125 kaloridir ve 5 gram protein içerir.

 

Yüksek protein içeriğine sahip diğer tohumlar; Keten tohumu(kalorisinin %12’si), ayçiçeği tohumu(kalorisinin %12’si), chia tohumları(kalorisinin %11’i) protein içeriğinden oluşur.

 

 

 

Hindi göğsü

Hindi göğsü, bazı özellikleri bakımından tavuk göğsü ile benzer özellikler gösterir. Çoğunlukla protein, az miktarda yağ ve kaloriden oluşur.

 

Hindi göğsünün protein içeriği: Kalorisinin %70’i proteinden oluşur. 85 gram hindi göğsü,146 kaloridir ve 24 gram protein içerir.

 

 

 

Her türlü balık

Balığın sağlıklı bir gıda olduğunu kanıtlayan birçok neden var. Kalp sağlığı için gerekli omega-3 yağ asitleri gibi önemli besin maddeleri açısından zengindir.

 

Balıkların protein içeriği: Balıktan balığa değişir. Örneğin; somonun %46’sı proteinden oluşur. 85 gramında 175 kalori ve 19 gram protein vardır.

 

 

 

Karides

Karides bir tür deniz ürünüdür. Kalorisi düşüktür ve selenyum, B12 vitamini gibi yararlı besin maddeleri içerir. Balık gibi karides de omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

 

Karidesin protein içeriği: Kalorisinin %90’ı proteinden oluşur. 85 gram karides,84 kaloridir ve 18 gram protein içerir.

 

 

 

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası, brokoli gibi yüksek protein içeriğine sahip bir sebzedir. Lif, C vitamini ve diğer önemli besin maddeleri içerir.

 

Brüksel lahanasının protein içeriği: Kalorisinin %17’si proteinden oluşur. 78 gram Brüksel lahanası, 28 kaloridir ve 2 gram protein içerir.

 

 

 

Yer fıstığı

Yer fıstığı lezzetli bir gıdadır. Protein, lif, magnezyum açısından zengindir. Bu konuda yapılan pek çok çalışma yer fıstığının zayıflamaya etkisi olduğunu göstermektedir. Fıstık yağı da protein açısından yüksektir ancak yine de fazla tüketmeyin.

 

Yer fıstığının protein içeriği: Kalorisinin %16’sı proteinden oluşur. 28 gram yer fıstığı, 159 kaloridir ve 7 gram protein içerir.

 

Sonuç olarak; protein vücudun yapı taşlarını oluşturduğu için beslenmenin de ana kaynağı olmalıdır. Yeterli protein tüketmek kilo vermenin ve daha iyi görünen bir vücuda sahip olmanın en lezzetli yoludur.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ