Protein Eksikliği Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

  Protein Eksikliği Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

  Protein çok önemli bir besin öğesidir. Protein, kasların, derinin, enzimlerin ve hormonların yapı taşıdır ve tüm vücut dokularında önemli bir rol oynar.

  Gıdaların çoğunda protein vardır. Bu yüzden, gerçek protein eksikliği nadir görülür. Ancak, bazı kişiler durumun riski altında olabilir.

  Protein eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına neden olurken, düşük protein alımı da bir endişe kaynağıdır zira zamanla vücutta ince değişiklikler meydana gelebilir. 

  Protein Neden Önemli?

  Protein, vücudumuzun yapı taşıdır. Kasların yapı taşıdır ve ayrıca metabolizmayı hızlandıracak ve yağ yakma potansiyelini artıracak yiyeceklerde bulunur. 

  Hiçbir şey proteinden daha önemli değildir. Vücudu sağlıklı dokular ve hücreler oluşturmak için gerçekten motive eden ve gerçekten destekleyen yakıttır.

  Proteinler, besinlerden aldığımız önemli moleküller olan uzun amino asit zincirleri olarak kabul edilir. Amino asitler birçok farklı gıdada, hatta sebzelerde bulunabilir ancak en yüksek kaynaklar, hayvanlardan – et, süt ürünleri, yumurta ve balık gibi – daha az ölçüde, fasulye ve tohum gibi bazı bitki besinlerinden gelir.

  Proteinler, vücudun sürekliliği için her gün kullanılır. Cildimizden saçımıza, sindirim enzimlerimize  ve bağışıklık sistemi antikorlarımıza kadar vücudumuzun hemen hemen her parçasını geliştirmeye, büyütmeye ve sürdürmeye yardımcı oldukları için sürekli olarak parçalanırlar ve değiştirilmeleri gerekir.

  Vücudun hayati organları, kasları, dokuları ve hatta bazı hormonları proteinlerden yapılır. 

  Ek olarak, proteinler hemoglobin ve önemli antikorlar oluşturur. Proteinler, kan şekeri seviyelerini kontrol etmekten yaraları iyileştirmeye ve bakterilerle savaşmaya kadar hemen hemen her vücut fonksiyonunda rol oynar.

  Basitçe ifade etmek gerekirse, proteinler olmadan yaşam var olamazdı.

  Protein Eksikliği Nedir?

  Protein eksikliği, protein tüketiminin vücudun gereksinimlerini karşılayamadığı zaman oluşur. Dünya genelinde yaklaşık bir milyar insan yetersiz protein alımından muzdariptir.

  Sorun, Orta Afrika’da ve Güney Asya’da özellikle şiddetlidir ve burada çocukların % 30’u beslenmelerinden çok az miktarda protein alır.

  Gelişmiş ülkelerdeki bazı insanlar da risk altındadır. Bu, dengesiz bir beslenme uygulayan vejetaryenler ve veganlar ile hastanede yatan hastaları içerir.

  Gerçek protein eksikliği gelişmiş ülkelerde nadir olmakla birlikte bazı insanlar beslenmelerinden çok düşük miktarda protein alır.

  Çok az protein, vücut kompozisyonunda kas yıpranması gibi uzun bir süre boyunca gelişen değişikliklere neden olabilir.

  En şiddetli protein eksikliği kwashiorkor(yetersiz protein alımı sonucu ortaya çıkan besin yetersizliği hastalığı) olarak bilinir. Genellikle açlık ve dengesiz beslenmelerin yaygın olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda görülür.

  Protein eksikliği vücut fonksiyonunun neredeyse tüm yönlerini etkileyebilir. Sonuç olarak, birçok semptom ortaya çıkar. Bu belirtiler kwashiorkor un tipik belirtileriyle birlikte aşağıda listelenmiştir.

  Protein Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  Ödem

  Vücudun herhangi bir yerinde hücre dışında anormal su birikmesi olarak tanımlanan ödem, kwashiorkor’un klasik bir semptomudur.

  Bilim insanları, kanın sıvı kısmında veya kan plazmasında en bol protein olan insan serum albümininin az miktarda oluştuğuna inanıyor.

  Albüminin temel işlevlerinden biri onkotik basıncı korumaktır – kan dolaşımına sıvı çeken bir kuvvet. 

  Bu şekilde albüminin aşırı miktarda sıvının dokularda veya diğer vücut bölmelerinde birikmesini engeller.

  Azalan insan serum albümini düzeyleri nedeniyle, ciddi protein eksikliği, onkotik basıncın düşmesine neden olur. Sonuç olarak, sıvı dokularda birikir ve şişmeye neden olur.

  Aynı nedenle, protein eksikliği karın boşluğunda sıvı birikmesine neden olabilir. Şişkin bir karın kwashiorkor’un karakteristik bir işaretidir.

  karaciğer yağlanmasının vücuda zararları

  Karaciğer Yağlanması

  Kwashiorkor’un bir diğer ortak semptomu karaciğer hücrelerinde yağlı bir karaciğer veya yağ birikimidir.

  Tedavi edilmediğinde, durum yağlı karaciğer hastalığına dönüşebilir, iltihaplanma, karaciğer skarlaması ve potansiyel olarak karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

  Yağlı karaciğer, obez insanlarda olduğu kadar, çok alkol tüketenlerde de sık görülen bir durumdur.

  Neden protein eksikliği vakalarında ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, çalışmalar lipoproteinler olarak bilinen yağ taşıyan proteinlerin bozulmuş bir sentezlenmesinin duruma katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

  Deri, Saç ve Tırnak Sorunları

  Protein eksikliği çoğunlukla proteinden yapılmış deride, saçlarda ve tırnaklarda iz bırakır. 

  Örneğin, çocuklarda kwashiorkor, pul pul ayrışan cilt, kızarıklık ve pigmentli derinin yaraları ile ayırt edilir.

  Saç incelmesi, soluk saç rengi, saç dökülmesi (alopesi) ve kırılgan tırnaklar da yaygın belirtilerdir. 

  Ancak, ciddi bir protein eksikliği olmadıkça, bu belirtilerin ortaya çıkması pek olası değildir. 

  Kas Kütlesi Kaybı

  Kaslar, vücudun en büyük protein rezervuarıdır.

  Beslenmeden alınan proteinin miktarı yetersiz olduğunda, vücut daha önemli dokuları ve vücut fonksiyonlarını korumak için kaslardan protein alır. Sonuç olarak, protein eksikliği zaman içinde kas kaybına yol açar.

  Orta düzeyde protein yetersizliği bile, özellikle yaşlı insanlarda kas kaybına neden olabilir. 

  Yaşlı erkeklerde ve kadınlarda yapılan bir çalışmada, en düşük miktarda protein tüketenlerde kas kaybının daha fazla olduğu tespit edildi.

  Bu, artan bir protein alımının yaşlılık ile birlikte gelen kas dejenerasyonunu yavaşlatabileceğini gösteren başka çalışmalar tarafından da doğrulanmıştır.

  polifenol nelerde var

  Daha Fazla Kemik Kırığı Riski

  Düşük protein alımından etkilenen tek doku kaslar değildir.

  Kemikler de risk altındadır. Yeterli miktarda protein tüketilmemesi, kemikleri zayıflatabilir ve kırık riskini artırabilir.

  Postmenopozal kadınlarda yapılan bir çalışmada, daha yüksek bir protein alımının kalça kırıklarının daha düşük bir riski ile ilişkili olduğu bulundu. 

  En yüksek alım, % 69’luk bir azalma riski ile bağlantılıydı ve hayvan kaynaklı proteinin en fazla yararı olduğu ortaya çıktı.

  Yeni kalça kırıkları olan postmenopozal kadınlarda yapılan bir başka çalışmada, altı ay boyunca günde 20 gram protein takviyesi almanın, kemik kaybını % 2.3 azalttığı belirtildi.

  çocuklarda boy uzatan besinler

  Çocuklarda Büyümenin Gerilemesi

  Protein, sadece kas ve kemik kütlesi korumaya yardımcı olmaz aynı zamanda vücudun büyümesi için de gereklidir. 

  Dolayısıyla eksiklik veya yetersizlik, büyüme çağındaki çocuklarda özellikle zararlıdır.

  Gelişim geriliği, çocuklukta yetersiz beslenmenin en yaygın belirtisidir. Gözlemsel çalışmalar, düşük protein alımı ve bozulmuş büyüme arasında kuvvetli bir ilişki gösterdi.

  Gelişim geriliği aynı zamanda çocuklarda kwashiorkor’un temel özelliklerinden biridir.

  otoimmün hastalıklar nelerdir

  Enfeksiyonlara Açık Olma

  Protein eksikliği, bağışıklık sisteminde bir hasara neden olabilir. Bozulmuş immün fonksiyon, ciddi protein eksikliğinin ortak bir semptomu olan enfeksiyon riskini veya şiddetini artırabilir.

  Örneğin, farelerde yapılan bir çalışma, sadece % 2 protein içeren bir diyet sonrasında % 18 protein sağlayan diyet ile karşılaştırıldığında daha şiddetli bir grip enfeksiyonu ile ilişkili olduğunu gösterdi.

  Marjinal düzeyde düşük protein alımı bağışıklık fonksiyonunu bozabilir. Dokuz haftalık düşük proteinli bir diyet sonrasında yaşlı kadınlarda yapılan küçük bir çalışmada, bağışıklık tepkileri önemli ölçüde azaldı.

  Sık Yaralanma ve Yaraların Zor İyileşmesi

  Düşük protein tüketimi, kas kaybı, düşme, yavaş kemik iyileşmesi, kemik zayıflığı, kırıklar ve hatta osteoporoz riskini artırabilir. 

  Kalsiyum emilimi ve kemik metabolizmasına yardımcı olması için proteine ​​ihtiyaç vardır. Araştırmalar, en fazla kemik kaybına sahip yaşlı yetişkinlerin, günde yaklaşık 16-50 gramlık düşük protein alımına sahip olanlar olduğunu göstermektedir. 

  Araştırmalar ayrıca amino asit bakımından yüksek bir beslenmenin yaşlanmaya bağlı kas kaybının ( sarkopeni ) tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  tıkınırcasına yeme bozukluğu davranışçı terapi

  Daha Fazla İştah ve Kalori Alımı

  Kötü iştah şiddetli protein eksikliğinin semptomlarından biridir. Hafif eksiklik durumunda ise kalori alımının fazlalaşması ve aşırı iştah görülür.

  Protein tüketimi, yetersiz olduğunda, vücut iştahı arttırarak protein durumunu yeniden kurmaya çalışır, sizi bir şeyler yemeye teşvik eder.

  Ancak, bir protein açığı, beslenme dürtüsünü amaçsızca yönlendirmez. Protein açısından yüksek olma eğilimi gösteren tuzlu gıdalar için insanların iştahını seçici olarak artırabilir.

  Bu, gıda sıkıntısı çektiği zamanlarda kesinlikle yardımcı olabilir ancak sorun modern toplumun lezzetli, yüksek kalorili gıdalara sınırsız erişim imkânı sağlamasıdır.

  Bu gıdaların çoğunda protein bulunur. Ancak, bu gıdalardaki protein miktarı verdikleri kalorilerin sayısına kıyasla oldukça düşüktür.

  Sonuç olarak, yetersiz protein tüketimi, kilo artışı ve şişmanlığa neden olabilir.

  Her zaman açmış gibi hissediyorsanız ve kalori alımını kontrol altında tutmakta güçlük çekiyorsanız, her yemeğe biraz yağsız protein ekleyin.

  proteinle zayıflama

  Ne Kadar Protein Tüketilmeli?

  Herkesin protein ihtiyacı aynı değildir. Vücut ağırlığı, kas kütlesi, fiziksel aktivite ve yaş gibi birçok faktöre bağlıdır.

  Muhtemelen vücut ağırlığı, protein gereksinimlerinin en önemli belirleyicisidir. Sonuç olarak, öneriler her kilo veya vücut ağırlığının gramı olarak sunulur.

  Önerilen günlük alım 0,8 gram / kg ‘dir. Bilim insanları, bunun çoğu insan için yeterli olacağını tahmin ediyor.

  Bu, 75 kg ağırlığında bir yetişkinin günde 66 gram protein alması gerektiği anlamına geliyor.

  Kas yapmak ve antrenman performansının iyileştirmesi için yeterli olacak şekilde vücut ağırlığının her kilogramı için günlük 1.2-1.4 gram / kg bir protein alımı önerilmektedir.

  Sporcularda olduğu gibi, yaşlı yetişkinlerin de daha yüksek proteine ihtiyacı vardır.

  Günlük protein alım miktarı şu anda yaşlılar ve genç yetişkinler için aynı olsa da, çalışmalar, bunun gereğinden az olduğunu ve yaşlı insanlar için vücut ağırlığının kilogramı başına 1,2-1,5 grama yükseltilmesi gerektiğini gösteriyor.

  Yaşlı veya fiziksel olarak aktifseniz, günlük protein gereksinimleriniz, muhtemelen vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8 gramdan yüksek olmalıdır.

  En zengin protein kaynakları arasında balık, et, yumurta, süt ürünleri ve baklagiller bulunmaktadır.

  Sonuç olarak;

  Protein vücudumuzun her bölgesinde bulunur. Kaslar, cilt, saçlar, kemikler ve kan büyük oranda proteinden oluşur.

  Bu nedenle, protein eksikliği çok çeşitli semptomlara neden olabilir.

  Ciddi protein eksikliği, şişkinlik, yağlı karaciğer, cilt problemleri, enfeksiyonların şiddetinin artmasına ve gelişim geriliğine neden olabilir.

  Düşük protein tüketimi, kas zayıflamasına neden olabilir ve kemik kırıkları riskini artırabilir.

  Bazı kanıtlar, çok az miktarda protein almanın iştahı artırabileceğini, aşırı yeme ve obeziteyi teşvik ettiğini göstermektedir.

  Sağlık için her öğünde protein açısından zengin yiyecekler tüketmeye çalışın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ