Propolis Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Propolis Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   

  Arılar, doğanın en işlek hayvanlarıdır. Karmaşık kovanlar inşa edip, çiçeklerden elde ettikleri polenleri bal yaparlar ve insanlara arı poleni, arı sütü, propolis gibi sağlık takviyeleri üretirler.

  Bunların her biri ayrı ayrı bazı sağlık sorunlarına çözüm olarak kullanılıyor. Bu yazının konusu “Arıların insanlara bahşettiği doğal şifa-propolis” 

   

  propolisin faydaları neler

   

  “Propolis faydaları ve zararları nelerdir”, “propolis zararlı mı”, “propolis hangi hastalıklara iyi gelir”, propolis yaralara iyi gelir mi”, “propolis cilde faydaları nelerdir”,“propolis nasıl kullanılır”, “propoliste hangi vitaminler var” sorularının cevabını arayalım.

  Propolis nedir?

  Propolis, arıların ağaç tomurcuklarından topladığı polenleri, arı cilası ve diğer salgılarını ekleyerek reçineye dönüştürdükleri yapışkan bir maddedir. Arı tutkalı da denir.

  Bu maddeyi arılar, kovanlardaki çatlakları ve delikleri tamir etmek için kullanılırlar.

  Bu kovanının dezenfekte olması için önemlidir. 50000 arının yaşadığı ve girip çıktığı bir kovanda enfeksiyon yayılmasını önler.

  Sıcaklık, nem gibi koşullara karşı elverişli hale getirmek, bakteriyel ve viral enfeksiyonların önlenmesini sağlamak için arı kovanlarını temiz tutmaya yardımcı olur.

  Propolisin arıların bağışıklık sistemi üzerinde birçok faydaları vardır ve arılar bu maddeyi kesinlikle ziyan etmezler.

  Binlerce yıldır geleneksel halk hekimliğinde, hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir maddedir.

   

   

  Propolis İçindeki Vitaminler

  Reçine, esansiyel yağlar ve balmumunun karışımından oluşur. Aminoasitler, mineraller, A, E, B kompleks vitaminleri, polen ve flavonoidler içerir.

  Aslında propolisin içeriğinde flavonoid, fenol ve bunların türevlerine özgü 300 bileşik vardır.

   

   

  Propolis Faydaları

  Farmakolojik olarak, flavonoid ve fenolik asitlerin aktif bileşenlerini içerir. Bakteri, virüs ve mantarlara karşı etkili olan anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

  Aynı zamanda bağışıklık sisteminin aktivitesini de geliştiren anti-inflamatuar özellikler içerir. 

  Propolisin antioksidan özellikleri ise literatürde bulunan ve analiz edilen diğer gıda maddelerinden çok daha fazladır.

  Bütün bunların yanında, uyarıcı, iyileştirici, analjezik, anestezik, kardiyoprotektif, antiproliferatif ve radyasyon koruyucu özelliklere sahiptir.

   

   

   

  Propolis Yararları

   

  propolis egzama

   

   

  Siğilleri yok eder

  Uluslararası dermatoloji dergisinde yayınlanan rapora göre propolis, ekinezya ile birlikte siğillerin yok edilmesinde güçlü etkilere sahip.

   

   

  Kanser hücrelerini öldürür

  Propolisin antimikrobiyal özellikleri, kolon ve prostat kanserine neden olan sağlıksız hücreleri, sağlıklı hücrelere zarar vermeden öldürdüğü tespit edilmiş. Bununla birlikte kemoterapi sağlıklı ve sağlıksız hücrelerin hepsini öldürmektedir.

   

   

  Alerjiyi önler

  Özellikle mayıs aylarında baş gösteren mevsimsel alerjiler bazı insanların en büyük sorunudur. Propolis, alerjik rinit semptomlarını rahatlatmaya yarayan histamin engelleyici özelliğe sahiptir.

   

   

  Kemik sağlığını geliştirir

  Propolis, kemik hastalıklarına neden olan bileşikler içerir. Bunlar kemik yoğunluğu ve gücünün geliştirilmesinde etkilidir.

   

   

  Kan basıncını düşürür

  Nitrik oksit, kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak, kan akışını çoğaltır. Nerede nitrik oksit varsa, kan akışı çoğalır. Bir enzim olan tirosin hidroksilaz, nitrik oksidin üretimini sınırlar.

  Propolis tirosin hidroksilazın aktivitesini azaltarak nitrik oksidin üretimine yardımcı olur ve böylece kan basıncının düşmesini sağlar.

   

   

  İnflamasyona karşı korur

  İnflamasyon; artrit, Alzheimer, kalp hastalıklarının sebebidir. Propolisteki anti-inflamatuar özellikler, bu ve bunun gibi inflamasyona dayalı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Aynı özellikler diş iltihaplanmasında da etkilidir.

   

   

  Gıda zehirlenmelerini tedavi eder

  Antimikrobiyal özellikleri gıda zehirlenmesi vakalarını tedavi etmeye yardımcı olur. Hatta gıda ve su temizliği şüpheli olan alanlarda koruyuculuk sağlar.

   

   

  Isı stresini önleyerek atletik performansı geliştirir

  Bu maddenin antioksidan özellikleri, sporcuları uzun süreli yorgunluk, dehidrasyon(susuzluk) ve ısı stresine(uygun olmayan ortamlarda vücudun ısısını sabit tutma çabası) karşı koruyarak performans artışına yardımcı olur.

   

   

  Bakteri ve virüsleri öldürür

  Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı ve ağız enfeksiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yara, yanık ve apse tedavisinde de etkilidir.

  Diş çürümelerine karşı koruyuculuk sağlar ve mine tabakasının sertleşmesinde etkilidir. Kandida gibi ağızda oluşan mantar enfeksiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olur.

  Herpes virüsünü öldürerek bölgesel uçuğu tedavi eder ve içeride oluşan parazitleri temizler.

  Ağız, idrar, üreme sistemi, mide ve bağırsak enfeksiyonlarını azaltır. Aknenin çoğalmasını önler.

   

   

  Kan şekeri ve kolesterolü düşürür

  2005 yılında yapılan bir çalışma ve yayınlanan sonuçlarına göre, propolisin kan şekeri seviyelerini azaltarak diyabet tedavisine yardımcı olduğu ve kolesterolü düşürdüğü belirtilmiştir.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini yükselterek, bağışıklık sistemini uyarır.

   

   

  Astım

  Astım tedavisi olan hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda, propolis astım nöbetlerinin sıklığını ve şiddetini azaltmıştır. Aynı zamanda akciğer fonksiyonlarının geliştirilmesine de yardımcı olmuştur.

   

   

  Doğal antibiyotik

  Antibiyotik direnci nedeniyle, sıklıkla aşırı antibiyotik kullanımı, tıpta giderek büyüyen bir sorundur. 

  Araştırmalar, propolisin güçlü antibiyotik özellikleri olduğunu tespit etmiştir. Birçok bakteriye karşı koruyuculuk sağlamaktadır.

   

   

  Kulak enfeksiyonları

  Orta kulak enfeksiyonları her yıl milyonlarca çocuk ve yetişkini etkileyen bir rahatsızlıktır. Bazen işitme kaybına yol açabilecek kadar tehlikelidir.

  Çalışmalar, propolisin içeriğindeki kafeik asit ve fenetil ester bileşiklerinin iç kulakta oluşabilecek iltihaplara iyi geldiğini göstermektedir. Sonuçların kesinleşmesi için çalışmaların biraz daha derinlemesine yapılmasına ihtiyaç vardır.

   

  propolis ve faydaları

   

  Vajinal Herpes

  Propolis ile ilgili yapılan bazı çalışmalarda vajinal herpese(uçuk) karşı kullanılan ilaçlardan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, genital koruma da sağlar.

   

   

  Diş bakımı

  Diş bakımı konusunda artan endişe insanları florür gibi uygulamalara yönlendirmiştir. Şu anda propolis, florür uygulamasına alternatif olarak gösteriliyor ve hatta florürden daha etkili olduğu düşünülüyor.

   

   

  Propolis Kullanımı

  Propolis; zamk, pastil, ağız çalkalama suları, deri krem ve merhemleri, boğaz ve burun spreylerinin üretiminde kullanılır. Ayrıca tablet, toz kapsül formlarında da satılır ve bazı takviyeleri de yapılmıştır.

   

   

  Propolisin Yan Etkileri

  Bal ve arı sokmaları, krizantem ailesinden bitkilere karşı alerjisi olanlar propolis kullanmaktan kaçınmalıdır. Bazı durumlarda kaşıntı, solunum zorluğu, baş ve karın ağrısı, hapşırma, mide bulantısı, ishal yapabilir. İki yaşından küçük çocuklara, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara tavsiye edilmez.

   

   

  Propolis Zararları

  Bilinen bir zararı olmayan propolisi kullanırken yukarıda sayılan yan etkilerine dikkat etmek gerekir. Piyasada satılan ürünlerin orjinalliğinden emin olarak satın alın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ