Arıların İnsanlara Bahşettiği Doğal Şifa-Propolis- | diyetz

Arıların İnsanlara Bahşettiği Doğal Şifa-Propolis-

 

 

Arılar, doğanın en işlek hayvanlarıdır. Karmaşık kovanlar inşa edip, çiçeklerden elde ettikleri polenleri bal yapıyorlar ve insanlara arı poleni, arı sütü, propolis gibi sağlık takviyeleri üretiyorlar.

 

Bunların her biri ayrı ayrı bazı sağlık sorunlarına çözüm olarak kullanılıyor. Şimdi bunların en şifalısından “Arıların insanlara bahşettiği doğal şifa” propolisin faydalarından bahsedeceğim.

 

 

 

Propolis nedir?

 

Propolis, arıların ağaç tomurcuklarından topladığı polenleri, arı cilası ve diğer salgılarını ekleyerek reçineye dönüştürdükleri yapışkan bir maddedir. Arı tutkalı da denir.

 

Propolisi arılar, kovanlardaki çatlakları ve delikleri tamir etmek için kullanılırlar.

 

Bu kovanının dezenfekte olması için önemlidir. 50000 arının yaşadığı ve girip çıktığı bir kovanda enfeksiyon yayılmasını önler.

 

Propolis, sıcaklık, nem gibi koşullara karşı elverişli hale getirmek, bakteriyel ve viral enfeksiyonların önlenmesini sağlamak için arı kovanlarını temiz tutmaya yardımcı olur.

 

Propolisin arıların bağışıklık sistemi üzerinde birçok faydaları vardır ve arılar bu maddeyi kesinlikle ziyan etmezler.

 

Propolis, binlerce yıldır geleneksel halk hekimliğinde hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir maddedir.

 

 

 

Propolis Bileşenleri

 

Propolis, reçine, esansiyel yağlar ve balmumunun karışımından oluşur. Aminoasitler, mineraller, A, E, B kompleks vitaminleri, polen ve flavonoidler içerir.

 

Aslında propolisin içeriğinde flavonoid,fenol ve bunların türevlerine özgü 300 bileşik bulunmuştur.

 

 

 

 

Propolisin Genel Sağlık Faydaları

 

Propolis famakolojik olarak, flavonoid ve fenolik asitlerin aktif bileşenlerini içerir. Propolis; bakteri, virüs ve mantarlara karşı etkili olan anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

 

Aynı zamanda bağışıklık sisteminin aktivitesini de geliştiren anti-inflamatuar özellikler içerir. Propolisin antioksidan özellikleri ise literatürde bulunan ve analiz edilen diğer gıda maddelerinden çok daha fazladır.

 

İlginizi Çekebilir  Ashwagandha Sağlık Faydaları

Bütün bunların yanında propolis, uyarıcı, iyileştirici, analjezik, anestezik, kardiyoprotektif, antiproliferatif ve radyasyon koruyucu özelliklere sahiptir.

 

 

 

Propolisin Özel Sağlık Faydaları

 

Siğilleri yok eder

Uluslararası dermatoloji dergisinde yayınlanan rapora göre propolis, ekinezya ile birlikte siğillerin yok edilmesinde güçlü etkilere sahip.

 

 

 

Kanser hücrelerini öldürür

Propolisin antimikrobiyal özellikleri, kolon ve prostat kanserine neden olan sağlıksız hücreleri, sağlıklı hücrelere zarar vermeden öldürdüğü tespit edilmiş. Bununla birlikte kemoterapi sağlıklı ve sağlıksız hücrelerin hepsini öldürmektedir.

 

 

 

Alerjiyi önler

Özellikle mayıs aylarında baş gösteren mevsimsel alerjiler bazı insanların en büyük sorunudur. Propolis, alerjik rinit semptomlarını rahatlatmaya yarayan histamin engelleyici özelliğe sahiptir.

 

 

 

Kemik sağlığını geliştirir

Propolis,kemik hastalıklarına neden olan bileşikler içerir. Bunlar kemik yoğunluğu ve gücünün geliştirilmesinde etkilidir.

 

 

 

Kan basıncını düşürür

Nitrik oksit, kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak, kan akışını çoğaltır. Nerede nitrik oksit varsa, kan akışı çoğalır. Bir enzim olan tirosin hidroksilaz,nitrik oksidin üretimini sınırlar.

 

Propolis tirosin hidroksilazın aktivitsini azaltarak nitrik oksidin üretimine yardımcı olur ve böylece kan basıncının düşmesini sağlar.

 

 

 

İnflamasyona karşı korur

İnflamasyon; artrit, Alzheimer, kalp hastalıklarının sebebidir. Propolisteki anti-inflamatuar özellikler, bu ve bunun gibi inflamasyona dayalı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Aynı özellikler diş iltihaplanmasında da etkilidir.

 

 

 

Gıda zehirlenmelerini tedavi eder

Propolisin antimikrobiyal özellikleri gıda zehirlenmesi vakalarını tedavi etmeye yardımcı olur. Hatta gıda ve su temizliği şüpheli olan alanlarda koruyuculuk sağlar.

 

 

 

Isı stresini önleyerek atletik performansı geliştirir

Propolisin antioksidan özellikleri, sporcuları uzun süreli yorgunluk, dehidrasyon(susuzluk) ve ısı stresine(uygun olmayan ortamlarda vücudun ısısını sabit tutma çabası) karşı koruyarak performans artışına yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Depresyon Tedavisinde Kullanılan Vitamin, Mineral ve Bitkiler

 

 

Bakteri ve virüsleri öldürür

Propolis; soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı ve ağız enfeksiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yara,yanık ve apse tedavisinde de etkilidir.

 

Diş çürümelerine karşı koruyuculuk sağlar ve mine tabakasının sertleşmesinde etkilidir. Kandidiyaz gibi ağızda oluşan mantar enfeksiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olur.

 

Herpes virüsünü öldürerek bölgesel uçuğu tedavi eder ve içeride oluşan parazitleri temizler.

 

Ağız, idrar, üreme sistemi, mide ve bağırsak enfeksiyonlarını azaltır. Aknenin çoğalmasını önler.

 

 

 

Kan şekeri ve kolesterolü düşürür

2005 yılında yapılan bir çalışma ve yayınlanan sonuçlarına göre, propolisin kan şekeri seviyelerini azaltarak diyabet tedavisine yardımcı olduğu ve kolesterolü düşürdüğü belirtilmiştir.

 

 

 

Bağışıklığı artırır

Propolis, enfeksiyonlara karşı vücudun direncini yükselterek, bağışıklık sistemini uyarır.

 

 

 

Astım

Astım tedavisi olan hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda, propolis astım nöbetlerinin sıklığını ve şiddetini azaltmıştır. Aynı zamanda akciğer fonksiyonlarının geliştirilmesine de yardımcı olmuştur.

 

 

 

Doğal antibiyotik

Antibiyotik direnci nedeniyle, sıklıkla aşırı antibiyotik kullanımı, tıpta giderek büyüyen bir sorundur. Araştırmalar, propolisin güçlü antibiyotik özellikleri olduğunu tespit etmiştir. Propolis birçok bakterilere karşı koruyuculuk sağlamaktadır.

 

 

 

Kulak Enfeksiyonları

Orta kulak enfeksiyonları her yıl milyonlarca çocuk ve yetişkini etkileyen bir rahatsızlıktır. Bazen işitme kaybına yol açabilecek kadar tehlikelidir.

 

Çalışmalar, propolisin içeriğindeki kafeik asit ve fenetil ester bileşiklerinin iç kulakta oluşabilecek iltihaplara iyi geldiğini göstermektedir. Sonuçların kesinleşmesi için çalışmaların biraz daha derinlemesine yapılmasına ihtiyaç vardır.

 

 

 

Vajinal Herpes

Propolis ile ilgili yapılan bazı çalışmalarda vajinal herpese(uçuk) karşı kullanılan ilaçlardan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında propolis genital koruma sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Boyun Ağrısını Azaltmak için Basit Egzersizler

 

 

Diş Bakımı

Diş bakımı konusunda artan endişe insanları florür gibi uygulamalara yönlendirmiştir. Şu anda propolis, florür uygulamasına alternatif olarak gösteriliyor ve hatta florürden daha etkili olduğu düşünülüyor.

Bu konuyla ilgili “Florür Gerçeği:Yararlı mı Zararlı mı?” yazısını okuyun.

 

 

 

 

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis; zamk, pastil, ağız çalkalama suları, deri krem ve merhemleri, boğaz ve burun spreylerinin üretiminde kullanılır. Ayrıca tablet, toz kapsül formlarında da satılır ve bazı takviyeleri de yapılmıştır.

 

 

 

Propolisin Yan Etkileri

Bal ve arı sokmaları, krizantem ailesinden bitkilere karşı alerjisi olanlar propolis kullanmaktan kaçınmalıdır. Bazı durumlarda kaşıntı, solunum zorluğu, baş ve karın ağrısı, hapşırma, mide bulantısı, ishal yapabilir. İki yaşından küçük çocuklara, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara tavsiye edilmez.

 

 

 

Propolisin Zararları

Bilinen bir zararı olmayan propolisi kullanırken yukarıda sayılan yan etkilerine dikkat etmek gerekir. Piyasada satılan ürünlerin orijinalliğinden emin olarak satın alın.

 

Uyarı!!!

Bu bilgiler, profesyonel tıbbi bilgiler değildir. Herhangi bir evde hazırlanan ilacı uygulamadan veya takviye almadan önce mutlaka bir doktora danışılmalı.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ