Probiyotiklerin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

  Probiyotiklerin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

  Probiyotikler, büyük miktarlarda tüketildiğinde yarar sağlayan canlı bakteri ve mayalardır.

  Bunları, yoğurt, kefir, lahana turşusu, gibi fermente gıdalar yoluyla doğal olarak alırız. 

  Takviye olarak alınan probiyotiklerin ise, enfeksiyon riskini düşürme, sindirimi iyileştirme ve hatta bazı kronik hastalıkların riskini azaltma gibi sağlık yararları olduğu belgelenmiştir.

  Fakat faydalarının yanı sıra fazla probiyotik alımının yan etkileri de vardır. Bu etkilerin birçoğu küçüktür ve yalnızca nüfusun küçük bir yüzdesini etkiler.

  Ancak, ciddi hastalığı olan veya bağışıklık sistemi zayıf olan bazı insanlar daha ciddi komplikasyonlar yaşayabilir.

  Yazıda, probiyotiklerin en sık görülen yan etkileri ve bunların nasıl azaltılacağı anlatılmaktadır.

  Probiyotik Nedir? 

  Bağırsakların içinde, mikrobiyomu oluşturan trilyonlarca canlı mikroorganizma bulunur.

  Bu bakteri hücrelerinin çoğu “iyi bakteri” olarak kabul edilir ve bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye, besin emilimini artırmaya ve temel nörotransmiterlerin ve diğer bileşiklerin sentezine yardımcı olur.

  Probiyotikler, bağırsaktaki faydalı bakteri miktarını artırmaya yardımcı olabilecek bir organizma türüdür. Takviyeler, yiyecekler (lahana turşusu, yoğurt, kefir gibi) ve kombu çayı gibi probiyotik içeceklerde bulunur.

  fazla probiyotik alımı

  Probiyotikler Nelerdir?

  Probiyotikler, sindirim sisteminin işlevini ve vücudun besinleri emme ve enfeksiyonla savaşma yeteneğini destekleyen canlı bakterilerdir. Probiyotik bakteriler, vücudun düzgün çalışmasına yardımcı oluyor.

  Cildimiz ve sindirim sistemimiz tek başına yaklaşık iki bin farklı bakteri türünü barındırır. Probiyotiklerin; bağışıklık fonksiyonunu desteklemede, iltihabı azaltmada, sağlıklı sindirimi teşvik etmede ve özellikle prebiyotiklerle kombine edildiğinde cilt sağlığını korumada etkili olduğu kanıtlanmıştır.

  İyi bağırsak bakterileri ayrıca şunlardan da sorumludur:

  – B12 vitamini, bütirat ve K2 vitamini üretimi

  – Zararlı bakterileri dışarıda bırakmak

  – Zararlı bakterileri yok eden enzimler yaratmak

  – Bağışıklık fonksiyonunu destekleyen IgA ve düzenleyici T hücrelerinin salgılanmasını uyarmak.

  Probiyotikler, doğduğumuz andan itibaren sistemlerimizdedir. Yeni doğmuş bir bebek, doğum sırasında annenin doğum kanalına girdiğinde ilk kez annesinin canlı bakterisine maruz kalır.

  Bu olay, bebeğin gastrointestinal sisteminde bir dizi olay başlatır ve bebeğin GI yolu iyi bakteri üretmeye başlar.

  Probiyotiklerin Yan Etkileri Nedir?

  Tüm probiyotikler eşit değildir. Tüm suşların yararlı etkileri yoktur. Besinlerden alınan probiyotiklerden ziyade, takviyeler yoluyla almak, bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

  Bundan dolayı probiyotik bir takviye kullanmadan önce bir doktora danışmak gerekir. İşte probiyotik takviyelerinin yan etkileri…

  sindirim enzim kapsülü

  Sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir

  Çoğu kişi yan etkilere maruz kalmamakla birlikte, bakteri bazlı probiyotik takviyeleri için en yaygın olarak bildirilen reaksiyon, geçici bir gaz ve şişkinlik artışıdır.

  Mayalanan probiyotik tüketimi sonucu kabızlık ve susuzluk yaşanabilir. 

  Bazı insanların neden bu yan etkileri yaşadıkları tam olarak bilinmemekle birlikte, genellikle birkaç hafta boyunca devam ettikten sonra bu belirtiler azalmaktadır.

  Yan etkileri azaltmak için, düşük miktarda probiyotik ile başlayın ve birkaç hafta içinde yavaşça tam dozaja ulaşın. Bu, vücudunuzun onlara uyum sağlamasına yardımcı olur.

  Gaz, şişkinlik veya diğer yan etkiler birkaç haftadan fazla sürerse, probiyotik kullanmayı bırakın ve bir doktora danışın.

  Probiyotik gıdalardaki aminler baş ağrısını tetikleyebilir

  Yoğurt, lahana turşusu gibi probiyotikler açısından zengin bazı yiyecekler, biyojen aminler içerir.

  Biyojen aminler, protein içeren gıdalar yaşlandığında veya bakteriler tarafından fermente edildiğinde oluşan maddelerdir.

  Probiyotik bakımdan zengin gıdalarda bulunan en yaygın aminler; histamin, tiramin, triptamin ve feniletilamin’dir.

  Aminler merkezi sinir sistemini harekete geçirir, kan akışını artırır veya azaltır ve maddeye duyarlı kişilerde baş ağrılarını tetikleyebilir. 

  Probiyotik gıdalar baş ağrısını tetikliyorsa, bu gıdaları yemek yerine, probiyotik ihtiyacınızı takviyelerden karşılamak daha iyi bir seçim olabilir.

  Bazı türler histamin seviyesini artırabilir

  Probiyotik takviyelerinde kullanılan bazı bakteri türleri, insan sindirim sistemi içinde histamin üretebilir.

  Histamin, normalde bağışıklık sistemi tarafından tehlike algıladığında üretilen bir moleküldür. Histamin seviyesi yükseldiğinde, kan damarları etkilenen bölgeye daha fazla kan getirmek için genişler.

  Damarlar ayrıca daha geçirgen hale gelir, böylece bağışık hücreleri herhangi bir patojenle savaşmak için ilgili dokuya kolayca girebilir.

  Bu işlem, etkilenen bölgede kızarıklık ve şişme yaratır ve ayrıca kaşıntı, göz sulanması, burun akıntısı veya nefes darlığı gibi alerji semptomlarını tetikleyebilir.

  Normalde, sindirim sisteminde üretilen histamin, diamin oksidaz (DAO) adı verilen bir enzimle doğal olarak bozunur.

  Bu enzim, histamin düzeylerinin semptomlara neden olacak kadar yükselmesini engeller. 

  Ancak, histamin intoleransı olan bazı insanlar, yeterli DAO üretemediği için vücutlarındaki histamini düzgün şekilde parçalamakta sorun yaşarlar. 

  Fazla histamin, bağırsak yolunun astarlanması vasıtasıyla kan dolaşımına absorbe edilerek alerjik reaksiyona benzer semptomlara neden olur.

  Histamini tolere edemeyen insanlar aşırı histamin içeren gıdalardan kaçınmalıdır. Histamin üreten bakterileri içermeyen probiyotik takviyeleri kullanmalısınız. 

  Histamin üreten bazı probiyotik türleri arasında Lactobacillus buchneri, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus hilgardii ve Streptococcus thermophilus bulunur.

  yemekleri sindirmek

  Bazı bileşenler, yan etkilere neden olabilir

  Alerji veya intoleransı olan insanlar, probiyotik takviyelerin etiketlerini dikkatli bir şekilde okumalı; çünkü tepki verebilecek içerikler bulunabilir.

  Örneğin, bazı takviyeler süt, yumurta veya soya gibi alerjenleri içerir.

  Alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilecekleri için, bu maddeler alerjik olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

  Benzer şekilde maya esaslı probiyotikler, maya alerjisi olanlar tarafından alınmamalıdır. Bunun yerine bakteri bazlı bir probiyotik kullanılmalıdır.

  Süt şekeri veya laktoz, bir çok probiyotik takviyesinde de kullanılır. Çalışmalar, laktoz intoleransı olan çoğu kişinin ilaçlarda veya takviyede 400 mg’a kadar laktozu tolere edebildiğini belirtmekle birlikte probiyotiklerin olumsuz etkileri arasında sayılmaktadır.

  Güçlü probiyotiklere ek olarak, bazı takviyeler prebiyotik içerir. Bunlar insanların sindiremediği bitki lifleridir ancak bakteriler bunları yiyecek olarak tüketebilir. En yaygın olanı laktuloz, inulin ve çeşitli oligosakaritlerdir.

  Bir takviye hem probiyotik mikroorganizmaları hem de prebiyotik lifleri içerdiğinde buna sinbiyotik denir.

  Bazı insanlar sinbiyotik kullanırken gaz ve şişkinlik yaşar. Bu yan etkileri yaşayanlar, prebiyotik içermeyen bir takviye seçmelidir.

  Bazıları için enfeksiyon riskini artırabilir

  Probiyotikler, nüfusun büyük çoğunluğu için güvenlidir ancak herkes için olmayabilir.

  Nadir durumlarda, probiyotikte bulunan bakteri veya mayalar, kan dolaşımına girebilir ve duyarlı kişilerde enfeksiyonlara neden olabilir.

  Probiyotiklerden enfeksiyon riski en yüksek olanlar arasında, bağışıklık sistemi baskılanmış, uzun süredir hastanede yatan, ve yeni ameliyat olmuş kişiler bulunmaktadır.

  Ancak, bir enfeksiyon geliştirme riski çok düşüktür ve genel popülasyon hakkında klinik çalışmalarda ciddi enfeksiyon bildirilmemiştir.

  Lactobacilli bakterileri içeren probiyotik alan bir milyon kişiden yalnızca birinin bir enfeksiyon geliştireceği tahmin edilmektedir.

  Maya kökenli probiyotikler için risk daha da azdır, 5,6 milyon kullanıcıdan sadece bir tanesi enfekte olur.

  Enfeksiyonlar ortaya çıktığında, genellikle geleneksel antibiyotik veya antifungal ilaçlar kullanılabilir.

  Sonuç olarak;

  Probiyotikler, sağlık yararları olan canlı mikroorganizmalardır. Bunlar takviye şeklinde alınabilir ancak fermente gıdalarda doğal olarak da bulunurlar.

  Probiyotikler popülasyonun çoğunluğu için güvenlidir ancak yan etkiler ortaya çıkabilir. En sık görülen yan etkiler gaz, şişkinlik, kabızlık ve susuzluğun geçici olarak artmasıdır.

  Bazı insanlar probiyotik takviyede kullanılan bileşenlere veya probiyotik gıdalardaki doğal olarak oluşan aminlere karşı tepki gösterebilirler. Bu durumlarda, probiyotikleri kullanmayı bırakın.

  Nadiren, bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar, hastanede yatanlar ya da yeni ameliyat olanlar probiyotik bakterilerden dolayı bir enfeksiyon geliştirebilir.

  Bu koşullara sahip insanlar, probiyotikleri almadan önce riskleri ve faydaları düşünerek karar vermelidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ