Probiyotikler Zayıflatır mı? | diyetz

  Probiyotikler Zayıflatır mı?

   

  Probiyotikler, yediğimizde sağlık yararları olan canlı mikroorganizmalardır. Fermente edilmiş gıdalarda bulunurlar. Bunlar; sindirim ve kalp sağlığını, bağışıklık fonksiyonunu geliştirir.

  Birçok çalışma, probiyotiklerin kilo verme ve göbek yağını azaltmada etkili olduğunu belirtilmektedir.

  “Probiyotik zayıflatırmı”, “probiyotik tablet zayıflatırmı” sorularının cevapları için yazıyı okumaya devam edin. 

    

   

  Bağırsak bakterileri ve kilo arasındaki ilişki

  Sindirim sistemimizde yüzlerce farklı mikroorganizma vardır. 

  Bunların çoğu bakterilerdir ve çoğu da dost bakteridir. Dost bakteriler, K vitamini ve bazı B vitaminleri gibi birçok önemli besleyici madde üretir.

  Ayrıca, vücudumuzun sindiremediği lifi parçalamaya yardımcı olurlar ve onu bütirat gibi yararlı kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürürler.

  Bağırsakta iyi bakterilerin iki ana ailesi vardır: “bacteroidetes ve firmicutes”. Kilo; bu iki bakteri grubunun dengesi ile ilişkilidir.

  Hem insan hem de hayvan araştırmaları, normal kilolu kişilerin obez insanlardan farklı olarak bağırsaklarında daha fazla “bacteroidetes ve firmicutes “bakterileri olduğunu buldu. 

  Bu çalışmalarda, obez olanlar, normal kilodaki insanlara kıyasla daha fazla “firmicutes” ve daha az “bacteroidetes” bakterisine sahipti. Bu çalışmalar, bağırsak bakterilerinin kilo üzerinde  güçlü bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

   

    

  Probiyotik ile zayıflama

  Bazı probiyotiklerin yağın emilimini engelleyebileceği ve dışkıyla atılan yağ miktarını artırdığı düşünülmektedir. Başka bir deyişle, besinlerden daha az kalori gelmesini sağlarlar.

  Lactobacillus familyasından olanlar gibi belirli bakterilerin bu şekilde işlev gördüğü tespit edilmiştir.

  Bağırsak sağlığını iyileştirerek probiyotikler, sistemik inflamasyonu azaltır ve obezite ve diğer hastalıklara karşı korur.

   

  probiyotik ile zayıflama

   

  Zayıflamak için probiyotik

  Araştırmalar, Lactobacillus ailesinin bazı türlerinin kilo verme ve göbek yağını kaybetmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Bir çalışmada, Lactobacillus fermentum veya Lactobacillus amylovorus’lu yoğurt yemek, 6 haftalık bir sürede vücut yağını % 3-4 azaltmıştır.

  125 kilolu kişi ile yapılan bir başka araştırmada Lactobacillus rhamnosus takviyelerinin kilo kaybı ve kilo kontrolü üzerine etkileri araştırıldı. 3 aylık bir çalışma döneminde, probiyotik kullanan kadınlar, plaseboya(etkisiz ilaç) kıyasla % 50 daha fazla kilo verdi. Ayrıca, çalışmanın kilo kontrolü aşamasında kilo vermeye devam ettiler.

  Bugüne kadar incelenen tüm probiyotik bakteriler arasında, “Lactobacillus gasseri” kilo kaybı üzerinde en umut verici etkileri göstermiştir.

  Kemirgenlerde yapılan  sayısız çalışma, obezite karşıtı etkilere sahip olduğunu bulmuştur.

   

  Sonuç olarak;

  Probiyotikler zayıflama gibi, geniş bir sağlık avantajı yelpazesi sunmaktadır. Probiyotik türüne bağlı olarak zayıflamaya yardımcı oldukları bilinmektedir. Lactobacillus gasseri türünün obeziteye sahip kişilere kilo verme ve göbek yağını azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.

  Belirli probiyotikler, özellikle sağlıklı beslenmeyle kombine edildiğinde, zayıflama konusunda etkili olacaklardır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ