Prediyabet Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

   

  Prediyabet, kan glikoz seviyelerinin sürekli yüksek olmasıdır. Ancak tip 2 diyabete dönüşecek kadar da yüksek değildir. Yani tip 2 diyabete giden yolda bir önceki aşamadır.

  Prediyabet, yaygın bir durumdur. Yeterli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve kiloyu sağlıklı aralıkta tutmak, prediyabeti tersine çevirebilir ve tip 2 diyabet gelişimini engelleyebilir.

   

  Prediyabet nedir?

  Henüz tip 2 diyabet aşamasına ulaşmamış, sürekli olarak yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmanın bilimsel ismidir. Bir kişinin prediyabeti varsa, vücudu, insülini etkin kullanamaz. İnsülin, şekerin kan dolaşımından hücrelere enerji olarak aktarılmasından sorumlu olan hormondur.

  İnsülinin doğru kullanılamaması hücrelerin yeterince şeker alamamasına neden olur. Sonuç olarak, kan dolaşımında çok fazla şeker kalır. Yüksek kan şekeri seviyeleri ciddi sağlık komplikasyonlarına sebebiyet verir, özellikle kan damarlarına, kalbe ve böbreklere zarar verebilir.

  Birçok kişi bu durumu farketmez. Çoğu insan prediyabet belirtilerini yaşamaya başladığında, durum genellikle tip 2 diyabete ilerlemiştir.

   

  prediyabet nedenleri

   

   

  Prediyabet nedenleri

  Pankreas, yemek yerken insülin adı verilen bir hormon salgılar, böylece şeker, kandan hücrelere enerji için alınır. İnsülin kan şekeri seviyeni düşürmeye yardımcı olur.

  Prediyabet durumunda, hücreler insüline tam olarak yanıt vermez. Buna insülin direnci denir. İnsülin direncinin nedenleri belirgin değildir.

   

   

  Prediyabet Tanısı

  İnsanların 45 yaşlarında diyabet için kan tarama testlerini yaptırmaya başlamaları gerekmektedir. Ancak, glikoz testi, fazla kilolu olma veya ailede diyabet öyküsü olması gibi, diyabet için risk faktörleri olan kişiler için daha önce başlamalıdır. Birkaç kan şekeri testi, prediyabet tanısını doğrulayabilir. Doktorlar tanıyı onaylamadan önce testleri iki veya üç kez tekrarlar.

   

   

  Çocuklarda prediyabet

  Fazla kilolu olan veya prediyabet için risk faktörü taşıyan çocuklar için yıllık diyabet taraması yapılması önerilir.  Çocuklarda prediyabet ve diyabet için risk faktörleri şunlardır:

   

  Fazla kilolu olmak

  Orta derecede obez olan veya yüksek düzeyde yağlı olan çocuklar, normal kilolu çocuklardan daha yüksek prediyabet riski taşır.

   

  Yaş

  Çocuklarda çoğu tip 2 diyabet tanısı erken yaşta konur.

   

  Aile

  Tip 2 diyabeti olan aile üyeleri veya gebelik diyabeti olan anneye sahip çocukların kan şekeri kontrolü ile mücadele etme olasılıkları daha yüksektir.

   

  Irk veya etnik köken

  Afrikalı, Amerikalı, Kızılderili ve Hispanik kökenli çocukların, diğer ırklara ve etnik kökenlere kıyasla tip 2 diyabet geliştirmeleri daha olasıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Mango Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri

  Prediyabetli kişilerde risk faktörlerine bağlı olarak yılda en az bir kez veya daha fazla kan glukoz testi yapılmalıdır.

   

   

  Prediyabet Risk Faktörleri

  Pek çok faktör prediyabet gelişimine katkıda bulunabilir. Yapılan araştırmalar aile öyküsü ile prediyabet arasındaki bağlantı olduğunu tespit etti.

  Hareketsiz bir yaşam tarzı ve aşırı karın yağı en yaygın ve etkili sebeplerindendir. Prediyabet ve tip 2 diyabet için risk faktörleri şunlardır:

   

  Aşırı kilolu veya obez olmak

  Yağ dokusunun artması hücrelerin glukoza duyarlılığını azaltır.

   

  Yaş

  Prediyabet her yaşta gelişebilir, ancak sağlık uzmanları riskin 45 yaşından sonra arttığını düşünmektedir. Bu, hareketsizlik, zayıf beslenme ve tipik olarak yaşla birlikte azalan kas kütlesi kaybına bağlı olabilir.

   

  Beslenme

  Düzenli olarak aşırı karbonhidrat tüketmek, özellikle şekerli yiyecekler veya içecekler, zaman içinde insülin duyarlılığına zarar verebilir. Kırmızı veya işlenmiş etler bakımından yüksek beslenme de prediyabet gelişimi ile bağlantılıdır.

   

  Uyku düzeni

  2018 yılında yapılan bir çalışmaya göre, obstrüktif uyku apnesi olan kişilerde prediyabet gelişme riski vardır.

   

  Aile öyküsü

  Ailesinde tip 2 diyabet olanların, durumu geliştirme riski önemli ölçüde artar.

   

  Stres

  Yapılan araştırmalar, uzun süreli stres yaşayan kişilerin riskinin daha yüksek olabileceğini buldu. Stres dönemlerinde vücut, kortizol hormonunu kan dolaşımına salıverir ve kan şekeri seviyesini yükseltir.

   

  Gebelik diyabeti

  4 kilo veya daha fazla kiloya sahip bebek doğuran kadınların riski daha yüksektir. Hamilelik sırasında gestasyonel diyabet gelişenlerin çocuklarının da durumu geliştirme riski daha yüksektir.

   

  Polikistik over sendromu (PCOS)

  PCOS olan kadınlar insülin direncinden dolayı prediyabet veya tip 2 diyabet riski altındadır.

   

  Etnik köken

  Prediyabet geliştirme riski, Afrikalı Amerikalılar, Amerikan yerlileri, İspanyollar, Pasifik Adalılar ve Asyalı Amerikalılar için daha yüksektir. Sebep belirsizliğini koruyor.

   

  Metabolik sendrom

  Obezite, yüksek tansiyon, yüksek trigliserit seviyelerinin bir kombinasyonu zamanla insülin direncini artırabilir. Metabolik sendrom, bir kişinin metabolizmasını etkileyen üç veya daha fazla koşulun varlığıdır.

   

   

  Prediyabet Tedavisi

  Egzersiz ve beslenme, prediyabeti tersine çevirebilir. Bazı insanlar şifalı otlar ve takviyeler kullanır. Ancak Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü (NIDDK), hiçbir araştırmanın, diyabet tedavisinde baharatların, bitkilerin, vitaminlerin ve minerallerin kullanılmasını desteklemediğini bildirmektedir.

  Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, tip 2 diyabet geliştirme şansını azaltır. Bu değişiklikler şunlardır:

   

   

  prediyabet nedir

   

   

  Prediyabet nasıl önlenir?

   

  Kilo vermek

  Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 7’sini kaybetmek, özellikle de karın yağını azaltmak, tip 2 diyabet gelişme riskini yüzde 58 azaltabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Hodan Nedir? Hodan Otu Faydaları ve Zararları

  Orta düzey aktivite yapmak

  Prediyabeti olanlar haftada 150 dakikalık ılımlı egzersiz yapmalıdır.

   

  Kas kütlesini artırma

  Kas, kaloriyi yağdan daha yüksek oranda yakar, bu nedenle artan kas kütlesi kilo vermeye ve korumaya yardımcı olur. Bu da kan şekeri seviyelerinin dengelenmesini sağlar.

   

  Stresi azaltmak

  Stres, prediyabet için bir risk faktörü olabileceğinden, stres seviyelerinin yönetilmesi durumu önlemeye yardımcı olabilir.

   

  Sağlıklı beslenmek

  Lif, yağsız proteinler ve kompleks karbonhidratlar açısından yüksek ancak basit şekerler açısından düşük beslenme, kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olur.

   

  Öğünlere dikkat etmek

  Gün boyunca düzenli olarak daha küçük öğünler yemek, kan şekeri seviyelerindeki sivri iniş çıkışları önler. Her gün benzer zamanlarda yemek yiyin ve öğün aralarında aşırı derecede atıştırmaktan kaçının.

   

  Sigarayı bırakmak

  Nikotin, kan şekeri seviyesini yükselten bir uyarıcıdır. Sigara içmek insülin direncine neden olabilir ve prediyabet ve diyabet için risk faktörüdür.

   

  Fazla şekerden kaçınmak

  Şekerli yiyecekler ve içecekler kan glukozunda aşırı değişikliklere ve kilo alımına neden olabilir.

   

  Kafeine dikkat etmek

  Kafein, kan şekeri seviyesini artıran bir uyarıcıdır. Bazı araştırmalar kahveyi insülin duyarlılığını artırmaya bağlamaktadır.

   

  Yeterince uyumak

  2015 yılında yapılan araştırma, uyku kalitesi düşük olan kişilerin daha yüksek bir prediyabet riski taşıdığını göstermektedir.

   

  Prediyabet risk faktörü yüksek olan veya yüksek kan şekeri seviyesine sahip kişiler, evde kan şekeri seviyelerini takip etmelidir ve kan şekerini azaltmak için ilaç almaları gerekebilir. Doktor, semptomları yönetmek için metformin gibi prediyabet ilaçları reçete edebilir.

   

   

  Tip 2 diyabete ilerlemesi

  Prediyabetin, tip 2 diyabete doğru ilerlediğine dair işaretler şunlardır:

  – Aşırı susuzluk hissi

  – Yorgunluk veya halsiz hissetme

  – Baş dönmesi hissi

  – Bulanık görme

   

  .

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ