Potasyum Eksikliği(Hipokalemi) Nedir, Neden Olur? Potasyum Düşüklüğü Belirtileri | diyetz

  Potasyum Eksikliği(Hipokalemi) Nedir, Neden Olur? Potasyum Düşüklüğü Belirtileri

   

  Potasyum, vücudumuzda birçok rolü olan vazgeçilmez bir mineraldir. Kas kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olur, sağlıklı sinir fonksiyonunu sürdürür ve sıvı dengesini düzenler.

  Çoğu kişi besinlerden yeterli potasyum alamamaktadır. Potasyum düşüklüğü nedenleri arasında en önemlisi işlenmiş yiyeceklerin daha çok tüketildiği modern beslenme şeklidir.

  Aslında düşük potasyum seviyesine sahip bir beslenme şekli nadiren potasyum eksikliği veya hipokalemiye neden olur.

  Eksiklik, litre başına 3.5 mmol altında bir kan potasyum seviyesi ile karakterizedir.

  Vücudun aniden çok miktarda sıvı kaybetmesi durumunda ortaya çıkar. Genel belirtiler arasında kronik kusma, ishal, aşırı terleme ve kan kaybı bulunur.

  İşte potasyum eksikliği nedenleri, potasyum eksikliğinde görülen hastalıklar ve potasyum düşüklüğü belirtileri…

   

   

  Potasyum Eksikliği Belirtileri

   

  Halsizlik ve Yorgunluk

  Halsizlik ve yorgunluk genellikle potasyum eksikliğinin ilk bulgularıdır.

  Potasyum kas kasılmalarını düzenler. Kan potasyum seviyeleri düşük olduğunda kaslarınız daha zayıf şekilde kasılır.

  Bu mineraldeki eksiklik, vücudun besinleri metabolize etme şeklini etkileyerek yorgunluğa neden olur. Örneğin, bazı kanıtlar potasyum eksikliğin insülin üretimini bozarak kan şekeri düzeylerini yükselteceğini göstermektedir.

   

   

  Kas Krampları ve Spazmları

  Kas krampları, kasların ani ve kontrolsüz kasılmasıdır. Kandaki potasyum seviyeleri düşük olduğunda ortaya çıkabilir.

  Kan potasyum seviyeleri düşük olduğunda beyin, kasların kasılması sinyallerini etkili bir şekilde iletemez. Bu, kas krampları gibi daha uzun süreli kasılmalar ile sonuçlanır.

   

  potasyum noksanlığı

   

  Sindirim Problemleri

  Sindirim problemlerinin birçok nedeni vardır, bunlardan biri potasyum eksikliği olabilir.

  Potasyum, beynin sindirim sisteminde bulunan kaslara sinyal iletilmesine yardımcı olur. Bu sinyaller sindirim sistemine yardımcı olan kasılmaları harekete geçirir ve sindirilebilsin diye besinleri tahrik eder.

  Kan potasyumu seviyeleri düşük olduğunda, beyin sinyalleri etkin şekilde geçiremez. Böylece sindirim sistemindeki kasılmalar zayıflayabilir ve yiyeceklerin hareketini yavaşlatabilir. Bu şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim problemlerine neden olabilir.

   

   

  Kalp çarpıntısı

  Kalbinizin bir anda daha sert, daha hızlı attığını hissettiniz mi?

  Bu his kalp çarpıntısı olarak bilinir ve sıklıkla stres veya kaygı ile bağlantılıdır. Bununla birlikte, kalp çarpıntısı potasyum eksikliğinin işareti olabilir.

  Bunun nedeni, kalp hücrelerindeki ve dışındaki potasyum akışının kalp atışını düzenlemeye yardımcı olmasıdır. Düşük kan potasyumu seviyeleri bu akışı değiştirerek kalp çarpıntısına neden olabilir.

   

   

  Kas Ağrıları ve Sertlik

  Kas ağrıları ve sertlik de potasyum eksikliğinin ciddi bir işareti olabilir. Bu semptomlar, rabdomiyoliz olarak da bilinen kas dokusunda hızlı bir bozulmaya işaret edebilir.

  Potasyum, kaslara kan akışını düzenler. Seviyeler çok düşük olduğunda, kan damarları daralabilir ve kaslara kan akışı kısıtlanabilir. Yani kaslara daha az oksijen gider, bu da onların parçalanmasına ve bozulmasına neden olabilir.

  Bu, kas sertliği ve ağrı gibi semptomların eşlik ettiği rabdomiyolizle sonuçlanır.

   

   

  Karıncalanma ve Uyuşma

  Potasyum eksikliği olanlar kalıcı karıncalanma ve uyuşma yaşayabilir. Bu, parestezi olarak bilinir ve genellikle eller, kollar, bacaklar ve ayaklarda oluşur.

  Potasyum, sağlıklı sinir fonksiyonu için önemlidir. Kandaki düşük potasyum seviyeleri sinir sinyallerini zayıflatarak, karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir.

  Bazen bu semptomları yaşamak zararsız olsa da, kalıcı karıncalanma ve uyuşma altta yatan bir durumun belirtisidir. Parestezi devam ediyorsa doktora danışmak gerekir.

   

   

  Solunum Zorlukları

  Ciddi bir potasyum eksikliği nefes alma zorluğuna neden olabilir. Bunun sebebi, potasyumun akciğerleri genleşmesi için uyaran sinyalleri iletmesine yardımcı olmasıdır.

  Kan potasyum seviyeleri ciddi oranda düşük olduğunda, ciğerler düzgün şekilde genişleyip daralmayabilir. Bu, nefes darlığına neden olur.

  Ayrıca, kandaki düşük potasyum, kalbin anormal bir şekilde çalışmasına neden olabileceğinden, nefes darlığı oluşabilir. Bu, kalbin vücudun geri kalanına daha az kan pompalaması anlamına gelir.

  Kan, vücuda oksijen iletir, böylece değişmiş bir kan akışı nefes darlığı ile sonuçlanabilir. Ayrıca ciddi bir potasyum eksikliği akciğerlerin çalışmasını durdurabilir ve bu ölümcül bir durumdur.

   

   

  Ruhsal Değişiklikler

  Potasyum eksikliği, duygudurum değişiklikleri ve zihinsel yorgunluk ile bağlantılıdır. Düşük kan potasyumu düzeyleri, beyin fonksiyonlarını en iyi şekilde sürdürmeye yardımcı olan sinyalleri bozabilir.

  Örneğin, bir çalışmada ruhsal bozukluğu olan hastaların % 20’sinin potasyum eksikliği olduğu bulunmuştur.

   

   

  Potasyum Takviyesi Almak Gerekir mi?

  Reçetesiz potasyum takviyeleri tavsiye edilmez.

  Çalışmalar yüksek dozda potasyum takviyelerinin bağırsaklara zarar verebileceğini veya ölümcül olan anormal kalp atımına yol açabileceğini göstermiştir.

  Çok fazla potasyum almak, kanda fazla miktarların birikmesine neden olabilir, bu durum hiperkalemi olarak bilinir. Hiperkalemi, ciddi kalp rahatsızlıklarına neden olabilen aritmi veya düzensiz kalp atışının sebebidir.

  Ancak doktor tavsiyesi ile daha yüksek dozda potasyum takviyesi almak iyi olabilir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ